18 شهریور 1341

18 شهریور 1341

دستورات شاه به دولت در مورد زلزله زدگان/توسط هیئت بازرگانان و روحانیون تهران ؛ اولین کلنگ ساختمان خانه در منطقه زلزله زده به زمین زده شد/شمس پهلوی از مناطق زلزله زده بازدید کرد/نخست وزیر در تبریز : آذربایجان در انتظار یک تحول بزرگ است/وزیر کشاورزی : خانه های روستایی ایران خانه نیست شبیه کلبه های آفریقا است/وزیر کار : بدون اتکا به مردم نمی توان نهضتی را آغاز کرد/هر گونه اختلال و بی نظمی در محیط کار به زیان مملکت است/با ایجاد کار برای صنایع مملکت می توان قسمت عمده بیکاری موجود را برطرف ساخت/به موجب طرحی که برای پیشنهاد به هیئت دولت تهیه شده است ؛ کارخانجات دولتی به صورت شرکت واحدی در می آید

دستورات شاه به دولت در مورد زلزله زدگان

جراید امروز نوشتند : « امروز دو دستور از طرف شاهنشاه به نخست وزیر صادر گردید. اولین دستور شاهنشاه این است که فورا هیئت نقشه برداری سازمان برنامه با هیئت نقشه برداری ارتش از مناطق زلزله زده نقشه برداری هوایی به عمل آورند که پس از آن نقشه های ده سازی و خانه سازی روستایی جهت آسیب دیدگان زلزله آماده شود .»

دستور دوم مربوط به حفر چاه های عمیق در مناطق زلزله زده است. به طوری که گزارش می رسد روز گذشته یک حلقه چاه عمیق با همکاری ارتش وشیر و خورشید سرخ در محل حفر شده و به آب رسیده و از هر جهت رضایت بخش بوده است.

 شاهنشاه به دولت دستور دادند که حفر چاه های عمیق در مناطق زلزله زده با همکاری ارتش و شیر و خورشید سرخ و سازمان برنامه فورا آغاز شود .

امروز از طرف دولت دستور های شاهنشاه به سازمان های مسئول ابلاغ شد که فورا به مرحله اجرا در آید.

 

توسط هیئت بازرگانان و روحانیون تهران ؛ اولین کلنگ ساختمان خانه در منطقه زلزله زده به زمین زده شد

صبح امروز اولین کلنگ ایجاد خانه در منطقه زلزله زده قزوین به وسیله اعضای هیئت بازرگانی و روحانیون تهران که به اتفاق فلسفی واعظ مشهور به آن نواحی مسافرت کرده اند در قریه عباس آباد به زمین زده شد.

اعضای این هیئت در نظر دارند در بدو امر یک دکان نانوایی در این محل دائر نمایند و برای ایجاد مسکن تهیه یک میلیون آجر به کوره داران قزوین سفارش شده است.

 

شمس پهلوی از مناطق زلزله زده بازدید کرد

«روزنامه اطلاعات» نوشته است : والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی و پهلبد و فرزند وی از مناطق زلزله زده بازدید کردند. خواهر نیکو کار شاه همه جا نسبت به باز ماندگان آسیب دیده ابراز محبت و مهربانی نموده و سازمان های شیر و خورشید سرخ را بازدید ودستورات لازم برای مراقبت و رسیدگی و توجه لازم به کارکنان شیر و خورشید سرخ صادر فرمودند .»

از طرف مسئول منطقه به اطلاع رسید که بر اثر اقدامات هیئت های امدادی و شیر و خورشید سرخ ایران و موسسه کاره برای ساکنان بوئین زهرا که از این فاجعه جان به در برده اند چادرهایی که رسیده بود نصب شد و محل هایی برای زندگی آنان تامین گردید و امید می رود به زودی در کلیه دهکده های زلزله زده این منطقه تعداد کافی چادر بر پا گردد و مورد استفاده زلزله زدگان قرار گیرد.

