3 شهریور 1341

3 شهریور 1341

معاون ریاست‌جمهوری آمریکا هنگام ورود به تهران: آمریکا پشتیبانی از ایران را تعهد کرده است/اسدالله علم: سفر معاون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران در حسن تفاهم بین دو ملت موثر است/آمریکا می‌داند ایران با چه مشکلاتی روبرو است/مذاکره با جانسون درباره قطع کمک های آمریکا/رای دادگاه درباره متهمین انتخابات تابستانی/جز تمرکز موسسات بهداشتی راه دیگری برای پایان دادن به نابسامانی بهداشت عمومی نیست/به موجب گزارش رسمی بانک ملی ایران در سه ماهه اول سال؛ 174/5 میلیون تومان سفته و بروات واخواست شد/وزارت دارایی: روزی که دولت فعلی تشکیل شد موجودی خزانه‌داری کل14/7 میلیون تومان بود/آقای جانسون! یک ایرانی دوست آمریکا با شما سخن می‌گوید!/دوست داریم با ما مشورت کنید!/شما از نیازهای واقعی و قلبی ایران اطلاع دارید!/درخواست روزنامه نگار مستقلی که دوست آمریکا هم هست!

معاون ریاست‌جمهوری آمریکا هنگام ورود به تهران: آمریکا پشتیبانی از ایران را تعهد کرده است

یک ساعت بعدازظهر دیروز لیندون جانسون، معاون ریاست‌جمهوری و دومین شخصیت حکومت ایالات متحده، به اتفاق همسر و دختر خود برای یک بازدید دوروزه وارد تهران شد و مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

 

اسدالله علم: سفر معاون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران در حسن تفاهم بین دو ملت موثر است

لیندن جانسون آنگاه به اتفاق علم، نخست‌وزیر، در جایگاه مخصوص قرار گرفتند و علم به زبان انگلیسی نطقی ایراد کرد. نخست‌وزیر در نطق خود گفت: آقای معاون ریاست‌جمهوری به مناسبت این روز مسرت‌بخش که جنابعالی قدم به خاک کشور کهنسال ما می‌گذارید، واقعا اسباب خوشوقتی است که به شما و همراهانتان از طرف دولت و مردم ایران خیر مقدم بگویم. اطمینان دارم که این بازدیدها و ملاقاتها بین سران دو کشور ایران و آمریکا در تحکیم حسن تفاهم و حسن نیت بین دو ملت فوق‌العاده موثر و مفید است. جنابعالی فرصت خواهید یافت تا شخصا احترام و محبت فراوانی که ملت ایران نسبت به هم‌میهنان شریف شما دارند به چشم ببینید و نیز این سفر سبب تشیید و تحکیم بیشتر مناسبات بسیار دوستانه‌ای که بین دو کشور وجود دارد خواهد شد.

آنگاه لیندن جانسون چنین گفت: من حامل پیامهای شادباش و آرزوهای خوشبختی شخص جان کندی، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، برای ملت ایران هستم. کشور شما و کشور من به خاطر هدفهای مشترک آزادی دوش به دوش هم استوار ایستاده‌اند و ما مردم ایالات متحده آمریکا به این اصل واقفیم که ایران آزاد از نظر قدرت و استحکام آزادی در سراسر جهان اهمیت حیاتی دارد. ما می‌دانیم که شما مصمم هستید حاکم بر سرنوشت ملی خود باشید؛ ما نیز همچنان در عزم و تصمیم خود باقی هستیم که به استقلال و تمامیت ارضی ایران هرگز لطمه‌ای وارد نیاید.

 

آمریکا می‌داند ایران با چه مشکلاتی روبرو است

در اثر دوستی و روابط نزدیکی که میان ما وجود دارد ما مردم ایالات متحده آمریکا می‌دانیم که کشور شما با چه مشکلاتی روبرو است. ما به مساعی مجدانه‌ای که تحت رهبری اعلیحضرت همایون شاهنشاهی برای مقابله با این مشکلات به وسیله اجرای برنامه‌های اصلاحی و عمرانی داخلی به عمل می‌آید ارج و احترام بسیار قائلیم. ما می‌دانیم که شما کوشش می‌کنید تا وضع کلی مردم این کشور بهبود بیابد. سعی ما نیز در سراسر تاریخ کشورمان در همین زمینه بوده است.

