7 اردیبهشت 1341

7 اردیبهشت 1341

خسارت های سیل بی سابقه /انتخابات برگزار نخواهد شد/بازنشستگی کارمندان 30 ساله/طرح برای جلب جهانگرد/مهاجرت ایرانیان از عراق به کویت و سایر مناطق خلیج فارس /سفر شاه موقعیت بین المللی ایران را بالا برد!/نتیجه سفر شاه به آمریکا ؛ تشکیل کنسرسیوم کمک به ایران جدی شد!/کمک فرانسه به ایران/آلمان ۴۰۰ میلیون مارک به ایران می دهد!/آخرین خبرها درباره روابط ایران و شوروی

خسارت های سیل بی سابقه

«تهران مصور» در گزارشی نوشت: سیل مدهشی که در هفته گذشته در تهران جاری شد در 50 سال اخیر سابقه نداشت و حتی معمرین نیز کمتر نظیر آن را به یاد داشته اند.

حداقل یک میلیارد ریال خسارات سیل اخیر بود و در کمتر حادثه طبیعی چنین رقم معتنابهی به چشم می خورد.

بیش از هزار خانه مجموعا خراب شده و یا در شرف خرابی است و فقط در حوالی پادگان جی 262 خانه ویران گردید.

خرابی های سیل در خزانه و کوی مهناز و اطراف امامزاده حسن وحشتناک تر از سایر نقاط بود.

قبل از بروز این حادثه مردمی که منازلشان در کنار رودخانه کن قرار دارد چندین بار به مقامات مسئول اعلام خطر کردند ولی به گوش کسی فرو نرفت!

آمار رسمی تلفات 6 نفر آدم، 2 هزار راس گوسفند و 20 راس گاو بود.

دزدان بدنهاد بدتر از سیل به اموال سیل زدگان شبیخون زدند و اموال زیادی را به غارت بردند.

حداقل یکصد تا 150 هزار نفر از مردم جنوب شهر بی خانمان شده اند.

 

انتخابات برگزار نخواهد شد

«تهران مصور» نوشت: اشاره اخیر نخست وزیر به مجلس و انتخابات شایعه شروع انتخابات را بار دیگر زنده کرد و حتی برخی تصور کردند که انتخابات در خردادماه آغاز خواهد شد، ولی خبرنگار تهران مصور گزارش می دهد که دولت به هیچ وجه قصد ندارد فعلا انتخابات را آغاز نماید.

 

بازنشستگی کارمندان 30 ساله

«تهران مصور» نوشت: تصمیم شورای مالی معاونین وزارتخانه ها در مورد بازنشسته کردن کارمندانی که سی سال سابقه خدمت دارند در میان کارمندان جوان و تحصیل کرده حسن اثر فراوان بخشیده است.

این تصمیم در مورد کارمندان مجلس شورای ملی و سنا نیز اجرا خواهد شد و کارکنانی که به سن تقاعد رسیده اند بازنشسته خواهند شد.

 

طرح برای جلب جهانگرد

«تهران مصور» نوشت: طرحی در دست تهیه است که اقداماتی برای جلب سیاحان به ایران به عمل آید؛ زیرا اکنون بسیاری از مهمان خانه های درجه یک آماده پذیرایی جهانگردان می باشند و گفته می شود در این امر بنیاد پهلوی کمک مؤثری خواهد نمود.

 

مهاجرت ایرانیان از عراق به کویت و سایر مناطق خلیج فارس

«تهران مصور» نوشت: بر اثر مظالم و بدرفتاری های دولت عراق اخیرا عده ای از ایرانیان به کویت و سایر مناطق خلیج فارس مهاجرت کرده اند.

گفته می شود به دستور عبدالکریم قاسم ظاهرا به عنوان توسعه معابر، خانه تعداد زیادی از ایرانیان را خراب کرده اند.

 

سفر شاه موقعیت بین المللی ایران را بالا برد!

