9 تیر 1341

9 تیر 1341

شاه عازم پاکستان شد/مسافرت شاه به پاکستان چهار روزه شد/حضور نخست وزیر در انجمن مطبوعات ایران/به تصدیق کارشناسان خارجی وضع مملکت خوب است!/این مملکت هیچ وقت بودجه متعادلی نداشته  است!/امسال در مضیقه هستیم!/در محیطی زندگی می کنیم که انواع و اقسام تشنجات هست!/پرونده یک سوء استفاده بزرگ به دیوان کیفر فرستاده شد/منتسکیو وضعیت امروز ما را پیش بینی کرده بود!/درباره حریق بانک کارگشایی!/یک شایعه تکراری؛ مجلس افتتاح می شود!/آخرین گمانه زنی ها در باره بودجه و سفر احتمالی نخست وزیر به آمریکا!/اختلاف نظر مامورین آمریکایی در تهران!/تنظیم بودجه در ایران که به قید و نظم اجتماعی عادت نکرده ایم سخت است!/کارشناسان  خارجی را هم بیرون کنید!

شاه عازم پاکستان شد

شاه امروز عازم پاکستان شد، طبق گزارش خبرگزاری رویتر مدت اقامت شاهنشاه در پاکستان از دو روز به چهار روز افزایش یافت.

سفیر آمریکا و نخست وزیر قبل از عزیمت شاه شرفیاب شدند.

 

مسافرت شاه به پاکستان چهار روزه شد

«رویتر» نیز از راوال پیندی گزارش داد : «یک مقام رسمی پاکستان امروز اظهار داشت شاهنشاه ایران که روز ۳۰ ژوئن (امروز) برای مذاکره با پرزیدنت ایوب خان رئیس جمهور پاکستان وارد راوال پیندی خواهند گردید. به جای مدت دو روز اقامت که قبلا گزارش داده شده بود مدت چهار روز در پاکستان اقامت خواهند کرد.»

«خبر گزاری آلمان» نیز از راول پیندی گزارش می دهد وزیر خارجه پاکستان ضمن انتشار خبر مسافرت شاهنشاه ایران از هر گونه توضیحی پیرامون مسائل مهم مورد مذاکره روسای دو کشور ایران و پاکستان خودداری کرد.

با وجود این مقامات مطلع اظهار می دارند شاهنشاه ایران مایل است درباره مسئله سیاست قابل انعطاف دولت پاکستان که هنگام بحث در باره پیمان های سنتو و سیتو از طرف وزیر خارجه این کشور عنوان شده بود گفت و گو هایی به عمل آورند. گفته می شود صحبت انجام این مسافرت از مدتی قبل بوده است.

 

حضور نخست وزیر در انجمن مطبوعات ایران

عصر روز پنجشنبه به دعوت انجمن مطبوعات ایران، یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی با حضور علی امینی نخست وزیر و چند تن از آقایان وزیران و معاونان نخست وزیر، مدیران و سردبیران و خبرنگاران جراید پایتخت و خبرگزاری های خارجی در محل باشگاه انجمن مطبوعات تشکیل گردید.

 

به تصدیق کارشناسان خارجی وضع مملکت خوب است!

علی ای حال خواستم خدمتتان عرض بکنم چون چندین بار این تقاضا از من شده راجع به وضع اقتصادی مملکت یک اطمینانی بدهم و به اصطلاح یک نت خوش بینی در این مذاکرات باشد و همه اش اظهار یاس و بدبینی نشود ، الان بنده خدمت آقایان می توانم عرض بکنم که به تصدیق کارشناسان خارجی ــ این جا بنده اگر استناد می کنم به کارشناسان خارجی برای این است که کارشناس خارجی که به این جامی آیدن ه گرفتار سفته است ونه گرفتار گشاد بازی ونه گرفتار قرض بانک ملی است پس با نهایت بی طرفی و بی غرضی و از نظر وضع سرمایه گذاری و وضع اقتصادی مملکت مطالعه می کند‌ ــ  آنها نسبت به وضع اقتصادی این مملکت بسیار خوش بین هستند و اگر هم اگر به بنده و یا دیگران می گویند به عنوان دلخوشی نیست، چون آقایان می دانند که خارجی ها ملاحظه در این قسمت ها ندارند، کما این که وقتی بد  بود می گفتند اوضاع بد است، ارز مملکت کم است، اعتبار دولت متزلزل است ، حالا هم که بالاخره وضع خوب است می گویند خوب است.

