14 شهریور 1341

14 شهریور 1341

شاه از مناطق زلزله زده بازدید می کند!/تعداد دقیق تلفات بعد از خاتمه مراسم تدفین مشخص می شود/نخست وزیر : بسیاری از زلزله زدگان با مرگ روبرو هستند/برادران و خواهرانی که با مرگ روبرو هستند را زیارت کردم/ احساس انکسار و شکستگی می کنم!/مردم ایران وحشت انفجار اتمی را درک کردند/تمام اخبار رادیو و تلویزیون آمریکا که در ایران پخش می شود کنترل می گردد/این زلزله پیش بینی شده بود!/ایرانیان حالتی نظیر انفجار بمب اتمی را درک کرده اند!/بهنیا وزیر دارایی : آثار رفع بحران به چشم می خورد!

شاه از مناطق زلزله زده بازدید می کند!

جراید کثیر الانتشار کشور امروز نوشتند : صبح امروز شاهنشاه برای بازدید از نقاط زلزله زده وارد قزوین شد.

 هواپیمای حامل شاهنشاه در ساعت ده و نیم در فرودگاه قزوین به زمین نشست و آقایان دکتر ریاحی وزیر بهداری و مهندس رجبی وزیر راه ، تیمسار ارتشبد حجازی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران ، تیمسار ملک زاد فرمانده تیپ 5 قزوین ، فرماندار و روسای ادارات دولتی و اعضای انجمن شهر قزوین و جمعی از معتمدین و معاریف شهر مقدم شاهنشاه را استقبال کردند.

 

تعداد دقیق تلفات بعد از خاتمه مراسم تدفین مشخص می شود

اعلامیه شماره شش دولت امروز به این شرح صادر شد :

خوشبختانه بین مصدومین از دیروز تا ساعت ده صبح امروز تلفاتی نبوده است ولی وضع عده ای از آنها بسیار سخت و خطرناک است. تعداد دقیق تلفات بعد از خاتمه مراسم تدفین به استحضار هموطنان عزیز خواهد رسید.

دست کمکی که از طرف عموم طبقات برای برادران و خواهران داغدیده دراز شده است مایه سربلندی و سرافرازی ما در جهان است. به کارمندان محترم دولت که پرداخت یک روز حقوق خود را پیشنهاد کرده اند اعلام می شود که این عمل را خودشان انجام بدهند یک جا و یک قلم حقوق آنها از طرف دولت برداشت نخواهد شد. شما که نیت خیر دارید چرا راسا در این کارشر کت نکنید. برای کمک عملی دانشجویان عزیز و داوطلب دانشگاه دفتری در شیر و خورشید سرخ از امروز مفتوح است هر کس مستعد و آماده هر کاری هست در این دفتر ثبت نام نماید تا به موقع مورد استفاده قرار گیرد.

 

نخست وزیر : بسیاری از زلزله زدگان با مرگ روبرو هستند

بعد از ظهر دیروز اعلامیه شماره 5 دولت به این شرح انتشار یافت :

هم اکنون 4500 نفر افسر ۔ سرباز ۔ و ژاندارم در نقاط آسیب دیده عملیات نجات و تدفین اجساد را اداره می نمایند و کلیه تدابیر و پیش بینی های لازم به منظور جلوگیری از بروز بیماری ها به عمل آمده است.

در خاتمه بسیار خوشوقتم که چند صد نفر از دانشجویان عزیز دانشگاه و منجمله بالغ بر 60 نفر از دانشجویان سال آخر پزشکی به وسیله ریاست دانشگاه آمادگی خود را برای کمک به هم وطنان مصیبت دیده اعلام داشته اند که به موقع خود چه از نظر نجات مصدومین وچه به منظور اداره امور ساختمانی و تجدید بنای دهات آسیب دیده از کمک های بی شائبه آنان که در عین حال مایه افتخار و سر افرازی من می باشد استفاده خواهد شد .

 

برادران و خواهرانی که با مرگ روبرو هستند را زیارت کردم/ احساس انکسار و شکستگی می کنم!

ساعت دو و نیم بعداز ظهر پریروز اسدالله علم نخست وزیر پیامی به این شرح از رادیو ایران فرستاد :  امروز صبح خودم به اتفاق وزیر بهداری ، مدیر عامل شیر و خورشید سرخ از منطقه زلزله زده بازدید کردم برادران و خواهران ایرانی را که در نهایت سختی با مرگ روبرو هستند از نزدیک زیارت کردم و برای مقتولین طلب آمرزش نمودم. تلفات بسیار زیاد و فاجعه هولناک است باید بگویم اولین روزی است که در قبال مسئولیت سنگین خودم احساس انکسار و شکستگی می کنم از همان محل حادثه شدت آن را مجددا به عرض شاهنشاه که در تمام مدت شبانه روز مراقب حال شما هستند رساندم. قلب و روح رئوف شاهنشاه به حدی متاثر است که این فاجعه را عزای ملی اعلام و امر فرمودند موسیقی از رادیو حذف شود و امر شاهنشاه در ساعت ده صبح اجرا شد .

