31 خرداد 1341

31 خرداد 1341

5 سال محکومیت برای 3 دانشجوی ایرانی درخواست شد /شاهراهی که جنوب ایران را منقلب خواهد کرد/حمله به خبرنگاران از سوی متهمین قاچاق مهرآباد /بهای بعضی مواد نفتی به زودی افزایش می یابد /مقاله اهانت آمیزز رئیس خارجی روابط عمومی شرکت های عامل نفت!/مدرن کردن ایران با مردمی بیکار، لخت و عور!/سیگاری ها را از سالن سینماها بیرون می کنند /شهردار تهران خطاب به مردم ؛ دو روز گوجه فرنگی نخرید ارزان می شود!/سرمقاله روزنامه اطلاعات ؛ در تهران وسایل درمان مردم فراهم نیست ولی حیوانات به خوبی مداوا می شوند!/ای کاش پیغمبری بود ما را نفرین می کرد به شکل بهائم در می آمدیم!

5 سال محکومیت برای 3 دانشجوی ایرانی درخواست شد

از سوی دادستان آلمان غربی برای سه دانشجوی ایرانی 5 سال محکومیت تقاضا شد.

وکلای مدافع دانشجویان ایرانی اظهار داشتند فعالیت دانشجویان مزبور مغایر با قانون اساسی دولت آلمان غربی نیست و درخواست برائت موکلین خود را کردند.

«خبرگزاری آلمان» در این رابطه گزارش داد : دکتر ربانن دادستان دادگاه کولونی روز گذشته ضمن سه ساعت صحبت درباره اتهامات سه دانشجوی ایرانی مقیم آلمان غربی که متهم به توطئه کمونیستی و به خطر انداختن امنیت آلمان غربی هستند، تقاضای محکومیت آنها را به حداکثر تا 5 سال حبس کرد.

دادستان گفت طبق اوراق تبلیغاتی که نزد این دانشجویان کشف شده سه نفر آنها برای حزب توده که یکی از احزاب وابسته به کمونیسم بین المللی است کار می کرده اند.

 

شاهراهی که جنوب ایران را منقلب خواهد کرد

نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان « شاهراهی که جنوب ایران را منقلب خواهد کرد » نوشت : آمریکا برای ساختن یک بندر جدید در بندرعباس و ایجاد شاهراهی که بندر عباس را به کرمان و زاهدان و سپس افغانستان متصل خواهد کرد، به ایران کمک می کند.

«فیلکس بلو جونیور» ضمن یک گزارش اختصاصی تحت عنوان فوق در شماره بیستم ژوئن جاری نیویورک تایمز نوشته است: طبق دستور کاخ سفید طرحی که مربوط به توسعه واحداث بندر و چند شاه راه در جنوب ایران می باشد، با حداکثر درجه تقدم وفوریت در طرح برنامه کمک های خارجی آمریکا گنجانده و توصیه شده است. اجرای این طرح می تواند وضع اقتصادی و سیاسی آسیای مرکزی را تکان دهد.

طی سفر شاهنشاه ایران به آمریکا در ماه آوریل گذشته برای ادامه مساعی ضروری جهت اجرای این طرح توافق های مقدماتی و بررسی های لازم بین شاهنشاه ایران وپرزیدنت کندی رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت.

هدف از اجرای این طرح در درجه اول شروع بهره برداری از منابع ثروت های زیر زمینی و معدنی جنوب ایران می باشد.

اجرای این طرح در عین حال برای کشور افغانستان نیز که در میان خاک و کوه محاصره شده راه جدیدی که به دریا منتهی می شود خواهد گشود.

 

حمله به خبرنگاران از سوی متهمین قاچاق مهرآباد

در جریان حمله دیروز متهمین قاچاق مهرآباد به خبرنگاران سه زن رهبری حمله را به عهده داشتند و از طرف خبرنگاران علیه ایادی قاچاقچیان، در دادگستری اقامه دعوی شد.

