15 تیر 1341

15 تیر 1341

42 میلیون تومان کرایه در سال / شرکت ملی نفت چه نیازی به این 9 ساختمان دارد؟!/انحلال هیئت های مهندسین مشاور/خارجی ها برای وام دادن آمده اند، خوبیت ندارد بازرسی کنید!

42 میلیون تومان کرایه در سال / شرکت ملی نفت چه نیازی به این 9 ساختمان دارد؟!

«تهران مصور» در گزارشی نوشت : یکی از بحث های جالبی که در سمینار سه روزه نفت بین روزنامه نگاران و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران درگرفت گفت و گو پیرامون ساختمان چند صدمیلیون ریالی شرکت نفت در خیابان تخت جمشید بود.

انتظام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هنگام اشاره به این موضوع اظهار داشت که ما گمان می کردیم با ساختن این عمارت مردم ما را تشویق خواهند کرد و مورد لطف قرار خواهند داد زیرا با اتمام این عمارت ما از پرداخت ماهانه 35 میلیون ریال کرایه ساختمان های شرکت نفت آسوده شده و خواهیم توانست با این پول اقدامات دیگری را اعم از سرمایه گذاری و توسعه منابع داخلی و لوله کشی و ...انجام دهیم.

در آن روز این گفت و گو زیاد ادامه نیافت زیرا فرصت کم بود و مطالب زیاد اما این هفته ما می خواهیم در این زمینه به تفصیل سخن بگوئیم، شرکت ملی نفت 9 ساختمان در اختیار دارد و بابت این ساختمان ها سالیانه در حدود 42 میلیون تومان شرکت نفت کرایه می پردازد، در حقیقت این درست است که مبلغ 42 میلیون تومان کرایه ای که شرکت نفت می دهد ربح 210 میلیون تومان پول است و ممکن است عمارت شرکت نفت از این مبلغ ارزان تر تمام شود و در نتیجه از نظر اقتصادی این کار به نفع ملت و مملکت باشد ولی ما می خواهیم بدانیم که اصولا چرا شرکاء نفت باید در سال 42 میلیون کرایه ساختمان هایش در تهران باشد تا برای جلوگیری از این عمل ساختمان 200 میلیون تومانی بسازد؟

جواب شرکت نفت به ما در این باره تنها این است که به علت تمرکز کلیه امور در تهران ما ناگزیر به پرداخت چنین مبلغی هستیم ولی این سوال پیش می آید که چه الزامی دارد شرکت نفت با تراکم و کنترل همه امور در تهران و با کنترل شدن همه امور (که شاید بیشتر آن ها مربوط به شرکت نفت نباشد) چنین هزینه سنگینی را باید به دوش بگیرد؟!

با توجه به لیست ساختمان های شرکت این نکته روشن می شود که بسیاری از سازمان هایی را که در ساختمان های متعدد کار می کنند می توان در یک ساختمان متمرکز کرد، اساسا چه لزومی دارد که هر یک از روسای ادارات شرکت نفت جداگانه دارای یک ابواب جمعی مفصل از قبیل سکرتر، رئیس دفتر، منشی و معاون و دفتردار و هزاران اسم و القاب دیگر داشته باشد؟ مگر بدون این ابواب جمعی ها کار از پیش نخواهد رفت و آیا کار شرکت نفت به دست مهندسین و متخصصین آن انجام می گیرد یا یک مشت اعضای درجه دوم و سوم که گاه عدمشان به ز وجود است؟

مسئله دیگر آن است که بسیاری از اموری را که هم اکنون در شرکت نفت متمرکز شده است می توان به دست مردم داد تا با سرمایه های خصوصی به کار بیفتد.یکی از این امور واگذار کردن جایگاه های فروش بنزین در شهر تهران است که برای نمونه امتیاز فروش یکی از جایگاه ها به دو نفر داده شده و بقیه را هم می توان به این ترتیب عمل کرد.

 

انحلال هیئت های مهندسین مشاور

«تهران مصور» نوشت : شنیده می شود که سازمان برنامه تصمیم گرفته است هیئت های مهندسین مشاور را که در ایران فعالیت می کنند منحل نماید.

علت اتخاذ این تصمیم پورسانتاژهای هنگفتی است که این هیئت ها در قبال پروژه های پیشنهادی خود مطالبه می کنند و قسمت مهمی از بودجه سازمان برنامه به آنان اختصاص دارد.

 

خارجی ها برای وام دادن آمده اند، خوبیت ندارد بازرسی کنید!

«تهران مصور» نوشت : به قرار اطلاع وزارت دادگستری به بازپرسان دیوان کیفر و بازرسی کل کشور مامور سازمان برنامه دستور داده  که موقتا از ادامه بازرسی خودداری نمایند.

شایع است که نخست وزیر نیز گفته است که هنگام اقامت مامورین بانک بین المللی در ایران حضور مامورین دادگستری در سازمان برنامه صورت خوشی ندارد، به همین جهت تعقیب عملیات مامورین خاطی سازمان برنامه به بعد از مراجعت مامورین خارجی که برای دادن وام به ایران می آیند صورت خواهد گرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.