26 خرداد 1341

26 خرداد 1341

املاک برادارن نخست وزیر در اختیار دولت قرار گرفت /دانشگاه پهلوی شیراز شروع به کار می کند /جنگ دیپلماتیک تازه میان تهران و مسکو ؛ ادعای مقامات شوروی علیه وابسته مطبوعاتی ایران!/تقاضای احضار وابسته مطبوعاتی شوروی بعنوان عمل متقابل/وعده نخست وزیر به وزیر دادگستری/اطلاعیه نخست وزیری ؛ نزدیک ترین فرد به رئیس دولت در صورت ارتکاب جرم تحت تعقیب قرار می گیرد!

املاک برادارن نخست وزیر در اختیار دولت قرار گرفت

امروز از سازمان اصلاحات ارضی اطلاع حاصل شد که اظهار نامه اجرای اصلاحات ارضی از طرف برادران نخست وزیر تسلیم سازمان مذکور شده است و اکنون دیگر اشکالی در تقسیم املاک لشت نشا وجود ندارد.

چندین نفر از مالکین اراک نیز موافقت خود را با اجرای قانون اصلاحات ارضی به سازمان اطلاع داده اند. برای آن که از لحاظ اجرای قانون اصلاحات ارضی در اراک هیچ گونه اشکالی پیش نیاید و در موعد قانونی اصلاحات ارضی در اراک عملی شود هفته گذشته در اراک جلسه ای با حضور «سالور » رئیس کل سازمان اصلاحات ارضی کشورو رئیس شهربانی و سایر روسای محلی اراک تشکیل شد و تصمیمات شدیدی اتخاذ گردید.

 

دانشگاه پهلوی شیراز شروع به کار می کند

بامداد امروز جلسه هیئت امنای دانشگاه پهلوی شیراز به ریاست علاء وزیر دربار شاهنشاهی و با حضور آقایان دکتر امینی نخست وزیر، اسدالله علم نایب التولیه بنیاد پهلوی ، دکتر لطفعلی صورتگر رئیس دانشگاه پهلوی شیراز و سایر اعضای امنای دانشگاه شیراز در کاخ سعدآباد تشکیل گردید.

« صورتگر » اظهار داشت : از چند سال پیش نیت اعلیحضرت همایون شاهنشاه بر این قرار گرفت که در کشور ایران دانشگاهی به وجود آید که به وسائل جدید جهان از هر حیث مجهز باشد. منظور اصلی از تاسیس این دانشگاه ایرانی آن بود که در عین حال که تمدن و فرهنگ و ادب و هنر ایران در این مرکز تدریس می شود جوانان دانش پژوه ما را با علوم و فنون و معارف جدید آشنا کند.

در اجرای این منظور اساسنامه دانشگاه پهلوی که در شهر تاریخی شیراز تاسیس می شود مدون گردید و با دانشگاه پنسیلوانیا که از مراکز علمی کهن سال آمریکا است به منظور تدوین برنامه های درسی و اعزام دانشمندان متخصص و راهنمایی های ضروری در طرز تشکیلات دانشکده های مختلف آن ارتباط برقرار گردید.

هزینه این دانشگاه از بودجه کشوری و کمک هایی که از بنیاد پهلوی به آن می شود و کمک های دیگری که امید است بنیاد های فرهنگی دیگر به عمل آورند تامین گردیده و اعضای هیئت امنا مورد تصویب شاهنشاه قرار گرفتند و اینک به خواست خداوند و در سایه توجهات مخصوص شاهنشاه که ریاست عالیه هیئت امنا را قبول فرموده اند از اول تیرماه سال 1341 دانشگاه پهلوی که اینک اساسنامه صورت قانونی یافته آغاز به کار می کند.

در این دانشگاه استادان و دانشیاران و معلمین دانشگاه سابق شیراز به خدمات علمی خود اشتغال خواهند داشت و دانشجویانی که در آن دانشگاه تحصیل می کرده و در مراحل مختلف تحصیلی بوده اند کار خود را تعقیب خواهند نمود و در عین حال دانشگاه پهلوی با تاسیس دانشکده علم و هنر دانشجویان تازه وارد را به سبک نوین و طبق برنامه مخصوص تربیت خواهد نمود.

 

جنگ دیپلماتیک تازه میان تهران و مسکو ؛ ادعای مقامات شوروی علیه وابسته مطبوعاتی ایران!

اداره کل انتشارات و رادیو امروز اطلاع داد که به قرار گزارش بعضی از خبرگزاری های خارجی و اطلاع رادیو مسکو مقامات شوروی ادعا کرده اند که تقاضای احضار وابسته مطبوعاتی ایران در مسکو را نموده اند، اتهام نامبرده ظاهرا این است که توسط یکی از کارکنان سابق محلی سفارت ایران در شوروی که سه سال پیش در سفارت عضویت داشته ارزهای خارجی به اتباع شوروی می فروخته است. مقامات شوروی ادعا کرده اند که این موضوع را کارمند سابق سفارت ایران که اخیرا بازداشت شده اعتراف کرده است.