«تهران مصور» نوشت: مسافرت شاهنشاه ایران به آمریکا بدون شک نتایج مثبتی را که دو ملت ایران و آمریکا از طرفی و ملل خاورمیانه از طرف دیگر منتظر آن بودند از خود به جا گذاشته است.

مسافرت شاهنشاه و استقبال گرم و باشکوهی که ملت آمریکا و بخصوص رئیس جمهوری ایالات متحده و بانو از شاهنشاه و شهبانوی ایران نمود نمودار و زبان گویای استحکام بیش از پیش روابط دوستانه دو ملت بود.

شاهنشاه ایران در خلال مذاکرات دوستانه و مفصل موقعیت حساس ایران را در حفظ و تحکیم صلح خاورمیانه و جهان برای رئیس جمهوری آمریکا بیان کردند و تردید نیست با درایت و هوشیاری خاصی که در شاهنشاه خود سراغ داریم معظم له در تفهیم و توجیه این مسئله مهم به بهترین وجهی توفیق یافت و اعتبار و حیثیت بین المللی ایران را بیش از پیش بالا برده اند.

مسلما پرزیدنت کندی نیز که از سران بیدار و هوشمند جهان غرب است سخنان پرارج شاهنشاه ایران را با اهمیت و دقت فراوانی مورد توجه قرار داده است؛ چنان که آثار این اقبال و توجه ریاست جمهوری آمریکا و توفیق کامل شاهنشاه در تبیین رسالتی که از طرف ملل آسیایی برای جهان غرب داشته اند در اعلامیه مشترک روز ۲۵ فروردین ماه سال جاری به خوبی مشهود است.

امید است سران دو ملت ایران و آمریکا بیش از آنچه تصور می رود با یکدیگر تفاهم حاصل نموده باشند و مسافرت شاهنشاه ایران برای ایران و خاورمیانه منشا آثار مهم تری از هر لحاظ بوده باشد.

 

نتیجه سفر شاه به آمریکا ؛ تشکیل کنسرسیوم کمک به ایران جدی شد!

«تهران مصور» در گزارشی نوشت: مذاکرات موفقیت آمیز شاه در آمریکا موجب شده که موضوع تشکیل کنسرسیوم کمک به ایران به طور جدی تری مطرح گردد.

 به قرار اطلاع کشورهای آمریکا، انگلستان، آلمان، بلژیک، ژاپن، ایتالیا و کانادا تاکنون حاضر شده اند در کنسرسیوم کمک به ایران شرکت نمایند.

کمک مزبور از طریق بانک بین المللی به ایران داده خواهد شد.

 

کمک فرانسه به ایران

«تهران مصور» نوشت: بنا بر اطلاع موثق به دنبال بازگشت هیئت اقتصادی فرانسه از ایران، دولت مذکور موافقت خود را با اعطای کمک های فنی، اعزام کارشناسان و مهندسین مشاور به ایران اعلام داشته است.

دولت فرانسه در حدود ۱۰۰ میلیون دلار کمک فنی جهت اجرای پروژه هایی که مورد تصویب کارشناسانشان واقع شود اعتبار قائل شده است.

 

آلمان ۴۰۰ میلیون مارک به ایران می دهد!

«تهران مصور» نوشت: به دنبال موافقت دولت آلمان در مورد اعطای وام به مبلغ ۲۰۰ میلیون مارک به ایران اطلاع رسیده که دولت آلمان حاضر است میزان این کمک را تا ۴۰۰ میلیون مارک بالا ببرد.

گفته می شود این وام از طریق کنسرسیومی که قرار است به عنوان کمک به ایران تشکیل شود داده خواهد شد.

 

آخرین خبرها درباره روابط ایران و شوروی

چند روز است بار دیگر رادیوهای شوروی علیه ایران حملاتی را آغاز کرده اند و بدین ترتیب امید بهبود روابط ایران و شوروی برای مدت دیگری به تاخیر افتاد.

گفته می شود وضع جدید با قطع مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی بی ارتباط نیست.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.