6 شهریور 1341

6 شهریور 1341

املاک مالک بزرگ مراغه توقیف شد/استاندارها مثل بادبادک دوام و کیانشان به قرقره ای بسته است/به موجب لایحه جدید شهرداری ها و انجمن شهر : شهرداران اختیارات بیشتری خواهند داشت/متن طرح جدید بازنشستگی منتشر شد/برنامه سوم تا دو هفته دیگر به تصویب می رسد/مردم می گویند ؛ نرخ اتوبوس نباید گران شود/خوش بینی توام با احتیاط محافل اقتصادی نسبت به وعده کمک های آمریکا/اختیارات استانداران وضع اجتماعی و اداری شهرستان ها را دگرگون می کند/کارخانجات دولتی به وزارت کشاورزی منتقل می شود

املاک مالک بزرگ مراغه توقیف شد

از تبریز گزارش می رسد به دنبال انتشار آگهی و اخطاریه های سازمان اصلاحات ارضی شهرستان مراغه که طی آن برای آخرین بار به مالکین اجازه استفاده از فرصت قانونی داده شده بود چون باز هم بعضی از مالکین شهرستان های مراغه ، میاندوآب وهشترود حاضر به قبول لایحه اصلاحات ارضی نبودند و از واگذاری املاک خود به زارعین امتناع می کردند به این جهت سازمان اصلاحات ارضی منطقه مراغه شرحی به دادستان شهرستان مراغه نوشت تقاضا کرد که برای انتقال 15 فقره املاک جمشید اسفندیاری یکی از مالکین مراغه که با ارائه اسناد عادی آنها را بین فرزندان خود تقسیم کرده بوداقدام گردد.

در تعقیب این تقاضا مهندس خلخالی نیز اولین سند انتقال املاک مزبور را با اطلاع دادستان امضا و به دولت واگذار کرد تا بین کشاورزان تقسیم شود. با این ترتیب پس از شش ماه  اولین قدم سازمان اصلاحات ارضی به مرحله عمل در آمد به طوری که در محل اظهار می دارند تا پانزدهم شهریور ماه باید سازمان اصلاحات ارضی منطقه مراغه کار خود را در این منطقه پایان دهد.

 

استاندارها مثل بادبادک دوام و کیانشان به قرقره ای بسته است

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود با عنوان « استاندار و بادبادک» نوشت : دیشب متن لایحه اختیارات استانداران در روز نامه ها چاپ شده بود. ظاهرا این لایحه چندین دست گشته تا به این صورت در آمده و به نظرم می رسد ما همان اوایلی که صحبت چنین لایحه ای بود چیزی در باره آن نوشته ایم.

 اگر اشتباه نکنم آنجا ما نوشتیم اختیارات به کسی لیاقت نمی بخشد ولی آدم لایق هر گاه اختیاراتی هم داشت لیاقتش دو چندان می شود.

این اختیاراتی که دولت به استانداران می دهد حکم عمامه است. سرعالم اگر گذاشتی به وقارش افزوده ای، سرجاهل چون بگذاری از دور ممکن است کسی را به اشتباه بیندازد اما حقیقت را پنهان نمیکند.

تغییر قانون استانداران کار خیلی پسندیده ای است و روی آن هیچ بحث نداریم. به عقیده من نود در صد قوانین ما باید تغییر کند که این قانون یکی از آنهاست. برای اینکه اغلب قوانین ما از بدو مشروطه تابه حال تغییر فاحش نکرده و همان است که زعمای مشروطیت در صدر مشروطه نوشته اند و آن هم هر کلمه اش با دهها ملاحظه روی کاغذ آمده.

منتهی در باب استانداران ، به نظر ما همان طور که تغییر در قانون و حدود اختیارات آنها لازم است تغییر در مشی و روش قدرت مرکزی نیز ضروری است، یعنی شما که اختیارات به استاندار می دهید تضمین هم بدهید که عزل و نصبش تابع یک اصولی است نه برای خاطر بستگی های خصوصی نصب می شود نه روی اغراض خصوصی عزلش می کنند. والا چه سود از این که شما اختیار یکایک مامورین دولت ادارات دولتی و حل و فصل امور را در حوزه عمل یک استاندار به او بسپارید، در حالی که خود او مثل بادبادک دوام و کیانش به قرقره ای بسته است هروقت قرقره را کشیدی با سر معلق می شود ، تا وقتی قرقره را آزاد گذاشته ای در هوا جولان می دهد !

 

به موجب لایحه جدید شهرداری ها و انجمن شهر : شهرداران اختیارات بیشتری خواهند داشت

طرح جدید شهرداری ها و تشکیل انجمن های شهر در 210 ماده تهیه شده و در حال حاضر از طرف مقامات مسئول مورد بررسی قرار گرفته است.

