7 تیر 1341

7 تیر 1341

در مملکت ما بدون تشنج انقلاب شده است!/عده ای بدبین و مغرض بدون توجه انتقاد می کنند!/با ایجاد تفرقه و تشتت در میان مردم تولید سوء ظن می کنند!/برنامه فعلی فرهنگ دانش آموزان را بیچاره و بدبخت می کند!/اجرای برنامه سوم به تاخیر افتاد/گزارش بودجه ای نخست وزیر به شاه!/هشت پرونده مهم آماده طرح در دادگاه های دیوان کیفر می باشد/شاه به پاکستان می رود

در مملکت ما بدون تشنج انقلاب شده است!

علی امینی نخست وزیر عصر دیروز اولین جلسه کنفرانس فرهنگیان تهران را برای بحث و گفتگو پیرامون طرح جدید تعلیماتی وزارت فرهنگ در تالار فرهنک گشود.

 

عده ای بدبین و مغرض بدون توجه انتقاد می کنند!

آنگاه امینی نخست وزیر طی سخنانی گفت :

در مدت تصدی این دولت در مملکت با وجود همه مشکلات موجود اقدامات اصلاحی مفیدی به عمل آمد و نیز در وزارت فرهنگ اقدامات مفیدی صورت گرفت اما عده ای اشخاص بدبین و مغرض بدون توجه به این اقدامات انتقاد می کنند در حالی که فرهنگیان در مقابل این دشواری ها حوصله و بردباری و تحمل به خرج دادند و کار خود را دنبال کردند و اینک نیز این طرح را تهیه کرده اند، امیدوارم بعد از این که این طرح مورد بحث و مطالعه آقایان قرار گرفت به صورت یک طرح مفید به معرض اجرا گذاشته شود.

 

با ایجاد تفرقه و تشتت در میان مردم تولید سوء ظن می کنند!

نخست وزیر سپس پیرامون استعداد و هوش ایرانی سخن گفت و لزوم ایجاد همکاری و همگامی بیشتری را بین همه مردم و همه دستگاه های مملکتی یاد آور شد و افزود: ما باید سعی کنیم که این استعداد ها راجمع و رهبری کنیم. عده ای هستند که صبح تاشب با ایجاد تفرقه و تشتت می  خواهند مردم را از هم دور کنند و در میان آنها تولید سوء ظن و  سوء تفاهم نمایند. این عمل نتیجه اش به تاخیر انداختن اصلاحات مملکت است.

نخست وزیر سپس پیرامون اقدامات دولت سخن گفت و اظهار داشت : بدون سر و صدا و بدون ایجاد تشنج در مملکت یک انقلاب صورت گرفته است، این موضوع باید مورد توجه مردم باشد، البته ما مدعی نیستیم که بهتر از دیگران می فهمیم و یا کارمان بزرگتر از کار دیگران است اما اگر در نظر بیاورید که دیگران در مدت کار خود چه اقدامی صورت دادند و در این مدت کوتاه تصدی دولت هم چه اقداماتی صورت گرفته اگر انصاف داشته باشند ما را تایید و تشویق می کنند.

.

برنامه فعلی فرهنگ دانش آموزان را بیچاره و بدبخت می کند!

آنگاه درخشش وزیر فرهنگ اظهار داشت : همه شما می شنوید که که مردم می گویند برنامه فعلی وزارت فرهنگ مستخدم تربیت می کند واین امر البته باعث تعجب نیست، زیرا فرهنگ نوین ایران از بدو شروع به کار هدفش ایجاد کادر اداری برای دستگاه های دولتی بوده است ، در حال حاضر در برنامه فعلی فرهنگ یک راه بیشتر وجود ندارد ، ابتدایی متوسطه، مالی و پشت میز اداره ، پس در این صورت طبیعی است که همه مردم می گویند وزارت فرهنگ پشت میز نشین تربیت می کند. در طول سال های گذشته هیچ گونه تغییری در این برنامه کلی داده نشد جز تغییرات ظاهری و کوچک و آخرین تغییر ظاهری این بود که گفتند شاگردان چهار سال ابتدایی امتحان نباید بدهند واز طرف دیگر در اجرای همین برنامه هم توجهی نکردند و نتیجه فسادی است که ما اینک نتایج آن را به چشم می بینیم، برنامه فعلی فرهنگ بچه هایی تربیت می کند که جز بیچارگی و بدبختی حاصلی از آن نمی برند و خصائص اخلاقی خود را از دست می دهند و شخصیت آنه ا کشته می شود وسرانجام افرادی مفلوک تحویل اجتماع می شوند.

