19 اردیبهشت 1341

19 اردیبهشت 1341

کمپانی های نفتی موفق نشدند از نفت لیبی علیه خاورمیانه استفاده کنند!/بهای نان سفید اعلام شد/قیمت منطقه ای هفته آینده تقلیل می یابد /همه تسلیم منطق می شدند دارالمجانین زاید بود!/مشکلات طاقت فرسای یک کارخانه!/حداقل مصرف سالیانه/شرایط ورود مواد خام مربوطه را با اجناس مشابه خارجی یکسان کنید/مشکلاتی که برای شرکت داخلی ایجاد کرده اند طاقت فرسا است/تحصیل پول مورد احتیاج دولت به قیمت تعطیلی کارخانجات و بیکارشدن کارگران به صلاح کشور است؟!/صادرات پارچه ، واردات شکر!

کمپانی های نفتی موفق نشدند از نفت لیبی علیه خاورمیانه استفاده کنند!

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت : با تقاضای دولت لیبی برای الحاق به سازمان کشورهای صادرکننده نفت و احتمال ورود اندونزی به این سازمان وضع سازمان مذکور بیش از پیش تقویت شده است.

تقاضای عضویت لیبی روز 14 خرداد در دنباله جلسه چهارمین کنفرانس اوپک در ژنو مورد بررسی قرار می گیرد و مسلما با آن موافقت می شود.

بر اساس این گزارش کمپانی های نفتی موفق نشده اند از لیبی و نفت آن برای مقاومت در برابر خواسته های کشورهای نفتی خاورمیانه استفاده کنند. یکی از امیدهای کمپانی های بزرگ نفتی برای آن که بتوانند در آینده، در مقابل خواسته های مشروع کشورهای صادر کننده نفت مقاومت کنند لیبی بود، از این رو کمپانی های نفتی مختلف اروپایی و آمریکایی نهایت سعی خود را برای آن که هر چه زودتر میزان تولید نفت در این کشور به اندازه قابل ملاحظه ای بالا رود می کردند.

 

بهای نان سفید اعلام شد

کمیسیون نخست وزیری اعلام کرد بهای نان سفید دو ریال و نیم است و هرکسی آن را گران بفروشد تعقیب خواهد شد.

معاون نخست وزیر نیز گفت : هیچ موجبی برای افزایش بهای نان وجود ندارد.

 

قیمت منطقه ای هفته آینده تقلیل می یابد

بنا به دعوت وزارت دارایی از هفته آینده کمیسیون تجدید نظر در قیمت منطقه ای تشکیل می شود. در این کمیسیون علاوه بر نماینده وزارت دارایی نمایندگان وزارت کشور و بانک رهنی نیز شرکت خواهند داشت.

برای کمیسیون مزبور گزارشی از طرف وزارت دارایی تهیه شده که در آن تجدید نظر در قیمت منطقه ای  را ضروری دانسته و تقاضا کرده است که قیمت منطقه ای 25 تا 30 درصد تقلیل یابد.

هدف از تقلیل مالیات معاملات قطعی غیرمنقول و کاهش قیمت منطقه ای به جریان افتادن معاملات املاک و اراضی است.

 

همه تسلیم منطق می شدند دارالمجانین زاید بود!

امروز وزیر کشاورزی طی مصاحبه ای اطلاعاتی از وضع تشکیل شرکت های تعاونی و اتحادیه های تعاونی و وضع کار آن ها داد و گفت که برای ترتیب تقسیم املاک لشت نشا و کوچصفهان به زودی به گیلان خواهد رفت  و در ضمن اگر پیشنهادهای وی از طرف دولت پذیرفته شود به زودی پنج منطقه دیگر برای اجرای اصلاحات ارضی اعلام شده و اجرای قانون در آن مناطق آغاز می شود.

وزیر کشاورزی در مورد مخالفت بعضی از مالکین با لایحه اصلاحات ارضی نیز گفت : طبعا نمی توان انتظار داشت همه تسلیم منطق و عقل و قانون باشند اگر چنین بود دارالمجانین زائد بود. ما مجهز هستیم و جلوی هر گونه اخلال و قانون شکنی را می گیریم.

 

مشکلات طاقت فرسای یک کارخانه!

وزیر بازرگانی بعد از ظهر دیروز از کارخانه پروفیل سازی « سپنتا » بازدید کرد. در این بازدید مدیرعامل شرکت صنعتی و تجارتی سپنتا ضمن بیاناتی اظهار داشت : مشکلات این شرکت به قدری طاقت فرسا است که اگر درباره هر کارخانه دار آمریکایی و ژاپنی هم اجرا شود سقوط خواهد کرد.

ساعت چهار بعد از ظهر دیروز جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی از کارخانه پروفیل سازی سپنتا دیدن کرد و عظمت کارخانه و انواع محصولات آن را ستود.

در این بازدید آقایان کاظمیه معاون وزارت بازرگانی و اعضای سندیکای صنایع فلزی ایران و مدیران کارخانجات و شخصیت های اقتصادی کشور حضور داشتند.

در آغاز فلفلی مدیر عامل شرکت صنعتی و تجارتی سپنتا ضمن اظهاراتی گفت :  خوشبختانه اغلب مسئولین دولت فعلی مخصوصا رئیس آن صراحت و شهامت کافی برای گفت و شنید مشکلات دارند و یقین این اصل مسلم را نیز قبول می فرمایند که حسن تفاهم و تشریک مساعی بهترین راه اصلاحات است. شرکت سپنتا با استفاده از این اصول مشکلات موجود را به عرض رسانیده تقاضای رسیدگی و راهنمائی دارد.