این طرح پس از بررسی ظرف دو روز آینده به هیئت دولت تسلیم خواهد شد و به دنبال تصویب آن انتخابات انجمن شهر تهران در ده ناحیه شروع می شود .

نحوه آغاز و انجام انتخابات انجمن شهر دقیقا در لایحه پیش بینی شده است. طبق این لایحه تهران به ده منطقه تقسیم می شود و اهالی با سواد هر یک از مناطق دهگانه با در دست داشتن کارت هایی مخصوص (الکترال ) در انتخابات انجمن شهر مربوط به منطقه خود شرکت می کنند.

شهردار تهران تا پایان انتخابات اداره امور شهرداری را عهده دار خواهد بود و پس از انجام انتخابات و تعیین اعضای انجمن های شهر استعفا می کند تا اعضای انجمن شهر شهردار انتخابی را تعیین کنند .

در این لایحه به شهرداران اختیارات بیشتری داده شده و شهرداران با داشتن این اختیارات در مقابل انجمن شهر مسئول می باشند. مناطق دهگانه تهران نیز روی تراکم جمعیت و موقعیت محلی مشخص می شود .

 

متن طرح جدید بازنشستگی منتشر شد

امروز متن طرح کامل تصویب نامه هیئت وزیران در مورد تجدید نظر در متن تصویب نامه های سابق دولت مربوط به بازنشستگان در اختیار مطبوعات قرار گرفت.

این متن اکنون به وسیله وزرا و عده ای از کارشناسان و متخصصین امور استخدامی و بازنشستگی مورد بررسی دقیق قرار گرفته و پس از اظهار نظرات آنها در جلسه هیئت دولت مطرح و تصویب خواهد شد .

چندی پیش که دولت سابق اقدام به بازنشسته کردن کارمندان وزارت خانه ها کرد عده ای از کارکنان با سابقه دولت و وزارت خانه ها که عمری را در سازمان های دولتی گذرانده بودند و قدرت جسمی لازم برای انجام کارهای اداری داشتند بازنشسته شدند و ضمن مراجعه به مقامات صلاحیت دار و روزنامه ها عدم رضایت خودرا از اجرای قانون اعلام داشتند. بر اثر اقدامات و انتظارات اکثریت کارمندان در حال باز نشستگی ، طرح تصویب نامه  زیر که متن کامل آن از نظر خوانندگان می گذرد تدوین و برای تصویب آماده گردید.

از این تاریخ تصویبنامه شماره 6384-3/4/41 ملغی و وزارتخانه و شرکت ها و موسسات دولتی و سازمان های دولتی و سازمان برنامه و شهر داری ها و دستگاه های تابعه مکلفند که کارمندانی را که دارای 60 سال عمر هستند بدون استثناء باز نشسته نمایند و نسبت به بقیه کارمندان بر طبق تبصره 6 قانون راجع به اصلاح باز نشستگی و اصلاح حقوق بازنشستگان مصوب تیر ماه ۳۷ رفتار خواهد گردید.

 

برنامه سوم تا دو هفته دیگر به تصویب می رسد

بعد از ظهر امروز جلسه بررسی برنامه سوم در سازمان برنامه تشکیل می شود و در آن اسدالله علم نخست وزیر و چند تن از وزیران شرکت خواهند داشت.

به طوریکه کسب اطلاع شده است تا کنون بیش از دو سوم قانون برنامه سوم در جلسات دولت و سازمان برنامه مورد بررسی قرار گرفته و تایید شده است .

دولت در نظر دارد قانون برنامه سوم را تا بیستم شهریور ماه به تصویب برساند.

 

مردم می گویند ؛ نرخ اتوبوس نباید گران شود

گفته می شود شرکت واحد در نظر دارد نرخ اتوبوس را افزایش دهد و در این باره مدیر عامل شرکت واحد مذاکراتی با نخست وزیر انجام داده است .

چون شرکت واحد احتیاج به خرید اتوبوس دارد و در حال حاضر بودجه ای برای پرداخت پیش قسط ندارد قرار است نرخ بلیط اتوبوس از ۲ ریال به ۳ریال  افزایش پیدا کند و از این محل اعتبار خرید اتوبوس تامین گردد.

