19 تیر 1341

19 تیر 1341

وضع اقتصادی مملکت از سال گذشته بهتر است!/بعد تصویب بودجه توسط شاه با مخالفین به شدت برخورد می کنم!/دعا کنند که نمانم اگر نخست وزیر ماندم رحم نخواهم کرد!/این دیکتاتوری نیست مردم منتظر اعدام این ها هستند/ 90 درصد مردم طرفدار دولت هستند!/جلسه هیئت دولت در حضور شاه برگزار می شود!/بخشنامه نخست وزیر برای صرفه جویی!/نان تهران گران و بد طعم است!/ارسنجانی: متخصصین خارجی ما را دچار سرگیجه کرده اند!/سیاست اقتصادی/درخواست ایران و ترکیه از پاکستان چیست؟!/گمانه زنی یک نشریه درباره نخست وزیر آینده!/اکنون که کارمندان گمرک بیکارند می توانند آمار صحیح کالاهای موجود در انبارها را در دسترس عموم بگذارند!/رکود بازار در پائین آمدن کیفیت تولیدات وطنی تاثیر خواهد گذاشت

وضع اقتصادی مملکت از سال گذشته بهتر است!

ساعت ده صبح امروز علی امینی نخست وزیر در یک مصاحبه مطبوعاتی با نمایندگان خبرگزاری ها و مطبوعات خارجی اطلاعاتی درباره امور مملکت، مخالفین دولت، بودجه و روابط خارجی ایران در اختیار آن ها گذاشت.

امینی در این مصاحبه که در کاخ نخست وزیری تشکیل شد پیرامون امور اقتصادی مملکت گفت: وضع اقتصادی به تصدیق خود آقایان و به تصدیق افراد مختلف البته یک وضع ثابتی است و فقط می توانم این قسمت را تذکر بدهم که خود آقایان هم مسبوق هستند کاری که دیگران حالا مبتلا شده اند مثل کشور کانادا که پولش را تنزل داده و با تورم دارد شدیدا مبارزه می کند و همان اقداماتی که ما در یک سال و نیم قبل شروع کردیم و امروز به نتیجه ای رسیده دیگران برای حل گرفتاری های خود از همین راهی که ما رفتیم می روند، و این به نظر بنده خودش بزرگترین دلیل است که به بعضی از مغرضین داخلی حالی بکنیم که برای این جور اقدامات راه مختلفی نیست کما این که یک کشور متمولی مثل کانادا با آن در آمد سر شار بالاخره مجبور شده که جلوی وارداتش را شدیدا بگیرد، اعتبارات را محدود بکند و خلاصه وضع پولش را تثبیت کند، خوشبختانه بنده می توانم عرض کنم که وضع پولی ما از هر جهت ثابت است، ذخیره ارزی مان ذخیره قابل توجهی است و از نظر ارزی و پولی هیچ اشکال و نگرانی در بین نیست، اما راجع به وضع مالی البته آقایان این چند روز ناظر فعالیت خیلی شدید بنده و هیئت دولت هستید که این بودجه را یک سرو صورتی بدهیم که از این صورت در بیاید.

 

بعد تصویب بودجه توسط شاه با مخالفین به شدت برخورد می کنم!

در هیئت دولت هم مطرح کردم که این یک مبارزه بسیار بسیار مشکل است و از آقایان هم پنهان نمی کنم، بعد از اینکه این بودجه به تصویب اعلیحضرت رسید و ابلاغ شد بنده با مخالفین باید با شدت هر چه تمامتر عمل بکنم، بدون رودربایستی هر کسی اخلال در کار مملکت بکند کمیسیون امنیت را تشکیل می دهم و بندرعباس و بوشهر، بروند آنجا مشغول بشوند و واقعا بروند کارهای عمرانی هم بکنند، چون راه جلوگیری از ولگردی توی این شهر و اخلال کردن این است که این  ها را به کار اجباری وادار بکنیم که شاید لااقل از این راه مملکت استفاده ای بکند، صبح تاشب توی این شهر نشستن و اعلامیه پخش کردن و تحریک کردن مردم این درست نیست. منتها بنده یک وقتی این کار را خواهم کرد که مسلم و مسجل بشود که یک بودجه ای ما تنظیم کردیم و اجرای این بودجه مستلزم قدرتی است برای این که این به نفع مملکت است، چون بنده معتقدم که اگر واقعا یک نسخه صحیح یک نسخه موثری برای یک مریضی هست می ارزد که بنده دست و پای این مریض را ببندم دهنش را هم باز بکنم ، این شربت را توی حلقش بریزم، اما اگر بناشد این نسخه، نسخه صحیح نباشد آن وقت این ارزشی ندارد که دست و پای مریض را ببندیم دهنش را باز بکنیم توی حلقش بکنیم، برای این کار به نظر بنده باید تمام موانعی که برای اصلاحات مملکت است از بین برد.