در جریان تحقیق دیروز که به وسیله بازپرس شعبه ۲ دادسرا از جهانگیر برال یکی از متهمین پرونده قاچاق گمرک به عمل آمد، در حالی که عکاسان و خبرنگاران در صدد عکس برداری از جهانگیر برال بودند عده ای از بستگان و نزدیکان متهم و ایادی قاچاقچیان به عکاسان و خبرنگاران حمله کردند و در نتیجه دو نفر از عکاسان مجروح و لباس یکی از خبرنگاران پاره شد.

 

بهای بعضی مواد نفتی به زودی افزایش می یابد

سومین جلسه سمینار نفت صبح امروز در شرکت ملی نفت ایران تشکیل شد. در جلسه امروز ابتدا کازرونی عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت در باره مسائل اداری و تامین کادر فنی شرکت نفت صحبت کرد. بعد آقای انتظام مدیر عامل وسایر مدیران شرکت در جلسه سمینار حاضر شدند.

انتظام در ادامه ضمن صحبت در مسائل دیگر نفتی گفت که بهای بعضی مواد نفتی به زودی ترقی خواهد کرد.

وی ادامه داد  : ترقی بهای مواد نفتی به نسبت ترقی نرخ سایر مایحتاج مردم کم بوده است در هر مورد هم که دولت مالیات مواد نفتی را بالا برده مردم آن را به حساب گران کردن نفت به وسیله شرکت ملی نفت گذاشته اند، مثلا مالیات بنزین برابر قیمت آن است و در این موقع یکی از حاضرین گفت برای مصرف کننده چه فرق می کند که دولت مالیات نفت را بالا ببرد یا بهای مواد نفتی بالا برود و شرکت نفت آنرا گران بکند و خلاصه این طور به نظر می رسد که دولت و شرکت ملی نفت نوبت گرفته اند و هر کدام به ترتیب بهای مواد نفتی را به عنوان مالیات یا افزایش قیمت بالا می برند.

 

مقاله اهانت آمیزز رئیس خارجی روابط عمومی شرکت های عامل نفت!

سپس «اسماعیل رائین» نماینده مجله «تهران مصور» گفت چون صحبت از جانشین شدن ایرانیان به جای خارجیان شده است من سئوال می کنم آیا در شرکت نفت کسی وجود ندارد که جانشین آقای پلارد رئیس روابط عمومی شرکت های عامل نفت شود. این شخص مقاله اهانت آمیز و زننده ای در یک روزنامه خارجی نوشته است که خلاصه ترجمه آن چنین است «حال که امپراطوری انگلستان هندوستان و مستعمرات خود را از دست داده است جواهر درخشان تاج امپراطوری انگلستان یعنی نفت کشور های خلیج فارس را باید حفظ کند. در این کشور ها دولت ها قابل اعتماد نیستند و به خاطر فسادی که دارند به نیروی متفقین متکی هستند.»

رائین بعد گفت نمی شود گفت که کسی نمیتواند جانشین پلارد شود مثلا آقای محسنین رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت.

انتظام گفت اولا ما مرتبا برنامه جانشین شدن ایرانیان را به جای خارجیان دنبال می کنیم. ثانیا مزخرفاتی که در بعضی از جراید خارجی نوشته می شود مورد توجه نیست. ثالثا روابط عمومی کنسرسیوم برای کسی مثل آقای محسنین کوچک است و رابعا ما دستور می دهیم این موضوع تعقیب شود.

 

مدرن کردن ایران با مردمی بیکار، لخت و عور!

بعد مدیر  «روزنامه عصر تبریز» صحبت کرد وی گفت اجرای برنامه مدرن کردن و جانشین کردن ماشین در کشوری که مردم بیکار و لخت و عور فراوان است نباید با این سرعت اجرا شود.

انتظام پاسخ داد ما برای آنکه بتوانیم بهای نفت را در بازار ها به صورت قابل رقابتی در آوریم ناچاریم کارگران نفت را کم کنیم و این کار با بازخرید حقوق آن ها و در برابر آنچه که قانون کار مقرر داشته است انجام می شود.

