12 شهریور 1341

12 شهریور 1341

مقتولین و مجروحین زلزله به ده هزار نفر بالغ می شود  / در عزای ملی اعلام شد/خبرگزاری های خارجی: شدت زلزله ایران صد برابر زلزله اقادیر بود/برای به جریان افتادن امور ساختمانی 140 میلیون تومان اعتبار تامین گردید/منافع خصوصی تا آن جا که با منافع عمومی منافات نداشته باشد مورد کمال توجه دولت است/سیاست بازرگانی دولت با سلیقه وزرای بازرگانی قابل تغییر بوده و همین امر همیشه حساب بازرگانان را به هم زده است/وزیر دارایی : رویه دولت فعلی محدود کردن عملیات موسسات اقتصادی به وظایف اصلی آن ها است

مقتولین و مجروحین زلزله به ده هزار نفر بالغ می شود  / در عزای ملی اعلام شد

گزارش های رسیده از مناطق زلزله زده حاکیست مقتولین و مجروحین زلزله به ده هزار نفر بالغ می شود، هزاران جسد در زیر آوار مانده و اهالی دهات برای خروج اجساد استمداد می کنند.

گفته می شود اگر کانون زلزله در تهران بود یک میلیون نفر کشته می شدند.

در « دان اصفهان» فقط انگشت شماری جان به در برده اند، ده ها دِه با خاک یکسان شده و ساکنان زنده بعضی از دهات فقط گربه ها خروس ها و بزهای سرگردان هستند.

بوی تعفن اجساد، محیط ویرانه ها را گرفته و هنوز پس از 48 ساعت ممکن است کسانی در زیر آوارها زنده باشند.

در بسیاری دهات مجروحین هنوز در زیر آفتاب و بی پناه هستند و صدای ضجه و ناله از هر طرف به گوش می رسد، خطر شیوع بیماری های عفونی وجود دارد.

گروهی از بازماندگان حادثه زلزله دیوانه شده اند و روستائیان از ترس و وحشت دهات را ترک می کنند.

اتحادیه صلیب سرخ بین المللی آمادگی خود را برای دادن کمک به ایران اعلام کرد، در قزوین برای کمک به زلزله زدگان جهاد اعلام شد و مردم با بیل و تکه ای نان و کوزه آب به سوی دهات ویران راه افتاده اند.

 

خبرگزاری های خارجی: شدت زلزله ایران صد برابر زلزله اقادیر بود

«آسوشیتد پرس» در گزارشی اعلام کرد: بزرگترین دانشمندان زلزله شناس آمریکا اطمینان دادند که به طور قطع بین زلزله شدید روز گذشته شمال غربی ایران و یک آزمایش زیر زمینی اخیر شوروی در خاک روسیه ارتباطی وجود نداشته است .

کارشناسان در عین حال اظهار داشته اند زلزله ایران به هیچ وجه با زلزله های اخیر کلمبیا و ایتالیا و یونان ارتباطی نداشته است .

«یونایتد پرس» از استکهلم گزارش داد انستیتوی زلزله شناسی «اوپسالا» واقع در سوئد امروز اعلام کرد که زلزله اخیر ایران صد بار شدیدتر از زلزله اقادیر واقع در مراکش بوده است که در اول مارس 1961 دوازده هزار نفر بر اثر این زمین لرزه کشته شدند.

 

برای به جریان افتادن امور ساختمانی 140 میلیون تومان اعتبار تامین گردید

پس از نطق نخست وزیر بهنیا وزیر دارایی پشت تریبون قرار گرفت و چنین اظهار داشت : در سال گذشته به علت بحرانی که در خزانه وجود داشت تمام عملیات ساختمانی تعطیل شد. در نتیجه سرمایه و نیروی جسمانی مردم عاطل ماند در آن موقع که این تصمیم اتخاذ گردید بنده خودم هم دخالت داشتم و باید عرض کنم چاره ای جز این کار نبود.

در اجرای دستورات نخست وزیر شخصا مطالعاتی کردم تاعملیات ساختمانی دولتی دوباره شروع شود برای آغاز کار شرکت های مقاطعه کاری مشکلاتی داشتند از جمله این که بعضی ساختمان ها با دستورات شفاهی بدون تامین اعتبار اولیه و در حقیقت با سرمایه شرکت های ساختمانی شروع شده بود به هر حال برای اینکه کار ساختمانی شروع بشود چند چیز را مورد نظر قرار دادیم چون شرکت های ساختمانی دچار فقر مالی بودند اولین قدم ما هم تامین اعتبار برای این کار بود در نتیجه ۸۰ میلیون تومان برای این کار در بودجه پیش بینی کردیم.