 

مردم ایران وحشت انفجار اتمی را درک کردند

اخبار مربوط به زلزله ایران کماکان مهم ترین خبرهای جهان را تحت الشعاع قرار داده است. به دنبال انعکاس

«آسوشیتدپرس» در گزارشی توضیح می دهد زلزله به قول یکی از مقامات رسمی شیر و خورشید سرخ بعضی از دهات را از روی نقشه به کلی محو کرده و در بعضی نقاط حتی بستر رودخانه ها را تغییر داده است .

منابع آب آشامیدنی یک صد دهکده زلزله زده را گل و لای آلوده کرده و خطر شیوع بیماریهای واگیر همه جارا تهدید می کند. بیمارستانهای محلی پر از مجروحینی است که حتی کف کریدورها دراز کشیده اند و درد جراحات و درد دوری از خویشاوندان فریاد آن ها را به آسمان بلند کرده است.

شش هواپیمای نظامی شروع به حمل زخمی ها به تهران کرده است.

در تهران برای سومین روز مراسم عزا در مساجد برگزار شده ولی از مساجد ویران دهات صدایی بر نمی خیزد.

 

تمام اخبار رادیو و تلویزیون آمریکا که در ایران پخش می شود کنترل می گردد

« یونایتد پرس» در گزارش خود خاطر نشان می سازد که سفیر آمریکا جولیوس هولمز طی ملاقات خود با علم از حادثه پخش هشدار تلویزیون آمریکا که شهر دو میلیون نفری تهران را به شدت برهم زده اظهار تاسف فراوان کرده و پوزش خواسته است.

دولت ایران امروز دستور داده است تمام اخباری که توسط رادیو تلویزیون آمریکا پخش می شود به شدت کنترل گردد.

 

این زلزله پیش بینی شده بود!

امروز دیلی تلگراف سر مقاله ای دارد که در آن اشاره به دستگاهی می نماید که بشر را باید از وقوع زلزله آگاه کند.

دیلی تلگراف در سر مقاله خود می نویسد این زلزله کاملا پیش بینی شده بود. آن هایی که دستخوش زلزله واقع شده اند می گویند که هیچ چیز نمی تواند پیش از زلزله حالت خوف و وحشت و عجز در دل آدمی ایجاد کند.

 تلگراف در دنباله این مقاله می گوید دنیا اکنون دستخوش مصیبت دنباله دار زلزله است و از تلفات وحشتناکی که در ایران به بار آورده و شدید ترین زلزله ایران تلقی گردیده ابراز وحشت می کند و می پرسد که آیا از این جریان نباید درس عبرت گرفت و در پایان چنین نتیجه می گیرد، البته دنیای متمدن باید به کمک زلزله زدگان بشتابد ولی آیا نباید متمدن تر شود.

 

ایرانیان حالتی نظیر انفجار بمب اتمی را درک کرده اند!

نزدیک ترین چیز به زلزله یک انفجار اتمی است. ایرانیان اکنون حالتی نظیر انفجار بمب اتمی را درک نموده اند، هر چند خوشبختانه این بلیه به مقیاس کوچک تر بوده به اثرات مهلکه ای مانند گرمای زیاد و تشعشعات که اهالی هیروشیما به آن دچار شدند گرفتار نگردیدند اما نباید این فاجعه زمامداران تمام ملل را وادار به مذاکره تازه ای در این راه کند؟

 

بهنیا وزیر دارایی : آثار رفع بحران به چشم می خورد!

عبدالحسین بهنیا وزیر دارایی گفت : آثار خیلی روشنی که وجود دارد نشان می دهد که بحران رفع شده و با مختصر زحمتی ممکن است یک جنبش اقتصادی را در مملکت مجددا شروع بکنیم.

در اجرای دستور نخست وزیر بنده مطالعاتی کردم که کارهای مربوط به ساختمان های دولتی را مجددا شروع بکنیم. مشکلات موسسات ساختمانی که قرار داد با دولت داشتند این بود که اولا قرار دادها به طور نیمه تمام اجرا شد ثانیا وسایل مالی کافی در اختیارشان نبود ثالثا عده ای از این ساختمان ها در نتیجه همان سیاست هایی که منتهی به همان روز های بدو بحران شده بود مقدماتی را که لازم برای ادامه کار یا انجام کار و یا حتی شروع به کار بود نداشتند.

قدم اول تامین اعتبار این کار بود. تا آن حدودی که شرایط مشکل فعلی و مقدورات خزانه اجاره می داد مبلغ هشتاد میلیون تومان در بودجه امسال برای کارهای نیمه تمام بیش بینی کردیم .

قدم دوم عبارت از این بود که این موسسات ساختمانی که با دولت قرار داد داشتند مواجه با ناراحتی های مالی بودند که برطرف کردن آن به دست دولت میسر نبود.

 بنده با بانک های خصوصی که نهایت صمیمیت را در این کار به خرج دادند وارد مذاکره شدم بانک های خصوصی تقبل کردند که شصت میلیون تومان به صورت اعتبار در اختیار موسسات ساختمانی که صاحب قرارداد هستند بگذارند و خزانه داری پرداخت این اعتبارات را تضمین کند و به حساب آن مقاطعه کارها در آن بانک ها بپردازد به طوری که برای بانک ها هیچ نوع نگرانی وجود نداشته باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.