الزامات زمامداری و زمام‌داران ما!

الزامات زمامداری و زمام‌داران ما!

متن پیش رو‌ گزیده‌ای است از متن استنساخ شده دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌های ابوالحسن عمیدی نوری1 در مورد 15 نخست‌وزیر ایران ـ‌ از 1320 الی 1341ـ که البته از آن میان فقط مطالب مربوط به سه نخست‌وزیر یعنی محمدعلی فروغی،‌ علی سهیلی و احمد قوام موجود می‌باشد.

متن پیش رو‌ گزیده‌ای است از متن استنساخ شده دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌های ابوالحسن عمیدی نوری1 در مورد 15 نخست‌وزیر ایران ـ‌ از 1320 الی 1341ـ که البته از آن میان فقط مطالب مربوط به سه نخست‌وزیر یعنی محمدعلی فروغی،‌ علی سهیلی و احمد قوام موجود می‌باشد.

  «به طور کلی استنباط خودم بر این است که زما‌م‌داران کشور ما اولاً  کمتر اعتقاد به داشتن هدف روشن و مسلک سیاسی در دوره زمام‌داری داشتند بلکه مادام خانه‌نشین و یا دور از سیاست روز چنان از اصول و قانون و دموکراسی حرف می‌زدند که روح آدم پرواز می‌نمود و امیدوار می‌شد که اگر آنها زمام‌دار شدند همه چیز درست می‌شود. اما همین که بر مسند صدارت می‌نشستند آن افکار را فراموش نموده و ... [به] سرنیزه و زور متکی گردیده تجاوز به حقوق عمومی و خصوصی می‌کردند. ثانیاً  زمام‌داران ما بدون داشتن نقشه واقعی و عملی در زمام‌داری به منظور اصلاحات حقیقی در کشور بر روی امکانات روز،‌ روی کار آمده‌اند و اغلب نیز بی‌مقدمه و ناکام از کار طرد شدند. آنها اغلب فقط به فکر گذرانیدن روز بودند بدون اینکه در مقدرات کشور اثری از خود باقی گذارده باشند. مع‌هذا بعضی‌ها از خود آثاری باقی گذاردند مثل مرحوم قوام که بازی ماهرانه‌ای در روابط ایران و شوروی به نفع ایران نمود که گرچه خود را نزد زمام‌داران شوروی بدقول و عهدشکن نشان داد ولی از نظر علاقه به استقلال ایران این فداکاری را نمود چنان‌که ایران که در لب پرتگاه تجزیه آذربایجان و حتی ایالات شمالی ایران... [در حال] رفتن پشت پرده آهنین قرار گرفته بود با استفاده از موقعیت روز و سیاست جهانی از خطر رها گردید و قوام نیز خانه‌نشین شد و یا مرحوم دکتر مصدق که در کار نفت ایران با اینکه انتظار می‌رفت به استخراج و فروش نفت پرداخته باشد و نفت را به جهان صنعتی جریان دهد با رویّه منفی خود امر نفت را در ...[موقعیت] اجمال گذارده وضع اقتصادی و اجتماعی را به مرحله‌ای رسانیده بود که خطر کمونیزم ما را تهدید می‌نمود.

به هر حال ایران از جنگ دوم و حالت اشغال آن و همچنین [از] جنگ نفت با همین زمام‌داران «روزگذران» به سلامت جست و از خطر سقوط رژیم ظاهراً‌ دموکراسی خود باقی [ماند] و [از] رفتن پشت پرده آهنین و یکی از اقمار شدن شوروی نجات یافت باز هم جای خوش‌وقتی است و الاّ وضع سیاسی و اداری کشور یک نحوه به خصوص خود ماست که نه رژیم دموکراسی غربی دارد و نه رژیم کمونیستی بلکه ترکیبی است از همه نوع رژیم‌ها به اضافه رژیم سلطنتی مطلقه و هرج و مرج که مخلوط آنها «ایران امروز» را به وجود آورده است. همچنین نقش مرحوم فروغی را بر حفظ رژیم سلطنت نباید فراموش کرد. همچنان‌که در عقد قرارداد با روس و انگلیس و تعهد بر تخلیه ایران شش ماه پس از جنگ دوم نقش مؤثرِی در حفظ استقلال ایران داشت...»2

 

نفر دوم از راست،‌ عمیدی نوری و هیئت همراه احمد قوام در سفر به شوروی در سال 1321 خورشیدی

شماره آرشیو:  1-2987-1ع

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.