21 تیر 1341

21 تیر 1341

دعوت پادشاه افغانستان از شاه ایران/وزیر کشاورزی : راه اصلاحات ارضی بازگشت ندارد / تحصیل کرده های خارج انتظار دارند به آن ها تعظیم کنیم!/در آلمان بیل می زنند ولی در ایران زمین مجانی و تراکتور می خواهند!/من تحصیل  کرده های ایرانی را ترجیح می دهم!/80 درصد مردم ایران گرسنه و یا نیمه گرسنه اند/ غذا برای همه نداریم!/رفورمی که شروع شده برگشتنی نیست/نخست وزیر به وزارت دارایی رفت/اردشیر زاهدی سفیر کبیر جدید ایران در انگلیس

دعوت پادشاه افغانستان از شاه ایران

«روزنامه اطلاعات» نوشت : سفیر کبیر افغانستان صبح فردا به حضور شاهنشاه شرفیاب می شود و پیام مودت آمیز اعلیحضرت پادشاه افغانستان و دعوت رسمی ایشان را تقدیم شاهنشاه خواهد کرد.

صبح امروز نیز وزیر امور خارجه شرفیاب شد و گزارشی پیرامون مذاکرات دیروز خود با سفیر کبیر افغانستان تقدیم کرد.

صبح امروز «محمدعثمان امیر» سفیر کبیر افغانستان در ایران طی یک  مصاحبه اظهار داشت : « چندی قبل من به منظور مذاکره پیرامون ساختمان سفارت افغانستان که قرار است در تخت جمشید بنا شود، به کابل مسافرت کرده بودم خوشبختانه، موضوع میانجی گری شاهنشاه را در مورد مسئله پشتونستان در کابل شنیدم که باعث خرسندی دولت افغانستان گردید.»

«محمدعثمان امیر» سفیر کبیر افغانستان افزود که اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه افغانستان، از پیشنهاد میانجیگری شاهنشاه در مورد مسئله پشتونستان بی نهایت اظهار خشنودی نمودند و اظهار داشتند که آرزوی دیرینه من این بوده است که اعلیحضرت شاهنشاه ایران، به کشور دوست و برادر خود افغانستان تشریف فرما شوند و چقدر به جاست که شاهنشاه ایران ضمن این مسافرت در مورد اختلاف پاکستان و افغانستان مذاکراتی بنمایند.

سفیر کبیر افغانستان در مورد اختلاف منطقه پشتونستان با پا کستان اظهارداشت ما از حقوق ملت پشتونستان که با ما دارای ریشه های فرهنگی، نژادی، و زبان است نمی توانیم صرفنظر نمائیم، ولی حاضریم که از راه مذاکرات دوستانه وحسن تفاهم متقابل به نتیجه مطلوبی نائل آئیم. ما معتقدیم که باید تمام اختلافات خود را با همسایگان حل و فصل نمائیم و روابط خود را در شئون مختلفه با آنها توسعه دهیم و این تنها آرزوی ماست.

 

وزیر کشاورزی : راه اصلاحات ارضی بازگشت ندارد / تحصیل کرده های خارج انتظار دارند به آن ها تعظیم کنیم!

ساعت هشت بعد از ظهر دیروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در جامعه تحصیل کرده های کشاورزی حضور یافت و گزارش مفصلی پیرامون سفر خود به خارج از کشور ایراد کرد.

بعضی می روند در خارج تحصیل کشاورزی می کنند بعد هم بر می گردند به ایران توقع دارند در جلوشان گوسفند کشته شود و همه به آنها تعظیم کنند. سال گذشته عده ای از تحصیل کرده های کشاورزی در آمریکا نزد بنده آمدند و گفتند ما تحصیل کرده خارج هستیم و باید به هر یک از ما ۵۰۰ هکتار زمین داده شود وگرنه به خارج برمی گردیم.

امروز هم یکی دو نفر تحصیل کرده آلمانی پیش من آمدند و تقاضاهای زیادی داشتند. می گفتند برای این که برگردیم به ایران باید به ما زمین تراکتور ماشین آلات و همه چیز بدهید وگرنه ما به خارج برمی گردیم.

وزیر کشاورزی سپس گفت این عده کسانی هستند که حتی زن خود را نیز از خارج انتخاب کرده اند و در خارج کارهای سنگینی می کنند ولی به ایران که می آیند باید بزرگ ترین مقام ها به آنها داده شود. من صریحا اعلام می کنم ما به وجود این عده احتیاجی نداریم بروند به خارج و دوباره بیل به دست بگیرند و کار خود را ادامه دهند.

