11 تیر 1341

11 تیر 1341

مذاکرات شاه در پاکستان/مذاکرات جنبه بخصوصی نداشته است!/بهای نفت خام باید افزایش یابد/قطعنامه های چهارمین کنفرانس سازمان کشورهای صادر کننده نفت/اولتیماتوم اوپک به شرکت های نفتی غربی!/به خاطر کسر بودجه نباید وام خارجی گرفت/اگر دولت های خوبی داشتیم این گونه نبود که یکی از سیری بمیرد یکی از گرسنگی!

مذاکرات شاه در پاکستان

مسائل مهم ایران و پاکستان در ملاقات چهارساعته شاهنشاه – ایوبخان مورد مذاکره قرار گرفت.

شاه عصر فردا یا صبح روز چهارشنبه به تهران باز می گردد.

پیش از ظهر دیروز شاهنشاه و ایوب خان رئیس جمهوری پاکستان در یک ملاقات چهارساعته که در محل ییلاقی مری صورت گرفت پیرامون مسائل مهم مورد علاقه ایران و پاکستان مذاکره کردند. شاهنشاه صبح امروز عازم ناتیاگالی ییلاق واقع در بیست میلی مری شدند و فردا در جلسه مجلس ملی پاکستان حضور خواهند یافت.

بنابه گزارش رادیو کراچی دیروز شاهنشاه و ایوب خان در مری مذاکرات خود را در باره مسائل مهم مورد علاقه متقابل آغاز نمودند این مذاکرات بیش از چهار ساعت ادامه داشت، «محمد علی» وزیر امور خارجه پاکستان و معاون وزارت امورخارجه این کشور نیز در این مذاکرات شرکت داشتند.

 

مذاکرات جنبه بخصوصی نداشته است!

«یونایتد پرس» نیز از راول پیندی گزارش داد:«منابع موثق ورسمی راول پیندی اظهار داشتند که این مذاکرات جنبه بخصوصی نداشته است. منابع مذکور اضافه کردند که رهبران دو کشور طبق معمول گاهی اوقات با یک دیگر پیرامون مسائل دو کشور مذاکره می کنند.

منابع پاکستانی گزارش داده اند که شاهنشاه و ایوب خان در باره مسائل بخصوص محلی و مسائل بین المللی، به طور کلی مذاکره کرده اند و در باره مسئله کشمیر نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

 

بهای نفت خام باید افزایش یابد

امروز «فواد روحانی»  دبیر کل اوپک و رئیس هیئت نمایندگی ایران طی یک مصاحبه مطبوعاتی که در وزارت دارایی با حضور دکتر فرهنک مهر مدیر کل نفت تشکیل شد قطعنامه های اوپک را در اختیار مطبوعات گذاشت.

فواد روحانی ابتدا اظهار داشت:

حاجت به توضیح نیست که انجام برنامه های اصلاحی و پیشرفت تدابیر راجع به بهبود اوضاع و تامین ثبات اجتماعی در کشورهای عضو اوپک که ملازمه با صلح و آرامش و استقرار وضع عمومی دنیا دارد به میزان بسیار قابل توجهی مبتنی بر درآمد نفت می باشد. عواید نفت همچنان که تاکنون سهم عمده ای در اجرای طرح های توسعه و عمرانی این کشورها داشته و در آینده نیز موقعیت و اهمیت خود را حفظ خواهد کرد و اقتصاد کشورهای مورد بحث تا مدت زیادی وابسته به درآمد نفت خواهد بود. اماچندی است که یک نوع تزلزلی در بازار بین المللی صنعت نفت پیدا شده و بخصوص بر اثر تنزلی که طی سالهای اخیر در بهای نفت خام صورت گرفته کشورهای نفت خیز دچار نگرانی شدیدی شده اند که ناچار باید با تمام قوا در رفع آن بکوشند تا این ممر حیاتی در آمد ملی خود را حفظ کنند.

 

قطعنامه های چهارمین کنفرانس سازمان کشورهای صادر کننده نفت

کنفرانس سازمان کشور های صادر کننده نفت در چهارمین دوره اجلاسیه خود در ژنو قطعنامه زیر را تصویب کردند: کنفرانس با توجه به این که ؛

 تنزل بهای نفت خام لطمه شدیدی به قوه خرید کشورهای عضو در مورد کالا های صنعتی که برای اقتصاد کشور های در حال توسعه کمال ضرورت را در دارد وارد می سازد خاصه آنکه مقارن با پائین آمدن بهای نفت خام بهای کالاهای صنعتی مرتبا رو به ترقی است.

