14 اردیبهشت 1341

14 اردیبهشت 1341

نائب رئیس اسبق مجلس دیوانه شد!/مسئله بیکاری مشکل بزرگی برای دولت به وجود آورده است/سیاست شوروی در ایران تغییر می کند/امینی در ترازوی قضاوت یک نشریه!/اقداماتی که به عنوان گام های مثبت حکومت امینی تلقی شد/اقداماتی که به عنوان گام های منفی حکومت امینی تلقی شد/نامه سرگشاده به وزیر کشاورزی ؛ مردم از فرط بیچارگی به غارها و شکاف کوه ها پناه برده اند!

نائب رئیس اسبق مجلس دیوانه شد!

« تهران مصور » نوشت :  مهندس رضوی نائب رئیس اسبق مجلس که گویا اکنون در آتن به سر می برد دچار کسالت شدید روحی شده و قرار است به لندن منتقل و در بیمارستان بستری شود.

مهندس رضوی در آتن به نام جبهه ملی سخنانی گفته که مورد تایید کمیته مرکزی جدید در تهران قرار نگرفته و طی اعلامیه ای آن را تکذیب کرده است.

گفته می شود در جبهه ملی بر سر همین موضوع دودستگی جدیدی پدید آمده و برخی از سران جبهه ملی به حالت قهر تهران را ترک کرده اند.

 

مسئله بیکاری مشکل بزرگی برای دولت به وجود آورده است

« تهران مصور » نوشت : مسئله بیکاری مشکل بزرگی را برای دولت به وجود آورده است، در حال حاضر در تهران و سایر شهرستان ها عده زیادی کارگر بیکار می باشند و این افراد که زادگاه های خود را ترک نموده و دهات را خالی ساخته اند سرمایه های بزرگ انسانی هستند که راکد و بی مصرف مانده اند.

 

سیاست شوروی در ایران تغییر می کند

« تهران مصور » نوشت : با خاتمه جلسات شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی موضوع تغییر سیاست شوروی در ایران بار دیگر مورد بحث محافل سیاسی قرار گرفته است.

گفته می شود تغییرات جدید در قسمت خاورمیانه وزارت خارجه شوروی نشانه آن است که خروشچف مشغول پی ریزی سیاست تازه ای در خاورمیانه من جمله ایران است. در این صورت تا یک ماه دیگر اثرات این سیاست تازه مشهود خواهد شد.

 

امینی در ترازوی قضاوت یک نشریه!

«تهران مصور » در گزارشی به بررسی عملکرد یک ساله دولت علی امینی نخست وزیر پرداخت.

 

اقداماتی که به عنوان گام های مثبت حکومت امینی تلقی شد

 •  انحلال مجلسین

طرفداران دولت انحلال مجلسین ایران را یکی از اولین و جالب ترین اقدامات دکتر امینی می شمارند. اصولا دخالت دولت ها موجب ایجاد حس بدبینی نسبت به مجلسین گردید و همین دلیل انحلال مجلسین حتی مورد تأیید عده ای از خود نمایندگان واقع شد و مخالفت حادی با آن به عمل نیامد.

 • دستگیری متنفذین

این اقدام گذشته از علل معنوی آن این حسن را داشت که مردم تا حدود زیادی امیدوار شدند به این که حکومت امینی حکومت حرف نیست خصوصا این که این موضوع ادامه پیدا کرد و به فاصله کمی نزدیک به صد نفر از کسانی که همواره در زمان حکومت های پیشین در رأس کار بودند به زندان افتادند.

 • قطع ارز تحصیلی

اقدام امینی در زمینه قطع ارز تحصیلی ۴۰۰ دانشجوی ثروتمند ایرانی در خارج و محافل عمومی با استقبال روبروشد اگرچه بعدا آشکار شد که گروهی بیگناه هم با این آتش سوخته اند.

 • تحدید واردات

یکی از اقدامات مؤثر دولت امینی که از نظر بین المللی وحفظ پرستیژ و شخصیت ایران در میان کشورهای خارجی نیز اثر فراوان داشت تحدید واردات بود. این موضوع باعث شد که درهای ایران به روی کالاهای عجیب و غریب ممالک خارجی بسته شود وذخیره ارزی ایران رو به فزایش بگذارد

 • جلوگیری از ورود رقاصه ها

گر چه این تصمیم مدت زیادی عمر نکرد و به زودی باز از سر نو تهران زیارتگاه دلبران شرق وغرب شد ولی همین مسئله در همان مدتی که به شدت به آن عمل گردید باعث شد که از خروج مقدار زیادی ارز جلوگیری شود

 • مسافرت تفریحی

سالیانه میلیون ها تومان ارز توسط عده ای از خوشگذرانان به عناوین مختلف به جیب کشورهای اروپایی و آمریکایی سرازیر می شد. امینی با جلوگیری از مسافرت های تفریحی توانست مبلغی بیش از یک میلیارد ریال صرفه جویی نماید.

 • حقوق معلمین

ترمیم حقوق معلمین و پرداخت اضافات فرهنگیان از اقدامات مثبت کابینه امینی است و با اجرای قولی که در این مورد داده شده بود وضع زندگی فرهنگیان تا حدودی بهبود یافت.

