4 شهریور 1341

4 شهریور 1341

پس از وصول نامه وزارت جنگ، بانک ساختمانی اراضی جلالیه را نقشه‌برداری می‌کند/وزیر فرهنگ: با اعزام دانشجویان بی‌استعداد به خارج، هم وقت آنان و هم پول مملکت هدر می‌رفت/با وجود 220 میلیون تومان کسر بودجه، امسال دولت 300 میلیون تومان معوقه از سال قبل دارد/این جوانها چه خاکی به سرشان بریزند؟

پس از وصول نامه وزارت جنگ، بانک ساختمانی اراضی جلالیه را نقشه‌برداری می‌کند

امروز مهندس الهی، رئیس هیئت مدیره بانک ساختمانی، در مورد فروش اراضی اسپرس جلالیه گفت: همان طوری که در دستور نخست‌وزیر به وزیر جنگ قید شده این منطقه برای خانه‌سازی نقشه‌برداری خواهد شد.

مهندس الهی در مورد اینکه آیا در این منطقه خود بانک ساختمانی خانه خواهد ساخت اظهار داشت: این امر بستگی به وضع فروش وزارت جنگ دارد. وزارت جنگ برای پرداخت بدهی خود احتیاج به پول دارد. بنابراین زمینهای مزبور را باید طوری بفروشد که از محل آن اقساط خود را بپردازد. اگر این اقساط مناسب باشد می‌توان در آنجا خانه ساخت و با دریافت اقساط از مردم اقساط بدهی وزارت جنگ را پرداخت کرد.

 

وزیر فرهنگ: با اعزام دانشجویان بی‌استعداد به خارج، هم وقت آنان و هم پول مملکت هدر می‌رفت

ساعت ده صبح امروز دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، طى یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور خبرنگاران جراید پایتخت پیرامون امور جاری فرهنگ مطالبی اظهار داشت. 

وزیر فرهنگ پیرامون شایعه محدود کردن اعزام دانشجویان به خارج اظهار داشت: در این مورد موضوع محدود کردن به هیچ وجه در میان نیست، بلکه انتخاب بهترین دانشجویان است. به نظر من تحصیلات عالیه، چه در خارج و چه در داخل کشور، برای کسانی که استعداد دارند باید تسهیل شود. متاسفانه در گذشته عده‌ای که قابلیت و استعداد کافی نداشته‌اند به خارج می‌رفتند و هم وقت خود و هم پول مملکت را هدر می‌دادند.

برای این منظور عادلانه‌ترین راه برای کسانی که به خارج می‌روند این است که این عده تابع شرایط تحصیلات داخل باشند و به همین جهت امتحاناتی با همان شرایط تحصیل در داخل برای این عده ترتیب داده می‌شود.

 

با وجود 220 میلیون تومان کسر بودجه، امسال دولت 300 میلیون تومان معوقه از سال قبل دارد

در جلسه اخیر هیئت وزیران، تبصره‌های بودجه مطرح نگردید و کار بودجه به طور کامل خاتمه نیافت.

مشکل بودجه تنها در ۲۲۰ میلیون تومان کسری آن نیست، بلکه بدهیهای دیگری هم وجود دارد که در درجه اول وزارت دارایی باید با درآمدهای خود آن را تامین نماید. از جمله بیش از ۳۰۰ میلیون تومان اسناد بدهی مانده از سال قبل است که تاکنون فقط قسمتی از آن پرداخت شده است. مهلت قانونی پرداخت بدهیهای مزبور تا پایان این ماه است و اگر دولت نتواند در ماه جاری با درآمد عمومی یا درآمدهای دیگر حساب آن را تصفیه نماید، قانونا آنچه که باقی مانده به حساب دیون دولت خواهد رفت.

 

این جوانها چه خاکی به سرشان بریزند؟

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: ما معمایی داریم که به قول عبید زاکانی پارسال حل نشده، امسال نیز حل نمی‌شود؛ سال دیگر هم بعید می‌دانم حل شود و آن معمای دانشگاه در آغاز سال تحصیلی است؛ ازهمین‌رو بحث در باب این معما هم کهنه نمی‌شود. همان چیزی که پارسال گفته‌ایم امسال می‌توانیم گفت. سال بعد و سالهای مابعد نیز اگر معما به همین شکل باقی بماند، باز همین را خواهیم گفت و باز تازگی خواهد داشت.

سالی سیزده‌هزار نفر در کنکور دانشگاه داوطلب می‌شوند؛ به زحمت اسم می‌نویسند و به مصیبت امتحان می‌دهند، اما هر چه ایشان بکوشند در یک چیز تغییر پیدا نمی‌شود و آن نتیجه کنکور است. وقتی نتیجه کنکور اعلام شد، خواه ناخواه نزدیک به سه‌هزار نفر از ایشان وارد دانشگاه می‌شوند و ده‌هزار نفر پشت در می‌مانند.

در این نقطه، سرنوشت جوانهایی را که با هم به سوی دانشگاه روی آورده‌اند دو صف می‌کند: یک دسته راه به کلاسهای دانشگاه پیدا می‌کنند و برای سه سال، چهار سال، شش سال، ده سال تکلیفشان معلوم است که همچنان محصل باقی خواهند بود و تا آنجا که استعداد و بضاعتشان تکافو می‌کند درس خواهند خواند تا بعدها از مدرسه خارج شوند و آن وقت خدا داند که چه شود.

اما دسته دوم که اکثریت‌اند، بلافاصله اجتماع را در برابر یک بغرنج قرار می‌دهند: ده هزار دیپلمه بیکار، سرگردان، بلاتکلیف!

قلیلی از این عده بازمی‌گردند به خانه و سر سفره پدر می‌نشینند و آنها دسته‌ای هستند که خانواده‌شان امکانات کافی برای نگهداری از ایشان دارد و اما بقیه چنین امکاناتی ندارند و بحث بر سر این بقیه است. شما می‌گویید آنها چکار کنند؟ کار بکنند که کار نیست؛ درس بخوانند کجا بخوانند؟ یکسال دیگر بگردند و سال دیگر باز پشت در دانشگاه بروند و بسیار خوب، فرض که توانایی آن داشتند آخرش چی! سال دیگر هم مثل امسال، همچنان که امسال مثل سال پیش است. پس این جوانها چه خاکی به سرشان بریزند؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.