17 اردیبهشت  1341

17 اردیبهشت 1341

بازدید علی امینی از کارخانه « شاه پسند»/با استفاده از تجربیات کارخانه آمریکایی صابون توالت خواهیم ساخت!/باید دقت و مطالعه بیشتری می شد/نفع حملات جرائد به تولید داخلی نصیب خارجی ها شد!/سعی کرده ام از عوام فریبی جلوگیری کنم!/در ایران سانسور وجود ندارد بلکه نظارت می کنیم!/سه شرط نخست وزیر برای برگزاری انتخابات!/حداکثر مالکیت یک ده شش دانگ است نه یک شهر!/امروز گوشت دو نرخ داشت/حقوق کادر شهربانی اضافه شد

بازدید علی امینی از کارخانه « شاه پسند»

عصر دیروز نخست وزیر بنا به دعوت قبلی مدیران شرکت سهامی صنعتی بهشهر از کارخانجات روغن نباتی شاه پسند و صابون گلنار بازدید به عمل آورد در این بازدید مهندس سرلک وزیر صنایع و معادن و دکتر جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی و معاونین و مدیران کل این دو وزارتخانه و همچنین وکیلی رئیس اتاق بازرگانی و عده ای از بازرگانان و صاحبان صنایع و ارباب جراید نیز شرکت داشتند.

مهندس سرلک پشت تریبون قرار گرفته و اظهار داشت: بصیرت و اطلاعی که جنابعالی بر صنایع ایران دارید موجب گردیده است که خیلی از مشکلات صنعتی رفع گردد و وزارت صنایع و معادن نیز با هدایت جنابعالی راه آسانی را از این نظر طی می کند.

 

با استفاده از تجربیات کارخانه آمریکایی صابون توالت خواهیم ساخت!

کارخانه صابون سازی این موسسه که هم اکنون مورد بازدید قرار می گیرد بزرگترین واحد تولید کننده خودکار صابون در خاورمیانه می باشد. محصول فعلی این کارخانه صابون رختشویی گلنار بوده ولی به زودی صابون های مختلف توالت با همکاری و استفاده از تجربیات کارخانه معروف «پالمولیو» آمریکا در این کارخانه تهیه خواهد شد. حقوق گمرکی ماده اولیه صابون در سال های گذشته کیلویی سه ریال بوده ولی امسال کیلویی یک ریال سود بازرگانی برای آن وضع شده خوشبختانه به موجب تصویب نامه شب گذشته هیئت محترم دولت کارخانجات صابون سازی از پرداخت آن معاف شده اند و این مایه نهایت تشکر می باشد.

 

باید دقت و مطالعه بیشتری می شد

در ادامه نخست وزیر که به علت تزریق واکسن حال مساعدی نداشت طی سخنانی گفت :  از آنجایی که لذتی بدون زحمت میسر نیست صنعتی شدن مملکت در مراحلی که دیگران بیست سال پیش طی کرده اند بدون تحمل مشقت و ناراحتی فراهم نشده است.

 

نفع حملات جرائد به تولید داخلی نصیب خارجی ها شد!

نخست وزیر سپس به مقالات بعضی از جراید اشاره کرد و گفت بنده می خواهم از آقایان ارباب جراید تقاضا کنم که چون گاهی گله از بی اعتمادی می شود و می گویند چرا بعضی اوقات مردم اعتماد نمی کنند باید سعی کنیم که عامل بی اعتمادی را خودمان از بین ببریم ظرف یک ماه اخیر حملاتی به کارخانجات سازنده روغن نباتی از طرف جراید شد که نتیجه اش عاید خارجیان گردید.

 

سعی کرده ام از عوام فریبی جلوگیری کنم!

