25 تیر 1341

25 تیر 1341

علی امینی : کار بودجه درست نشود استعفا می کند /بودجه دوازده میلیونی در اختیار ما قرار بدهید یک معتاد در ایران پیدا نمی شود!/صد ساعت وقت صرف بودجه کرده ایم / سرم از جر و بحث بودجه درد گرفته است!/تبلیغ مملکت هم در خارج باید به اندازه توانایی باشد/موافقت شد!/بودجه را متعادل نکنم استعفا می دهم / کسر بودجه آنقدر زیاد است که با این پول ها دردی دوا نمی شود!/بر اثر جریان سیل بیجار ؛ مزارع 5 قریه منهدم گردید /مجلس ختم دربار شاهنشاهی به مناسبت درگذشت آیت الله شیرازی/بازار پس از دو روز تعطیلی باز شد /اعتراض رانندگان تاکسی به نمره های جدید و توقیف تاکسی ها /من این پول را از کجا بیاورم؟!/در حریق بانک کارگشایی دو هزار فرش سوخته است/از محصلین بی بضاعت شهریه گرفته نمی شود/بزرگ خاندان دیبا درگذشت

علی امینی : کار بودجه درست نشود استعفا می کند

در ضیافت شام دیشب که از طرف سازمان تربیت بدنی کشور در «هتل دربند» ترتیب داده شده بود پس از بحث مفصل بین نخست وزیر و رئیس تربیت بدنی و قهرمانان سرانجام نخست وزیر با اعزام قهرمانان ایرانی به مسابقات جاکارتا موافقت کرد.

 

بودجه دوازده میلیونی در اختیار ما قرار بدهید یک معتاد در ایران پیدا نمی شود!

تیمسار ایزد پناه رئیس سازمان تربیت بدنی  اظهار داشت: آقای نخست وزیر شما بودجه دوازده میلیون تومانی را که در اختیار سازمان مبارزه با مواد مخدره گذاشته اید در اختیار تربیت بدنی بگذارید ما قول می دهیم که یک جوان معتاد در این مملکت پیدا نشود.

 

صد ساعت وقت صرف بودجه کرده ایم / سرم از جر و بحث بودجه درد گرفته است!

در این هنگام نخست وزیر گفت :

الان که به این جا آمدم سرم از جرو بحث بودجه درد گرفته و چهار ساعت تمام روی بودجه بحث کردیم و تا کنون قریب صد ساعت روی تنظیم بودجه صرف وقت کردیم تا یک بودجه متعادل ایجاد کنیم ولی وقتی به اینجا رسیدم دیدم آقای ایزدپناه تقاضا دارد که با این بودجه ضعیف 700 هزار تومان صرف اعزام قهرمانان به جاکارتا بنمایم در صورتی که وزارت کار با یک بودجه یک میلیون تومانی ممکن است به خاطر یک هزار تومان فلج بشود.

 

تبلیغ مملکت هم در خارج باید به اندازه توانایی باشد

البته شرکت ورزشکاران در مسابقات آسیایی جاکارتا باعث افتخار ما می باشد ولی ما از نظر بودجه در کمال مضیقه هستیم و این کار ها را بگذارید برای روز گشایش، امسال قهرمانان به آمریکا رفتند و مسافرت بعد را به سال دیگر و انشاءالله به موقع گشایش وضع مالی دولت موکول نمائید و البته دوباره تکرار میکنم که اگر این ۷۰۰ هزار تومان را در داخل مملکت مصرف کنید بهتر است چون تبلیغ مملکت در خارج هم باید به اندازه توانائی باشد و باید دید مقدورات دولت چگونه است؟

 

موافقت شد!

پس از خاتمه بیانات نخست وزیر عده ای از حضار در باره لزوم اعزام قهرمانان به جاکارتا مطالبی گفتند، یکی از حضار گفت : آقای نخست وزیر!  شما با این صحبت هایی که در مخالفت با اعزام قهرمانان به مسابقات آسیایی کردید قهرمانان ترش کردن . نخست وزیر در پاسخ گفت : من باید ترش کنم که یک شام داده اید و 700 هزار تومان از من پول می خواهید!

