12 تیر1341

12 تیر1341

آخرین گزارش ها درباره مذاکرات شاه در پاکستان/تعدیل حقوق ها/وزیر خارجه ترکیه به ایران می آید/مصرف مالیات باید مورد قبول مردم باشد/بازداشت 50 نفر در ایذه/تجدید ماه عسل دولت و مطبوعات!/احتمال ترمیم در کابینه بر سر بودجه!/امینی چندان که نشان می دهد برای ماندن علاقه ندارد!/گمانه زنی یک نشریه درباره سفر شاه به پاکستان!/این بخشنامه شامل افسران بازنشسته هم می شود!/حمله ملخ دریایی به استان تهران!/وزیر سابق امینی در لیست متهمین!/پرونده انتخابات در چه حال است؟!/در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی چه خبر است؟!/سه دلیل برای استعفای وزیر دادگستری/وضعیت مبهم وزیر کشاورزی؛ ارسنجانی برای اصلاحات ارضی نیازمند بودجه هنگفتی است!

آخرین گزارش ها درباره مذاکرات شاه در پاکستان

شاه امروز از سفر کوتاه، دوستانه  و غیر رسمی به پاکستان به ایران باز می گردد، شاه شب گذشته  پس از صرف شام مدت یک ساعت به طور خصوصی با ایوب خان رئیس جمهور پاکستان گفت و گو کرد.

گزارش واصله حاکیست قرار است صبح امروز شاه از منطقه اسلام آباد پایتخت تازه پاکستان بازدید کرده و سپس رهسپار راولپندی شود و در جلسه مجلس ملی پاکستان شرکت کند.

همچنین به گزارش رویتر در مذاکرات روز دوشنبه پیرامون مسئله کشمیر و اقداماتی که  ممکن  است از طرف پاکستان در مراجع بین المللی برای تضمین خودمختاری مردم کشمیر به عمل آید، بین سران ایران و پاکستان صحبت شده است. یک سخنگوی رسمی پاکستان دیشب اظهار داشت که مذاکرات روز یکشنبه موضوع بین المللی مورد علاقه ایران و پاکستان  و همچنین مسائل مربوط به دفاع از منطقه سنتو بین شاه و رئیس جمهور پاکستان مورد بحث قرار گرفته است.

 

تعدیل حقوق ها

حقوق اعضای هیئت مدیره در شرکت های دولتی به دستور دولت در شورای عالی اداری کشور مورد بررسی قرار گرفت.

نظر دولت این است که حقوق های گزاف و غیر متناسب با مدت کار و زحمت کم که از شرکت های دولتی پرداخت می شود تعدیل گردد.1

 

وزیر خارجه ترکیه به ایران می آید

دیشب رادیو آنکارا طی پخش برنامه دولت تازه عصمت اینونو اعلام کرد که وزیر امورخارجه ترکیه به دعوت دوستانه دولت ایران به زودی به تهران خواهد آمد. وزارت امور خارجه ایران نیز در این باره اعلامیه ای انتشار داد.2

 

مصرف مالیات باید مورد قبول مردم باشد

«فضل الله گرگانی» مدیرکل وزارت دارایی امروز گفت : مصرف مالیات باید مورد قبول مردم باشد، تا مردم به پرداخت مالیات ایمان نداشته باشند کاسه همین کاسه و آش همین آش خواهد بود.

درآمدی که منحصرا از کار بدنی و فکری تحصیل شده نباید مطلقا معاف از مالیات قرار گیرد باید به نرخ فوق العاده کمی مشمول مالیات باشد.

شرکت ها را باید از شر مالیات تصاعدی نجات داد.3

 

بازداشت 50 نفر در ایذه

برای رسیدگی به واقعه زد و خورد بر سر انتخابات انجمن شهر ایذه 50 نفر در این شهر بازداشت شدند.