 

نخست وزیر در تبریز : آذربایجان در انتظار یک تحول بزرگ است

ساعت سه بعداز ظهر دیروز اسدالله علم نخست وزیر و همراهان با قطاروارد تبریز شدند. در ایستگاه راه آهن فرماندار ، شهردار روسای سازمان های اداری و نمایندگان سیاسی خارجی مقیم تبریز و گروهی از شخصیت های محلی حضور داشتند و از نخست وزیر و همراهان استقبال کردند .

 

در این وقت علم نخست وزیر شروع به صحبت کرد و گفت : من هدف خود را از این مسافرت در مراغه تشریح کردم و دیگر لزومی برای تکرار آن نمی بینم لکن بشما و تمام مردم آذربایجان مژده می دهم که اعلیحضرت همایونی به زودی به آذربایجان سفر خواهند فرمود .

جای بسی خوشوقتی است که آذربایجان در مورد اصلاحات ارضی نیز مثل سایر موارد پیش قدم شده است. من به وزیر کشاورزی تبریک می گویم که توانسته است چنین موفقیت هایی کسب کند به هرحال باید بدانید شما در مرحله یک تحول بزرگ هستید و شاید شش ماه الی یک سال دیگر اثر این تحول بزرگ که خیال می کنم در تمام خاورمیانه بی نظیر و بی سابقه باشد مشهود گردد.

 

وزیر کشاورزی : خانه های روستایی ایران خانه نیست شبیه کلبه های آفریقا است

دیروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی طی یک مصاحبه مطبوعاتی گفت :

متاسفانه زلزله اخیر تمام دشت قزوین را خراب کرده، تعداد زیادی از خانه های دهات قزوین خراب شده و این خرابی که در یک منطقه وسیع براثر قهر طبیعت به بار آمده است سبب شده بسیاری از قنوات وچشمه ها خشک شود .

متاسفانه هنوز دهاتی هست که مامورین شیر و خورشید سرخ به علت نبودن راه به آن جاها نرفته اند ولی مامورین اصلاحات ارضی و ترویج کشاورزی که در محل بوده اند اقداماتی را که وجدانشان حکم می کرده است انجام داده اند .

برای احیای این دهات باید آب برای آنها تهیه کرد و خانه ساخت مردم باید به وسیله هر دستگاهی که مورد اعتمادشان هست برای این کار کمک نقدی بکنند تا در درجه اول برای این دهات و سپس سایر دهات خانه ساخته شود ، آن هم خانه هایی محکم نه مشتی گل که بعد با یک باد بر روی سر صاحب آنها خراب شود.

اصلاحات ارضی در هر منطقه که تقسیم اراضی شروع شود ، به وسیله سازمان عمران منطقه کار، خانه سازی را شروع خواهد کرد، مردم هم باید برای سایر نقاط به وسیله دستگاه های مورد اعتمادشان اقدام کنند. باید سیستم خانه سازی فعلی دهات متروک شود. اینهاخانه نیست چیزهائی مانند کلبه های آفریقا است .

 

وزیر کار : بدون اتکا به مردم نمی توان نهضتی را آغاز کرد

وزیر کار هنگام افتتاح کنفرانس کار در تهران طی سخنانی اظهار داشت :

در هیچ جامعه بدون اتکای به مردم و بدون توجه به افکار عمومی نمی توان نهضتی را آغاز و یا جوانه عقیده مفیدی را به ثمر رساند .

کشور ما در آستانه رشد صنعتی و اقتصادی است در جریان رشد تجدید سازمان و تنظیم قواعد و تنقیح قوانین اجتناب ناپذیر است .

 

هر گونه اختلال و بی نظمی در محیط کار به زیان مملکت است

وزارت کار و خدمات اجتماعی معتقد است که هر گونه اختلال و بی نظمی در محیط کار به زیان مملکت است چنان که قبلا اشاره کردم در آستانه رشد اقتصادی قرار گرفته ایم و مرحله بعدی توسعه اقتصادی است. برای طی این مراحل و غنی کردن کشور بر اساس تولید بیشتر و تحدید واردات کارفرما و کارگر متقابلا باید همکاری کنند هر گونه اختلافی را در نطفه آن از طریق مذاکره و سازش خاموش نمایند.

