22 شهریور 1341

22 شهریور 1341

چرا ابتدای هر سال تحصیلی عده ای به فکر گران کردن کتاب های درسی می افتند!/سومین اعلامیه شیر و خورشید سرخ ایران  درباره زلزله منتشر شد/خانه های ساخته شده از انگلیس رسید!/یک سوم مردم دهات زلزله زده از بین رفته اند/20 درصد آن هایی که اعانه برای زلزله زده ها جمع می کردند شیاد بودند!/وزیر کشور : گزارش یک ساله استانداران عامل ابقای آن ها در پست استانداری است/«تسهیلات جدید وارداتی و اعتباری بانک مرکزی موجب گشایش در کار صنایع و امور بازرگانی خواهد شد»/24/8 میلیون تومان مالیات مستقیم در ماه گذشته وصول شد/نخست وزیر: توجه شاهنشاه همیشه شامل حال برادران کرد می باشد!/دادستان دادگاه نظامی از اتهامات متهمان نظامی پرده برداشت

چرا ابتدای هر سال تحصیلی عده ای به فکر گران کردن کتاب های درسی می افتند!

«روزنامه اطلاعات» نوشت : دیروز وزیر فرهنگ در مصاحبه ای اعلام کرد که در سال جاری با افزایش نرخ کتب درسی به هیچ وجه موافقت نخواهد شد. این اظهارات از یک بابت اسباب خوش وقتی است از یک جهت مایه تاسف. موجب خوشوقتی است برای این که وزارت فرهنگ تسلیم طرفداران افزایش نرخ کتاب نشده و در آغاز سال تحصیلی، اجازه تحمیل ناروا و نا حقی را به مردم نداده است .

باعث تاسف است که چرا هر سال به محض نزدیک شدن مهر ماه و شروع سال تحصیلی چنین نغمه ای ساز می شود. وزیر فرهنگ می گوید «به من اطلاع رسیده که ناشرین می خواهند صدی سی تا صدی چهل بر قیمت کتاب های درسی بیفزایند» چرا ؟ ... سی در صد و چهل در صد که به جای خود، اصلا می خواهیم بدانیم تفوه یک دینار افزودن بر نرخ کتاب چرا پیدا می شود و از کجا پیدا می شود؟

بنا بر این شرع، عرف، اخلاق، عدالت ، مصلحت همه حکم می کنند که با قدرت جلوی این اشخاص گرفته شود. سیاستی که وزیر فرهنگ در مصاحبه دیروز اعلام کرده اند سیاست قاطع و نافعی است. اینکه گفته اند :«اگر لازم باشد تمام چاپخانه های شهر را به اختیار می گیریم و به معلمین دستور می دهیم جزوه تدریس کنند و در این باب هیچ گونه تزلزل و تردیدی نخواهیم داشت» بیانی امیدوار کننده است، مردم انتظار دارند درعمل نیز وزارت فرهنگ همین طور سخت و صریح باشد.

 

سومین اعلامیه شیر و خورشید سرخ ایران  درباره زلزله منتشر شد

سومین اطلاعیه شیر و خورشید سرخ ایران امروز درباره زلزله اخیر منتشر شد.

در این اطلاعیه آمده است:

 مشکل عمده این است که باید یکایک دهات آسیب دیده را از نظر کیفیت مالکیت و تعداد خانه هایی که باید ساخته شود و زمین ساختمان و سایر مشخصات مورد مطالعه و دقت قرار داد و سپس به خانه سازی پرداخت.

 در طی یکی دو روز اخیر بعضی از اصناف و روحانیون ساختمان هایی را در دهکده هایی شروع کرده اند که از جمله آن ها است دهکده عباس آباد قزوین و خرقان ساوه و ینگه کهریز که دهکده اخیر را پیشاهنگان به پا خواهند نمود.

 

خانه های ساخته شده از انگلیس رسید!

همچنین 500 دستگاه خانه های ساخته شده اهدایی صلیب سرخ انگلستان که قسمتی از آن به تهران رسیده قرار است در دهکده شمشکین و یکی دو دهکده اطراف آن نصب شود. امروز هیئت مشترکی از شیر و خورشید سرخ و مقامات اهدا کننده به منطقه مزبور عزیمت کرده اند تا مقدمات نصب خانه های مذکور را فراهم سازند .

روز گذشته نیز همچنان ارسال کمک از حیث چادر و پتو و خواربار ادامه داشته است در روز گذشته جمعا 500 دستگاه چادر به مناطق مختلف فرستاده شد که 200 دستگاه آن اهدایی شیر و خورشید سرخ تبریز بود .

 جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران تلاش می کند که باز هم روزانه چادر به مناطق مختلف بفرستد و از مردم خیر خواه و نوع پرور ایران تقاضا دارد که کمک های خود را به مناطق آسیب دیده فقط منحصر به چادر بنمایند و از استاندار خراسان  و مردم نوع پرور آن استان سپاسگزاری می کند که با یک هزار چادر و مقادیر قابل توجهی خواربار و پوشاک به کمک آسیب دیدگان ناحیه خرقان ساوه و قزوین شتافته اند و امید است کمک های آنان در ظرف همین یکی دو روز برسد و توزیع گردد .