 

مذاکره با جانسون درباره قطع کمک های آمریکا

امروز ملاقاتها و مذاکرات سیاسی معاون رئیس‌جمهوری آمریکا با زمامداران ایران آغاز گردید. ساعت نه و نیم صبح امروز لیندون جانسون، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، به اتفاق چند نفر از مقامات آمریکایی در کاخ نخست‌وزیری حضور یافتند و با اسدالله علم، نخست‌وزیر، و عباس‌آرام، وزیر امورخارجه، ملاقات و مدت یک ساعت پیرامون روابط دو کشور مذاکره کردند .

در این مذاکرات راجع به قطع کمک بودجه‌ای آمریکا به ایران که منجر به تقلیل ارتش دویست‌هزارنفری ایران خواهد شد مذاکره شد.

 

رای دادگاه درباره متهمین انتخابات تابستانی

امروز رای شعبه 15 دادگاه جنحه درباره متهمین پرونده انتخابات تابستانی اعلام شد. به موجب رای دادگاه از ۳۷ نفر متهمین این پرونده که در جلسات دادگاه شرکت کرده بودند ۱۷ نفر هر یک به دو ماه زندان قابل خرید به قرار روزی ۵۰ ریال و چهار نفر هر یک به شش ماه زندان تادیبی و 4 نفر هر یک به سه ماه زندان محکوم شدند و ده نفر از متهمین این پرونده از اتهامات منتسبه برائت حاصل کردند.

 

جز تمرکز موسسات بهداشتی راه دیگری برای پایان دادن به نابسامانی بهداشت عمومی نیست 

«روزنامه اطلاعات» در ادامه سلسله یادداشتهای مرتبط با تمرکز موسسات بهداشتی به قلم محمود متین نوشت: اندیشه تمرکز موسسات بهداشتی از دیرباز در وزارت بهداری جسته و گریخته توسط افراد مطلع و کارشناس ابراز و اظهار شده است، ولی متاسفانه به علت عدم قدرت و توانایی وزرای وقت یا عدم توجه خود دولت یا به علت اینکه دولتها سرگرم مسائل حادتری بوده‌اند نتوانسته‌اند چنین برنامه‌ای را دنبال نمایند و این امر مهم حیاتی را که ضامن تامین بهداشت عمومی است از هرج و مرج و تشتت و پراکندگی خارج سازند.

اکنون که دولت حاضر مصمم به اتخاذ چنین برنامه‌ای است امید است که تنها به مکاتبه و تشکیل کمیسیون اکتفا نشود و نیز موسسات مختلف بهداشتی از همکاری و معاضدت در این راه کوتاهی ننمایند؛ زیرا هیچ راه دیگری برای پایان دادن به این نابسامانی بهداشت عمومی جز تمرکز برنامه‌ها و بودجه‌ها و فعالیتهای بهداشتی در حال حاضر به نظر نمی‌رسد.

اندیشه تمرکز فعالیتهای بهداشتی در مملکت یکی از اقدامات صحیح و قابل تقدیری است که اگر دولت حاضر قادر به انجام آن شود می‌توان گفت قدمی نظیر ریشه‌کنی مالاریا در بهداشت عمومی مملکت برداشته است.

 

به موجب گزارش رسمی بانک ملی ایران در سه ماهه اول سال؛ 174/5 میلیون تومان سفته و بروات واخواست شد

گزارش تهیه‌شده در بانک ملی ایران نشان می‌دهد که در سه ماهه اول امسال میزان بروات واخواستی در تهران کاهش یافته و در مقابل بر تعداد بروات واخواستی شهرستانها علاوه شده است، ولی در مجموع مقدار واخواست بروات در سراسر کشور طی سه ماهه اول سال 1341 نسبت به سه ماهه آخر سال 1340 و سه ماهه اول آن تقلیل یافته و این خود نشانه‌ای از کاهش بحران و بازگشت به سلامت اقتصادی است.

بر اساس گزارش رسمی بانک ملی ایران در سه ماهه اول سال 174/5 میلیون تومان سفته و بروات واخواست شده است.

 

وزارت دارایی: روزی که دولت فعلی تشکیل شد موجودی خزانه‌داری کل14/7 میلیون تومان بود

وزارت دارایی در اعلامیه‌ای تصریح کرد: مطابق آمار خزانه‌داری کل، در تاریخی که دولت فعلی تشکیل گردید موجودی حساب درآمد عمومی کشور در خزانه‌داری کل بالغ بر 147 میلیون ریال بوده است و درنتیجه پرداخت حقوق و مزایای تیرماه کارمندان دولت در مرکز و شهرستانها از محل عواید قسط دوم نفت در سال جاری تامین گردیده است.

