8 اردیبهشت 1341

8 اردیبهشت 1341

صاعقه در تهران به چند خانه آسیب زد /با تقلیل مالیات معاملات ارضی و املاک ؛ معاملات ارضی دوباره به جریان می افتد /ده کیلومتر از جاده تهران ـ رشت را آب برد /بین راه تهران و تبریز ؛ یک هواپیما سقوط کرد /تهران سراسر ایران را می بلعد /پهلبد: تجدید افتخارات گذشته ایران هدف نهایی ما است /خلا امروز در کشور یک خلا معنوی است!/دولت ها به دلیل عدم اطلاع نمی توانند از وضع دفاع کنند!/مقررات جدید برای اعزام دانشجو به خارج تدوین می شود /کندی: نگاهی به نقشه جهان بیندازید و تحت الحمایه های ما را ببینید!/بزرگترین سردخانه ایران افتتاح می شود /درآمدهای اختصاصی وزارتخانه ها تحت کنترل وزارت دارایی مصرف می شود /نخست وزیر در سازمان برنامه، برنامه عمرانی سوم را بررسی کرد/تشکیل فرماندهی واحد نظامی مورد بحث قرار می گیرد /اصلاحات مقررات واردات و صادرات /شایعه ای که مردم روستاها را به تهران می کشاند

صاعقه در تهران به چند خانه آسیب زد

به دنبال طوفان و رگبار شدید پریشب دوباره در تهران سیل جاری شد و بعضی خیابان ها بسته شد و عبور و مرور اتومبیل ها متوقف گردید.

نخست وزیر از محلات سیل زده تهران و دهات شهر ری بازدید کرد و با سیل زدگان صحبت کرد.

مامورین ارتش و ژاندارمری و برزن ها با تجهیزات لازم آماده اند تا در صورت وقوع مجدد سیل به کمک بشتابند.

صاعقه در تهران بر چند خانه فرود آمده و به آن ها آسیب رسانده است.

 

با تقلیل مالیات معاملات ارضی و املاک ؛ معاملات ارضی دوباره به جریان می افتد

تقلیل مالیات املاک غیرمنقول و اراضی یکی از مهم ترین مسائل روز شده است. متن تصویب نامه دولت ظرف یکی دو روز آینده برای اجرا به محاضر ابلاغ می شود و کار تقلیل قیمت منطقه ای نیز ظرف چند روز آینده انجام خواهد گرفت.

انتظار نمی رود رونق معاملات زمین و املاک غیرمنقول بساط بورس بازی سابق را دوباره به وجود آورد، ولی موجب خواهد شد سرمایه هایی را که بازرگانان و صاحبان صنایع که به صورت اراضی راکد افتاده است به امور بازرگانی و تولیدی باز گردد.

امروز نیز مانند گذشته معاملات اراضی و املاک و اموال غیرمنقول در محاضر تهران تعطیل بود؛ زیرا صاحبان املاک و طرفین معامله به علت تصویب نامه روز پنجشنبه که میزان مالیات را از چهار درصد به دو درصد تقلیل داد، حاضر نبودند با مقررات قبلی که تا ابلاغ رسمی تصویب نامه دولت به محاضر حاکم بر معاملات است معاملات خود را انجام دهند.

 

ده کیلومتر از جاده تهران ـ رشت را آب برد

مردم شهرستان ها هنوز از لطمات و خسارات ناشی از بارندگی های شدید چند روز گذشته رهایی نیافته بودند که بعد از ظهر روز پنجشنبه گذشته مجددا در اغلب شهرستان ها بارندگی های شدید توام با تگرگ روی داد و بر اثر آن در بعضی نقاط سیل جاری شد و خسارات تازه ای به بار آورد.

در ساوه سیل شهر را فرا گرفت و راه تهران ـ ساوه در یک نقطه قطع گردید و ده کیلومتر از جاده تهران ـ رشت را نیز آب برد.

 

بین راه تهران و تبریز ؛ یک هواپیما سقوط کرد

عصر دیروز یک فروند هواپیما که از تبریز عازم تهران بود بین ترکمن چای و قره چمن به علت نامعلومی دچار سانحه شد و سقوط کرد. در این حادثه خلبان و کمک خلبان هواپیما که هنوز هویت آن ها معلوم نشده است جان سپردند.