هنگام اخذ رای انتخابات انجمن شهر ایذه بختیاری بین طرفداران دو دسته از کاندیداهای نمایندگی انجمن شهر زد و خورد شدیدی روی داد و در نتیجه دخالت مامورین ژاندارمری 28 نفر از منازعین و مامورین مجروح شدند.

 

تجدید ماه عسل دولت و مطبوعات!

«مجله خواندنی ها» طی گزارشی با عنوان « تجدید ماه عسل دولت و مطبوعات!» نوشت : نخست وزیر در یک هفته دو بار در باشگاه انجمن مطبوعات حضور یافت.

دکتر امینی نخست وزیر روز پنجشنبه هفته گذشته برای نخستین بار در سال جاری در باشگاه انجمن مطبوعات ایران حضور یافتند و پس از سخنرانی در باره مسائل اقتصادی و اوضاع عمومی کشور به سئوالات مدیران و نمایندگان مطبوعات در باره مسائل جاری کشور پاسخ گفتند.

 

احتمال ترمیم در کابینه بر سر بودجه!

«خواندنی ها » به نقل از «بورس» نوشت : دولت قصد ندارد دیناری برای کمک به بودجه از خارج قبول کند و نخست وزیر پافشاری می کند که وزارت خانه ها همان را که هست و در آمد دولت هست برای مخارج خود بپذیرند و اگر احیانا وزیرانی بخواهند این الزام را نپذیرند، احتمال می رود بر سر بودجه در کابینه ترمیم روی دهد.

 

امینی چندان که نشان می دهد برای ماندن علاقه ندارد!

«خواندنی ها » به نقل از «خوشه» نوشته است : با این که آقای دکتر امینی خیلی حرارت برای حفظ مقام خود به خرج می دهند خودشان آن قدر که نشان می دهند به ماندن علاقه ندارند و خستگی زیاد ایشان از کار برای دوستان آمریکایی ایشان هم پوشیده نمانده است.

 

گمانه زنی یک نشریه درباره سفر شاه به پاکستان!

«خواندنی ها » به نقل از «آژنگ» نوشت : پیش از سفر شاهنشاه به پاکستان آقای جولیوس هومزسفیر کبیر آمریکا در تهران در کاخ سعد آباد به حضور شاهنشاه بار یافتند و شاهنشاه با ایشان مدتی پیرامون مسائل جدید مورد علاقه دو کشور مذاکره کردند.

باوجودسکوت مقامات رسمی در باره سفر شاهانه به پاکستان مقامات مطلع اظهار می دارند شاهنشاه ایران مایل هستند در باره مسئله سیاست قا بل انعطاف دولت پاکستان که هنگام بحث در باره پیمان های سنتو وسیتو از طرف وزیر خارجه این کشور عنوان شده بود گفت و گوهایی به عمل آورند. 4

 

این بخشنامه شامل افسران بازنشسته هم می شود!

«خواندنی ها » به نقل از « دنیا » نوشته است : بخشنامه نخست وزیر در مورد اخراج باز نشستگان از سازمان های دولتی و عدم ارجاع شغل به آن ها شامل افسران باز نشسته هم می شود چنانکه هم اکنون در برخی از سازمان های دولتی افسران باز نشسته ( ازسرهنک به بالا) مشغول کار بوده علاوه بر حقوق بازنشستگی بابت کاری که انجام می دهند ماهیانه حقوق مکفی دریافت می دارند. 5

 

وزیر سابق امینی در لیست متهمین!

«خواندنی ها » به نقل از «بامشاد» نوشت : بازرسان بازرسی کل کشور و ماموران دادگستری هم اکنون در مقام تعقیب و تکمیل چند پرونده سوءاستفاده هستند که در دستگاههای دولتی اخیرا انجام گرفته و ماموران تحقیق متوجه آن شده اند.