این شرکت در این مدت کوتاه به وجود آمده همه ماشین آلات نوار کنی ، لوله سازی ، پروفیل سازی و قالب های مربوطه به دست مهندسین و کارگران ایرانی ساخته شده و از این راه بیش از نیم میلیون دلار ارز صرفه جویی گردیده است.

همچنین کارگرانی متخصص و ورزیده تربیت شده اند که خود ذخیره تولیدی کشورند. تا به حال دیناری بابت حقوق وحق المشاوره به خارجیان پرداخت نشده و برای اولین بار خارجی ها در مقابل عمل انجام شده ای قرار گرفته اند و بازاری را از دست می دهند بدون اینکه حتی ماشین آلات آن را به ایران فروخته باشند و با بهره برداری از این کار خانه مصنوعات پروفیله از کیلوئی 95 ریال به 45 تا ۵۰ ریال تنزل یافته فعلا با چوب و نبشی هم رقابت می کند ،  از حیث مرغوبیت محصولات شرکت در بعضی موارد از خارجی هم بهتر است.

 

حداقل مصرف سالیانه

پروفیل خارجی تنی 400 تا 470 دلار ارز لازم دارد که مدارک مثبت و زنده را به اداره نظارت ارز داده ایم ولی مواد خام مورد لزوم تنی ۱۳۰ تا ۲۰۰ دلار است و با در نظر گرفتن این که حداقل مصرف سالیانه بین 3 تا 4 هزار تن است، این شرکت سالیانه حدود یک میلیون دلار ارز صرفه جوئی می کند . قدرت تولید کار خانه روزانه چهل تن است در صورتی که تقاضای بازار فقط هشت تن می باشد یعنی اگر مصرف تا پنج برابر ترقی کند از حیث تولید جای نگرانی نیست.

 

شرایط ورود مواد خام مربوطه را با اجناس مشابه خارجی یکسان کنید

بنابراین این شرکت خود را واجد کلیه شرایط حمایت می داند ولى تعجب نفرمائید اگر بگوئیم تقاضای حمایت نداریم بلکه استدعا داریم شرایط ورود مواد خام مربوطه را با اجناس مشابه خارجی یکسان اعلام کنند.

 این شرکت معافیت گمرکی نمی خواهد اما تقاضا دارد از مواد خام مورد احتیاج همان اندازه گمرک بگیرید که از مصنوعات مشابه خارجی می گیرند. امروز ما 75 در صد بیشتر از اجناس ساخته شده گمرک می پردازیم. از بانک مرکزی نمی خواهیم که امتیاز خاصی برایمان قائل شود استدعا داریم مواد خام ما را جزو همان طبقه محسوب دارد که پروفیل خارجی را محسوب داشته است.

 

مشکلاتی که برای شرکت داخلی ایجاد کرده اند طاقت فرسا است

مشکلاتی که برای شرکت ایجاد کرده اند به قدری طاقت فرسا است که اگر در باره هر کار خانه دار امریکایی و ژاپنی هم اجرا شود سقوط خواهد کرد ولی ما با اتکاء به غرور ملی مصرف کنندگان عزیز بدون کوچک ترین حمایتی از دولت واردات را به صفر رسانیده ایم در آینده نیز ۹۰ در صد امید ما به مردم و حمایت آنهاست.

 

تحصیل پول مورد احتیاج دولت به قیمت تعطیلی کارخانجات و بیکارشدن کارگران به صلاح کشور است؟!

همه قبول دارند که دولت برای اجرای برنامه سوم احتیاج به پول دارد ولی آیا تحصیل این پول به قیمت تعطیل کارخانجاتی که در برنامه دوم ایجاد شده و به قیمت بی کار شدن کارگرانی که فعلا مشغول کارند به صلاح کشور است و اگر منظور از انجام برنامه سوم ایجاد کار و بالا بردن سطح زندگی و تولید است به نظر شما حفظ و تقویت طرح های مفید موجود مقدم بر طرح های جدید نیست؟ آیا از پایه برداشتن و بریام اندودن کار درستی است ؟

موضوع بسیار مهم دیگر سهم سرمایه گذاران خصوصی در برنامه سوم است در صورتی این نقشه دولت درست خواهد بود که مردم تامین کافی داشته باشند و این سهم را قبول کنند. به طور مثال بفرمائید اگر به مشکلات فعلی توجهی نشود چرا و با کدام امیدی برای تکمیل طرح خود سرمایه گذاری نمائیم.

 

صادرات پارچه ، واردات شکر!

امروز یک مقام دولتی پیرامون صدور پارچه به خارج گفت: چون در سال های اخیر میزان تولید منسوجات نخی به وسیله کارخانجات دولتی و خصوصی بیش از مصرف بوده است بدین جهت از مدتی قبل مذاکراتی برای صدور پارچه به خارج منجمله آلمان و پاکستان صورت گرفت تا در ازای آن کالاهای خیلی ضروری به کشور وارد شود.

دولت طی تصویب نامه ای به یکی از موسسات خصوصی اجازه داده است که در حدود 20 میلیون متر پارچه نخی و متقال به خارج صادر نماید و به جای آن شکر به میزان هم ارز ریالی آن وارد کند.

با وجودی که تصویب نامه مذکور صادر شده معذلک هنوز اقدامی برای صدور پارچه توسط این موسسه صورت نگرفته است.

با اجرای این امر، شرکت کارخانجات نساجی پارچه مورد نیاز موسسه مذکور را تامین خواهد کرد. قرار است از مقدار منسوجات صادره در حدود 8 میلیون متر آن چیت محصول چیت سازی تهران و در حدود 12 میلیون متر بقیه متقال کارخانه چیت سازی تهران باشد.

در ازای صادرات این منسوجات به آلمان معادل آن شکر کوبا از طریق یکی از کشورهای اروپایی به کشور وارد خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.