 

اجرای برنامه سوم به تاخیر افتاد

به دنبال تنظیم بودجه کشور و تفکیک بودجه اداری و عمرانی اجرای برنامه سوم به تاخیر افتاد.

در شش ماهه دوم  سال فعلا طرح های ناتمام برنامه دوم اجرا خواهد شد. در بودجه امسال عملا از بودجه ارتش کاسته شده و بر بودجه فرهنگ اضافه شده است.

فعالیت های عمرانی کشور دو قسمت شده یک قسمت از محل عواید نفت که قطعی است اجرا خواهد شد و اجرای قسمت دیگر موکول به تامین اعتبار خواهد بود.

فعالیت های عمرانی غیر قطعی برنامه سوم در صورت تحصیل اعتبار اجرا خواهد شد.

رقم کسری بودجه در حدود رقم درآمدهای احتمالی بوده و فعلا 266 میلیون تومان اسست.

پرداخت بدهی های خارجی دولت جزو مخارج قطعی منظور گردیده است.

 

گزارش بودجه ای نخست وزیر به شاه!

صبح روز گذشته نخست وزیر و وزیر دارایی برای عرض گزارش در مورد بودجه با هواپیما به شمال عزیمت کرده و پس از شرفیابی به حضور ملوکانه مقارن ظهر به تهران بازگشتند. در این شرفیابی وزیر دارایی یک نسخه از بودجه پیشنهادی وزارت دارایی را تقدیم کرد و توضیحاتی در اطراف بعضی مواد و مطرح جدید بودجه به عرض رسانید.

 

هشت پرونده مهم آماده طرح در دادگاه های دیوان کیفر می باشد

به دنبال صدور رای درباره پرونده سپهبد  کیا و سایر متهمین این پرونده و برائت کارمندان ثبت و وزارت راه با صدور دادنامه از طرف دادگاه این پرونده نیز برای رسیدگی فرجامی  به دیوان عالی کشور فرستاده خواهد شد.

در حال حاضر چند پرونده مهم دیگر که مراحل رسیدگی مقدماتی آن در دادسرای دیوان کیفر خاتمه یافته است آماده طرح در دادگاه های دیوان کیفر می باشد.

این پرونده ها به ترتیب طرح در دادگاه و با توجه به اقدامات قضایی که درباره هر یک انجام شده عبارتند از : پرونده بنگاه برق درباره ساختمان کارخانه برق آلستوم، پرونده سازمان تدارکات کل کشور، پرونده دخانیات، پرونده خرید کاغذ بانک ملی ، پرونده وزارت پست و تلگراف، پرونده مجلس سنا، پرونده اراضی مسیل ها، پرونده شهرداری که در بعضی از این پرونده ها نام بعضی از وزرای سابق در میان است.

 

شاه به پاکستان می رود

روز شنبه پس فردا شاه مسافرت کوتاهی به پاکستان خواهد کرد، این مسافرت به طور غیررسمی و خصوصی و به مدت دو یا سه روز خواهد بود و به منظور ملاقات با فیلد مارشال ایوب خان رئیس جمهوری پاکستان صورت می گیرد.

پاکستان و ایران هر دو در سازمان دفاع پیمان مرکزی سنتو عضویت دارند. با توجه به اظهارات دیروز محمد علی بوگرا وزیر خارجه پاکستان که گفته بود سیاست خارجی این کشور قابل انعطاف خواهد بود سفر ناگهانی شاه به پاکستان با اهمیت تلقی شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.