15 اردیبهشت 1341

15 اردیبهشت 1341

اعتصاب معلمین تنها بهانه روی کار آمدن امینی بود / علت سقوط شریف امامی و روی کارآمدن امینی سیاست خارجی بود!/حقایق و واقعیاتی درباره حکومت یک ساله دکتر امینی/مهم ترین کار و بزرگترین ایراد علی امینی یکی است!/امینی اختیار استعفای خودش را هم ندارد!/بلوچستان و سیستان در چنگال خشکسالی و گرسنگی /تقسیم اراضی در قزوین ، لشت نشاء و کوچصفهان /مردم خوب هستند تقصیر از اولیای امور است /در همه طبقات مردم یاس و ناامیدی به وجود آمده است/تلگراف شمس پهلوی به شاه درباره سیل زدگان /سقوط یک جت در «زاویه زرند »/پاسخ منفی بانک رهنی به سیل زدگان!

اعتصاب معلمین تنها بهانه روی کار آمدن امینی بود / علت سقوط شریف امامی و روی کارآمدن امینی سیاست خارجی بود!

« مجله خواندنی ها » در شماره امروز خود به اولین سالگرد روی کار آمدن دولت « علی امینی » پرداخته و نوشت : امینی در نیمه اردیبهشت ماه گذشته به دنبال جنجالی که بر سر اعتصاب معلمین برخاست و به استعفای مهندس شریف امامی از مقام نخست وزیری منجر شد بر سرکار آمد، ولی این حادثه در واقع تنها بهانه ای برای روی کارآمدن امینی بود و آن چه موجب سقوط حکومت شریف امامی شد روشی بود که آن دولت در سیاست خارجی در پیش گرفته بود نه اعتصاب معلمین که در شرایط آن روز ایران دلیل کافی و قانع کننده ای برای سقوط دولت به شمار نمی رفت.

حکومت یک ساله دکتر امینی یکی از ادوار پرحادثه و پرجنب و جوش سیاسی ایران در سال های بعد از شهریور 1320 به شمار می رود. این دولت در سیاست خارجی روش ثابت و محکمی در پیش گرفته و بیش از کلیه دولت های گذشته ایران اعتماد و اطمینان غرب، مخصوصا آمریکا را به خود جلب کرده است، ولی توفیقی که در سیاست خارجی نصیب این دولت شده هنوز در سیاست داخلی به دست نیامده و بیلان اقدامات این دولت در داخل از یک سلسله کارهای ناقص و ناتمام تشکیل می شود.

 

حقایق و واقعیاتی درباره حکومت یک ساله دکتر امینی

« علی اصغر امیرانی » در یادداشت امروز خود در « مجله خواندنی ها » نوشت :

 

یک سال تمام مدت کمی نیست، اگر این مدت برای سایر دولت ها که پیوسته مراجعین و مزاحمینی به اسم وکلای مجلس داشتند کم باشد برای دولتی که تقریبا بی سر خر حکومت می کند کم نیست.

اشکال کار دکتر امینی در این است که از صبح تا شب گرفتاری ها و مشکلاتی را باید درو کند که کاشت خودش نیست و نیز بذر اصلاحی را می کارد که درو کردن آن به دوران خودش ممکن است دست ندهد مضافا به این که این اصلاحات دشمن درست کن هست ولی دوست راضی کن نیست.

 

مهم ترین کار و بزرگترین ایراد علی امینی یکی است!

یکی از مهم ترین کارهایی که به دکتر امینی نسبت می دهند انحلال مجلس شورای ملی است و بزرگترین ایرادی هم که بر او می گیرند و من خود در این هر دو نظر با مردم هم عقیده هستم این است که چرا انتخابات را انجام نمی دهد؟!

 

امینی اختیار استعفای خودش را هم ندارد!

با تمام اقتدار و اختیاری که امینی دارد و یا برایش قائل هستند به نظر من حتی اختیار استعفای خودش را هم ندارد و اگر کار غیر از این بود هم اکنون مدت ها بود که رفته بود.

آن چه امینی را اکنون نگاه داشته صرف نظر از عوامل حمایت کننده ، بی جانشینی است، جانشین امینی هر کسی باشد، دست راستی افراطی از نوع « ژنرال سالان »  یا چپی افراطی از نوع « فیدل کاسترو » و یا ملی ملی از نوع « نهرو » نمی تواند باشد.

حکومتی که مردم و مملکت ما اکنون و در آینده بدان احتیاج دارند حکومتی است که در جهت خواست های آن ها با توجه به منافع و مصالح کلی مملکت گام بردارد. هر کس که برنامه کاری غیر از این دارد بهتر آن است که از خانه بیرون نیاید تا ناچار نشود دوباره راه خانه خود را در پیش گیرد و این همان چیزی است که سال گذشته در همین موقع خطاب به دکتر امینی نوشتم که : « اگر نمی توانید در جهت تمایلات مردم قدم بردارید، لطفا از هم اکنون به خانه خود بازگردید.»

امیرانی در ادامه بار دیگر به برنامه مبارزه با فساد پرداخته و نوشته است : کار مبارزه با فساد دولت امینی عیبش این است که برنامه خاص و تعیین شده ای ندارد و به ترتیب الاهم فالاهم هم نیست...هنوز به آستان مبارک سازمان ها و شرکت ها و دستگاه هایی که بدنامی فساد ریالی و ریخت و پاش دلاری آن ها برای مردم اظهر من الشمس می باشد کوچک ترین جسارتی نشده در حالی که متصدیان دستگاه هایی که به مراتب گناه آن ها کمتر و سبک تر است مدت ها است در بازداشت بوده و یا محکومیت پیدا کرده اند.