 • اصلاحات ارضی

گرچه گفتند فشار زمان و سیاست خارجی امینی و ارسنجانی را وادار به  این کار کرده است، امینی با این عمل خود به خوبی نشان داد که مخالف سرمایه داری افراطی قرون وسطایی است اگرچه مخالفین می گویند این شکل تقسیم اراضی، هم سطح محصول و هم میزان اعتماد زارعین وملاکین را پائین خواهد آورد، بدون آنکه قصد مجامله داشته باشیم باید بگوئیم که این اقدام امینی از جالب ترین کارهایی بود که هر گز کسی تصور اجرای آنرا آن هم از طرف یک سرمایه دار که مخالفانش اورا فئودال هم می نامند نمی کرد .

 

اقداماتی که به عنوان گام های منفی حکومت امینی تلقی شد

 • عدم انجام انتخابات

امینی بدین ترتیب به مخالفان خود میدان داد تا علیه او حربه مخالفت با قانون اساسی را بلند کنند و او را ضد قانون قلمداد نمایند. امینی با عدم انجام انتخابات اگرچه ثابت کرد که به ماموران دولت خود اطمینان کافی ندارد ولی مخالفان او فرصت یافتند تا بگویند که امینی خلاف اصول مشروطیت رفتار کرده است.

 • تحدید فعالیت مطبوعات

فشار دکتر امینی برای انتشار مطبوعات سالم گرچه مورد تاییده بود ولی چند توقیف و سپس برخی فشارهای دیگر به مطبوعات فرصتی به دست مخالفان داد.

 • بازداشت بدون دلیل

گرچه بازداشت عده زیادی از متهمین به فساد مورد تایید مردم بوده و از اقدامات مثبت دولت به شمار میرود ولی بودند میان همان افراد که دلایل بازداشت آنان بسیار ضعیف بوده و حتی برخی از آنان اساسا بدون دلیل بازداشت شده و بدون دلیل نیز آزاد شدند.

 

 •  عدم اعتماد در بازار

در زمان حکومت یک ساله امینی بازار ایران به وضع محسوسی تحرک وجنبش خودرا از دست داد و سرمایه هایی که می توانستند به کار افتند، در گاوصندوق ها به امانت گذاشته شدند، چندین تاجر معتبر ورشکسته شدند و صدها خرده تاجر تا پای ورشکستگی قطعی پیش رفتند.

 • مسئله جوانان

نمی توان فراموش کرد که حادثه دانشگاه تهران من حیث المجموع واقعه دلپذیری نبود. این موضوع به معاندین دکتر امینی فرصت داد تا حربه و سلاح نسل جوان را مستقیما متوجه حکومت «ضد فساد» و «ضد فئودال» بکنند در صورتی که اگر این نیرو درست رهبری شده بود ، امینی هم اکنون دارای طرفداران روشنفکر زیادی بود.

 •  گرانی

اگرچه دولت امینی اعلام کرده بود که در دوران زمامداری خود خواهد کوشید تا هزینه زندگی مردم پائین بیاید ولی در عمل این حرف وارونه شد و هزینه زندگی بالاتر رفت گرانی آب و گرانی نرخ پست و تلگراف، که غیر مستقیم در همه چیز اثر گذاشت رانمی توان جزو اقدامات مفید امینی در یک سال گذشته محسوب داشت.

 • وضع کارمندان

همان اندازه که افزایش حقوق فرهنگیان یکی از اقدامات مثبت دولت به شمار می رود به همان اندازه نیز عدم توجه به وضع سایر کارمندان نقطه ضعفی برای دولت محسوب می شود.

 

نامه سرگشاده به وزیر کشاورزی ؛ مردم از فرط بیچارگی به غارها و شکاف کوه ها پناه برده اند!

« تهران مصور » نامه سرگشاده ای به وزیر کشاورزی منتشر ساخت و از وی خواست تنها در تهران ننشیند و منتظر گزارشات باشد بلکه به استان ها سفر کرده و وضعیت رقت بار زارعان را ببیند.

در این نامه آمده است : وزارت بر عده ای زارع مفلوک و از همه جا مایوس افتخاری ندارد اگر چه اقدام شما در مورد اصلاحات ارضی برای اولین بار قدمی است در راه تامین آسایش زارعین ولی امروز تنها به این مسئله نباید توجه داشت زیرا مسئله خشکسالی یک مسئله فوری و حیاتی است.

آقای وزیر کشاورزی! همه اش در تهران نباشید و به این اکتفا نکنید که بازرسان شما حقایق را برایتان گزارش خواهند داد بار سفر را ببندید و سری به استان خوزستان بزنید و از زارعینی که در یک کیلومتری شمال شوشتر زندگی می کنند دیدن نمائید نمونه رقت باری مشاهده خواهید کرد که شاید در تمام زندگی خود این چنین وضعی را ندیده باشید.

در این نقطه بیش از صد خانوار بلا زده که تمام مزارعشان به واسطه خشکسالی و از همه بدتر هجوم ملخ از دست داده اند و دار و ندار حتی چادرهای خود را فروخته و مصرف قوت خود نموده اند ، عده ای مریض شده اند پول هم ندارند که به دکتر مراجعه نمایند.

مردم از فرط بیچارگی به غارها و شکاف کوه های اطراف شوشتر پناه برده اند که هر آن بیم جدا شدن تکه کوهی و ازبین رفتن عده ای می رود!

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.