اداره کل انتشارات و رادیو با توجه به این که در جزئیات اعمال و رفتار ماموران خود در داخل و خارج کشور بیش از حد معمول و متعارف نظارت و کنترل دارد پس از تحقیق و بررسی گزارش های رسمی ناچار است صریحا اعلام دارد که این ادعای مقامات شوروی که متکی به هیچ سند و مدرکی نیست فقط و فقط به منظور لکه دار کردن حیثیت یک مامور وطن خواه و غیرتمند ایرانی که در خارج از کشور به وطنش خدمت می کرده صورت گرفته است و این خود عمل بسیار ناجوانمردانه ای تلقی می شود.

 

تقاضای احضار وابسته مطبوعاتی شوروی بعنوان عمل متقابل

«اردلان» سفیر کبیر شاهنشاهی در مسکو در گزارشی که در مورد این عمل مقامات شوروی داده است صریحا اعلام می دارد که این اتهام به کلی بی اساس است و مقصود این است که دولت ایران در مسکو وابستگی مطبوعاتی نداشته باشد.

بطوریکه امروز اظهار شد ممکن است دولت ایران به این عمل مقامات شوروی شدیدا اعتراض کند و پیش بینی می شود دولت ایران کلیه دفاتر وابستگی مطبوعاتی سفارت شوروی و انتشار بولتن و نشریات این کشور را در ایران تعطیل نماید و تقاضای احضار وابسته مطبوعاتی شوروی در تهران را بنماید.

به قرار اطلاع صبح امروز به دعوت وزیر خارجه سفیر شوروی با وی ملاقات و در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته است.

 

وعده نخست وزیر به وزیر دادگستری

نورالدین الموتی وزیر دادگستری در مورد نامه قضات به نخست وزیر در مورد انصراف از اضافه حقوق اظهار داشت : قضات مانند خانواده ای که بایستی اداره خانواده به عهده آن ها محول باشد حاضر شدند به خودشان مشقت روا دارند و از حقی که برای آن ها پیش بینی می شود صرف نظر بکنند و از دریافت حقوقی هم که فوق العاده ناچیز است موقتا خودداری کنند و واقعا بایستی از قضات دادگستری صمیمانه تشکر کرد.

نخست وزیر نیز طی نامه ای به وزیر دادگستری تصریح کرده است : در اولین فرصت که گشایش مالی برای دولت پدید آمد به قضات کمک خواهد شد.

 

اطلاعیه نخست وزیری ؛ نزدیک ترین فرد به رئیس دولت در صورت ارتکاب جرم تحت تعقیب قرار می گیرد!

دیروز این اطلاعیه از طرف نخست وزیری انتشار یافت ؛ نزدیک ترین فرد به رئیس دولت در صورت ارتکاب جرم و خطا تحت تعقیب قرار می گیرد.

در این اواخر چه در بعضی از جراید و چه در افواه خوانده و شنیده شده است افرادی با انتساب و نزدیکی خویش به آقای نخست وزیر به فکر تامین مقاصد مادی و معنوی و یا کسب نفوذ اجتماعی افتاده اند.

چون دولت حاضر برنامه ای را دنبال می کند که در آن نسبت به هیچ سوء استفاده چی و خاطی به منافع اجتماعی رحمی نمی تواند بکند و نزدیک ترین فرد به رئیس دولت و همکاران ایشان در صورت ارتکاب جرم و خطایی از عواقب آن در امان نخواهند بود، قطعا و طبعا نباید کسی به فکر اعمال چنین مقاصد و نیاتی بیفتد.

«علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش» شماره امروز « خواندنی ها » نوشته است : مصاحبه بی سروصدای آرام وزیر امور خارجه با تمام بی مطلبی و پوچی اش بدون آن که خودش بداند یا بخواهد به بسیاری از مسائل اعتراف و بسیاری از مطالب را افشا کرده است.

آقای وزیر امورخارجه در پاسخ به اعتراضات مطبوعات درباره تشکیل و تأسیس سفارتخانه های زائد که علت العلل نارضایی از این وزارتخانه می باشد فرموده بودند بودجه وزارت خارجه فقط نیم درصد بودجه کل کشور است و با این استدلال خواسته اند عدم لزوم آن تشکیلات را در سایه قلت بودجه لازم جلوه دهند و حال آن که هر ریاضی ندان بی سوادی هم می داند که نیم درصد بی نهایت باز بی نهایت است و چون خود قبل از همه فهمیده اند این استدلال حتی شنوندگان حاضر را قانع نمی کند طی عبارتی نارسا و در عین حال کاملا رسا فرموده اند« تأسیس سفارتخانه برای داشتن منظور های دیگر است از قبیل ارتباط و انجام امور سیاسی و مشاهده و مطالعه و گرفتاری های دیگر!»

و نخواستند بگویند که ما در درازای شیلی و پهنای آرژانتین و فورموز بی دست و پا و آفریقایی که هنوز دست راست و چیش را از هم نمی شناسد چه مشاهده و مطالعه و گرفتاری داریم؟!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.