 

تهران سراسر ایران را می بلعد

در آخرین جلسه سمینار مسائل اجتماعی تهران اعلام شد با تمرکز کلیه امور در پایتخت، تهران سراسر ایران را می بلعد.

67 درصد دارندگان تحصیلات عالیه، یک سوم کارخانه ها و قسمت عمده بودجه مملکتی در تهران متمرکز شده اند و هزینه زندگی در تهران 60 درصد از کلیه شهرستان های کشور گران تر است.

فقط 7 درصد از مجموع کارمندان دولت دارای تحصیلات فوق لیسانس هستند و یک دهم جمعیت ایران را خانواده های کارکنان دولت تشکیل می دهند.

در برابر هر 13 کارمند مرد یک کارمند زن در ادارات مشغول کار است.

 

پهلبد: تجدید افتخارات گذشته ایران هدف نهایی ما است

صبح روز پنجشنبه علی امینی، نخست وزیر، به منظور آشنایی و تماس اولیه با هنرهای زیبای کشور به مرکز هنرهای زیبا رفت و از سازمان سمعی و بصری آن دیدن کرد. در این بازدید ناصر ذوالفقاری، وزیر مشاور، و مسعود فروغی، معاون نخست وزیر، و جمعی از مدعوین حضور داشتند.

امینی پرسید: هدف و وضع سازمان سمعی و بصری چگونه است؟ پهلبد جواب داد: هدف ما این است که در تمام شهرهای مهم ایران موزه هایی به وجود بیاوریم؛ چون این کار دو خاصیت بزرگ دارد: یکی این که مردم و بخصوص جوانان با مشاهده آثار گذشته مان حس وطن پرستی شان تقویت می شود و دیگر این که با این ترتیب تمدن کشور کهنسال ما به خارجیانی که به شهرهای ایران مسافرت می کنند به بهترین وجهی نشان داده می شود.

 

خلا امروز در کشور یک خلا معنوی است!

پس از پایان بازدید که قریب سه ساعت و نیم به طول انجامید، نخست وزیر در سالن سخنرانی هنرهای زیبای کشور حضور یافت و در اجتماع روسا و کارمندان سازمان مذکور مطالبی به این شرح اظهار داشت: اکنون خلائی که در کشور ماست خلاء معنوی است و راه جبران آن باید به دست آقایان و با ایجاد تفریحات سالم مخصوصا وسایل آموزنده برای جوانان انجام شود. در این کار تمام تشکیلاتی که برای یک هدف می کوشند باید هماهنگی بین خود ایجاد کنند. ما این گرفتاری را در قسمت بهداشت هم داریم.

 

دولت ها به دلیل عدم اطلاع نمی توانند از وضع دفاع کنند!

اصولا چون ما مردمی شاعرمسلک هستیم، روی گزارش ها خواه مثبت باشد خواه منفی، خیلی غلو می کنیم. بنده تا وقتی از نزدیک جایی را ندیده باشم به من گزارش می دهند که فلان جا فلان طور شده و فلانی فلان کار را کرده بالاخره یک اثری روی آدم می گذارد. متاسفانه تاکنون دولت ها به علت همین عدم اطلاع از وضع مملکت و در اثر عدم بصیرت افراد مسئول نمی توانند در موقع خود از وضع دفاع موجهی کنند.

 

مقررات جدید برای اعزام دانشجو به خارج تدوین می شود

برای اعزام دانشجو به خارج از کشور وزارت فرهنگ مقررات جدیدی به دولت پیشنهاد می کند. به موجب این طرح از دانشجویان علاوه بر امتحان زبان در مورد رشته ای نیز که می خواهند تحصیل کنند امتحان به عمل می آید.

 

کندی: نگاهی به نقشه جهان بیندازید و تحت الحمایه های ما را ببینید!

هارولد مک میلان، نخست وزیر انگلیس، دیروز بعدازظهر وارد واشنگتن شد. جان کندی، رئیس جمهور آمریکا، شخصا از نخست وزیر انگلیس استقبال کرد.

کندی اظهار داشت: کسانی که از خود می پرسند ما در آمریکا راجع به چه چیز صحبت می کنیم باید نگاهی بر روی نقشه جهان بیندازند و کشورهای متعددی را که آمریکا و انگلیس متعهد به دفاع از امنیت و استقلال آن ها می باشند در روی نقشه نگاه کنند.

