17 تیر 1341

17 تیر 1341

اموال متهمین پرونده کاخ سنا توقیف شد/با رسیدگی به کار مشاورین خارجی در هزینه های سازمان برنامه صرفه جویی کنید!/اغلب مهندسین مشاور سازمان برنامه صلاحیت علمی و فنی ندارند/از بودجه شهربانی و ژاندارمری کاسته می شود!/چه خوب بود که زمامداران روزی یک ساعت تاریخ می خواندند!/دولتی که به دنبال اصلاح است حتما باید اعتماد مردم را جلب کند

اموال متهمین پرونده کاخ سنا توقیف شد

بنا به تقاضای وزیر دادگستری 22 میلیون و نیم تومان از اموال متهمین پرونده کاخ سنا توقیف شد. وزیر دادگستری به نمایندگی از طرف وزیر دارایی از بازپرس پرونده تقاضای تامین اموال متهمین را نمود.

 

با رسیدگی به کار مشاورین خارجی در هزینه های سازمان برنامه صرفه جویی کنید!

فردا  جلسه ای با حضور نخست وزیر و مسئولین سازمان برنامه برای بررسی طرح قانونی برنامه سوم تشکیل خواهد شد.

نخست وزیر در جلسه ای که روز دوشنبه گذشته تشکیل شد اظهار داشت در صورت پایان یافتن بررسی برنامه سوم، طرح مزبور برای تصویب نهایی در هیئت دولت مطرح خواهد گشت.

تسریع در تصویب برنامه سوم از یک جهت دیگر نیز مورد توجه است زیرا برای اجرای این برنامه باید از بانک جهانی در خواست کمک شود و مقدمتا نمایندگان بانک جهانی باید طرح کامل و تصویب شده ای در اختیار داشته باشند تا بر اساس آن توصیه و اظهار نظر کنند. قرار است تا یک ماه دیگر از نمایندگان بانگ جهانی برای بررسی برنامه سوم عمرانی ایران دعوت شود ولی مسئله ای که در حال حاضر نهایت اهمیت را دارد، صرفه جویی در هزینه های سازمان برنامه است همچنان که از هزینه های سایر وزارتخانه ها ، جمعا مبلغ 15 در صد کسر شده است .

امروز یکی از مهندسین دولت که آشنایی کامل با برنامه های عمرانی دارد گفت یکی از بهترین طرق صرفه جویی در هزینه های سازمان برنامه رسیدگی به کار مهندسین مشاور خارجی است.

 

اغلب مهندسین مشاور سازمان برنامه صلاحیت علمی و فنی ندارند

مهندس مزبور می گفت : افکار عمومی از دو چیز باید به خوبی آگاه گردد. یکی این که اغلب مهندسین مشاور کنونی سازمان برنامه صلاحیت علمی و فنی ندارند و حتی دیپلمه نیز نیستند و موارد فراوانی وجود دارد که نظریات مهندسین ایرانی که با شرایط اقلیمی ایران، بیشتر آشنایی دارند، بر نظریات مهندسین خارجی رجحان داشته است، بدین  طریق در درجه علمی بسیاری از مهندسین مزبور جای تردید است و این چیزی است که برای مسئولان سازمان برنامه و کادر مهندسین ایران، روشن تر از آفتاب است.

ثانیا افکار عمومی هنوز به درستی نمی داند که سازمان های مهندسی مشاور و خاصه در قسمت راه  سازی چه ارقام کلانی بابت نظارت در یافت می دارند. گاهی درآمد این سازمان های خارجی از یک قطعه راه، که ساخته میشود تا 15 و ۲۰ درصد کل مخارج یک طرح بالا می رود (اگر در این مورد سازمان برنامه ارقام دقیقی منتشر سازد و معلوم کند که مهندسین مشاور در سال گذشته چقدر در یافت داشته اند از نظر اطلاع افکار عمومی بسیار مفید خواهد بود).

مهندسین مشاور ایرانی می توانند با مخارج به مراتب کمتری همین کارها را انجام دهند و اگر لازم داشتند می توانند مهندس خارجی استخدام کنند تا به عنوان کارمند آنها مشغول کار گردد و دولت نیز در برابر خارجی ها تعهد نداشته باشد.

 

از بودجه شهربانی و ژاندارمری کاسته می شود!

به موجب تبصره های جدید بودجه کل کشور از بودجه های شهربانی و ژاندارمری کاسته شده و ارتش نیز سهم خود را از کسر بودجه به عهده می گیرد، از دانش آموزان شهریه گرفته می شود و به عنوان درآمد اختصاصی در اختیار وزارت فرهنگ گذاشته خواهد شد. حق بازنشستگی نیز افزایش می یابد.

 

چه خوب بود که زمامداران روزی یک ساعت تاریخ می خواندند!

«روزنامه اطلاعات » در ستون سرمقاله شماره امروز خود نوشت : در تاریخ دنیا دوملت نمونه اخلاق شناخته می شود، آن دو ملت یکی روم است و دیگری اسپارت. وقتی بنیان اخلاق میان این دو ملت متزلزل شد، کم کم آثار سقوط در ناحیه آنها پدیدار آمد و به مرور آنجا رفتند که عرب نی انداخت. اما همان ها که سقوط اخلاق را دلیل سقوط حکومت روم واسپارت می دانند وقتی در این باره بحث می کنند ابتدا به ساکن نمی گویند چون در روم اخلاق از میان رفت ، امپراطوری مضمحل شد، اول شرح می  دهند چرا اخلاق متزلزل شد. بعضی محققین که در تاریخ روم مطالعه کرده اند پیرامون علل سقوط اخلاقی مردم که منجر به سقوط امپراطوری روم شد رسالاتی نوشته اند و چه خوب بود اگر زمامداران روزی یک ساعت از وقت خود را به مطالعه تاریخ اختصاص می دادند و مخصوصا همین تحقیقات را در باره علل اضمحلال روم مرور می کردند.

 

دولتی که به دنبال اصلاح است حتما باید اعتماد مردم را جلب کند

دیشب، نطقی را که نخست وزیر در پرورشگاه شهرداری ایراد کرده اند می خواندم و دیدم آقای نخست وزیر گله از اخلاق مردم کرده اند که مردم عقیده محکم ندارند و مشکل اساسی مملکت، سستی عقیده مردم است. گله آقای نخست وزیر به مورد است و ایشان حق دارند مشکل اساسی مملکت را متوجه سستی عقیده عمومی بدانند زیرا در راه اصلاحات هردولتی احتیاج به جلب اعتقاد مردم دارد.

بدبختانه همین طور که آقای دکتر امینی می گوید اخلاق عمومی آنطور نیست که مردم با اعتقاد محکم کاری را تایید کنند و دولت بتواند آن کار را پیش ببرد. اما لابد سستی اعتقاد مردم دلیلی هم دارد که آنرا متاسفانه آقای نخست وزیر ذکر نفرموده اند. اخلاق عمومی چیزی نیست که امروز سست باشد، فردا محکم شود. گاه طى یک قرن اخلاق ملتی عوض می شود یا به قول آقای دکتر امینی اعتقاد محکم مردم به سستی می گراید. گذشته از این که مسئله اخلاق عمومی در ایران ریشه های بسیار عمیق تاریخی و نژادی دارد و حتی مربوط به یک قرن ودوقرن نیست، اما اگر ملت روم یا اسپارت را هم با همان خصائص اخلاقی که ذکر شد به جای ملت ایران می گذاشتند و این معامله ای که ظرف مدت کوتاهی با ما کرده اند با آنها می کردند اعتقادشان از کائنات سلب می شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.