آنچه مسلم است هر روز که می گذرد وضع آسیب دیدگان نسبت به روز قبل بهتر می شود و در این راه فعالیت ارتش شاهنشاهی و وزارت بهداری  و ژاندارمری کل کشور قابل همه گونه تحسین و ستایش است، بخصوص افسران و افراد ارتش که مشکل ترین و مهم ترین وظایف را در اجرای کمک های امدادی به عهده داشته اند و به هر صورت امیدواریم خداوند توفیق عنایت و مرحمت فرماید که بتوانیم هر چه زودتر به وضع آسیب دیدگان سر و سامان بخشیم و در این راه از عموم هموطنان عزیز انتظار کمک و مساعدت معنوی و مادی داریم.

 

یک سوم مردم دهات زلزله زده از بین رفته اند

ساعت شش بعدازظهر دیروز تیمسار ارتشبد حجازی رئیس ستاد بزرک ارتشتاران پیرامون گزارشی که ظهر دیروز باستحضار شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید ایران رسانیده اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت.

تیمسار ارتشبد حجازی اظهارداشت :

کمک به اندازه کافی صورت گرفته با مساعدت افراد ارتش ۷۰ درصد از وسائل زندگی زلزله زدگان که زیر آوار مانده بود بیرون آورده شد ، و جمعا توسط افراد ارتش ده هزار جسد از زیر آوار بیرون آورده شد و دفن گردید . این تلفات بین ثلث تا یک چهارم اهالی ساکن قراء ویران شده حدس زده می شود.

همکاری شیر و خورشید سرخ ، ارتش ، ژاندارمری، وزارت بهداری انجمن های خیریه و مردم وضع زندگی اهالی قراء ویران شده را به حال عادی در آورده ، این مردم ۷۰ درصد چادر دارند اما چادرها جای زندگی در فصل زمستان نیست و باید هرچه زودتر قبل از فرا رسیدن زمستان مسکن برای آنها تهیه شود ، اوامر شاهنشاه هم بیشتر در زمینه تهیه مسکن بود و هست.

 

20 درصد آن هایی که اعانه برای زلزله زده ها جمع می کردند شیاد بودند!

در این روزها جمعی از مردم شروع کردند به اعانه جمع کردن ، 80 در صد این ها حسن نیت داشتند ، دین دار بودند ، علاقه مند بودند تردید نیست بدیهی است، شکی نیست که می خواستند به مجروحین و بیچارگان کمک کنند ولی 20 در صد هم شیاد بودند و می خواستند سر مردم کلاه بگذارند ، چرا نباید این پول ها در یک جا متمرکز شود؟ من می خواهم برای شما بگویم شما که جوان های این مملکت هستید شما باید همیشه حقیقت بین باشید.

 

وزیر کشور : گزارش یک ساله استانداران عامل ابقای آن ها در پست استانداری است

تیمسار سپهبد امیر عزیزی وزیر کشور در کنفرانس خبری خود گفت: برای تامین اجرای منویات شاهانه که البته متضمن خیر وصلاح اهالی شهرستان ها و موجب سرعت در انجام امور و صحت جریان کارها است دو اقدام به نظر رسید که می باید به موازات هم انجام شود یکی آن که به استانداران که نماینده عالی دولت در استان ها هستند اختیارات کافی اداری سپرده شود تا ادارات و موسسات مختلف دولتی در هر استان دیگر مجبور نباشند نسبت به کلیه مسائل و انجام احتیاجات مردم از وزارتخانه های مرکزی کسب دستور نمایند.

دیگر این که برای انجمن های انتخابی برای تنظیم امور شهرداری به نام انجمن شهر وانجمن های دیگری برای توسعه عمران دهات به نام انجمن ده و همچنین انجمن های انتخابی دیگری برای نظارت در امورادارات دولتی و همکاری با مقامات دولتی در انجام احتیاجات محلی به نام انجمن ولایتی وایالتی به وجود آید . از وزیر کشور سوال شد : « برای حسن اجرای وظایف و اختیاراتی که به استانداران واگذار گردیده چه ضمانت اجرائی در دست خواهد بود؟ به این معنی که آیا اطمینان کافی حاصل خواهد بود که این اختیارات به خوبی و مطابق آنچه منظور دولت بوده است اجراء گردد؟» وزیر کشور جواب داد : تامین این منظور در درجه اول مربوط به انتخاب استانداران است که استانداران چنان که تا به حال عمل شده و از افراد لایق و شایسته و امتحان داده انتخاب گردند و این منظور را ماده اول لایحه اختیارات استانداران تا حدودی تامین ساخته است.

 ولی برای اینکه به طوری که اشاره کردید ضمانت حسن انجام کار نیز پیش بینی شده باشد در ماده ۱۹ لایحه اختیارات استانداران مقرر گردیده که استانداران در هر سال باید در مرکز حضور یابند و گزارش جامع حوزه ماموریت خودرا به اطلاع هیئت دولت برسانند و بازگشت آنان به محل ماموریت یعنی ادامه کار آنان منوط به تصویب و تایید گزارش آنها در هیئت دولت خواهد بود، به این ترتیب تصور می کنم همین پیش بینی منظور اصلی را که حسن اجرای اختیارات باشد تامین نماید.

