18 اردیبهشت 1341

18 اردیبهشت 1341

املاک نخست وزیر که تقسیم خواهد شد 38 هزار نفر جمعیت دارد!/شهرداری 138 میلیون بدهکار است / در دستگاه های اداری حساب و کتاب مرتبی وجود ندارد!/کاهش قیمت کتاب ها وظیفه اصلی فرهنگ نیست / کتاب های درسی که باعث گمراهی محصلین می شود!/دولت هم فکر می کند برای تشفی خاطر مخالفین بد نیست به وزارت بازرگانی حمله کند!/برنامه دولت تنها راه نجات اقتصادی ایران است/بیانات وزیر بازرگانی مرا متاثر کرد!/صادرات ما استاندارد نیست و چنین محصولی را خارجی نمی خرد /در این مملکت رضایت خاطر همه را نمی شود فراهم کرد!/برای مقاومت در برابر زلزله باید اصول ساختمان های ایران تغییر کند /دستور بازداشت چه کسانی امروز صادر شد؟!

املاک نخست وزیر که تقسیم خواهد شد 38 هزار نفر جمعیت دارد!

بعد از انتشار آگهی نوبت اول مربوط به اجرای اصلاحات ارضی در منطقه لشت نشاء و کوچصفهان روزنامه ها گزارشی از این منطقه ارائه کردند.

«روزنامه اطلاعات » در گزارش خود نوشته است : منطقه لشت نشاء در شمال شرق رشت واقع است و اغلب دهات آن متعلق به علی امینی نخست وزیر است.

مالکین عمده لشت نشاء عبارتند از آقایان  علی امینی نخست وزیر ، تیمسار سرتیپ محمود امینی، ابوالقاسم امینی، غلامحسین امینی، محمد امینی ، احمد امینی، رضا امینی، خانم معومه مشرف نفیسی.

دهاتی که متعلق به علی امینی می باشد و در منطقه لشت نشاء قرار دارد عبارتند از  قراء اصطلک علی بوزایه، سیموچا، کنار سر ( این ده در مجاورت کوچصفهان قرار دارد ) ، جمعیت تقریبی دهات متعلق به نخست وزیر قریب 3800 نفر می باشد که هر چهار قریه فاقد درمانگاه، دبستان و حمام می باشد.

 

شهرداری 138 میلیون بدهکار است  / در دستگاه های اداری حساب و کتاب مرتبی وجود ندارد!

معاون شهرداری تهران در جلسه شورای عالی نویسندگان اطلاعات گفت : شهرداری 138 میلیون بدهکار است.

نه در دستگاه شهرداری و نه در سایر دستگاه های اداری حساب و کتاب مرتبی وجود ندارد.

مسئولین شهرداری تهران از صبح تا شب گرفتار طلبکاران هستند.

خواه ناخواه باید کار در این مملکت به جوان ها سپرده شود.

 

کاهش قیمت کتاب ها وظیفه اصلی فرهنگ نیست / کتاب های درسی که باعث گمراهی محصلین می شود!

« دکترحسن صدر حاج سیدجوادی » طی یادداشتی نوشت : 

از چند سال قبل تاکنون وضع ظاهری کتب درسی نسبت به زمان های قبل بهتر شده ولی از نظر متن و مطالب کتابها تغییر قابل توجهی نکرده است و هیچ گونه تلاش موثری نیز غیر از تشکیل کمیسیون ها و بحث ها و حرف های زائد وبدون ثمر انجام نگرفته است.

تعیین قیمت کتاب ها و کاستن یک ریال و دو ریال کار اصلی و اساسی فرهنگ نیست. آنچه که باید فرهنگ انجام دهد و به آن توجه نماید بهبود وضع آموزش و پرورش از طریق اصلاح کتاب و آموزشگاه ها ، تربیت معلم و غیره است و  الا در شهر تهران و در سراسر کشور هر روز و هر ساعت تمام طبقات مردم اجناس را گران تر از نرخ واقعی خود می خرند. اگر در نظر بگیریم که یک خانواده فقیر حد متوسط روزی دو تا سه تومان هزینه اضافی به واسطه خرید اجناس و نیاز مندی های خود گران تر از نرخ واقعی می پردازد، به این نکته پی می بریم که ارزان کردن کتاب های درسی کلاس های پنجم و ششم مجموعا به میزان دو تا سه تومان و یا حداکثر پنج تومان در سال شاهکاری به شمار نمی رود و عمل درخشانی برای اداره نگارش محسوب نمی شود.

