25 خرداد 1341

25 خرداد 1341

ضرری که کمک های آمریکا به ایران وارد کرده است!/بازگشت سفیر کبیر آمریکا /پالایشگاه تهران و کنسرسیوم /اختلاف شهرداری و سازمان برنامه /107 کامیون پول برای آزادی یک متهم!/اتهام ابتهاج /مرد سرسخت!/دو نام مترادف

ضرری که کمک های آمریکا به ایران وارد کرده است!

« تهران مصور» نوشت : اخیرا در هیئت دولت صحبت از این به میان آمده است که طبق محاسبات دقیق، به سبب آن که کمک های آمریکا و اصل 4 و بنیاد فورد به ایران هر دلار 92 ریال حساب شده است، در حدود 400 میلیون ریال به بودجه عمومی کشور ضرر وارد آمده است.

این اقدام مربوط به زمان وزارت یکی از وزرای اسبق دارایی می باشد.

 

بازگشت سفیر کبیر آمریکا

محافل سیاسی نسبت به بازگشت هولمز سفیر کبیر آمریکا در ایران حساسیت بخصوصی از خود نشان می دهند.

« تهران مصور » با اعلام این مطلب افزوده است : گفته می شود که با بازگشت هولمز پاره ای از مسائل و مناسبات میان دو کشور که با امور داخلی نیز بی ارتباط نیست روشن خواهد شد.

خرید گوسفند از افغانستان منتفی شد!

« تهران مصور» نوشته است : به قرار اطلاع موضوع خرید گوسفند از افغانستان منتفی شده است.

در اواسط سال1340 شایع شده بود که دولت برای تامین کمبود گوشت در ایران در نظر دارد سالانه 400 هزار گوسفند خریداری نماید.

 

پالایشگاه تهران و کنسرسیوم

« تهران مصور » نوشت : یک مقام مطلع در شرکت نفت به خبرنگار ما گفت که در مذاکرات نمایندگان کنسرسیوم و شرکت ملی نفت که در اوایل سال جدید میلادی در تهران و لندن صورت گرفت تصویب شد که در صورت ساخته و آماده شدن پالایشگاه نفت تهران که محصول آن کفاف مصرف نفت داخلی را خواهد کرد، مقدار سه میلیون تن نفت تصفیه شده ای که در حال حاضر شرکت ملی نفت از کنسرسیوم می خرد، بر میزان صادرات نفتی ایران افزوده شود.

در این مذاکرات مقامات کنسرسیوم قول قطعی داده اند که مقدار سه میلیون تن نفت مذکور را از میزان کار پالایشگاه آبادان کم ننمایند.

 

اختلاف شهرداری و سازمان برنامه

« تهران مصور » نوشت : گفته می شود که بین شهرداری تهران و سازمان برنامه اختلافاتی جهت حفر چاه های عمیق در شهر تهران و حومه پایتخت به وجود آمده است بدین معنی که تا به حال چاه های حفر شده توسط شهرداری بین 920 هزار تا یک میلیون و 570 هزار ریال تمام شده است حال آن که سازمان برنامه حفر هر حلقه چاه را 3 میلیون ریال برآورد کرده است.

مقامات شهرداری تهران می گویند اگر سازمان برنامه طبق قانون بخواهد نصف این مبلغ را هم بدهد باز شهرداری تهران بابت 50 درصد دیگر ناگزیر به پرداخت وجهی است که معادل حداکثر مخارج حفر چاه توسط کارشناسان خود می باشد و شهرداری تهران می تواند با این پول بدون کمک سازمان برنامه هم اقدام به حفر چاه نماید.

 

107 کامیون پول برای آزادی یک متهم!