 در همین ماده استانداران مکلف شده اند در موقع حضوردر تهران برای دادن گزارش سالیانه حوزه ماموریت خود برنامه های عمرانی و اصلاحی استان را برای سال بعد تنظیم و به اطلاع و تصویب هیئت دولت برسانند و به این ترتیب استانداران پس از بازگشت به حوزه ماموریت خود دارای برنامه روشن وجامعی جهت انجام کار های عمرانی واصلاحی استان خواهند بود که باید در ظرف سال به موقع اجراء بگذارند .

به دنبال تصویب طرح قانونی برنامه سوم فعالیت های جدیدی در سازمان برنامه آغاز گردید و در حقیقت پس از چندین ماه بلاتکلیفی و رکودی که در کار های سازمان ایجاد شده بود مجددا این سازمان تجدید فعالیت کرده است . قسمت اقتصادی سازمان برنامه اکنون با سرعت مشغول تهیه و آماده  ساختن طرح های اجرایی برنامه سوم است و علاوه بر این کار تهیه بودجه شش ماه دوم سال نیز به عهده قسمت اقتصادی است.

 

«تسهیلات جدید وارداتی و اعتباری بانک مرکزی موجب گشایش در کار صنایع و امور بازرگانی خواهد شد»

«روزنامه اطلاعات» نوشت : مصاحبه دکتر پور همایون قبل از عزیمت به آمریکا که شامل تصمیمات جدید بانک مرکزی در زمینه اعتبارات و برات وصولی و مسائل دیگر بانکی بود در بازار عکس العمل خوبی داشت و حسن اثر بخشید.

 امروز یکی از تجار در این باره می گفت آن چه که به نام تصمیمات جدید بانک اعلام شد تقاضای یک سال قبل ما بود  منتهی بانک در آن موقع اعتقاد به سخت گیری بیشتری داشت و خود را در چهار چوبه برنامه تثبیت اقتصادی محدود می ساخت.آنچه مسلم است تسهیلات جدید در کار بازار موثر است اما جواب همه تقاضا های بازار نیست . در حال حاضر خود دولت و موسسات دولتی قسمت اعظم اعتبارات بانکی را جذب می کنند و هر چقدر که دولت از این استفاده محروم شود به همان اندازه کمک و تسهیل بیشتری برای کار بازار فراهم خواهد شد .

این بازرگان معتقد بود که قدم بعدی که برای گشایش بیشتر در امور بازرگانی و صنعتی باید برداشته شود محدود کردن هر چه بیشتر اعتبارات دولتی و به جای آن افزایش اعتبارات بخش خصوصی باید باشد .

 

24/8 میلیون تومان مالیات مستقیم در ماه گذشته وصول شد

وزارت دارایی اطلاع می دهد که اداره کل وصول تهران و دارایی های حومه در مرداد ماه سال جاری از بابت مالیات های مستقیم مبلغ 248 میلیون و 800 هزار ریال وصول نموده است که با مقایسه ماه مشابه سال قبل مبلغ 22 میلیون و 869 هزار ریال افزایش در آمد نشان می دهد .

 

نخست وزیر: توجه شاهنشاه همیشه شامل حال برادران کرد می باشد!

ساعت سه بعد از ظهر دیروز نخست وزیر و همراهان با اتومبیل از سقز رهسپار سنندج شدند. در بین راه گروهی از مردم از نخست وزیر استقبال کردند،  در آغاز فرماندار سنندج خوش آمد گفت و سپس نخست وزیر پیامی به این شرح خطاب به مردم کردستان ایراد نمود.

بسیار خوشوقتم که امروز می بینم با توجهات مخصوص اعلیحضرت همایونی هر روز قدمی در انجام اصلاحات اجتماعی بر داشته می شود ساختمان همین راهی که از سقز تا این جا طی کردم واقعا به من لذت و خوشحالی خاصی داد.

به شما قول می دهم که توجه مخصوص شاهنشاه همیشه شامل حال شما هست.

 

دادستان دادگاه نظامی از اتهامات متهمان نظامی پرده برداشت

ساعت هشت صبح امروز یازدهمین جلسه محاکمه متهمان اداره اردناس ارتش در سالن دادگاه ویژه شماره سه تشکیل گردید و سرهنگ خواجه نوری دادستان دادگاه به اظهارات وکلای مدافع متهمین پاسخ داد .

سرهنگ خواجه نوری طی سخنان خود گفت سرلشگر خزاعی که رئیس اداره اردنانس ارتش بوده و نیز سرهنگ شب پره رئیس اعتبارات پس از این که از مشاغل خود برکنار می شوند حق نداشته اند چک امضاء کنند و وجه آن را هم دریافت دارند.

جلسه دادگاه در ساعت ده و نیم به عنوان تنفس پایان یافت و جلسه آینده به ساعت ۸ روز سه شنبه موکول شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.