 

دعا کنند که نمانم اگر نخست وزیر ماندم رحم نخواهم کرد!

 اخلال کردن در یک چنین مواقعی که مملکت یک عمل جراحی لازم دارد به نظر بنده قابل تحمل نیست و مطمئنا اگر ما این اشخاص را بگیریم و حسابشان را برسیم دو استفاده کرده ایم، هم مانع اخلالشان شده ایم و هم افکار عمومی را تسکین داده ایم. الان تمام فشار ها به بنده این است که این دزد ها را چرا ول کردید ، خوب اگر ما بخواهیم واقعا اصول را رعایت بکنیم این کار نیست که این ها را ول کردیم ، ولی به نظر بنده گاهی اوقات اصول اصلا قابل قبول نیست یک عده نادرست ، یک عده ای که لااقل در اثر لاقیدی و لاابالی گری تجاوز کردند و آمدند این مملکت را به این روزگار انداختند حالا مدعی هم هستند که صبح تا شب بنشینند و مخل کار بشوند که اگر ما بخواهیم تازه این مریض را مداوا بکنیم این هایی که موجب مرض بودند اخلال می کنند، این نمی شود، محال و ممتنع است و بنده این را گفتم که آقایان هم منعکس بکنند که اگر بنده ماندم «حالا دعا بکنند که نمانم» اگر بنده ماندم رحم نخواهم کرد.

 

این دیکتاتوری نیست مردم منتظر اعدام این ها هستند/ 90 درصد مردم طرفدار دولت هستند!

 بنده خیال می کنم بعضی از ترحمات در مملکت ما و بعضی ملاحظات، موجب می شود که خدای نکرده مملکت ساقط بشود و به عقیده بنده این نه فقط دیکتاتوری نیست بلکه مطابق موازین اخلاقی و معنوی است چون تمام این اشخاص را مردم منتظرند که اصلا اینها اعدام بشوند حالا اعدام نکنیم لااقل طردشان بکنیم. خوب آقا مگر قرار است هر کسی حبس شد آزادی خواه بشود ، ما که محبوس سیاسی نداشتیم، اما یک دانه از این ها را منصفانه بیایند قضاوت بکنند اگر اشخاص فاسدی نبودند هر چه می خواهند بگویند بگویند، شما بروید توی ملت تفحص بکنید، ملت واقعی را ببینید که این دولت نود درصد طرفدار دارد یا ندارد، دو هزار نفر در تهران دو هزار تا انگل دو هزارتا فاسد دو هزار نفری که از قتل دیگران می خواهند استفاده کنند، این هاصبح تاشب مشغولند که آقا ملت از دست رفت چنین شد، چنان یا مملکت دارد بلشویک می شود!

 

جلسه هیئت دولت در حضور شاه برگزار می شود!

برای بررسی نهایی طرح بودجه بعد از ظهر امروز جلسه هیئت دولت در حضور شاهنشاه تشکیل می شود.

بعد از ظهر امروز جلسه هیئت وزیران در حضور شاهنشاه تشکیل می شود و در این جلسه بودجه سال جاری مطرح خواهد گشت.

در این جلسه نخست وزیر و وزیر دارایی توضیحات لازم را به عرض شاهنشاه خواهند رساند و احتمالا تبصره های باقی مانده ارقام درآمد و هزینه ها مورد بررسی قرار می گیرد. پیش بینی می شود که اگر جلسات و کمیسیون های فرعی که برای بودجه سازمان های مختلف تشکیل شد به نتیجه رسیده باشد بودجه کل در جلسه هیئت وزیران امروز به تصویب نهایی برسد.

 

بخشنامه نخست وزیر برای صرفه جویی!

به دستور دکتر امینی نخست وزیر بخشنامه زیر در مورد صرفه جویی در بودجه کلیه وزارت خانه ها و تاسیسات دولتی ابلاغ شده است : به منظور صرفه جوئی و تعدیل کسری بودجه باید حتی المقدور مراقبت شود که از هر راهی که ممکن است هر گونه مخارجی که کاملا ضروری نیست حذف گردد از جمله هزینه هایی که باید مورد توجه قرار گیرد هزینه مکالمات تلفنی وزارتخانه ها و تاسیسات دولتی است.

 

نان تهران گران و بد طعم است!

در شورای عالی انجمن های محلی اعلام شد : « نان تهران گران و بد طعم است.»

نماینده سیدخندان نیز گفت : ما از دست دزدها تامین مالی و جانی نداریم.

