21 شهریور 1341

21 شهریور 1341

وزیر فرهنگ در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : بهای کتب دبیرستانی افزایش نمی یابد/وزیر کشور: از انتخابات خبری ندارم!/به دستور مدیرکل درآمدها : 600 میلیون ریال مالیات به اجرا گذارده می شود/خطیبی : زلزله اخیر برای ما عبرت آموز بود/من فرسوده شده ام و به درد دستگاه شیر و خورشید نمیخورم/برای چنین مصیبت عظیمی آماده نبودیم/6 میلیون تومان از طرف سی کشور به ایران کمک شده است/شیر و خورشید سرخ : از فرانسه دو هلیکوپتر برای کمک به زلزله زده ها گرفتیم/ارتشبد حجازی: تاکنون ده هزار جسد به خاک سپرده شده است

وزیر فرهنگ در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : بهای کتب دبیرستانی افزایش نمی یابد

دکتر خانلری وزیر فرهنگ در یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران جراید تشکیل شده بود شرکت کرد و پیرامون بهای کتب دبیرستانی در سال جاری اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت .

 وزیر فرهنگ گفت چندی است که خبر می رسد که ناشران کتب بر بهای کتاب های دبیرستانی در سال جاری صدی سی تا صدی چهل افزوده اند دراین مورد بنده بدون هیچ گونه رودربایستی اجازه نخواهم داد که یک دینار بر قیمت کتب مذکور بیفزایند و به نظر من توجه کردن به منفعت چند نفری که باعث ضرر گروه کثیری از مردم می شود کار صحیحی نیست.

وزیر فرهنگ در پایان گفت: در هر حال تصمیم وزارت فرهنگ درباره جلو گیری از اضافه شدن بهای کتب درسی قاطع است و هیچ گونه بحث و استدلال و بهانه ای هم در این باب پذیرفته نیست .

 

وزیر کشور: از انتخابات خبری ندارم!

ساعت ده و نیم صبح امروز در دفتر تیمسار سپهبد عزیزی وزیر کشور یک مصاحبه مطبوعاتی تشکیل گردید و

تیمسار سپهبد عزیزی در پاسخ خبرنگاران پیرامون امکان تغییر بعضی از استانداران اظهار داشت در حال حاضر به جز استاندار اصفهان که به امر شاهنشاه تغییر کرده است، مطالعه دیگری برای تغییر سایر استانداران در جریان نیست.

خبرنگاری سوال کرد که سر انجام نرخ اتوبوس گران خواهد شد یا نه و آیا وزارت کشور و دولت برای این مسئله که با زندگی مردم و نرخ کالا های مصرفی بستگی تام و تمام دارد فکری کرده است؟ تیمسار سپهبد عزیزی پاسخ داد متاسفانه مطالعات دقیق نشان داده است که اتوبوسرانی تهران و حومه که از یک سال و نیم پیش وضع آن خیلی خوب شده است، ضرر می دهد ، لذا باید برای جبران این ضرر و خرید اتوبوس های جدید فکری کرد، زیرا دیگر اتوبوس های فعلی را نمی توان اتوبوس نو اطلاق نمود .

البته ما هنوز تصمیمی برای گران کردن نرخ اتوبوس نگرفته ایم ولی شرکت واحد هم ضرر می دهد و اگر سوال می کنید ضرر آن از کجا جبران می شود می گویم از راه ندادن قروض شر کت .

وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات نیز گفت برنامه این دولت از روز اول در باره انتخابات روشن بوده است و اگر لازم شود من خودم از آقایان استدعا خواهم کرد که بیایند و اطلاعات لازم را به آنها بدهم فعلا هم خبری در این مورد ندارم!

وزیر کشور در پایان افزود قانون انتخابات انجمن شهر دارای معایب و نقائص فراوان است ، لذا در فکر اصلاح آن هستیم و اگر این قانون جدید تهیه شد شاید انتخابات انجمن شهر تهران و شهرستان ها را با آن انجام دهیم. به هر صورت انتخابات انجمن شهر تهران در دستور کار ماست .

 

به دستور مدیرکل درآمدها : 600 میلیون ریال مالیات به اجرا گذارده می شود

امروز سعیدی فیروز آبادی مدیر کل در آمد های وزارت دارایی با موافقت قبلی وزیر دارایی به اداره اجرا در تهران دستور داد که کلیه پرونده های مالیاتی بزرگ که حداقل آن 500 هزار ریال است فورا به مرحله اجرا گذارده شود .

