محتویات پرونده‌های محرمانه وابسته نظامی ایران در عراق

محتویات پرونده‌های محرمانه وابسته نظامی ایران در عراق

...قطورترین پرونده‌ها، مربوط به سرقت "یک گله گوسفند" بود، در پشتکوه، که طبق محتویات پرونده، به "رضاشاه" تعلق داشت، و سه نفر سارق مسلح عراقی با تجاوز از مرز و مرعوب کردن چوپانان، آن گله را به خاک عراق رانده بودند...

وقتی به بغداد رفتم و تمام پرونده‌های وابستگی نظامی در عراق را تحویل گرفتم، مدت یک هفته وقتم را صرف بررسی آنها، و بخصوص پرونده‌های "محرمانه" و "به کلی محرمانه" وابستگی نظامی کردم.

محتویات پرونده‌های محرمانه وابستگی، بیشتر در اطراف مسائل بی‌اهمیت مرزی دور می‌زد: از قبیل چراندن مراتع طرفین به وسیله اتباع طرف دیگر، دستبردهای جزئی محلی، تیراندازیهای بدون هدفگیری از یک کشور به کشور دیگر و پاسخ دادن آنها، که جز مکاتبه‌های بی ثمر و تمام نشدنی نتیجه دیگری از آنها حاصل نمی‌شد.

قطورترین پرونده‌ها، مربوط به سرقت "یک گله گوسفند" بود، در پشتکوه، که طبق محتویات پرونده، به "رضاشاه" تعلق داشت، و سه نفر سارق مسلح عراقی با تجاوز از مرز و مرعوب کردن چوپانان، آن گله را به خاک عراق رانده بودند.

این قضیه مکاتبات بسیاری را بین وزارت امور خارجه ایران، با سفارت کبرای ایران در عراق، و ستاد کل با وابستگی نظامی ایران در بغداد و نیز بین مرزداران طرفین، موجب شده بود که عین نامه‌ها یا رونوشت آنها در پرونده وجود داشت.

بالاخره بعد از نامه تهدید‌آمیز وزارت امور خارجه به سفارت کبرای ایران در عراق، که به چه علت اقدامات "جدی سیاسی"! برای حل مسئله دزدیدن گله متعلق به اعلیحضرت شاهنشاه به کار برده نشده، و بیم عزل سفیرکبیر می‌رفت، سفیرکبیر وقت، آقای اسفندیاری، به هزینه شخصی همان تعداد گوسفند را از چوپانان عراقی خریداری کرده و آنها را به عنوان همان گله مسروقه در حضور مرزداران طرفین به ایران تحویل داد که پرونده پایان یابد!

آنچه در پرونده باعث ناراحتی خواننده می‌شد، لحن تحقیرکننده مقامات عراقی بود که اصرار داشتند کلمه فارسی "چوبدار" را درباره مالک گله "اعلیحضرت رضاشاه کبیر" در مکاتبات تکرار کنند؛ و از قول مرزداران عراقی می‌نوشتند "چوبداران" در این قبیل موارد تعداد گوسفندان رانده شده را همیشه بیش از حد حقیقی قلمداد می‌کنند! و به عبارت دیگر با کلمات نیش‌دار مکررشان "اعلیحضرت رضاشاه کبیر"، مالک گله را در مقام "چوبدار دروغگو" تنزل می‌دادند! 1

رضاشاه در اوایل سلطنت
شماره آرشیو: 1979-1ع

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.