14 تیر 1341

14 تیر 1341

استخدام 7850 معلم در 5 سال/حذف کمک ایران به کنسرسیوم/ایران داوطلب عضویت در شورای امنیت/سوء استفاده در بیمه های اجتماعی/اطفال سر راهی زیاد شدند ؛ شهرداری شیرخوارگاه تاسیس می کند!/این اقدام برخلاف قانون است/درباره مالیات بر حقوق!

استخدام 7850 معلم در 5 سال

طی دستور العملی از طرف وزارت فرهنگ به کلیه ادارات فرهنگ شهرستان ها اعلام شد : «برای اجرای برنامه جدید ابتدایی در پنج سال 7850 نفر معلم استخدام می شود.»

 

حذف کمک ایران به کنسرسیوم

قطعنامه شماره 33 که مهم ترین قطعنامه اوپک تلقی شده روز گذشته مورد بحث قرار گرفت. در این قطعنامه یک نکته به صراحت ذکر گردیده و آن این است که یکی از کشورهای عضو اوپک بابت هزینه فروش چیزی به شرکت های نفتی نمی پردازد.

اوپک به استناد حقانیت موضوع و استحقاق کشورهای عضو توصیه می کند « پرداخت هایی که تاکنون از بابت کمک به هزینه های فروش شرکت های نفتی تلقی می نموده اند قطع شود» گو این که میزان درآمدی که از این راه نصیب کشورهای عضو اوپک می شود چندان زیاد نیست اما تحمیل همین مقدار هزینه کم نیز یک عمل منصفانه و عادلانه نمی باشد.

فواد روحانی دبیرکل اوپک در این زمینه اظهار داشت که سهم ایران از بابت این هزینه سالانه در حدود 3 میلیون دلار می شود این مبلغ در کار شرکت های عامل چندان موثر نیست ولی برای ایران رقمی در حدود 22 تا 25 میلیون تومان است که رقم قابل ملاحظه ای است.

 

ایران داوطلب عضویت در شورای امنیت

روز گذشته برزیل و نروژ تصمیم گرفتند تقاضای عضویت در شورای امنیت را نمایند و منابع انگلیسی اظهار داشته اند که ممالک غربی نیز به این دو کشور وعده کمک داده اند.

حداقل 5 کشور آسیایی و آفریقایی دیگر نیز برای عضویت در شورای امنیت تلاش می کنند که ایران و افغانستان و مراکش و حبشه و موریتانی هستند.

 

سوء استفاده در بیمه های اجتماعی

گزارش نهایی بازپرس کل کشور درباره معاملات و سوء جریان گذشته سازمان بیمه های اجتماعی در سال های 1335 تا  1337 به مرحله نهایی خود رسید تا به صورت پرونده جدیدی به دیوان کیفر فرستاده شود.

بر اساس این پرونده برای تهیه نقشه بیمارستان سرخه حصار بدون جهت 250 هزار تومان پرداخته اند و مسئولین وقت بیمه های اجتماعی با آن که ده برابر پول مورد احتیاج را داشته اند از یک دولت خارجی وام گرفته اند.

 

اطفال سر راهی زیاد شدند ؛ شهرداری شیرخوارگاه تاسیس می کند!

امروز طفل بی سرپرستی را دادستان تهران به شهرداری فرستاد و درخواست کرد تا شهرداری از وی سرپرستی نماید. مامورین شهرداری به هر یک از پرورشگاه ها که مراجعه کردند تخت خالی نبود و سرانجام طفل سرراهی بلاتکلیف ماند، شهردار تهران پس از تبادل نظر با دادستان تهران گفت : هر روز تعدادی اطفال سرراهی به شهرداری فرستاده می شود و خواه ناخواه مامورین شهرداری موظف به نگاهداری از آن ها هستند.

شهردار تهران دستور داد در پرورشگاه شماره دو شهرداری یکی از ساختمان ها را برای شیرخوارگاه اختصاص دهند و این محل باید تا روز دیگر آماده باشد.

 

این اقدام برخلاف قانون است

امروز یک مقام عالی رتبه دولتی گفت : به نظر من کارمندان دولتی که در گذشته اتومبیل داشته اند و حالا قرار است پس از به مزایده گزاردن اتومبیل ها با تعیین بالاترین قیمت اتومبیل را در صورت تمایل خریداری کنند، عمل آن ها برخلاف قانون است و باید برای انتقال اتومبیل ها به کارمندان دولت راه حلی پیدا کرد.

مقام مذکور اضافه کرد: طبق قانون منع مداخله کارمندان دولت در مناقصه ها  و مزایده های دولتی که چندی پیش به تصویب رسید شرکت کارمندان در مناقصه ها و مزایده های دولتی ممنوع است.

 

درباره مالیات بر حقوق!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : از قرار اطلاع در وزارت دارایی مطالعاتی پیرامون مالیات بر حقوق آغاز شده است.

مونتسکیو تعریف خوبی برای مالیات دارد و می گوید : عواید دولت عبارت است از سهمی که هر کس از دارایی خود میدهد تا بقیه دارایی او در امان باشد یا برای اینکه از بقیه دارایی خود بتواند به طرز مطبوعی استفاده کند و برای اینکه این عواید خوب تعیین شود باید هم احتیاجات دولت را در نظر گرفت و هم احتیاجات مردم را، ولی این را باید توجه داشت که دولت حق ندارد برای احتیاجات واهی خود از احتیاجات حقیقی ملت بردارد.

باز به  عقیده مونتسکیو میزان عواید عمومی نباید از روی آن چه ملت می تواند بپردازد قیاس بشود. بلکه باید از روی آن چیزی که ملت می باید بدهد اندازه گرفته شود.

رفتار ما درست معکوس این منطق است، یعنی برای احتیاجات زائد دولت، از احتیاجات ضروری ملت و به مقیاس آن چه ملت می تواند بپردازد مالیات وضع می شود و مالیات گرفته می شود، دولت می بیند مردم می توانند دهشاهی اضافه بابت خرید نفت بدهند، به نفت مالیات می بندد وعواید آن را صرف تهیه بنزین برای اتومبیل هایی می کند که پلاک دولتی دارند. دولت می بیند اگر بر حقوق کارمند مالیات بست کارمند جز این که مالیات بدهد چاره ندارد، گیرم این را به عنوان تامین بهداشت و فرهنگ همگانی می گیرد، اما برای ساختمان دو طبقه و خرج سفر و مهمانی و تشریفات از این قبیل خرج می کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.