برای این که وضع اقتصادی سرو صورتی پیدا کند مملکت احتیاج به فداکاری دارد ولی من سعی کرده ام از عوام فریبی جلوگیری کنم، قبل از تمام کارهای دولت منافع عموم را در نظر بگیرم. عوام فریبی کار ساده ای است ولی دولت که بر پایه عوام فریبی استوار شود بیش از دو سه ماه دوام پیدا نمی کند، بعضی ها به دولت انتقاد می کنند که اصولا دولت تاجر خوبی نیست و باید کارهای تجاری را به افراد بدهد که اداره کنند ولی دستگاه های عام المنفعه را نمی شود به دست مردم داد زیرا دچار وضع نامطلوبی می شوند چون افراد منافع خود را در نظر می گیرند ، البته باید حساب کرد که کار دستگاه های عام المنفعه نیز به ضرر دولت تمام نشود.

 

در ایران سانسور وجود ندارد بلکه نظارت می کنیم!

بعضی از روزنامه نویسان از سانسور روزنامه در ایران گله میکنند در صورتی که در اینجا سانسور نیست بلکه نظارت است و باید این نظارت باشد و بعضی از مطالب که به نظر روزنامه نویس چیز مهمی نمی آید و آن را چاپ می کنید برای دولت و تاثیر آن در مردم بسیار زیاد است.

رادیو مسکو می گوید دولت من زندان درست کرده است و  حال آنکه در تهران یک زندان بیشتر وجود ندارد و آن هم قبلا ساخته شده است و اما در مسکو آیا واقعا زندان وجود ندارد؟ در هر صورت عده ای از مردم به گفتار این رادیو ها گوش می دهند و لذت می برند.

یک قسمت تبلیغات خارجی روی تبلیغات داخلی صورت می گیرد چون معمولا هنگامی که یک خارجی به ایران می آید با طبقه سوم تماس نمی گیرد بلکه با آقایان طبقه اول و رجال ملاقات می کند و چون این آقایان همیشه اظهار عدم رضایت می کنند صحبت های ایشان سوژه برای مطالب خارجی می شود.

 

سه شرط نخست وزیر برای برگزاری انتخابات!

امینی نخست وزیر دیروز طی یک مصاحبه اظهار داشت : انجام انتخابات باید به بعداز حصول سه شرط اساسی موکول گردد شرایط مزبور به شرح زیر است: ١- پیش از انجام انتخابات باید فساد از ایران محو شود ۲- باید وسیله ای برای جلو گیری از اعمال فشار دولت بر روی مردم پیدا شود ٣- خود ملت نیز باید یاد بگیرد و درک کند که چگونه می تواند از مزایای آزادی استفاده بهتری نماید.

«روزنامه اطلاعات» با انتشار مصاحبه نخست وزیر نتیجه گرفت : با توجه به اینکه انجام این اصلاحات نیازمند مدت های طولانی است کاملا آشکار است که نخست وزیر ایران قصد انجام انتخابات را جز در آینده ندارد.

بر اساس این گزارش امینی اعتراف کرد که برای ریختن شالوده یک انتخابات آزاد، باید جامعه ایران به مرحله ای برسد که در آن مرحله اجازه فعالیت مجدد احزاب سیاسی داده شود.

 

حداکثر مالکیت یک ده شش دانگ است نه یک شهر!

صبح دیروز ارسنجانی وزیر کشاورزی و مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه برای شرکت در مراسم تحویل کارخانه خشکبار و میوه خشک کنی مراغه به وزارت کشاورزی با قطار به مراغه وارد شدند و پس از مدتی توقف در دفتر اصلاحات ارضی و بازدید محل ساختمان اتحادیه شرکت های تعاونی حوزه مراغه به محل کارخانه خشکبار و میوه خشک کنی عزیمت کردند.

