4 تیر 1341

4 تیر 1341

نخست وزیر : من از مطبوعات گله ای ندارم!/در سابق انتظار این بود که مطبوعات مداح دولت باشند!/در ایران بیش از کشورهای مجاور آزادی هست!/ثروتمندان حاضر به فداکاری نیستند ؛ معلمین با پول خود مدرسه می سازند!/دروغ گویی های دولت ها مردم را مایوس کرده است/امیدوارم روزی حساب و کتاب باشد که مردم حساب آن ها را برسند!/محدودیت های مسافرت به خارج لغو می شود/درباره کارمندان دولت تصمیم گرفته خواهد شد/علت حریق انبار بانک کارگشایی هنوز معلوم نیست/نصر به وزارت بازرگانی رفت

نخست وزیر : من از مطبوعات گله ای ندارم!

پیش از ظهر امروز علی امینی نخست وزیر در جلسه روسای انتشارات وزارتخانه ها و سازمان های دولتی پیرامون مسئله تبلیغات و انتشارات سخن گفت و درباره مطبوعات اظهار داشت : روزنامه ها وظیفه دارند که انتقاد معقول و منطقی از کارهای دولت بکنند  اما نباید مطالبی انتشار بدهند که خلاف مصلحت خارجی و داخلی کشور باشد.

در این جلسه که از ساعت  9 صبح در اتاق هیئت دولت در کاخ نخست وزیری تشکیل شد، معینیان معاون نخست وزیر و سرپرست اداره کل انتشارات و رادیو و روسای انتشارات وزارتخانه ها و سازمان های دولتی حضور داشتند.

نخست وزیر پیرامون مطبوعات گفت : من گله ا ی از مطبوعات ندارم اما سرو کار داشتن با مطبوعات بدون اینکه زور و فشار بشود وظیفه ای است که فداکاری و شجاعت و شهامت و کاردانی می خواهد و خوشبختانه با اطلاعی که آقای معینیان به وضع مطبوعات دارد و سابقه ممتد مطبوعاتی ایشان صالح تر و واردتر و مطمئن تر از ایشان کسی نبود که این کار به عهده او محول گردد.

 

در سابق انتظار این بود که مطبوعات مداح دولت باشند!

در سابق و در دولت های گذشته نسبت به وضع مطبوعات آن طور که باید و شاید توجه نشده است و انتظار دولت و مطبوعات این بود که پولی بدهند و مطبوعات مداح دولت باشند اما این کار به صلاح ما نیست، باید کار خوب را گفت و کار بد راهم خاطرنشان ساخت، ماهم البته اشتباه می کنیم و این اشتباه ممکن است مطابق مصلحت مملکت نباشد و باید روزنامه ها آن را منعکس کنند.

 

در ایران بیش از کشورهای مجاور آزادی هست!

 نخست وزیر سپس گفت ما در مورد مطبوعات طرفدار برقراری سانسور نیستیم و من به جرات می توانم بگویم که اکنون در کشور ما بیش از سایر کشور های مجاور آزادی هست، البته این که ما توقع داشته باشیم مثلا راجع به فلان وزیر هیچ مطلبی نوشته نشود و اگر شد وزیر حالش به هم بخورد و جنجال راه بیفتد عملی صحیح نیست.

 

ثروتمندان حاضر به فداکاری نیستند ؛ معلمین با پول خود مدرسه می سازند!

امروز عده ای از معلمین پایتخت در تالار آئینه وزارت فرهنگ اجتماع کردند و ضمن اعلام پشتیبانی از وزیر فرهنگ اعلام کردند که برای ساختمان یک دبستان در هر بخش فرهنگی حاضرند به فراخور حال خود مبلغی بپردازند.

وزیر فرهنگ ضمن تایید پیشنهاد معلمین از این که طبقه ثروتمند حاضر نیست در این راه کمک کند اظهار تاسف کرد و بعد ضمن اظهار مطلب دیگری افزود : عده ای اقلیت ناراحت علیه ما قیام می کنند ما گور آن ها را خواهیم کند و ملت را از شر آن ها خلاص می کنیم.

 

دروغ گویی های دولت ها مردم را مایوس کرده است

وزیر فرهنگ گفت پیشنهاد همکاران عزیز بسیار مفید است و من از شما تشکر می کنم در کشورهای مترقی بنگاه های خیریه آن قدر پول جمع آوری می کنند که پس از صرف مبالغ مورد احتیاج خود اضافه اش را به کشور های دیگر می دهند ولی متاسفانه در کشور ما ثروتمندان و متمکنین به هیچ وجه حاضر به فدا کاری نیستند. وزیر فرهنگ افزود مردم به هیچ عنوان مقصر نیستند دروغ گویی های دولت ها مردم را مایوس کرده و آن چه دولت ها می گویند مرد م قبول نمی کنند.

 

امیدوارم روزی حساب و کتاب باشد که مردم حساب آن ها را برسند!

درخشش سپس رشته سخن را به آن دسته از ثروتمندان و متمکنین که حاضر نیستند در کارهای عمومی به مردم مملکت کمک کنند کشانید و  گفت امیدوارم روزی حساب و کتاب باشد که مردم خدمت آنها برسند. وقتی ناراحت می شویم که ملت از ما بر گردد ، ما تشخیص داده ایم که نجات مملکت از بین رفتن این طبقه است.

 

محدودیت های مسافرت به خارج لغو می شود

امروز یک مقام مسئول نخست وزیری گفت : با اجرای طرح جدید گذرنامه محدودیت های مسافرت به خارج لغو می شود. هر متقاضی گذرنامه باید علاوه بر پولی که فعلا بابت دریافت گذرنامه می دهد 15 هزار ریال نیز به خزانه دولت کمک کند!

 

درباره کارمندان دولت تصمیم گرفته خواهد شد

شورای عالی اداری کشور مشغول بررسی و تهیه طرحی است که به موجب آن وضع کارمندان دولت که در موسسات خصوصی نیز مشغول به کار می باشند روشن خواهد شد.

 

علت حریق انبار بانک کارگشایی هنوز معلوم نیست

احمد نفیسی شهردار تهران در یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت: علت حریق انبار بانک کارگشایی هنوز معلوم نیست.

شهردار تهران گفت : در انبار به طور کلی 55 هزار بسته قالی موجود بوده که هر بسته از یک الی هفت تخته قالی داشت ولی آن چه که مسلم است این که انبار بالا به طور کلی سالم مانده و خسارتی وارد نیامده است، در انبار بالا جمعا سی هزار بسته قالی سالم مانده است.

 

نصر به وزارت بازرگانی رفت

ساعت نه و نیم صبح امروز دکتر نصر وزیر مشاور که از طرف علی امینی نخست وزیر به عنوان مسئول وزارت بازرگانی معین شده است در این وزارتخانه حاضر شد و با کاظمیه و انصاری معاون فنی وزارت بازرگانی ملاقات کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.