شهردار تهران نیز گفت : اعلیحضرت با تشکیل انجمن شهر موافقت دارند و مقدمات تشکیل انجمن شهر باید به وسیله وزارت کشور آماده گردد.

 

ارسنجانی: متخصصین خارجی ما را دچار سرگیجه کرده اند!

وزیر کشاورزی طی مصاحبه ای با خبرنگاران جراید

مسئله مهمی که اکنون ما باید به آن توجه کنیم عنوان کمک های فنی خارجی است، باید در این باره از یک نقطه نظر تجدید نظر کرد و تاکنون عده زیادی از جوانان و محصلین ایرانی که از زمان اعلیحضرت فقید به کشور های خارجی رفته اند هر کدام پس از پایان تحصیل و کسب معلوماتی به میهن باز گشته اند و سعی کرده اند تئوری های اقتصادی را که آموخته اند عینا در کشور خودشان اجرا نمایند.

مثلا عده ای برای مطالعات کشاورزی به انگلیس می روند و وقتی باز می گردند دارای نظرات و اطلاعات مخصوص به  خودشان هستند، در حالی که عده دیگری که به فرانسه رفته اند تحت شرایط دیگری تعلیم گرفته اند و آن وقت اجرای نظرات مختلف بدون کم و کاست اصطکاک ایجاد می کند. مسئله این است که متخصصی که در انگلیس یا فرانسه مطالعات کشاورزی کرده است باید آداب و رسوم کشاورزی ایران را رعایت کند و اطلاعات و معلومات خود را با وضع روحی ومادی و معنوی زارع ایرانی منطبق سازد. باید افراد را فرستاد سیستم کشور های دیگر را مطالعه کنند و سپس با مقایسه و تطبیق آنچه که آموخته اند با شرایط ایران راه تازه ای بیابند و روش جدیدی اتخاذ نمایند.

 

سیاست اقتصادی

ارسنجانی سپس به مسئله سیاست چندساله اخیر اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت : اتخاذ سیاست درهای باز در سال های اخیر باعث شد که موجودی ارز به خارج رفته، کسی که تز را اجرا کرده است سوء نیت نداشته ولی مسلما تحت تعالیم اقتصادی مدرسه قرار داشته است.

به هر صورت عده ای که به قول معروف بعد از خرابی بصره متوجه اوضاع وخیم ارزی کشور شدند سیاست جدیدی که نقطه مقابل سیاست قبلی بود اتخاذ کردند.

در دو دوره برنامه هفت ساله عده زیادی متخصص خارجی به ایران آمدند و آن قدر مطالعه کردند که انبارها دفتر و کاغذ به روی هم انباشته شد و خلاصه برخورد عقاید و افکار وضعی به وجود آورد که همه را دچار یک سرگیجه اقتصادی نمود.

در ایران همیشه «تز» و «آنتی تز» وجود داشته ولی «سنتز» وجود نداشته است ، باید تحصیل کرده های مختلف مملکت خودشان را خوب بشناسند و از مجموعه عقایدشان راهی را که با وضع ایران وفق دهد و به نفع مردم باشد انتخاب کنند.

 

درخواست ایران و ترکیه از پاکستان چیست؟!

«خواندنی ها » به نقل از «بامشاد» نوشت : وزارت خارجه در انتظار جواب رسمی دولت ترکیه نسبت به تاریخ عزیمت وزیر خارجه آن کشور به ایران می باشد. در محافل سیاسی وزارت خارجه گفته می شود در مذاکرات سیاسی وزیر خارجه ترکیه در تهران که با مقامات دولت ایران به عمل خواهد آورد در زمینه آینده پیمان سنتو و تحولات مربوط به کشورهای عضو مذاکرات مهمی صورت خواهد گرفت.

گفته میشود دولت های ایران و ترکیه متفقا از دولت پاکستان خواهند خواست تا در تصمیمات مربوط به خط مشی سیاست خارجی خود جنبه مشورت و تبادل نظر و در صورت امکان هماهنگی با هم پیمان منطقه ای خود را حفظ نماید.

 

گمانه زنی یک نشریه درباره نخست وزیر آینده!

«خواندنی ها » به نقل از «خوشه» نوشت : گرچه هنوز کوچکترین نشانه ای از شروع انتخابات هویدا نیست اگر پس از چند ماه لزوم انتخابات بر اولیای امور محسوس تر شود دکتر عبده برای نخست وزیری بیش از همه شانس دارد!

محافل سیاسی در تهران که طرفدار تعدیل عاقلانه و لازمی در سیاست خارجی هستند از فکر نخست وزیری دکتر عبده طرفداری می کنند.