 عواید حساب درآمد عمومی در یک‌ماهه مرداد بالغ بر 3 میلیارد و 47 میلیون ریال بوده که کلیه مخارج و حقوق کارمندان دولت در ماه مزبور با توجه به مراقبت شدیدی که نسبت به رعایت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و اهتمامات موکدی که در راه تحقق وصول و ایصال درآمدها مبذول گشته است و بدون آنکه وجوهی از عواید نفت و یا کمکهای خارجی دریافت گردیده باشد صرفا از محل منابع مختلف عواید کشور تامین شد.

 

آقای جانسون! یک ایرانی دوست آمریکا با شما سخن می‌گوید!

علی‌اصغر امیرانی، مدیر مجله «خواندنی‌ها» در شماره امروز این نشریه طی یادداشتی با عنوان «آقای معاون رئیس‌جمهور! یک ایرانی دوست آمریکا با شما سخن می‌‌گوید» نوشت: یکی از مسائلی که نه تنها در تمام طول این سفر پردردسر، بلکه در مدت حضرهم، پیوسته خاطر معاون رئیس جمهور آمریکا و مقامات و مشاوران مافوق و مادون و هم طرازش را، مانند خود ما، به خود معطوف و مشغول داشته شاید این مسئله باشد که چطور می‌شود کشور و ملت بزرگ و نوع‌دوستی چون آمریکا، که تنها مخالف نبودنش برای بسیاری از کشورها سعادت است و رفاه، تا چه رسد به دوستی و همکاری که این خود فوزی عظیم می‌باشد، با یک دنیا حسن نیت، از بذل هیچ نوع کمک مادی و معنوی و فنی و فکری و سیاسی و اداری، حتى انتصابی تا آنجا که عرف بین‌المللی اجازه می‌دهد و حتی کمی بیش از آن نسبت به ملت حق‌شناس و لایق و مستعدی چون ملت ایران دریغ ننموده و نمی‌نماید، چرا و به چه دلیل همکاریهایش برای طرفین باید نتیجه‌ای غیر از آنچه می‌بایست و انتظار می‌رفت ببار بیاورد؟

 

دوست داریم با ما مشورت کنید!

شما بهتر می‌دانید، ملت ها هم مانند افراد، همان طوری که احتیاجات مادی و جسمی دارند دارای نیازمندیهای روحی و معنوی هم هستند که عدم توجه به آنها بهترین داروی موثر را از اثر می‌اندازد. ملتی که چند هزار سال تاریخ دارد و دوست دارد در همه حال به آن ببالد با ملتی که دیروز استقلالش را گرفته و هنوز هم نتوانسته حفظ کند فرق دارد. او دوست دارد در همه کاری با او مشورت کنند و با جلب رضایتش ولو به ظاهر به او اهمیت بدهند و او را به بازی بگیرند.

 

شما از نیازهای واقعی و قلبی ایران اطلاع دارید!

جلب رضایت و همکاری ملت فهمیده‌ای چون ملت ایران جز با عدالت به معنی اعم خاصه به مفهوم اجتماعی آن میسر نیست. در راه تحصیل یک چنین عدالت و عدالتخانه‌ای بود که قیام مشروطیت به‌وجود آمد.

ما نمی‌توانیم قبول کنیم که شما به احتیاجات واقعی و قلبی ما وقوف ندارید؛ شمایی که اگر بر سر خاشاک در کره ماه یکی پشه بجنبد، جنبیدن آن پشه را عیان در نظر می‌آورید و حتی از پیش، پیش‌بینی می‌کنید.

ممکن است بعضی از خود ما و با ناراضیان از اوضاع نزد شما حکایت و یا سعایت کرده باشند که اینها صلاحیت دریافت کمک و حتی وام با نزول را ندارند و از شما خواسته باشند به ما کمک نکنید. تبلیغات دشمنان و کمپانیهایی که خود و سرمایه و شرکت و کسب و کارشان تهیه و تولید و توزیع فتنه و فساد است به این کار کمک کرده باشد، در این صورت وجدانا به من جواب بدهید: چطور هیئت حاکمه‌ای صلاحیت دریافت کمک تانکی دارد، ولی لیاقت دریافت کمک تراکتوری ندارد؟

 

درخواست روزنامه نگار مستقلی که دوست آمریکا هم هست!

آقای معاون رئیس‌جمهور، من به نام یک روزنامه‌نگار کاملا مستقل که دوست آمریکا هم هست و اگر بی‌غرض مطلق نباشد، بی‌غرض‌ترین مغرضین می‌تواند باشد از شما می‌پرسم: با ما چه می‌خواهید بکنید؟ این راه‌هایی که تا کنون رفته‌ایم و شما پیش پای ما گذاشته و یا مستشاران شما برایمان ساخته‌اند همه‌اش به ترکستان است!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.