اگر برنامه مدرن کردن به سرعت انجام شود ۵۰۰ تا 600 کارگر برای پالایشگاه کافی است. در آمریکا در پالایشگاه ها من اصلا آدمی نمی دیدم.

 

سیگاری ها را از سالن سینماها بیرون می کنند

به دنبال بخشنامه نخست وزیری به شهرداری و شهربانی کل سیگاری ها را از سالن سینماها بیرون می کنند.

امروز کسب اطلاع شد که به دنبال مکاتبات نخست وزیری با مقامات شهربانی کل کشور و شهرداری تهران در مورد وضع سینماها و تئاترها و سرو صداهای شهر اقدامات لازم از طرف مقامات مربوط به عمل آمده است.

پلیس تهران در اجرای این امر طی بخشنامه ای به اداره اماکن عمومی اطلاع داده است که جهت سلامت عمومی مردم دستورات بهداشتی لازم را در مورد وضع کشیدن سیگار در سینماها، تئاترها و کم کردن انواع سر و صدا ها در شهر اجرا نماید. به قرار اطلاع در این مورد به کلانتری ها نیز دستوراتی داده شد.

 

شهردار تهران خطاب به مردم ؛ دو روز گوجه فرنگی نخرید ارزان می شود!

شهردار تهران امروز از میدان ها و چند محله وخیابان شهر بازدید کرد و در یکی از میادین در مورد نرخ گران گوجه فرنگی گفت: اگر مردم دو روز از خریدن گوجه فرنگی خودداری کنند من نرخ آن را به حد اقل تقلیل خواهم داد!

 

سرمقاله روزنامه اطلاعات ؛ در تهران وسایل درمان مردم فراهم نیست ولی حیوانات به خوبی مداوا می شوند!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : امروز صبح بولتن رسمی اداره انتشارات و رادیو خبری داشت به این شرح : «بیمارستان امیر اعلم شب گذشته از پذیرفتن بیماری که به وسیله تعاون اجتماعی رادیو ایران و تلفن ۲۷۰۰۰ معرفی شده بود خودداری کرد. امروز مراتب به دانشگاه تهران اطلاع داده شد تا موضوع بررسی شود و معلوم گردد که بیمارستان مذکور به چه علت از پذیرفتن بیمار خودداری کرده است.»

اما اگر آدم ها در تهران از بی دوائی می میرند و در مریض خانه به روی آنها گشوده نمی شود، بحمدالله وسائل دوا و شفا برای دواب و ستور و بهائم و طیور وحشرات فراهم است، کما اینکه شما در اخبار دیشب خوانده اید:« طبق آماری که از طرف بیمارستان حمایت حیوانات منتشر شده در ماه گذشته 678 سرحیوان بیمار در بیمارستان مذکور درمان شدند که از میان این حیوانات ۳44 سگ ، ۱۸۹ گربه ، یک کبک ، ۱۲ پرنده عشق ، سه قناری و یک لاک پشت وجود داشت.»

 

ای کاش پیغمبری بود ما را نفرین می کرد به شکل بهائم در می آمدیم!

در احوال بعضی پیغمبران هست که وقتی از امت خود به ستوه می آمدند به آنها نفرین می کردند و امت ایشان به صورت بهائم مسخ می شد، من خیال می کنم در این دوره که دوا و درمان برای بهائم هست و برای بنی آدم نیست، سعادتی بود که اگر پیغمبری هم به ما نفرین می فرستاد! آن چیزی که در این اجتماع قیمت ندارد آدمیزاد است. سگ،گربه، شغال، لاک پشت همه محترمند اما آدمیزاد محترم نیست. سگ و گربه را هیچ بیمارستانی پشت در نگه نمیدارد اما آدمیزاد را نگه میدارند. این بار چندم است که بیمارستان بیماری را از پشت در جواب می کند؟ چقدر در این شهر افکار عمومی علیه این عمل غیر انسانی تهییج شده و از بالا تا پائین، همه تقبیح کرده اند و تف و لعن فرستاده اند و گفته اند این مرتبه آخر است ولی باز وقتی آب ها از آسیاب ریخته آش همان آش بوده است و کاسه همان کاسه.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.