9 اردیبهشت 1341

9 اردیبهشت 1341

طوفان دیشب تهران چادرهای سیل زدگان را از جا کند /به مسئله افزایش آب بها رسیدگی می شود /اظهارات سخنگوی وزارت فرهنگ درباره تعطیلات تابستانی /دانشجویان ایرانی که در رشته های بدون نیاز در خارج تحصیل می کنند!/در سمینار مسائل اجتماعی تهران پیرامون منطقه بهجت آباد بحث شد ؛ مردان باشرف در اردوگاه فقر/تصمیم جدید دولت تاثیر اساسی در وضع بازار نخواهد داشت و مشکل بازار را حل نخواهد کرد/دلیل عقب ماندگی صنایع داخلی چیست؟!/سردخانه ای که محصولات صادراتی دانمارک به ایران را سالم نگاه خواهد داشت!

طوفان دیشب تهران چادرهای سیل زدگان را از جا کند

طوفان دیشب تهران چادرهای سیل زدگان را از جا کند و آب و گل وارد چادرها شد. وضع چادرهای سیل زدگان در اثر سرایت رطوبت و باران اسف انگیز است.

خبر دیگر این که سیل مغازه های آبیک را ویران کرد و بر اثر بارندگی مجدد، قریه قلعه نو اراک طعمه سیل شد.

 

به مسئله افزایش آب بها رسیدگی می شود

پیش از ظهر امروز هیئت مدیره شورای عالی و روسای انجمن های محلی تهران با نخست وزیر دیدار کردند.

در این ملاقات علی امینی گفت: من نمی دانم عمل سازمان آب در مورد افزایش بهای آب صددرصد صحیح بوده است یا نه اما به هر صورت باید کمیسیونی با حضور نمایندگان مردم به این امور رسیدگی کند.

وی ادامه داد: به هر صورت این سازمان بایستی قادر به ادامه وظیفه خطیر خود باشد. در مورد آب بها لازم است رسیدگی شود و اگر ضمن رسیدگی معلوم شد در افزایش قیمت آب اشتباهی صورت گرفته است البته می توان آن را اصلاح کرد.

نخست وزیر افزود: در عین حال باید دخل و خرج و استهلاک دستگاه و تاسیسات سازمان را هم در نظر گرفت و نباید در این مورد هو و جنجال راه انداخت، بلکه بایستی موضوع آب با دقت و توجه کامل مورد رسیدگی قرار گیرد.

در پایان نخست وزیر وعده داد که کمیسیونی برای رسیدگی به موضوع آب تشکیل شود و این کمیسیون با حضور نمایندگان شورای عالی انجمن های محلی و مهندسین و مطلعین، مسئله آب را مورد مطالعه قرار دهد و نتیجه را گزارش دهد.

 

اظهارات سخنگوی وزارت فرهنگ درباره تعطیلات تابستانی

امروز سخنگوی وزارت فرهنگ گفت موضوع تقلیل تعطیلات تابستانی مورد نظر نیست. اصولا چنین بحث و فکری در وزارت فرهنگ مطرح نیست و برای آغاز و پایان سال تحصیلی آئین نامه هایی است که طبق آن عمل می شود.

 

دانشجویان ایرانی که در رشته های بدون نیاز در خارج تحصیل می کنند!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: این شوخی نیست. از وزارت فرهنگ آمار بخواهید که الان در خارجه چه تعداد دانشجوی ایرانی در رشته دکورسازی تحصیل می کنند و بپرسید کی به این ها گفته بروند دکورسازی بخوانند؟! و حقیقت این است که هیچ کس به آنها نگفته نخوان! جوان است، دپیلم از دبیرستان می گیرد، با یک گذرنامه دانشجویی به اروپا یا امریکا می رود، در آن جا می بیند هندو و عرب و مغول و زنگی که کارشان حساب دارد میزهای مدرسه طب و راه سازی و معدن شناسی و کشاورزی را گرفته اند. این در و آن در می زند. به او می گویند از مدرسه دکورسازی هم می توان دیپلم گرفت. او چه می خواهد دیپلم می خواهد. مثل تشنه ای که به آب برسد دانشکده دکورسازی را می چسبد و سه سال چهار سال عمرش را پشت سر می گذارد و با دیپلم دکورسازی به ایران برمی گردد. حالا که برگشته تکلیفش چیست؟ لابد باید برود در خانه های سیل زدگان دکور بسازد!

یکی نیست بپرسد این دانشجو را کی فرستاد، کی به او گذرنامه داد، کی به او ارز می دهد، کی در خارج مسئول اوست. البته وقتی محصل از تهران راه افتاد بدون اینکه هدفی داشته باشد و کسی بداند برای چه می رود و کسی نباشد به او بگوید مملکت تو در این رشته به متخصص و عالم نیازمند است، به قول وزارت فرهنگ زبان هم ندانست، شما انتظار دارید به نیروی سحر و معجزه فارغ التحصیل شود یا مثل آن حکمای خیالی شب توی حوض برود صبح بحر العلوم از آب درآید؟

 

در سمینار مسائل اجتماعی تهران پیرامون منطقه بهجت آباد بحث شد ؛ مردان باشرف در اردوگاه فقر

در سمینار مسائل اجتماعی تهران پیرامون منطقه بهجت آباد بحث شد. خانم نفیسی از طرف موسسین انجمن محلی بهجت آباد اظهار داشت: اعضای انجمن ما مثل همه، این زاغه های پایتخت را دیده و از آن ها خبر داشتند. ما از وجود آن ها متاثر بودیم و خود می دانستیم چه مردمان تهی دستی در آن جا ساکن اند، اما برای فرد فرد ما مشکل بود کار موثری بکنیم.

