13 تیر 1341

13 تیر 1341

ایران الجزایر را به رسمیت شناخت/درآمد نفتی ایران افزایش پیدا می کند/شاه به ایران بازگشت/میانجیگری بین افغانستان و پاکستان دلیل اصلی سفر شاه بود!/بودجه عصر فردا به تصویب می رسد/ایران ناگزیر است بودجه خود را متعادل سازد/رئیس اداره حقوقی وزارت جنگ بازداشت شد

ایران الجزایر را به رسمیت شناخت

امروز فتوحی سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت : اعلامیه ای که روز گذشته از طرف وزارت امور خارجه ایران در مورد اظهار خوشوقتی به استقلال الجزایر صادر شده است به منزله شناسایی آن کشور از طرف دولت ایران می باشد با وجود این به زودی اعلامیه دیگری نیز از طرف دولت در مورد شناسایی کشور جدیدالاستقلال الجزایر صادر خواهد شد.

علی امینی نخست وزیر نیز طی تلگرامی به نخست وزیر دولت موقت الجزایر تبریک گفت و ایران و الجزایر نماینده سیاسی مبادله می کنند.

 

درآمد نفتی ایران افزایش پیدا می کند

در صورت قبول تصمیم های اوپک توسط کنسرسیوم نفت درآمد ایران از نفت جنوب بیش از 327 میلیون تومان افزایش پیدا می کند.

طبق استدلال اوپک پرداخت مشخصی که اکنون از مالیات پرداختی ایران کسر می شود باید جزو هزینه منظور گردد و نیمی از آن به حساب درآمد ایران گذاشته شود.

 

شاه به ایران بازگشت

دیروز مسافرت چهار روزه غیررسمی شاه به پاکستان پایان پذیرفت و ساعت پنج  و 50 دقیقه بعد از ظهر هواپیمای اختصاصی وی در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست.

 

میانجیگری بین افغانستان و پاکستان دلیل اصلی سفر شاه بود!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت  : اعلامیه مذاکرات شاهنشاه و ایوب خان که دیروز در «راولپندی » انتشار یافت هدف های سفر ناگهانی شاه ایران را به پاکستان روشن ساخت .

همان طور که نخست وزیر اشاره کرد مسئله خروج پاکستان از سنتو مطرح نیست و چنان که اعلامیه مذاکرات حکایت دارد هدف اساسی این مسافرت اعلام میانجی گری از طرف شاهنشاه ایران برای حل اختلافات پاکستان و افغانستان بود.

افغانستان و پاکستان هردو با ایران علائق مافوق همسایگی و هم کیشی دارند، تا به درجه ای که می توان اظهار کرد این دو ملت عاشق تمدن و مردم ایران هستند. متاسفانه چندی است براثر پاره ای اختلافات، روابط دو کشور به تیرگی گرائیده و اخیرا مناسبات سیاسی و ترانزیتی افغانستان و پاکستان قطع شده است.

ایران با مراتب وداد و علقه ای که نسبت به هر دو کشور دارد نمی تواند نسبت به این حوادث بی اعتنا بماند،

این رسالت را پادشاه ایران تقبل فرمودند و هدف مسافرت سه روزه ایشان به پاکستان در درجه اول همین نکته بود که موجب اعلامیه مذاکرات خوشبختانه به توفیق درخشان نائل آمده است، یعنی پاکستان و شخص ژنرال محمد ایوب خان رهبر این کشور با منتهای امتنان میانجی گری شاهنشاه را پذیرفته اند.

 

بودجه عصر فردا به تصویب می رسد

جهانگیر آموزگار وزیر دارایی امروز گفت : بودجه عصر فردا به تصویب می رسد، بودجه فرهنگ و شهربانی و ژاندارمری امروز مطرح می شود.

در جلسه سه ساعته دیشب بودجه چند وزارتخانه به همان صورتی که وزارت دارایی پیشنهاد کرده بود به تصویب رسید.

 

ایران ناگزیر است بودجه خود را متعادل سازد

«نیویورک تایمز» نوشت : دکتر امینی نخست وزیر ایران برای اجرای برنامه های آبادانی که مستلزم گرفتنن کمک از بانک بین المللی است ناگزیر است که بودجه کشور را متعادل سازد.

برای اجرای این برنامه ها ایران به 500 الی 800 میلیون دلار نیاز دارد.

 

رئیس اداره حقوقی وزارت جنگ بازداشت شد

طبق اطلاع واصلخ در تعقیب بازداشت چند نفر از امرای ارتش، دکتر حبیب الله معظمی رئیس اداره حقوقی وزارت جنگ نیز بازداشت گردید.

معظمی روز گذشته از طریق بازپرس شعبه یک دادستانی ارتش احضار شد و پس از مدتی بازپرسی طبق قرار قانونی بازداشت گردید.

متهم مذکور نسبت به قرار بازداشت خود اعتراض نمود، امروز پرونده جهت رسیدگی به اعتراض دکتر معظمی به دادگاه احاله گردید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.