جای تاسف است که اکثر اوقات وزارت کار مصروف به  رسیدگی به اختلافات کارگری و سازش دادن دسته های مختلف و صدور احکام و تشکیل مراجع قانونی و یا محاکم کارگری گردیده و بالنتیجه این وزارت را از توجه دقیق به وظائف اصلی خود باز داشته است.

وزارت کار در جستجوی فرصت مناسب برای اشتغال به وظائف اصلی تشکیل سندیکاهای سالم را توصیه و این قبیل تشکیلات را حمایت می کند و انتظار دارد که در آینده نزدیک بتواند قسمتی از وظائف و فعالیت های فعلی را به سندیکاهای کارگری و کارفرمایی واگذار نماید .

 

با ایجاد کار برای صنایع مملکت می توان قسمت عمده بیکاری موجود را برطرف ساخت

مرتضی سرمد دبیر سندیکای صنایع فلزی ایران اظهار داشت :

بنده یاد دارم در یکی از نطق های اعلیحضرت همایونی در پائیز 1338 در موقع افتتاح مجلس فرمودند که فعالیت اقتصادی که در سال 1336 شروع شده است اثر وجودی آن از پنجاه سال دوران مشروطیت بیشتر بوده است دلیل هم داشت برای این که شما وقتی که احصائیه کار صنایع را رسیدگی کنید می بینید تا پایان سال ۱۳۳۹، 9 هزار و 600 کارخانه و واحد اقتصادی مشغول کار شده که از برکت وجود این کارخانجات136 هزار کارگر در این کشور مشغول کار شده است مضافا بر این در حدود ده هزار کارمند دفتری و هزار مهندس اشتغال به  کار دارند این کار، کار بدی نبوده است بهترین کار هایی که می شود روی آن حساب کرد همین بود و می توان گفت رشد اقتصادی از نظر یک نفر مقتصد یعنی صنعت و معیار سنجش اقتصادی یعنی رشد صنعت.

در شرکت کنسرسیوم نفت و شرکت نفت 40 میلیون پوند لوازم اساسی دارند و اکثرا این را از خارج می خرند و همین خرید کنسرسیوم و شرکت های وابسته به نفت اگر از ایران و از این کارخانجات بشود این بیکاری نه تنها رفع خواهد شد و بلکه مستغنی هم می شوند، البته ما امیدواریم این بیکاری های جدید با روشی که دولت اتخاذ کرده است و امیدی که صاحبان صنایع پیدا کرده اند روز به روز کم می شود و امیدواریم که همه بیکار ها به کار گماشته شوند منتهی در کم و زیادش هم بعد ها فکر می کنیم.

وی با بیان این که « با ایجاد کار برای صنایع مملکت می توان قسمت عمده بیکاری موجود را برطرف ساخت» گفت ما کار می خواهیم نه کمک پولی و در مورد کمک پولی هم خوشبختانه دوستان من آلوده به قرض نیستند

دوستان من جز بیکاری مشکلی ندارند.1

 

به موجب طرحی که برای پیشنهاد به هیئت دولت تهیه شده است ؛ کارخانجات دولتی به صورت شرکت واحدی در می آید

طرح تصویب نامه مربوط به انتقال کارخانجات دولتی از وزارت صنایع و معادن به وزارت کشاورزی برای فروش سهام آن به مالکین اراضی تقسیم شده کشاورزی، تهیه شده و در یکی از جلسات آینده هیئت وزیران مطرح خواهد گردید .

به موجب طرح تهیه شده کلیه واحد های صنعتی دولتی که به موجب تصویب نامه دولت به وزارت کشاورزی منتقل می شود به صورت شرکت سهامی واحدی در خواهد آمد و نمایندگی سهام دولت در مجامع عمومی این شرکت با وزرای صنایع و معادن و کشاورزی و یک نفر دیگر خواهد بود و شرکت به صورت تجارتی وخارج از مقررات دولتی اداره خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.