تعداد این پرونده ها قریب صد پرونده است که لیست آن حاضر وتسلیم مدیر کل در آمد های وزارت دارایی شد و اکثرا متعلق به بازرگانان و شرکت ها و مودیان بزرک میالیاتی می باشد.

میزان مالیاتی که پس از اجرای این دستور وصول خواهد شد قریب ۶۰۰ میلیون ریال می شود پرونده های فوق مربوط به سالهای گذشته می باشد و رای قطعی روی آن صادر شده و هیچ گونه منع قانونی برای به اجرا گذاردن آن وجود ندارد.

 

خطیبی : زلزله اخیر برای ما عبرت آموز بود

دکتر خطیبی مدیر عامل جمعیت شیر و خورشید سرخ اظهار داشت:

 بعضی تصور می کنند که ما می توانیم معجزه بکنیم ، یعنی در روز اول حادثه تمام نقاط را کشف کنیم، تمام اجساد را دفن کنیم تمام مجروحین را به بیمارستان ها برسانیم و به تمام افراد چادر بدهیم و وضع زلزله زدگان را در کمتر از بیست و چهار ساعت به حالتی در بیاوریم که دیگر هیچ گونه احتیاج و ناراحتی نداشته باشند. امیدوارم که ما روزی به این مرحله برسیم ولی این زلزله اخیر را ملاحظه کنید. هیچ کدام از شما در عرض یک هفته قادر نیستید که یک دور دور این منطقه زلزله بزنید و از نزدیک وضع دهات ویران شده را بررسی کنید. نه در آنجا هلیکوپتر داشتیم، نه فرودگاه داشتیم، مگر ما می توانستیم در روز اول یا دوم همه آن مناطق را تشخیص بدهیم؟ مگر وسائل مخابراتی کامل هست، مگر مبالغه دراین مملکت نیست، مگر هر کسی حرف خودش را نمی زند، مگر نباید تحقیق کرد؟ همه این ها مسائلی هست که یک موسسه مسئول باید در اختیار داشته باشد، این درست نیست که هر کسی اتومبیل خودش را سوار بشود و یک جایی برود و همه احساسات خود را شخصا و فردا منعکس بکند .

 

من فرسوده شده ام و به درد دستگاه شیر و خورشید نمیخورم

اصولا فکر می کنم من فرسوده شده ام و به درد دستگاه شیر و خورشید نمی خورم و یک قوه نوی باید این دستگاه را اداره کند و من اگر عواطف اعلیحضرت همایونی و والاحضرت نبود این کار را خیلی زود کرده بودم.

 

برای چنین مصیبت عظیمی آماده نبودیم

فکر می کنم که مناطق زلزله زده اخیر بسیار وسیع بود ، عیب ما این بود که برای یک چنین مصیبت عظیمی آماده نبودیم ، نه از لحاظ جنسی بلکه آمادگی از نظر نفرات و افراد نداشتیم .

بنده اول تصور می کردم و خیلی هم به آن می نازیدم و در جلسات هیئت مدیره شیر و خورشید سرخ عرض می کردم که فلان انبار امدادی ما درست شده است ، اما تجربه نشان داد که تنها آماده شدن انبار امدادی، کافی نیست انبار امدادی پهلویش عوامل امدادگر لازم دارد، عیب ما این بود که عوامل امدادگر تربیت شده نداشتیم ، حق این بود که ما کلاس های مخصوصی دایر کنیم ، طرز کار و عوامل امدادی را به آنها یاد بدهیم و اشخاص را از پیش برای چنین حوادثی آماده کنیم.

حادثه بزرگی که پیش آمد به ما درس عبرت داد که باید خودمان را از حیث عوامل انسانی مجهر کنیم.

 

6 میلیون تومان از طرف سی کشور به ایران کمک شده است

ساعت هشت بعداز ظهر دیروز عبود معاون دبیر کل اتحادیه بین المللی صلیب سرخ ها و هلال احمرها در یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون زلزله اخیر و کمک های اتحادیه بین المللی صلیب سرخ ها و هلال احمرها اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت.

 در جلسه مصاحبه مطبوعاتی ابتدا دکتر عباس نفیسی دبیر کل شیر و خورشید سرخ ایران طی سخنان کوتاهی به اهمیت کمک های بین المللی که در فاجعه اخیر زلزله به ایران شده است اشاره کرد و گفت چون در 19 سال اخیر چنین خرابی و ویرانی سابقه نداشت شیرو خورشید سرخ ایران بلافاصله بعد از وقوع زلزله و پس از پی بردن به عظمت ویرانی ها از اتحادیه صلیب سرخ بین المللی کمک خواست ، اتحادیه مزبور آمادگی خود را جهت کمک به شیر و خورشید سرخ ایران اعلام کرد و آقای عبود معاون دبیر کل صلیب سرخ بین المللی به ایران عزیمت نمود ، ایشان روز شنبه همراه والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید به مناطق زلزله زده رفتند.