 

این مملکت هیچ وقت بودجه متعادلی نداشته  است!

 البته این عرضی هم که بنده خواهم کرد که هیچ  وقت بودجه متعادل این مملکت نداشته یک قسمتش هم به خود بنده برمی گردد که خود بنده یک مدتی هم وزیر دارایی بودم که در آن موقع هم قطعا همین طور بوده است، بله بنده مکرر عرض کردم که این بودجه هایی که به مجلس ها داده اند یا به اصطلاح افزایش مصنوعی بوده است در بودجه که حقیقت نداشته در صورتی که هیچ وقت یک بودجه متعادلی هم به مجلس داده نشده ، حتی در زمان میلیسپو هم که بودجه را دادند اصلا در آمد دولت در بودجه پیش بینی نشده بود.

 

امسال در مضیقه هستیم!

آقایان مسبوق هستند که سالیان متوالی در مجلس و در سنا راجع به صرفه جویی گفته شده و جواب هایی هم داده شده ، بعد همین طور ادامه پیدا کرده و این قابل ادامه نیست، باید یک روزی این را خاتمه بدهیم و بنده اطمینان دارم که امسال چون یک سال مشکلی هست و ما نمی توانیم در آمد را اضافه بکنیم بنابراین این یک مضیقه ای به طور موقت برای ما به وجود می آورد که سال بعد قطعا جبران می شود ، چون شما اگر هر متخصصی را از خارج بیاورید به شما می گوید این از دو راه خارج نیست ، یا باید درآمد مملکت را بالا برد و این مخارج را پرداخت یا بالاخره بایستی مخارج را به حداکثر پایین آورد.

 

در محیطی زندگی می کنیم که انواع و اقسام تشنجات هست!

هیچ دولتی بالاخره هزار سال نخواهد ماند ، دولت می آید و می رود ولی آنچه باید باقی بماند مملکت است، ما باید در یک مملکتی که امنیت باشد ، آسایش باشد ، عدالت باشد ، زندگی بکنیم ما هم بالاخره بچه داریم ، همه آقایان اولاد دارند، باید در این مملکت یک محیطی به وجود بیاوریم که این محیط قابل زیست باشد ، ما الان داریم در یک محیطی زندگی می کنیم که انواع و اقسام تشنجات هست.

 

پرونده یک سوء استفاده بزرگ به دیوان کیفر فرستاده شد

امروز آقایان دیبا، آلبویه، عفیفی و هنرمندی چهار تن از بازرسان کل کشور پرونده ای را که به موجب آن مشاور فنی و مهندسان وقت سازمان برنامه و یک شرکت خارجی متهم به سوء استفاده به مبلغ 252 میلیون ریال می باشند به دیوان کیفر فرستادند.

این پرونده مربوط به قرارداد کابل کشی تهران به وسیله  کمپانی فرانسوی «سیبترا» می باشد که پس از چند ماه رسیدگی از طرف کارشناسان رسمی گزارش آن به بازرسی کل کشور ارسال شد.

گزارش کارشناسان حاکیست که بر اثر تدلیس و تبانی مامورین مجری قرارداد و اظهار ناصحیح کارشناسان فنی سازمان برنامه و دخالت های یک شرکت خارجی میلیون ها ریال ضرر و زیان به بنگاه برق و دولت و شهرداری وارد آمده است.

 

منتسکیو وضعیت امروز ما را پیش بینی کرده بود!

روحت شاد منتسکیو چه خوب اوضاع ما را پیش بینی کرده در روح القوانین گفته ای:« هرگاه اعضاء هیئت حاکمه در کشوری خود مبادرت به زراعت و تجارت و صنعت بکنند طوری عرصه بر سایر افراد ملت تنگ می شود که در آن کشور سایرین قادر نیستند مبادرت به زراعت و تجارت و صنعت بنمایند.»