کتاب های درسی ابتدایی که اکنون مورد بحث ماست دارای نواقص بی شماری است که موجبات گمراهی محصلین را فراهم می سازد. مطالب نادرست، بحث های ناوارد، غلط های املایی و انشایی چاپی و غیر چاپی در کتب مزبور به طور فراوان به چشم می خورد. بسیاری از عبارت ها از نظر دستور زبان درست نیست و برخی از مطالب تاریخی و جغرافیایی بر خلاف واقع و حقیقت است.

 

دولت هم فکر می کند برای تشفی خاطر مخالفین بد نیست به وزارت بازرگانی حمله کند!

پیش از ظهر دیروز علی امینی نخست وزیر به مناسبت پایان دوره اولین کلاس چرم و پوست و سالامبور و الحاق اداره اوزان و مقیاس ها به موسسه استاندارد ایران در موسسه مذکور حضور یافت و و از قسمت های مختلف آن دیدن کرد.

در این جلسه ابتدا جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی اظهار داشت :

 آنچه که اغلب آقایان بازرگانان از وزارت بازرگانی می خواهند وظیفه ای است که شاید بتوان نام آن را حکیم باشی گری دولت گذاشت ، از چندی پیش هر کس از دولت شکایتی دارد عقده دل را سر وزارت بازرگانی باز می کند ، بازرگانی که برخلاف مقررات جنس وارد کرده و نمی تواند آنرا ترخیص کند از ما گله می کند و یا صنعتگری که نمی تواند به واسطه فقدان مدیریت و علاقمندی با محصولات مشابه خود رقابت کند از دست ما می نالد و یا مثلا دستگاه هایی که مبارزه ژاندارمری را با قاچاق کافی نمی دانند از وزارت بازرگانی شکایت می کنند و بالاخره کارمندان نالایق و کلاشی که نانشان در این دوره و در دستگاه ما آجر شده است به ما فحش می دهند و حتی گاهگاهی دولت هم فکر می کند که برای تشفی خاطر مخالفین بد نیست به وزارت بازرگانی حمله کند و به هر صورت ما حرفی نداریم، اگر ما سپر بلای دولت هستیم حاضریم این وظیفه را انجام دهیم اما وظیفه مهم تر وزارت بازرگانی کار های دیگری است که شما امروز یک قسمت از آن را در این موسسه ملاحظه خواهید کرد.

 

برنامه دولت تنها راه نجات اقتصادی ایران است

وزیر بازرگانی افزود : به هرصورت ما علیرغم همه این مشکلات با کمال صداقت فعالیت می کنیم و معتقدیم که برنامه دولت فعلی که به پیروی از منویات شاهنشاه طرح گردیده تنها راه نجات اقتصادی ایران است و با رفتن بنده و یا دولت این وضع و روش عوض نخواهد شد و هر دولتی و هر شخص دیگری بیاید مجبور است همین برنامه اقتصادی را اجرا کند و جز این راهی ندارد، به قول معروف این آشی است که چه بخوریم و چه نخوریم پایمان است ، باید این برنامه اجرا شود و باید در راه اجرای آن فداکاری و از خود گذشتگی بشود وگرنه محال است این کشتی به سلامت به مقصد برسد.

 

بیانات وزیر بازرگانی مرا متاثر کرد!

آنگاه علی امینی نخست وزیر پشت میکرفون قرار گرفت و اظهار داشت : همانطوری که وزیر بازرگانی اشاره فرمودند خوشوقتم که امروز در موسسه ای قدم می گذارم که اگر در گذشته به صورت یک آرزو جلوه می کرد امروز به تحقق پیوسته است.