مقامات دولتی علاقمندند که در زمینه این پرونده ها تا پایان تحقیقات مطلبی انتشار نیابد. خبرنگار ما بر اساس شایعاتی که شنیده اظهار نظر می کند که در یکی از پرونده ها، متهم اصلی یکی از وزیران سابق حکومت آقای دکتر امینی می باشد و در یک پرونده دیگر متهم مدیر کل یکی از تشکیلات وابسته به وزارت کشور است.6

 

پرونده انتخابات در چه حال است؟!

«خواندنی ها » به نقل از «خوشه» نوشته است : هفته گذشته از دادگستری کسب اطلاع گردید که قسمتی از پرونده های مربوط به انتخابات پس از یک سلسله رسیدگی به استناد قانون صلاحیت رسیدگی به جرائم افسران به دادرسی ارتش فرستاده شد.

گفته می شود پرونده هایی که به دادرسی ارتش فرستاده شد مربوط به جرائم سپهبد علوی مقدم و چند نفر از روسای شهر بانی شهرستان ها است که در جریان انتخابات تابستانی و زمستانی مداخلاتی داشته اند.

 

در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی چه خبر است؟!

«خواندنی ها » به نقل از «سپید و سیاه » نوشته است : با این که کابینه آقای دکتر امینی تازه ترمیم شده و تغییرات جدید در کابینه برای آینده نزدیک محتمل به نظر نمی رسد در این دو هفته شایعاتی در باره احتمال ترمیم و تغییرات تازه در کابینه در مطبوعات و محافل سیاسی تهران انتشار یافته است.

جنب و جوش تازه در کابینه بیشتر ناشی از اقداماتی است که وزیر جدید دارایی برای تعدیل بودجه و کسر مخارج وزارت خانه ها به عمل آورده است.

بعضی از وزارتخانه هاطرح وزیر دارایی را برای کسر 15 درصد از هزینه های خود پذیرفته و با وزارت دارایی در کار تعدیل بودجه همکاری می کنند وحتی وزارت جنک با انحلال دبیرستان نظام و تشکیلات وابسته به آن از سال آینده نخستین قدم را در راه کسر مخارج خود برداشته است ولی تصمیم وزارت دارایی در بعضی از وزارتخانه ها با مقاومت روبرو شده و کسر مخارج آنها آسان به نظر نمی رسد.

 

سه دلیل برای استعفای وزیر دادگستری

در وزارت دادگستری نیز از اواخر هفته گذشته شایعات فراوانی در باره کناره گیری الموتی منتشر شده بود که در این هفته نیز مورد تکذیب قرار نگرفت. برای استعفا و کناره گیری وزیر دادگستری سه دلیل مختلف ذکر می شد که یکی عدم رضایت اکثریت قضات دادگستری از انجام نشدن وعده اضافه حقوق و دیگر مخالفت شخص وزیر دادگستری با آزادی بعضی از بازداشت شدگان می باشد. دلیل سوم بیماری آقای الموتی است و شاید برای پوشاندن دو دلیل دیگر عنوان شده باشد.

 

وضعیت مبهم وزیر کشاورزی؛ ارسنجانی برای اصلاحات ارضی نیازمند بودجه هنگفتی است!

در میان وزیران اصلی کابینه دکتر امینی وضع دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی نیز مبهم است، اگر دکتر ارسنجانی در این هفته تهران مراجعت کند این ابهام تاحدی مرتفع خواهد شد ولی ادامه توقف وزیر کشاورزی در اروپا شایعات مربوط به احتمال کناره گیری وی را تقویت خواهد نمود.

وزیر کشاورزی برای اجرای برنامه اصلاحات ارضی محتاج بودجه هنگفتی است که قسمت اعظم آن باید از اعتباری که تا کنون در اختیار سازمان برنامه قرار داشت تامین شود به طوری که شایع است وزارت کشاورزی برای پرداخت قسط اول بهای املاکی که پرسشنامه های آن ها تنظیم شده اعتبار کافی در اختیار ندارد و تا بودجه مورد نظر وزیر کشاورزی تامین نشود ادامه برنامه تقسیم اراضی در سراسر کشور ممکن نخواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.