 

درباره حریق بانک کارگشایی!

یک شایعه تکراری؛ مجلس افتتاح می شود!

«خواندنی ها» در ستون «شایعات» شماره امروز خود به نقل از «استخر» نوشت : هفته گذشته یک بار دیگر در محافل و مجالس تهران شایعه افتتاح مجلس بر سر زبانها افتاد .

تنها مطلبی که به این شایعه قوت می بخشد ملاقات اخیر سردار فاخر حکمت از نخست وزیر و شرفیابی به حضور ملوکانه است که این روز ها مجددا به سردار روح نشاط و خوشحالی تازه ای دمیده است.

 

آخرین گمانه زنی ها در باره بودجه و سفر احتمالی نخست وزیر به آمریکا!

«خواندنی ها» به نقل از «بورس» نوشت : در تمام مدت هفته گذشته در باره اقدامات دولت برای تنظیم بودجه و برنامه سوم در محافل اقتصادی بحث می شد و گفته می شود اکنون فعالیت شدیدی از طرف کارشناسان آمریکایی و مقامات اقتصادی ایران در جریان است.

 

مجموع این فعالیت ها متوجه فراهم کردن امکانات توفیق نخست وزیر در سفر نزدیک آمریکاست که بیش از هر جنبه دیگر، اهمیت اقتصادی دارد. این احتمال هست که بلافاصله پس از تصویب بودجه نخست وزیر به آمریکا سفر کند ولی محافل اقتصادی علیرغم تصریح وزیر دارایی که تا پایان تیر ماه بودجه باید به تصویب دولت برسد می گویند تکمیل و تصویب بودجه تا نیمه مردادماه به طول می انجامد و با این دلیل سفر نخست وزیر نیز زودتر از نیمه مردادماه به آمریکا صورت نخواهد گرفت.

 

اختلاف نظر مامورین آمریکایی در تهران!

«خواندنی ها » به نقل از «سحر» نوشته است : هفته گذشته در محافل تهران برای بار دیگر موضوع اختلاف نظر بعضی از مامورین آمریکایی در ایران مطرح بود.

گفته می شود که بین مامورین سیاسی وابسته به وزارت خارجه آمریکا ازیک طرف و مامورین اطلاعاتی دولت مزبور باز نسبت به روش دولت آمریکا در ایران اختلاف سلیقه هایی پیش آمده است و هیئتی برای رسیدگی به موضوع به تهران آمده اند.

 

تنظیم بودجه در ایران که به قید و نظم اجتماعی عادت نکرده ایم سخت است!

«علی اصغر آموخته» طی یادداشتی که «خواندنی ها » آن را منتشر ساخته است نوشت : تنظیم بودجه در همه جا اصولاکار بسیار دشواری است، خاصه در سرزمینی که مردم آن عادت به قید و نظم اجتماعی نکرده اند، با رقم وعدد سر و کاری ندارند و با  زندگی روزمره و باری به هر جهت خو گرفته اند. از میان همین قوم و همین مردم است که وزیر و و کیل و برگزیدگان آن مصدر امور می شوند و این ها نیز در داخل خانواده خود تعادلی را بین دخل وخرج قائل نیستند.

 

کارشناسان  خارجی را هم بیرون کنید!

«خواندنی ها » به نقل از «صدای مردم» نوشته است : دولت تصویب نامه ای صادر کرده که کلیه مامورین ادارت و سازمان ها و شرکت ها و بانک های دولتی که به سن ۶۰ سال رسیده اند یا سی سال سابقه خدمت دارند بازنشسته شوند تا جا برای جوانان باز گردد.

اگر توام با اقداماتی که دولت برای بازنشستگی مامورین ایرانی می نماید اقدامی هم برای تقلیل کارشناسان خارجی که ادارات و سازمان های دولتی ما را اشغال کرده اند به عمل آورد هم صرفه جویی قابل ملاحظه ای در بودجه می شود و هم مردم ایران از شر این همه کارشناس رنگارنک نجات می یابند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.