رئیس سازمان تربیت بدنی گفت من 200هزار تومان دیگر از این بودجه می زنم موافقت کنید که ۵۰۰ هزار تومان از بودجه سازمان صرف اعزام قهرمانان به جاکارتا بشود. سر انجام پس از بحث و گفت و گوی فراوان نخست وزیر با اعزام قهرمانان به جاکارتا موافقت کرد.

 

بودجه را متعادل نکنم استعفا می دهم / کسر بودجه آنقدر زیاد است که با این پول ها دردی دوا نمی شود!

علی امینی نخست وزیر طی یک مصاحبه کوتاهی در همین جلسه اظهار داشت : چنان چه موفق نشوم کسر بودجه را تعدیل و با یک کسر معقولی کار بودجه را تمام کنم استعفاء خواهم کرد.

نخست وزیر در مورد تصویب بودجه گفت : کار تبصره ها تمام شده فعلا در مورد کلیات مشغول چانه زدن با وزرا هستیم. در جلسه دیشب دولت پنج ساعت مشغول جرو بحث با وزرا بودیم.

خبرنگار پرسید : چرا طرح جدید مقررات گذرنامه را که سالی سی تا چهل میلیون تومان برای دولت عایدی دارد، تصویب و اجرا نمی کنید؟ نخست وزیر جواب داد : کسر بودجه آن قدر زیاد است که با این پول ها دردی دوا نمی شود. ما 500 میلیون تومان کسر بودجه داریم این پول ها به کجایش می رسد؟

خبرنگار پرسید : مسافرت به آمریکا چه وقت عملی خواهد شد. نخست وزیر گفت : حالا که گرفتار بودجه هستیم و فرصت سر خاراندن نداریم.

 

بر اثر جریان سیل بیجار ؛ مزارع 5 قریه منهدم گردید

بر اثر نزول باران و تگرگ در ارتفاعات بیجار در اطراف این شهرستان سیل جاری شد و بر سر راه خود مزارع قراء بیدان، خور خوره، زاغه فولاد، قشلاق و خانه دولت شاه را منهدم کرد به محض وصول این گزارش آقایان فرماندار ، فرمانده پادگان و فرمانده ژاندارمری بیجار به سوی قراء سیل زده عزیمت کردند و از خرابی های سیل بازدید به عمل آوردند.

 

مجلس ختم دربار شاهنشاهی به مناسبت درگذشت آیت الله شیرازی

به دستور شاهنشاه صبح امروز به مناسبت درگذشت آیت الله سید عبدالهادی شیرازی مجلس ختمی در مسجد شاه برگزار گردید. مجلس ختم وزارت دربار شاهنشاهی از ساعت ۹ تا یازده صبح در مسجد شاه ادامه داشت و از اول وقت به تدریج طبقات مختلف مردم، حجج اسلام، روحانیون ، وزرا ، معاونین و مدیران کل وزارتخانه ها، نمایندگان اصناف در مجلس حضور یافتند، آقایان آرام وزیر امور خارجه، الموتی وزیر دادگستری، هادی اشتری وزیر مشاور، احمد نفیسی شهردار تهران و جمعی از شخصیت های برجسته مملکتی به تدریج در این مجلس ختم شرکت کردند و ساعت ده و نیم شاهپورغلامرضا از طرف شاهنشاه در مجلس ختم حضور یافت و دستور جمع آوری ختم را برای ساعت یازده صادر کرد. « کرمانی » واعظ دراین مجلس پیرامون شخصیت علمی و روحانی آیت الله شیرازی سخن گفت.

 

بازار پس از دو روز تعطیلی باز شد

از ساعت ۹ صبح امروز به تدریج مغازه ها و حجره های بازار بعد  از دو روز تعطیلی باز شد ، در سر در دکاکین پرچم های سیاه نصب شده بود. در دو روز گذشته بازاریان برای شرکت در مجالس سوگواری مغازه های خود را تعطیل کرده بودند.

از ساعت ده صبح امروز کلیه مغازه ها و حجره ها باز شد و فعالیت بازرگانی آغاز گردید.