بیانات آقای وزیر بازرگانی مرا متاثر کرد، مخصوصا از نظر حملات ناروائی که از طرف اشخاص مختلف نسبت به وزارت بازرگانی و وضع اقتصادی مملکت می شود اما باید بگویم که ما درصدد تبلیغ و پروپاگاندا برای خود نیستیم و قدم هایی که برای بهبود اقتصاد مملکت برمی داریم باعث راحتی وجدان و تشفی خاطر خودمان است و می دانیم که باستثنای اشخاص مغرض اشخاص منصف آن ها را تشخیص می دهند و تشویق و تایید آنها بزرگ ترین مایه تشویق ما است.

 

صادرات ما استاندارد نیست و چنین محصولی را خارجی نمی خرد

 نخست وزیر در مورد صادرات گفت : اشکالی که در صادرات ما وجود دارد این است که جنس باب بازار خارج و استاندارد موجود نیست و البته چنین محصولی را خارجی نمی خرد.

صادر کنندگان مملکت ما باید با توجه و رعایت همه جوانب مربوط به خوبی جنس آن را به خارج صادر کنند و گرنه اگر بخواهند برای یک بار معامله کلاه سر آنها بگذارند البته معاملات متعددی را که بعدا  باید صورت گیرد از بین می برند. بر صادر کنندگان است که با این موسسه مفید همکاری کنند تا این دستگاه وظیفه خود را در بهبود وضع صادرات به خوبی انجام دهد.

 

در این مملکت رضایت  خاطر همه را نمی شود فراهم کرد!

نکته ای که باید یادآوری کنم اینست که در این مملکت بخصوص رضایت خاطر همه را نمیشودفراهم کرد متاسفانه ناراضی ها هم سرو صدا و فعالیت بیشتری دارند و آن چه که به گوش می رسد سر و صدای همین دسته است در حالی که اکثریت راضی که منافع مشروعشان تامین است، سروصدایی ندارند، البته در عین حال اگر اشخاصی باشند که منافع مشروعشان در خطر بود ما بانهایت میل حاضریم حرفشان را گوش کنیم و اشکال کارشان را مرتفع سازیم.

 

برای مقاومت در برابر زلزله باید اصول ساختمان های ایران تغییر کند

امروز نظریات هیئت کارشناسان زلزله در ایران اعلام شد. این کارشناسان از طرف سازمان ملل متحد ماموریت دارند که در نقاط زلزله خیز جهان مطالعاتی کرده و توصیه هایی در مورد ساختمان ها و ایجاد مراکز ثبت زلزله بنمایند.

خلاصه گزارش و نظریات این کارشناسان که به دانشگاه تهران تسلیم شده بدین قرار است ؛

  • کشور ایران در کمربند زلزله خیز آلپاین قرار گرفته و می باید از لحاظ تحقیقات زلزله شناسی تقویت و یک سری مطالعاتی را فورا شروع نمایند.
  • پایگاه زلزله شناسی که تا سه سال قبل در ایران وجود نداشته و فعلا منحصر به تهران و شیراز است می باید در اسرع وقت تاسیس و تجهیز شده و با شبکه های بین المللی همکاری نماید تا بدین وسیله بتوان کانون های زلزله خیز کشور را تعیین و مشخص نمود.
  • اصول ساختمانی امروزه ایران از لحاظ محاسبات ضد زلزله

ناقص و ممکن است مخاطراتی در آینده به بار آورد.

 

دستور بازداشت چه کسانی امروز صادر شد؟!

به علت این که به زودی جلسه محلکمه متهمین پرونده سپهبد کیا آغاز می شود امروز دستور جلب و بازداشت سایر متهمین این پرونده که عضو وزارت راه و اداره ثبت کل می باشند و تاکنون با سپردن کفیل آزاد بوند، از طرف شعبه اول دادگاه دیوان کیفر در اختیار مامورین اجرائیات دادسرای دیوان کیفر قرار گرفت تا ضمن بازداشت متهمین مذکور مقدمات شروع دادرسی آماده می گردد.

روز دوشنبه 31 اردیبهشت محاکمه متهمین پرونده مزبور در شعبه اول دادگاه دیوان کیفر به ریاست فلاح رستگار رئیس کل دادگاه های دیوان کیفر و رئیس شعبه اول شروع می شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.