نویسنده با بیان این که نمی توان روی وام های خارجی حساب باز کرد نوشته است : آن چه امینی می تواند اکنون روی آن حساب کند و حتی به حساب آن چک بکشد و مردم هم از او راضی و خشنود خواهند شد صرفه جویی کامل و شدید در بودجه مملکتی و کم کردن تشکیلات و ادارات زائد و کارمندان زائدتر سازمان های دولتی است.

به استثنای اواسط ملی شدن نفت و انتشار اوراق قرضه هیچ دوره ای مانند حالا افکار عمومی مملکت آماده برای پذیرفتن هر نوع صرفه جویی و مخالفت با هر نوع ولخرجی نبوده است کما این که در هیچ دوره ای هم مانند دوران تورم ارزی دکتر اقبال دستگاه ها و متصدیان آن آماده ریخت و پاش نبودند.

 

بلوچستان و سیستان در چنگال خشکسالی و گرسنگی

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت : چند ماه است که استان سیستان و بلوچستان گرفتار خشکسالی است و در این منطقه بارندگی روی نمی دهد به طوری که برخلاف سال های گذشته در بیابان های بلوچستان حتی علف هم نروئیده است در نتیجه این خشکسالی غلات در این منطقه کمیاب شده و در بعضی نقاط اهالی برای تامین نان مصرفی خود سخت در مضیقه قرار گرفته اند و خطر گرسنگی آن ها را تهدید می کند.

 

تقسیم اراضی در قزوین ، لشت نشاء و کوچصفهان

امروز سازمان اصلاحات ارضی آگهی اجرای لایحه اصلاحات ارضی را در رامند قزوین انتشار داد.

در نظر است تا خرداد ماه پنج منطقه از پنج استان دیگر کشور برای اجرای قانون اصلاحات ارضی اعلام گردد.

سازمان اصلاحات ارضی در نظر دارد تا آخر خرداد ماه کار تقسیم املاک مازاد را در مراغه به پایان برساند و سازمان اصلاحات ارضی مراغه را که کار آن انتقال گرفتن املاک مازاد و سپس منتقل کردن آن به زارعین بوده است منحل کند.

آخر وقت امروز آگهی اجرای قانون اصلاحات ارضی در منطقه لشت نشاء و کوچصفهان نیز صادر شد، از طرف وزارت کشاورزی مقدمات تقسیم املاک این منطقه نیز فراهم شده است و پس از طی مدت قانونی اسناد مالکیت اراضی آن بین کشاورزان تقسیم خواهد شد.

 

مردم خوب هستند تقصیر از اولیای امور است

نخست وزیر در مراسم دادن اونیفورم به کارگران شرکت واحد گفت : مردم خوب هستند تقصیر از اولیای امور است.

اگر ما وارث خرابی های گذشته نبودیم ظرف یک سالی که گذشت خیلی کارها می توانستیم انجام دهیم نمونه کارهای ما همین دستگاه اتوبوسرانی است که سابق چگونه بود و حالا چطور اداره می شود.

اگر در سابق حسن اداره به کار می رفت ما دچار این قرض های هنگفت نسبت به خارج و داخل نبودیم.

 

در همه طبقات مردم یاس و ناامیدی به وجود آمده است

در اثر عدم تدبیر اولیای امور در تمام طبقات بخصوص جوانان یاس و ناامیدی به وجود آمده و اگر تدبیری در بهبودی امور به کار می رفت اثرات آن ظاهر می شد، باید مطمئن بود کارهایی که می شود بالاخره نتیجه اش ظاهر خواهد شد.

 

 

تلگراف شمس پهلوی به شاه درباره سیل زدگان

«روزنامه اطلاعات » نوشت : در بدو وقوع سیل و مصیبت وارده به مردم اطلاع داده شد که شاه به محض اطلاع از این سانحه به وسیله شمس پهلوی مراتب تاثر ملوکانه و همدردی و تسلی نسبت به آسیب دیدگان را به وسیله خواهر نیکوکارشان به هیئت مدیره جمعیت شیر و خورشید سرخ ابلاغ فرمودند و در مطبوعات انعکاس یافت.

در تعقیب این پیام شاهانه تلگرافی هفته پیش از طرف والاحضرت درباره آسیب سیل و اقدامات جمعیت شیر و خورشید سرخ حضور شاهنشاه مخابره گردید در متن تلگراف شمس پهلوی به شاه آمده است : اگر چه این بارندگی ها برای زراعت و آب آشامیدنی مردم بسیار مفید بوده است ولی با کمال تاسف جریان سیل در بعضی از دهات اطراف کرمان و اراک و بیرجند و کاشمر و ورامین و گرمسار و سبزوار و حوالی شهر ری و جنوب شهر تهران خسارات قابل توجهی وارد کرد.

وضع آسیب دیدگان روی هم رفته رو به بهبود است!

شاه نیز در پاسخ به شمس پهلوی مراتب تاثر عمیق و تسلیت خود را به عموم آسیب دیدگان اعلام کرد!

 

سقوط یک جت در «زاویه زرند »

بعد از ظهر پریروز یک فروند هواپیمای جت اف – 86 به خلبانی ستوان دوم محمدحاج اسماعیلی حسین آبادی در نزدیکی زاویه زرند از توابع شهرستان ساوه سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

 

پاسخ منفی بانک رهنی به سیل زدگان!

از بامداد صبح امروز گروهی از مردم در مقابل بانک رهنی اجتماع کرده بودند تا  تقاضای وام خود را تسلیم بانک کنند و برای تعمیر و تکمیل خانه خود از بانک وام بگیرند.

تعداد متقاضیان بیش از 1500 نفر بود و بیشتر آنان مردم نواحی جنوب تهران و مناطق سیل زده بودند، ولی تا آخر وقت امروز بانک رهنی از هیچ کدام از آن ها تقاضا قبول نکرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.