«روزنامه اطلاعات» در ادامه گزارش خود نوشته است : امیدواریم خبر مزبور مورد تکذیب مقامات دولتی و شرکت واحد قرار گیرد زیرا اگر چنین امری صحت داشته باشد جای کمال تاسف است. قطعا افزایش قیمت بلیط اتوبوس در ترقی هزینه زندگی تاثیر بسیار خواهد داشت. برای مردم بی بضاعت و کم بضاعت ، یک کارگر ، یک پیشه ور و یا یک کارمند جزء در تهران که روزانه اقلا چهار بار از اتوبوس استفاده می کند بالارفتن نرخ بلیط در شرایط گرانی کنونی یک ناراحتی جدید بر ناراحتی های قبلی خواهد افزود. با در نظر گرفتن تمام این نکات در مورد بلیط اتوبوس نباید اقدامی کرد که عواقب سوء داشته باشد. به عقیده مردم شرکت واحد می تواند با صرفه جویی و حذف مخارج زائد، مخارج خود را تامین کند و قطعا از بالارفتن نرخ بلیط بپرهیزد .

 

خوش بینی توام با احتیاط محافل اقتصادی نسبت به وعده کمک های آمریکا

انعکاس بیانات جانسون معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد کمک نظامی و مالی آمریکا به ایران در محافل اقتصادی و مالی با خوش بینی توام با احتیاطی روبرو شده است چون هر نوع کمک اقتصادی که به ایران بشود در وضع مالی ایران تاثیر خواهد داشت و گشایشی خواهد بود .

یکی از مشکلات بودجه سال جاری این بود که دولت آمریکا از تامین قسمتی از مخارج ارتش ایران به صورت کمک نظامی و همچنین کمک به بودجه ایران خود داری کرد و بودجه با یک رقم عمده کسری مواجه شد کمک آمریکا به بودجه سال قبل در حدود ۳۰ میلیون دلار بود که 15 میلیون دلار آن مستقیما صرف کمک به ارتش شدو ۱۵ میلیون دلار دیگر آن به صورت بلاعوض به بودجه عمومی کمک شد .

در سال جاری دولت باوجود کسر کردن ۱۰۰ میلیون تومان از تقاضا های وزارت جنک باز ۲۳۸ میلیون تومان اعتبار بیشتر از رقمی که در بودجه سال 1340 بود در اختیار آن گذارده این مبلغ تقریبا کمی کمتر از ۳۰ میلیون دلاری است که سال قبل آمریکا به دولت ایران کمک کرده بود.

 

محافل اقتصادی هنوز به دقت نمی دانند که نحوه کمک های آمریکا چگونه ودر چه زمینه هائی خواهد بود. از نظر دستگاه دولتی ایران و آمریکا نیز مسئله به بحث و گفت و گوهای دیگر نیاز دارد و از همین نظر است که آقای جانسون حل مشکل را به اقدامات آینده سفیر کبیر آمریکا در تهران موکول کرد. »

جانسون گفت : «به زودی سفیر کبیر ما در کشور شما قرار داد رسمی شایسته ای با مقامات ایران منعقد خواهد کرد و این قرارداد جواب کلیه احتیاجات شما را خواهد داد .»

اکنون باید در انتظار بود که وعده های کمک آمریکا تا چه حد تحقق خواهد یافت و از همین نظر است که خوش بینی محافل اقتصادی توام با احتیاط و تامل است.1

 

اختیارات استانداران وضع اجتماعی و اداری شهرستان ها را دگرگون می کند

دیروز متن کامل لایحه مصوبه اختیارات استانداران در روزنامه ها منتشر شد ، این لایحه همان طور که در اخبار رادیو و جراید عصر روز پنجشنبه انتشار یافت در جلسه فوق العاده سه ساعته روز پنجشنبه که از یازده صبح تا دو ساعت بعد از ظهر به طول انجامیده بود تصویب شد و در جلسه دیشب هیئت وزیران به امضاء رسید و ظهر امروز از طرف نخست وزیر جهت اجرا به  وزارت کشور ابلاغ گردید .

با تصویب و اجرای قانون اختیارات استانداران و فرمانداران کل تغییرات اداری و اجتماعی مهمی در استان ها و شهرستان های مملکت به عمل خواهد آمد. در این لایحه قسمت هایی از اختیارات وزارتخانه ها در استان ها به عهده استانداران محول گردیده است و استانداران پس از این حق خواهند داشت که نسبت به امور جاری استان ها در موارد مربوط به امنیت محلی ، آبادی و عمران و تغییر و تبدیل های اداری راسا و بدون مراجعه به مرکز تصمیم بگیرند و به این ترتیب هر یک از استانها در بسیاری از امور مربوط به خود به صورت واحد های مستقل ، صاحب نظر و مختار خواهند بود.

 

کارخانجات دولتی به وزارت کشاورزی منتقل می شود

به موجب طرحی که تنظیم گردیده در صورت تصویب دولت کارخانه های دولتی از وزارت صنایع و معادن منتزع شده و به وزارت کشاورزی انتقال خواهد یافت .

این طرح به وسیله چند تن از مقامات وزارت کشاورزی تهیه گردیده و در حقیقت به منظور تسهیل و تسریع کاراصلاحات ارضی بوده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.