این شرکت ها چنان وضع مالی بدی دارند که تنها با اعتبارات دولت نمی توان مشکل مالی آنها را رفع کرد به ناچار بنده با بانک های خصوصی صحبت کردم و قرار شد که ۶۰ میلیون تومان به مقاطعه کارانی که کارهای دولتی می کنند با تضمین خزانه داری بپردازند به این طریق که به شر کت های ساختمانی که کار دولتی می کنند به یکی از بانک های خصوصی مزبور مراجعه می کند و با ارائه مدارک کار دولتی پول را می گیرند و حسابداری وزارت خانه این پول را بعد به بانک مزبور می پردازد در نتیجه بانک دچار ریسک نخواهد شد. به این ترتیب ۸۰ میلیون مستقیما از خزانه داری کل و 60 میلیون تومان با تضمین آن که روی هم رفته 140 میلیون تومان می شود برای امور ساختمانی اعتبار تامین گردیده است .

 

منافع خصوصی تا آن جا که با منافع عمومی منافات نداشته باشد مورد کمال توجه دولت است

دکتر جهانشاهی وزیر بازرگانی نیز در این مراسم اظهار داشت از سال 1335 تا سال ۱۳۳۹ یک نوع رونق اقتصادی پیش آمد و تقریبا از بیکاری کاسته شد ولی این رونق آثار مطلوب و نامطلوبی هم به جای افزایش فوق العاده اعتبارات و مصرف فوق العاده موجودی ارز مملکت گذارد . و ازدیاد قیمت ها جزء آثار نامطلوب این دوره بود .

یکی از آثار آن دوره رونق همین به وجود آمدن کارخانجات بود که بدون توجه به موجودی و احتیاجات کشور و میزان اعتبارات یک مقدار کارخانه به وجود آمد که امروز از بعضی لحاظ مشکلاتی برای دولت بوجود آورده است.

منافع خصوصی مردم تا آنجا که با منافع عمومی منافات نداشته باشد مورد کمال توجه دولت است و دولت با توجه به این امر از صاحبان صنایع و تجار نهایت درجه حمایت خواهد کرد . ما حتی در وزارت بازرگانی یک کادر مطالعاتی نداریم و باید ترتیبی داده شود که از این لحاظ یک کادر فنی برای وزارت بازرگانی فراهم شود.

 

سیاست بازرگانی دولت با سلیقه وزرای بازرگانی قابل تغییر بوده و همین امر همیشه حساب بازرگانان را به هم زده است

علی اکبر خسروشاهی عضو اتاق بازرگانی تهران نیز در این مراسم اظهار داشت: آشفتگی هایی که در شئون اقتصادی کشور پدید می آید به بحران تعبیر می شود در حالی که نتیجه مستقیم عواملی است که قسمتی معلول اقدامات بی رویه و بی حساب دولت ها و قسمتی بی بند و باری و گشاد بازی و ندانم کاری گردانندگان دستگاه های مختلف تجاری و صنعتی و کشاورزی است.

خسرو شاهی در باره هر یک از موارد فوق بیانات مبسوطی ایراد نمود و بعد در مورد تجارت گفت هر وقت جنبشی در بازار پیدا شده بازرگانان بدون محدودیت به واردات یا صادرات اقدام کرده اند و قوانین بازرگانی نیز در هر حکومت با فکر مستقیم وزیر وقت تغییر یافته است و غالبا تمام محاسبات تجار را منقلب کرده. در قسمت صنایع هم عمل نسنجیده زیاد شده و صدمات این عملیات هم به خود صنعت و سرمایه مصرف شده خورده است.

 

وزیر دارایی : رویه دولت فعلی محدود کردن عملیات موسسات اقتصادی به وظایف اصلی آن ها است

ساعت ۷ صبح امروز وزیر دارایی به اتفاق حسنعلی منصور رئیس هیئت مدیره جدید و دکتر کشفیان و دکتر احسانی اعضای تازه هیئت مدیره شرکت سهامی بیمه ایران در شرکت بیمه حضور یافت و باحضور روسای ادارات شرکت مراسم معرفی اعضای جدید هیئت مدیره به عمل آمد.

 وزیردارایی در این جلسه اظهار داشت چون اکثر اوقات تغییرات در ایران بر اساس تمایلات شخصی صورت می گیرد بعضی متصدیان امور مطالب خلاف واقع انتشار می دهند و به عناوین مختلف متشبث می شوند که درست نیست.

وی ادامه داد : رویه دولت فعلی محدود کردن عملیات موسسات مالی و اقتصادی به وظایف اصلی آن هاست.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.