 

اعتراض رانندگان تاکسی به نمره های جدید و توقیف تاکسی ها

بعداز ظهر دیروز هزار نفراز رانندگان و دارندگان تاکسی های تهران برای مذاکره در باره امور مربوط به تاکسیرانی در شورای عالی اصناف اجتماع کردند و از خبرنگاران خواستند تا در اجتماع آنان شر کت جویند ، در این جلسه ابتدا حبیبی نماینده اتحادیه تاکسی داران صحبت کرد و گفت چند روز است که بدون مجوز اتومبیل های تاکسی را توقیف می کنند و این عمل مامورین درست نیست زیرا هیچ کس حق ندارد اموال مردم را بدون حکم محکمه توقیف نماید.

 

من این پول را از کجا بیاورم؟!

یک راننده دیگر گفت امروز مرا 600 ریال جریمه کرده اند. من این پول را از کجا بیاورم. خلاف من توقف در محل غیر مجاز بود. قبض جریمه را منصفانه صادر نکرده اند.

راننده دیگری گفت اتومبیل های ما را به علت دود کردن توقیف می کنند ولی در مقابل چشم ما اتوبوس های شرکت واحد و کامیون های دولتی و سایر موسسات با دودکش های قطور هوای شهر را آزادانه آلوده کرده و راه می روند.

حرف ما این است که اگر دود مضر است باید جلو دودکش اتوبوس شرکت واحد و کامیون های سنگین و هر وسیله دیگر نیز گرفته شود و الا چرا اجرای حکم فقط در مورد راننده تاکسی باشد .

 

در حریق بانک کارگشایی دو هزار فرش سوخته است

امروز اسدی رئیس بانک کارگشایی اظهار داشت : در دو روزه آغاز کار مجدد بانک کارگشایی جمعا 1003 گروگان از بانک خارج شده است. از این تعداد 175 گروگان مربوط به فرش و بقیه مس، چرخ خیاطی ، طلا آلات و نقره وغیره بوده است.

اسدی افزود (مجموع فرش های آب دیده و سوخته 25 هزار می باشد که بین 1500 تا دو هزار عدد جزو فرش های سوخته می باشد ارزیابی  فرش های آب دیده به سرعت ادامه دارد معهذا چون تعداد این فرش ها زیاد است لذا این کار شاید نزدیک یک ماه طول بکشد.

در ارزیابی فرش ها نهایت دقت می شود تا رعایت حال مردم بشود و خسارات چند در صد بیشتر از آنچه که هست تقویم می شود ، فرش ها پس از ارزیابی پشت نمره و قفسه بندی می شود و سپس صاحبان آن ها می توانند از فرش های خود بازدید کنند. در حال حاضر شماره های بیش از ده هزار فرش برای خروج اعلام گردیده و به تدریج هر روز عده ای از صاحبان فرش ها گروگان خود را خارج می نمایند.

 

از محصلین بی بضاعت شهریه گرفته نمی شود

سخنگوی وزارت فرهنگ گفت : چندین سال است که طبق قوانین و مقررات خاصی از دانش آموزان دبیرستان ها شهریه گرفته می شود و آن چه که فعلا در هیئت دولت و در وزارت فرهنگ درباره آن اتخاذ تصمیم شده است مبلغ شهریه است که از افراد با بضاعت اخذ خواهد شد و هدف وزارت فرهنگ این است که اولا از افراد بی بضاعت به هیچ وجه شهریه ای گرفته نشود و از سایرین نیز مبلغی معین به عنوان شهریه دریافت گردد و تصمیم جدید دیگری درباره شهریه دانش آموزان گرفته نشده است.

 

بزرگ خاندان دیبا درگذشت

جراید امروز نوشتند : « اطلاع حاصل شد که «تیمسار سرلشکر محسن دیبا» بزرگ خاندان دیبا در گذشته است.»

 دیشب از طرف وزارت دربار شاهنشاهی اعلامیه ای به شرح زیر انتشار یافت : وزارت دربار شاهنشاهی با کمال تاثر درگذشت ناگهانی تیمسار سرلشکر محسن دیبا بزرگ خاندان دیبا را به اطلاع می رساند. تشییع جنازه آن مرحوم ساعت ۹ صبح دوشنبه 25 تیر ماه (امروز) از مسجدسپهسالار انجام خواهد یافت .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.