 

بزرگترین سردخانه ایران افتتاح می شود

کارل اسکیت، وزیر کشاورزی دانمارک، به اتفاق رئیس هیئت مدیره شرکت «دانیر» و چند تن دیگر از مقامات و اعضای شرکت مزبور که به منظور حضور در مراسم گشایش سردخانه «دانیر» به ایران مسافرت کرده اند وارد تهران شدند.

گفتنی است بعد از ظهر فردا نخست وزیر ضمن مراسمی بزرگترین و مدرن ترین سردخانه ایران را که به وسیله شرکت دانیر در تهران تاسیس شده است افتتاح خواهد کرد.

 

درآمدهای اختصاصی وزارتخانه ها تحت کنترل وزارت دارایی مصرف می شود

دولت با صدور تصویب نامه مصرف بودجه های اختصاصی سازمان های دولتی را که در حدود 1500 میلیون تومان است عملا تحت نظارت وزارت دارایی و اداره کل بودجه قرار داد و از این پس سازمان های دولتی در مصرف درآمدهای اختصاصی خود آزادی عمل نخواهند داشت.

 

نخست وزیر در سازمان برنامه، برنامه عمرانی سوم را بررسی کرد

ظهر امروز علی امینی، نخست وزیر، در سازمان برنامه حضور یافت و با مهندس اصفیا، قائم مقام نخست وزیر، در سازمان برنامه و چند تن از روسای دیگر سازمان ملاقات کرد.

در این ملاقات پیرامون مسائل جاری سازمان برنامه و بخصوص موضوع برنامه سوم و اقداماتی که در این زمینه باید انجام پذیرد مذاکراتی به عمل آمد.

نخست وزیر قرار است در خردادماه جاری ضمن مسافرتی به آمریکا در جلساتی که پیرامون برنامه سوم در بانک جهانی تشکیل خواهد شد شرکت کند. در این جلسات ترتیب تشکیل کنسرسیومی از کشورهای آمریکا و اروپا برای کمک به اجرای برنامه سوم داده خواهد شد.

 

تشکیل فرماندهی واحد نظامی مورد بحث قرار می گیرد

کمیته نظامی سازمان پیمان مرکزی در لندن خاتمه یافت و طی اعلامیه ای که در پایان کار کمیته مذکور منتشر گردید گفته شد که طرح های مربوط به دفاع سنتو و تاسیس مخابرات نظامی بین پایتخت ممالک عضو و ایجاد ارتباط بین سنتو و ناتو و سیتو مورد بحث قرار گرفته است.

بر این اساس در شورای وزیران سنتو که در لندن تشکیل می شود تشکیل فرماندهی واحد نظامی مورد بحث قرار می گیرد.

 

اصلاحات مقررات واردات و صادرات

امروز در دفتر جهانگیر آموزگار، وزیر بازرگانی، کمیسیونی با حضور مهندس سرلک، وزیر صنایع و معادن، تشکیل شد.

آموزگار در پاسخ به این سوال که «تغییراتی که قرار است در مقررات واردات داده شود چه موقع به هیئت دولت فرستاده خواهد شد؟» گفت: این امر یک کار عادی است و خود به خود انجام خواهد گردید و تا اول فروردین 1341 عطف به ما سبق خواهد شد.

 

شایعه ای که مردم روستاها را به تهران می کشاند

در چهارمین جلسه سمینار مسائل اجتماعی شهر تهران به اوضاع این شهر پرداخته و گفته شد: در مرکز تهران جزیره ای از فقر به چشم می خورد.

عقل حکم می کند که نیکوکاران در روابط خود با متکدیان تجدید نظر کنند.

چون جوانان را به بازی نمی گیرند مرتکب جرم می شوند.

از 170 خودکشی که در ایران صورت می گیرد 119 خودکشی مربوط به تهران است.

بیکاری، بی غذایی و فقر مشکل قسمتی از مردم تهران است.

در سال 1328 به طور متوسط هر تهرانی روزی 28 ریال خرید کرده است!

مردم روستاها به دنبال این شایعه پوچ به تهران می آیند که کوچه های تهران را از طلا فرش کرده اند!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.