سپس عبود اظهار داشت: من از مناطق زلزله زده ایران دیدن کردم واقعا خرابی و ویرانی زیاد است. چندین سال قبل در ترکیه زلزله وحشتناکی نظیر زلزله ایران اتفاق افتاد از آنجا که من مشاهدات و تجربیاتی در امر کمک به زلزله زدگان دارم باید عرض کنم که نحوه فعالیت شیر و خورشید سرخ ایران و کمک های مردم خیلی خوب بوده است کمک های اولیه به جا و به موقع رسیده به طوری که از این نظر کمک کافی به  نظر می رسد اما چون مناطق زلزله ایران پراکنده بود رساندن کمک به زلزله زدگان مشکل بود ولی هم مردم هم شیر و خورشید خوب از عهده برآمدند.

در این گونه مواقع مشکل ترین و مهم ترین وظیفه شیر و خورشید سرخ به حال عادی برگرداندن زندگی مردم زلزله زده است.

 عبود در پاسخ یک خبرنگار گفت تاکنون ۳۰ کشور عضو صلیب سرخ بین المللی به ایران کمک کرده اند و این کمک ها به ارزش 6 میلیون تومان می باشد که به صورت دارو ، وسائل و نقدصورت گرفته است. این کمک ها ادامه خواهد داشت .

 

شیر و خورشید سرخ : از فرانسه دو هلیکوپتر برای کمک به زلزله زده ها گرفتیم

پیش از ظهر امروز اعلامیه شماره ۲ شیر خورشید سرخ ایران انتشار یافت.

در این اعلامیه آمده است : چون هنوز در حدود پنج دهکده در یک منطقه کوهستانی وجود داشت که امکان ارسال کمک های امدادی به آن از طریق زمین و هوا میسر نبود با استمداد از صلیب سرخ فرانسه دو هلی کوپتر به اختیار شیر و خورشید سرخ گذاشته شد که از امروز صبح به مناطق مذکور به معیت هیئت های امدادی شیر و خورشید سرخ ایران رفته اند تا نسبت به مداوای مجروحین اگر وجود داشته باشد و ارسال کمک ها اقدام نمایند .

هلی کوپترهای ارتش آمریکا مرتب در منطقه قزوین برای حمل ونقل و مداوای مجروحین مشغول به کارند یک موسسه مفید و مهم که صمیمانه در جریان کار آسیب دیدگان با شیر و خورشید سرخ همکاری کرده و می کند موسسه خیریه تمام امکانات و وسایل و افراد خود را به اختیار شیر و خورشید سرخ گذاشته و در مناطق مختلف به وظایف خود اقدام می کنند .

ضمن اعلامیه جدا گانه ای به زودی میزان کمک های موسسات صلیب سرخ و هلال احمر جهانی به استحضار عموم خواهد رسید. از این کمک ها آن چه به صورت جنسی اهداء شده بود به مناطق آسیب دیده ارسال شده و می شود و آن چه به صورت نقد است به حساب مخصوص ساختمان نقاط آسیب دیده ریخته خواهد شد.

 

ارتشبد حجازی: تاکنون ده هزار جسد به خاک سپرده شده است

ساعت ۱۲ امروز جلسه فوق العاده هیئت مرکزی جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران در حضور شاهدخت شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید در کاخ سعدآباد تشکیل شد .

در آغاز دکتر خطیبی از فعالیت های شیر و خورشید سرخ و زلزله اخیر گزارشی به اطلاع شمس پهلوی رسانید و در مورد خانه سازی اظهار داشت : فعلا خانه سازی باید بیش از هر چیز مورد توجه قرار گیرد، سستی خانه های دهقانان باعث وسعت خرابی و تلفات در دهات زلزله زده شده است و باید به طور کلی در مورد خانه سازی برای روستائیان به طریقی که در این نوع حوادث چنین خرابی هایی به بار نیاید طرحی تهیه شود .

سپس تیمسار ارتشبد حجازی گزارش داد که افراد ارتش با همکاری موسسات دیگر تاکنون طبق آمار ده هزار جسد در دهات زلزله زده از خاک بیرون آورده و دفن کرده اند و حدس زده می شود که اجساد دیگری هم زیر آوار باشد که هنوز شناخته نشده اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.