هفته نامه « تهران مصور » طی گزارشی که قبل از آزادی « ابوالحسن ابتهاج» نوشته و امروز جمعه منتشر شده است درباره وی نوشت : امروز جمعه 25 خرداد 1340 است و درست 7 ماه و هفده روز از بازداشت ابوالحسن ابتهاج یک دنده ترین و عصبانی ترین مرد اقتصادی ایران می گذرد و برخلاف همه پیش بینی هایی که شد او حاضر نگردید با تامین قرار و وجه الضمان بی سابقه بازپرس از بازداشتگاه خود که اتاقی در طبقه اول عمارت جنوبی بیمارستان شهربانی است به خانه بازگردد.

اگر می شد مبلغ قراری که بازپرس برای ابتهاج صادر کرده است با اسکناس یک تومانی پرداخت شود در آن صورت برای تحویل دادن این پول به صندوق دادگستری می بایستی 107 کامیون ده تن را از پول بار کنند و  به دادگستری ببرند.

قرار ابتهاج چهار برابر مبلغ مورد اتهام او یعنی 1072 میلیون تومان بود که اگر هر بسته صد تایی اسکناس یک تومانی را 100 گرم به حساب بیاوریم، وزن دقیق این پول 1072 تُن می شود.

 

اتهام ابتهاج

اتهام مرد 64 ساله ای که مدیرعامل صندوق بین المللی پول به خاطر توقیف او به نخست وزیر ایران تلگراف کر مربوط است به عملیات شرکت عمران نیویورک به مدیریت « لیلیانتال و کلاپ » در خوزستان که به ادعای بازپرس صحبت از 268 میلیون تومان پول است.

ابتهاج که در شهر رشت متولد شده و تحصیلات خود را در پاریس و بیروت به پایان رسانیده از مقامات اقتصادی داخلی است که شهرت بین المللی دارد و با توجه به کارهای سابقش از قبیل ریاست هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس خاورمیانه در قاهره، رئیس هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس تاسیس بانک بین المللی پول، سفیر کبیر ایران در فرانسه ، مستشار مدیرعامل صندوق بین المللی پول ، رئیس اداره خاورمیانه صندوق بین المللی پول توانسته است در محافل اقتصادی جهان شهرت قابل ملاحظه ای به دست آورد ولی با همه این مزایا او اکنون متهم است که در مصرف پول های سازمان برنامه حیف و میل کرده است.

 

مرد سرسخت!

ابتهاج مردی است سرسخت و لجوج که فقط حرف خودش را قبول دارد و نظر خودش را صائب می داند. با آن که غالب اوقات قضاوت هایش عادلانه نیست معذلک خودش همیشه می گوید، افتخار می کنم که با لجاجت خودم در مدت مدیریت عامل سازمان برنامه از اعمال خلاف قانون در این سازمان جلوگیری کردم!

ابتهاج با خیلی ها مخالف است ولی هیچ یک از این مخالفت ها به پای مخالفتش با آرامش نمی رسد و شاید یکی از دلایل مخالفت ابتهاج با آرامش این باشد که آرامش در آغاز کار خود در سازمان برنامه در سال 1339 کوشش کرد خدمات ابتهاج را در این سازمان لوث کند و در این کار تا حدودی موفق شد ولی خود ابتهاج معتقد است که هرگز اشتباه نکرده است و کارهای او از زمان جنگ به این طرف همگی برای خدمت به مملکت بوده و اگر نفعی عاید مملکت نکرده باشد به هر تقدیر ضرری هم نزده است ولی البته باید توجه داشت که این عقیده خود او است.

 

دو نام مترادف

ابتهاج هنوز هم نسبت به سازمان برنامه یک نوع حساسیت مخصوصی دارد و اگر کسی در حضور او از این سازمان بدگویی کند برآشفته می شود و نمی گذارد طرف به سخنان خود ادامه دهد زیرا او معتقد است که سازمان برنامه با نام ابوالحسن ابتهاج مترادف شده و هر وقت یکی از این دو نام بر زبان کسی جاری شود بدون شک نام آن دیگری در مغز گوینده تداعی می شود. با این وجود خود ابتهاج هم عقیده دارد که سوء استفاده هایی پس از کنار رفتن او در سازمان برنامه شده است که باید به آن ها رسیدگی شود.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.