 

در آلمان بیل می زنند ولی در ایران زمین مجانی و تراکتور می خواهند!

در آلمان بیل می زنند ولی در ایران زمین مجانی تراکتور وهمه چیز می خواهند. این امر تقصیر جوان های ما نیست. آن ها خوب راهنمایی نشده اند. این عده بر عکس پیش کسوت های ما رفتند در خارج تحصیل کردند و حالا هم اکثر آن ها به ایران برگشته اند و بدون توقع زیاد کار می کنند آن هم کار مثبت کاری که نتیجه دارد هم برای مملکت و هم برای خودشان. این جوانان را دستگاه مملکت لوس کرده است این طفلک ها خیال می کنند این جا آدم پیدا نمی شود همه بی سوادند و می گویند ما که می رویم برای اصلاح مردم ایران باید همه چیز بگیریم در صورتی که نمی دانند ایران هیچ کمی ندارد. این عده بر می گردند و از این که این چیزها را هم نگرفته اند ناراحت هستند و توقع شان زیاده از حد است می روند و به خارجی متوسل می شوند و در منزل خودشان وسائل تفریح درست می کنند و سرنوشت خود و مملکت شان را زیر پا می گذارند.

 

من تحصیل  کرده های ایرانی را ترجیح می دهم!

من صریحا می گویم اگر نظر مرا بپرسید من تحصیل کرده های ایرانی را ترجیح می دهم دلیلش هم این است که کسی که در ایران تحصیل کرده به گرفتاری های مملکتی تا حدودی واقف می شود تقاضاهای زیاده از حد هم ندارند در حدود نود درصد تحصیل کرده های داخلی حسن نیت دارند البته در تحصیل کرده های خارج هم افراد وطن پرست وخدمتگذار زیادی یافت می شود.

 

80 درصد مردم ایران گرسنه و یا نیمه گرسنه اند/ غذا برای همه نداریم!

در حدود 40 درصد مردم ایران گرسنه هستند. صدی 40 دیگر هم نیمه گرسنه، غذا برای همه نداریم پس اگر بخواهیم همه را به طور طبیعی و به اندازه کافی سیر کنیم هرچه هم محصول زیادشود در داخله مصرف می شود بدین ترتیب تولید نساجی کم هم خواهد آمد با رفورم ارضی می توان این هدف را تامین نمود منجمله با افزایش قدرت خرید زارع تولید بیشتر و به فروش هم خواهد رفت. تولید گندم ما کم است باید سطح زیر کشت اضافه شود.

 

رفورمی که شروع شده برگشتنی نیست

باید بگویم روفورمی که شروع شده بر گشتنی نیست، عده ای به انواع وسائل غیبت می کنند  ولی فایده ای نخواهد داشت من ممکن است فردا نباشم ولی این رفورم برگشت ندارد و اجرا خواهد شد و کسی نخواهد توانست جلویش را بگیرد چون چنان چه جلوی اصلاحات ارضی گرفته شود دهقانان عصیان خواهند کرد. ادعا با عمل فرق دارد. میدان هست ولی باید نشان بدهید که قصدتان خدمت است.

75 درصد مردم کشور ما زارع هستند وشکمشان سیر نمی شود ، باید غیر از پول چیز دیگری را هم در نظر داشت و آن انسانیت است.

 

نخست وزیر به وزارت دارایی رفت

ساعت یازده امروز نخست وزیر برای بررسی نهایی بودجه به وزارت دارایی رفت و بلافاصله جلسه ای با شرکت «جهانگیر آموزگار» وزیر دارایی آقایان دکتر سمیعی معاون امور هزینه و على مستوفی مدیر کل وزارت داریی تشکیل شد و بررسی بودجه آغاز گردید. در این جلسه آقای هدایتی رئیس حسابداری وزارت فرهنک نیز حضور داشت. به این ترتیب پیش بینی می شود که آخرین بررسی روی اقلام بودجه وزارت فرهنگ امروز انجام گرفته شده باشد.

 

اردشیر زاهدی سفیر کبیر جدید ایران در انگلیس

امروز سخنگوی وزارت خارجه گفت : پذیرش مهندس اردشیر زاهدی سفیرکبیر جدید ایران در لندن به تهران رسید.

سخنگوی مذکور همچنین افزود پذیرش محسن رئیس سفیر کبیر جدید ایران از پاریس نیز به تهران رسیده است.

نصر الله انتظام سفیر کبیر ایران در پاریس که مدت خدمتش به پایان رسیده نیز به تهران خواهد آمد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.