16 شهریور 1341

16 شهریور 1341

وزارت بازرگانی آن چه که هست و آن چه که باید باشد/به جای اقتصاد دان لیسانسیه مرغداری استخدام نکنید!/سالی 20 میلیون دلار به درآمد نفتی ایران اضافه می شود!

وزارت بازرگانی آن چه که هست و آن چه که باید باشد

«دکتر امیر حسین کوشیار» در شماره امروز «تهران مصور» نوشت :  وزارت بازرگانی موجود، یعنی آنچه که هست، متأسفانه دستگاهی بی رمق و فاقد تحرک و دینامیک  لازم می باشدو علت این عقب ماندگی ها را نباید فقط و فقط در مسئله وجود یا عدم وجود این یا آن وزیر جستجو نمود بلکه باید به بررسی عمیق کلیه دستگاه پرداخت.

نمی دانم که آیا مصلحتی در کار بوده است تا «وزارت اقتصاد» به وزارت بازرگانی تبدیل گردد یا اینکه این امر ندانسته به علت زیبایی کلمه بازرگانی، صورت گرفته است، زیرا بازرگانی، جزئی از اقتصاد است که به علت توسعه علوم در حال حاضر خود فصل مشخص و وسیعی را درجوار  اقتصاد تشکیل می دهد و به هرحال وزارتخانه ای که باید کلیه امور اقتصادی مملکت را حل و فصل نماید نمی بایستی چنین نامیده شود و خود را به جزئی از کل مسئله مشغول دارد.

 

 با تغییر دولت از بیانات وزیر جدید بازرگانی چنین بر می آید که ایشان مایل هستند تا وزارت خانه ای آن چنان که باید باشد به وجود آورده و شخص رئیس دولت نیز شاید بی میل نبوده باشند که این وزارتخانه مرکز تحقیقات اقتصادی کشور گردد ولی برای نیل به این هدف باید از موانعی عبور نمود که دولت های گذشته دانسته یا ندانسته در این راه به وجود آورده اند.

برای تشکیل یک «دفتر تحقیقاتی اقتصادی» که قادر به تهیه نقشه های اقتصادی و نظارت بر اقتصاد کشور باشد لاعلاج احتیاج به یک کادر نوین اقتصادی که دارای تحصیلات عالیه بوده و به طرق رشد اقتصادی و اداره اقتصادی کشور تسلط کامل داشته باشد احساس می گردد و جهت ارضای این احتیاج معقول ناچار باید سد هایی را که موجود است با شجاعت و صراحت از میان برداشت. اولین سد موجود « قانون منع استخدام»  است که حالت عجیب وغریبی را در مملکت به وجود آورده است و ناقض ایده رشد اقتصادی است.

 

به جای اقتصاد دان لیسانسیه مرغداری استخدام نکنید!

فقط در این میان اشکال جدیدی به وجود خواهد آمد که همیشه مشکل بزرگ کشور ما بوده است و آن این است که رئیس دولت و وزیر بازرگانی باید بکوشند تا مستخدمین جدید جهت دفتر تحقیقات اقتصادی ، به جای اقتصاددانان لیسانسه های علوم تربیتی مرغداری دامپروری و نقاشی نبوده و این دفتر دفتر نورچشمی ها نگردد!

 

سالی 20 میلیون دلار به درآمد نفتی ایران اضافه می شود!

«تهران مصور » نوشت : طبق گزارشی که اخیرا کارشناسان بانک بین المللی برای مقامات ایرانی ارسال داشته اند پیش بینی نموده اند که درآمد ایران از بابت بهای نفت تا 5 سال دیگر در حدود 6 درصد می باشد و میزان مصرف نیز تا میزان 9 درصد بالا خواهد رفت.

این پیش بینی حداقلی است که می توان پایه های درآمد ایران را از نفت بر این مبنا استوار نمود و این احتمال وجود دارد که درآمد ایران حداقل سالی 20 میلیون دلار اضافه گردد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.