«علی اصغر آموخته » در خواندنی ها نوشته است :

حال باید دید که چه عواملی سبب بروز این همه کسادی، تق و لق شدن فعالیت ها، سر و صداهای ورشکستگی و توقف بازرگانان، رکود بازار صنایع داخلی، تشنج عمومی وضع بازرگانی، سقوط خشن صادرات ، بیکاری و یأس و دلسردی در تمام شئون کشور گردیده اند.

به نظر اینجانب عوامل مزبور را به طور دسته جمعی می توان به دو طبقه متمایز از یکدیگر تقسیم نمود اولى عوامل روانی و دومی عکس العمل های صوری و معنوی.

عوامل روانی از این جا ناشی شد که عمل محدودیت اعتبار به نحوی انجام گرفت که بدون هیچ گونه علت وسبب قابل قبولی ایجاد وحشت و نگرانی در  نزد بازرگانان و ارباب صنایع و پیشه وران نمود و در برابر این اوضاع مسئولین امر سکوت مطلق را بر هر اقدام مثبت دیگری ترجیح دادند و نتوانستند یا نخواستند، حداقل با حرف اوضاع را ساکت و آرام نموده و فعالیت های اقتصادی را در پشت دیوار محدودیت اعتبارها دوباره جریان بیندازند.

عکس العمل های صوری و شدید عملا به این وحشت و نگرانی دامن زد به این معنی که به دست آویز محدودیت اعتبارها تعهدات اشخاص و بازرگانان در سررسیدها واریز نشد. آنهایی که پولی در بساط داشتند به احتکار آن پرداختند و آنها که با اصول دست به دست کردن پول و سفته بازی به فعالیت اشتغال داشتند متوقف ماندند.

 

اکنون که کارمندان گمرک بیکارند می توانند آمار صحیح کالاهای موجود در انبارها را در دسترس عموم بگذارند!

عده ای از بازرگانان تازه کار و حریص تمام اعتبارها و ضمانت نامه هایی که توانسته بودند از بانک های مختلف روی اصول رقابت های ناصحیح این موسسات جوان به دست آورند با استفاده از سیاست دروازه های باز برای ورود کالاصرف سفارشات مختلف و آوردن کالاهای فراوان بدون کمترین توجه به ظرفیت مملکت و میدان فروش نموده بودند و پس از برخورد با سیاست دروازه های بسته و محدودیت اعتبارها ناگهان متوقف ماندند و اکنون کارمندان اداره گمرک که بیکارند و مشغولیاتی ندارند می توانند آمار صحیح و دقیقی از کالاهای موجود در انبارهای گمرکات را تهیه و در دسترس دولت و مردم بگذارند تا حقیقت بهتر مکشوف گردد.

 

رکود بازار در پائین آمدن کیفیت تولیدات وطنی تاثیر خواهد گذاشت

اثر رکود بازار از این جنبه اقتصادی چیزی نیست که بتوان آن را انکار نمود و در طول یک مدت، موثر در نوع تولیدات امتعه وطنی و بی ارزشی آنها خواهد بود که با چوب رستاخیز صنایع ملی محال است به جنگ آن رفت و اثرات معنوی آن را در مصرف کننده از بین برد . باز هم ظاهر این اوضاع را به سهولت می توان به حساب بهبودی در سطح بعضی از قیمت ها و تنزل هزینه زندگی گذاشت ولی از جنبه طویل المده و واقعی رکود قطعی را در بردارد و فاقد ارزش اقتصادی است.

اکنون بازار و ارباب صنایع و پیشه وران با این سکون و رکود به ناچار تن در می دهند ولی اطمینان دارند که فشار بودجه مملکتی و عدم توازن در آمدها با هزینه ها به زودی هردولتی را که سر کار باشد به زانو در خواهد آورد و به محض آن که عملیات سازمان برنامه مجددا شروع شد و از وام ها وکمک های مالی بیگانه نیز استفاده شد چنان عکس العمل شدیدی بروز خواهد کرد که نه تنها جبران مافات خواهد شد بلکه سطح قیمت ها و هزینه زندگی را برای اکثریت مردم به پرتگاه مخوفی خواهد کشانید.

اگر به نحوی که دولت مدعی است برنامه صحیحی برای تثبیت وضع اقتصادی انشاء نموده و حاضر داشته باشد و چاره جویی های واقعی و مفید به رسم علاج واقعه قبل از وقوع بنماید بازهم اطمینانی وجود ندارد که از تورم پولی و بالارفتن سطح قیمت ها و گرانی هزینه زندگی جلوگیری به عمل آورد زیرا یک اصل مسلم را باید قبول کنیم که قوای فعاله کشور ایران عادت به تکثیر تولیدات ندارد و ملتی مصرف کننده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.