5 اردیبهشت 1341

5 اردیبهشت 1341

تلفات سیل تهران به 16 نفر رسید /در یک خانه بازار 207 نفر زندگی می کنند /افزایش میزان جرم و جنایت در تهران /انحطاط قسمت قدیمی شهر /مردم جنوب تهران سه دسته اند ؛ گودال نشین ، خیابان نشین و کاروانسرا نشین!/بیماری های روانی در حال افزایش است!/پرونده انتخابات تابستانی در دادسرای تهران

تلفات سیل تهران به 16 نفر رسید

طبق آمار شیر و خورشید سرخ ایران تلفات سیل تهران به 16 نفر رسیده است.

پاپ رهبر کاتولیک ها ده هزار دلار به سیل زدگان ایران کمک کرد ، امروز سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی از محلات سیل زده جنوب شهر دیدن کردند.

اعضای انجمن های محلی، توزیع خواروبار و کمک های اولیه شیر و خورشید سرخ و مردم را به عهده گرفتند و لیستی از کسانی که باید به آن ها کمک شود تهیه خواهد گردید.

خبر دیگر این که طغیان کارون خرمشهر را تهدید می کند ، سیل 400 باغ و 50 خانه را در اصفهان ویران کرد ، راه آهن تهران و مشهد را سیل دوباره در ناحیه گرمسار و سمنان برد و قطاری که دیروز حرکت کرده بود متوقف گردید.

 

در یک خانه بازار 207 نفر زندگی می کنند

در این جلسه که در موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی تشکیل گردید دکترصدیقی اظهار داشت:  چه کسی است که وضع ناهنجار اجتماع را ببیند و متاثر نشود و باید گفت که دو ثلث ناهنجاری ها در همین تهران به وجود آمده است.

 

افزایش میزان جرم و جنایت در تهران

 مطابق آمار سال ۱۳۳۸ در سراسر کشور 4580 جرم و در تهران 1600 جرم و در کل کشور 63000 پرونده جنحه و ۱۷۰۰۰ پرونده جنحه در تهران وجود داشته است و به این ترتیب باید گفت شهر تهران نسبت به کل کشور آمار قابل ملاحظه ای دارد و جرم خاص زندگی شهری، یعنی جرم جوانان و نوجوانان مرتبا در حال افزایش است و چون این طبقه را به بازی نمی گیرند اقدام به چنین اعمالی می کنند .

 

انحطاط قسمت قدیمی شهر

سپس مهدی مؤتمنی دستیار تحقیق موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی تحت عنوان انحطاط قسمت قدیمی شهر تهران آغاز سخن کرد و ضمن بیانات خود چنین اظهار داشت: آماری که در قسمت قدیمی شهر تهران گرفته شده مربوط به بازار است جمعیت ساکنین بازار طبق آمار سال 1325 تعداد ۳۲۷۳۹ نفر بوده است که از این تعداد 7492 خانوار شهرستانی از 75 شهرستان مختلف و 157 خانوار تهرانی می باشند. پس از جنگ اول جهانی ابتدا اشراف وسپس تجار این منطقه را ترک نمودند.

ناطق سپس در مورد تراکم جمعیت در منطقه بازار گفت در قسمت هایی از بازار تراکم جمعیت فوق العاده است مثلادر کوچه سرپولک که کوچه انواری نامیده می شود، در پلاک ۱۰۳ چهل و دو خانوار مرکب از ۲۰۷ نفر زندگی می کنند و یا در کوچه گذرباشی پلاک ۳۷ که این خانه وسعت آن حدود ۱۰۰ متر است ۱۳ خانوار مرکب از 164 نفر زندگی می کنند و در روی بام حمامی 143 نفر شبها سکونت می نمایند. سپس ناطق مفصلا مشکلاتی را که بر اثر تراکم جمعیت در خانه های بازار از نظر جامعه شناسی پدید آمده مورد بحث قرارداد.

 

مردم جنوب تهران سه دسته اند ؛ گودال نشین ، خیابان نشین و کاروانسرا نشین!

آن گاه خانم فقیه سر پرست اندرزگاه جنوب شهر ضمن بیاناتی چنین اظهار داشت : به طور کلی افراد جنوب شهر را می توان به سه دسته تقسیم کرد، دسته اول در کوچه ها و خیابان ها زندگی می کنند، دسته دیگر در گودالها زندگی می کنند و دسته سوم در کاروان سراها زندگی می کنند.

دسته اول تقریبا ثروتمندتر از دیگر طبقات این نواحی هستند که کارگرند یا مغازه دارند که کرایه خانه ای معادل چهل تا 60 تومان در ماه می پردازند.

آب آشامیدنی این دسته به وسیله گاری های آب فروش تامین می شود و آن ها برای تامین آب مورد احتیاج و شست و شوی خود از مایع غلیظ سیاه رنگی که در کوچه ها جریان دارد، استفاده می کنند و ضمنا بچه ها برای تفریح تابستان در این آب استحمام می کنند .

سطح فکر زن های این دسته خیلی پائین است و حتی از خانه داری و بچه داری سر رشته ای ندارند.

دسته دیگر در گودال هایی زندگی می کنند که ۲۰ تا ۳۰ پله از سطح زمین پائین تر قرار دارد در این گودال ها مساحت خانه ها از چهل تا ۱۲۰ متر مربع می رسد وتجاوز نمی کندو بین ۳۰ تا 4۰ تومان کرایه می دهند.

در خانه های مردم این منطقه چاه هایی هست که با «دلو» از آن آب می کشند و با دست حوض منزل خود را پر می کنند.

در هر گودال چند مغازه دیده می شود و در تابستان مقداری خیار و کدو و سبزی گندیده در بساطشان دیده می شود ولی مشروبات غیر الکلی به حد وفور یافت می شود.

از بچه های هفت تا دوازده ساله فقط 8 در صدد به مدرسه می روند که در میان آنها دختر دیده نمی شود و بقیه برای تامین خرج منزل به عنوان کارگردر کارخانه کار می کنند و شامل قانون کار هم می شوند .

اکثر آنها چون در نزدیکی کارخانه شیشه سازی کار می کنند روی صورت و دستشان تاول زده است.

دسته سوم در کاروانسراها زندگی می کنند که با خشت و گل ساخته شده است.

 

بیماری های روانی در حال افزایش است!

دکتر طالب بیگی سرپرست کل شرکت های تعاونی وزارت کار در مورد شرکت های تعاونی و رهنی آنها صحبت کرد و سپس دکتر رضاعی در مورد ازدیاد بیماری های روانی در شهر تهران گفت: در سال 1296 بیمارستان تهران با ۲۰ بیمار گشایش یافت ، در آن موقع جمعیت تهران ۲۰۰ هزار نفر بود و نسبت بیماران روانی و جمعیت ۱ بر ده هزار بود.

در سال 1336 جمعیت تهران یک میلیون و نیم و تعداد 1500 نفر بود و نسبت به ۱ در هزار رسید و و این نسبت در تهران که جمعیت آن اکنون به ۲ میلیون رسیده رو به افزایش است .

 

پرونده انتخابات تابستانی در دادسرای تهران

امروز کسب اطلاع شد که پرونده انتخابات تهران از دیوان کیفر پس از صدور قرار عدم صلاحیت بار دیگر به دادسرای تهران فرستاده شد.

دیوان کیفر درباره فرماندار سابق تهران قرار منع تعقیب صادر کرد و پرونده را برای رسیدگی بعدی به دادسرای تهران فرستاد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.