ارسنجانی وزیر کشاورزی بنا به شکایت یکی از کشاورزان قریه مجید آباد، جمشید اسفندیاری مالک قربه را احضار کرد و مدتی با وی مذاکره نمود. وزیر کشاورزی ضمن طرح شکایت کشاورز قریه مجید آباد به اسفندیاری اظهار داشت : باید شما قریه «ملک کندی» را نیز که ده هزار نفر جمعیت دارد و تقریبا یک شهر کوچک است به دولت واگذار کنید تا بین کشاورزان تقسیم گردد ولی اسفندیاری زیر بار نرفت و جواب داد: چون کار من زراعت است تقاضا دارم قطعه زمینی به من واگذار کنید تا در آن به زراعت بپردازم و وزیر کشاورزی حاضر شد که قطعه زمینی از اراضی خالصه خوزستان را به وی واگذار کند.

در این مذاکرات اسفندیاری اظهار داشت پس از تصویب قانون اصلاحات ارضی ۷ قریه از املاک خود را به فرزندانش واگذار کرده است.

ارسنجانی در تهران و طی مصاحبه ای گفت «ملک کندی» شهر ده هزار نفری جمشید اسفندیاری به طور قطع از وی گرفته خواهدشد. وزیر کشاورزی بعد گفت این کاردو دلیل دارد اول آنکه ملک کندی یک شهر به تمام معنی است شهرداری دارد و ما در قانون اجازه داده ایم هر کس فقط یک ده داشته باشد نه یک شهر. مالکیت یک شهر در قانون پیش بینی نشده است.

به هر صورت چون این شخص ده قریه از قراء خود را در صورت املاک خود در اظهار نامه قید نکرده است ما فقط اجازه می دهیم یک ده از همین ده قریه را داشته باشد و باقی به دولت انتقال پیدا خواهد کرد.

 

امروز گوشت دو نرخ داشت

طبق مذاکرات جلسه اتحادیه صنف قصاب با مامورین شهرداری تصمیم گرفته شد که از امروز گوشت با بهای چهار ریال ارزان تر از سابق یعنی کیلویی 68 ریال در تهران مصرف شود.

 

بیش از ده نفر از خریداران گوشت به خبرنگاران گفتند که ما گوشت را به قیمت دیروز خریداری کردیم و دکانداران نیز گفتند که گوشت دیروز را به نرخ دیروز فروختیم و گوشت امروز را به نرخ جدید می فروشیم.

خبر دیگر این که امروز مردم با مراجعه به دفتر روزنامه ها اعتراض خود را به گران کردن نرخ نان اعلام کردند  ، مردم گفتند چون بعضی مغازه های نانوایی به علت نداشتن جواز بسته شده است عده ای از این مورد سوء استفاده کرده نان را یا گران تر از نرخ دولتی می فروشند و یا این که با کم فروشی عملا نان را گران تر به مردم می فروشند در حالی که باید مسئولین امر دقت کنند و جلوی آن را بگیرند.

 

حقوق کادر شهربانی اضافه شد

امروز کسب اطلاع شد که شهربانی کل کشور حقوق افسران و درجه داران و پاسبانان و بازرسان شهربانی را ترمیم می کند و تا حد امکان به پایه حقوق افسران ارتش و ژاندارمری می رساند.

سرلشکر نصیری رئیس شهربانی کل کشور ضمن تایید این خبر اظهار داشت : این جانب از مدت ها پیش در صدد ترمیم حقوق افسران و افراد شهربانی بودم و خوشبختانه با مساعدت دولت اکنون این نظر به مرحله اجرا در می آید.

رئیس شهربانی کل کشور افزود : نظر اساسی ما این بود که حقوق افسران شهربانی را با حقوق افسران ارتش و ژاندارمری تطبیق دهیم ولی به علت ضعف مالی خزانه دولت این کار به نحو کامل انجام نشد ولی دولت مساعدت کرد که تا حدی این منظور برآورده شود و از این جهت قرار شد که با پرداخت پاداش این ترمیم حقوق عملی شود و پس از افتتاح مجلس لایحه ای در این مورد تقدیم شود و به طور کامل حقوق افسران و سایر کارمندان ذیحق شهربانی ترمیم شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.