عده بسیاری از سکنه بهجت آباد کسانی هستند که ما اسم آنها را مهاجرین روستایی گذاشته ایم. آنها در نتیجه خشکسالی پی در پی، اشکالات آبیاری یا مشاجره با مالک بدرفتار به این جا آمده اند و یا در پی این عقیده بی جا که در خارج از تهران رواج دارد که کوچه های شهر را از طلا فرش کرده اند و اگر کسی خم شود آن ها را جمع می کند زندگانی خود را رها کرده و به امید واهی به این جا کشیده اند.

یک روستایی بی سواد که هیچ گونه تربیت حرفه یا تخصصی ندارد در یک شهر بزرگ نمی تواند به آسانی کاری پیدا کند؛ عمله یا گل کش می شود؛ زیرا که در هر حال کلنگ زدن را زودتر یاد می گیرد وانگهی در ده سال گذشته تهران مبتلا به جنون ساختمان بود؛ پی‌درپی پی می کندند و بناها عمله ها را به کار می گرفتند و باز هم کم داشتند. مهاجرین روستایی خود بخود به یک سعادت مالی رسیدند که در نظر ما کاملا ناچیز بود. شتابان این سعادت را به خویشاوندان و دوستان خودشان که در ده مانده بودند گفتند و ایشان را تشویق کردند که به آن ها ملحق شوند؛ زیرا که هم کار پیدا می کردند و هم می توانستند برای خود خانه بسازند و عاقبت پولی را که روستائیان رنگ آن را ندیده بودند به چنگ آرند.

 

تصمیم جدید دولت تاثیر اساسی در وضع بازار نخواهد داشت و مشکل بازار را حل نخواهد کرد

روزنامه «اطلاعات» در ستون «جریان روز» شماره امروز خود نوشت: هفته گذشته دولت با صدور تصویب نامه ای، مالیات معاملات اراضی و املاک غیرمنقول را از چهار درصد به دو درصد تقلیل داد و حالا صحبت از این است که قیمت منطقه ای، که مالیات بر اساس آن تعیین و اخذ می شود، 25 یا 30 درصد تقلیل داده شود.

وقتی در سال گذشته، در اجتماع اتاق بازرگانی تهران از نخست وزیر خواسته شد که مالیات معاملات زمین کاهش یابد، برای این بود که سرمایه های عده ای از بازرگانان و صاحبان صنایع که در زمین ها راکد افتاده دوباره به بازار برگردد و گره از کار عده ای بگشاید.

بعد از چند ماه، دولت تصمیمی را که مورد تقاضای بازرگانان و صاحبان صنایع بود اتخاذ کرد، دلایل متعددی در دست است که نشان می دهد با تقلیل مالیات معاملات زمین، حداقل تا مدتی نسبتا طولانی، بورس بازی زمین به وضع سابق تکرار نخواهد شد. اگر هم معاملات کم و بیش جریان پیدا کند تاثیر اساسی در وضع بازار نخواهد داشت و مشکل بازار را حل نخواهد کرد. برای کمک به بازار اقدام مزبور لازم بود ولی کافی نیست.

 

دلیل عقب ماندگی صنایع داخلی چیست؟!

رئیس هیئت مدیره شرکت ماشین سازی ایران گفت: رقابت محصولات خارجی و نبودن حمایت کافی مانع پیشرفت صنایع کشور و یکی از علل عقب ماندگی آن ها است.

 

سردخانه ای که محصولات صادراتی دانمارک به ایران را سالم نگاه خواهد داشت!

بعدازظهر روز جمعه، سورن اورگارد، رئیس هیئت مدیره شرکت دانیر که به اتفاق کارل اسکیت، وزیر کشاورزی دانمارک و چند تن از مقامات اقتصادی آن کشور برای شرکت در مراسم گشایش سردخانه 2500 تنی دانیر وارد تهران شده اند، طی مصاحبه ای با خبرنگاران و نمایندگان جراید اظهار داشت: سردخانه تهران در ردیف جدیدترین سردخانه های مشابه خود در دانمارک می باشد.

سورن اورگارد اظهار داشت: شرکت دانیر یک شرکت مختلط ایرانی و دانمارکی است که نیمی از سرمایه آن را دانمارک و نیم دیگر را ایران تامین کرده است.

شرکت دانیر از ابتدای تاسیس به ضرورت ساختمان سردخانه های مدرن و مناسبی که بتواند محصولات قابل فاسد شدن را در آن نگاه دارند پی برد؛ زیرا در ایران چنین سردخانه هایی که بتواند لبنیات، گوشت، ماهی و سبزی و مواد دیگری از این قبیل را برای مدتی سالم و تازه نگاه دارد وجود نداشت.

یکی از خبرنگاران در مورد سهمیه مواد غذایی دانمارک سوال کرد، اورگارد در پاسخ این سوال گفت: در حال حاضر هشتاد درصد مواد غذایی ما که به مردم عرضه می شود از مواد غذایی و محصولات درجه اول داخل کشور و تنها 20 درصد از خارج و دانمارک تامین می شود و شرکت دانیر پس از بسته بندی، این محصولات را در سردخانه های خود برای توزیع انبار می کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.