 با توجه به این که صنعت نفت دارای جنبه خدمات عمومی و عام المنفعه می باشد و کشور های عضو نمی توانند نسبت به موضوع تعیین بهای نفت که یکی از عوامل حیاتی این صنعت است بی اعتنا باشند توصیه می نماید که : کشور های عضو بی درنگ با شرکت های نفتی مربوط یا هر مقام یا مرجع دیگری که مناسب بدانند وارد مذاکره شده و این منظور را تعقیب نمایند که پرداخت هایی که از بابت نفت تولید شده در کشور های عضو به عمل می آید به ماخذ بهای اعلان شده ای که کمتر از نرخ قبل از اوت 1960 نباشد احتساب شود. هر گاه پس از گذشت مدت معقولی از شروع مذاکرات نتیجه رضایت بخشی به دست نیاید کشور های عضو به منظور اتخاذ تصمیم مناسبی در باره برگرداندن بهای اعلان شده نفت به میزان قبل از نهم اوت 1960 با یکدیگر مشاوره خواهند نمود و به هر حال گزارشی از نتیجه مذاکرات به پنجمین کنفرانس تسلیم خواهد گردید تا تصمیم مقتضی براساس مقررات این بند اتخاذ نماید.

کشورهای عضو بالاتفاق یک مبنای منطقی برای قیمت گذاری نفت خام در نظر خواهند گرفت که روش طویل المدت آن ها درباره تعیین قیمت براساس آن متکی باشد و بدین وسیله به هیئت عامله ماموریت داده می شود که مطالعات جامعی در این باره هرچه زودتر به عمل آورد.

 

اولتیماتوم اوپک به شرکت های نفتی غربی!

«یونایتدپرس» طی گزارشی اعلام کرد : سازمان کشور های تولید کننده نفت (اوپک) ضمن اتخاذ شدید ترین تصمیمات خود نسبت به کمپانی های نفتی غربی، در کنفرانس اخیر نمایندگان این سازمان قطع نامه هایی را به تصویب رسانده که در حقیقت هر کدام اولتیماتومی به شرکت های نفتی غربی است و این اولتیماتوم ها می تواند اثرات بسیار آشکاری در بالا رفتن هزینه تولید نفت در دنیای غیرکمونیست بگذارد و حتی شاید قیمت نفت در دنیای غیر کمونیست را هم بالا ببرند.

 

به خاطر کسر بودجه نباید وام خارجی گرفت

آخر وقت دیروز تبصره های بودجه که به وسیله دکتر بابک سمیعی معاون وزارت دارایی و علی مستوفی مدیر کل وزارت دارایی تدوین شده بود تسلیم وزیر دارایی گردید و وزیر دارایی شب گذشته و امروز آن  را مورد مطالعه قرار داد و در جلسه فوق العاده فردا تسلیم هیئت وزیران خواهد کرد.

امروز دکتر جهانگیر آموزگار در مورد وام خارجی برای بودجه یک بار دیگر تاکید کرد که شخص وی به نام وزیر دارایی و همچنین دولت فعلی معتقد و موافق با آن نیست. آموزگار افزود اگر من هم کنار بروم و دیگری بیاید مطمئنا دست به این کار نخواهد زد. بنا بر این قرض خارجی برای بودجه جاری مطلقا مطرح نیست.

وزیر دارایی در مورد موعد خاتمه کار بودجه گفت در کار بودجه با آن که مسائل در آمد و هزینه آن روشن است تقلیل هزینه بعضی دستگاه ها واقعا مشکل است و دولت هم مشغول مطالعه وضع همین چند دستگاه است. تقلیل هزینه این دستگاه ها برای آن ها مشکلاتی به وجود می آورد، اما چاره چیست وقتی پولی نیست باید فداکاری کرد و راه حلی با تقلیل هزینه پیدا نمود مطالعه دولت فعلا در همین زمینه ادامه دارد.

 

اگر دولت های خوبی داشتیم این گونه نبود که یکی از سیری بمیرد یکی از گرسنگی!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت : نخست وزیر در یکی از نطق های اخیر گفته اند اگر تهران یک شهردار حسابی می داشت ساختمان ده طبقه کنار خانه دو طبقه بالا نمی رفت. گویا مقصود آقای نخست وزیر این ست که چنین مناظری شهر را بد منظر و زشت نشان می دهد که البته حق با ایشان است. من تصور می کنم اگر دولت های خوبی می داشتیم این عدم تعادل در زندگی عمومی ما وجود نداشت که یکی از سیری بمیرد یکی از گرسنگی، یکی آنقدر داشته باشد که نداند چه بکند و آن دیگری آنقدر نداشته باشد که بخورد تا نمیرد.

دولت های خوب باید کوشش کنند این مناظر ناهماهنک را در اجتماع هماهنک سازند و مصلحت کسانی که در کنار عمارت دوطبقه عمارت ده طبقه دارند این است که برای این تعدیل، خودشان کمک بکنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.