1 اردیبهشت 1341

1 اردیبهشت 1341

فاجعه عمومی سیل در تهران / هزاران نفر بیخانمان و دهها نفر کشته شدند /پول مملکت را عده ای بین خود تقسیم می کردند/چرا اصلاحات ارضی از آذربایجان شروع شد؟/نخست وزیر : باید در داخل کشور سفر کرد و وضع مردم را دید!/تجربه نشان داده است که در مجالس گذشته منافع خصوصی غلبه داشته است/دیدار شاه با کارمندان ساواک به اسم دانشجویان ایرانی در آمریکا!

فاجعه عمومی سیل در تهران / هزاران نفر بیخانمان و دهها نفر کشته شدند

فاجعه عمومی سیل در تهران هزاران نفر را بیخانمان کرد و طبق آمارهای اولیه دهها نفر کشته شده اند و میزان تلفات هر ساعت بالا می رود.

مردم بی پناهی که خانه هایشان را سیل در هم کوبیده است در خیابان ها و کوچه ها سرگردانند و عده ای از آن ها در مساجد سکونت کرده اند.

سیل در محمودیه و زرگنده و سایر نقاط شمیران محشری برپا کرد و اتومبیلی را با خود برد.

اهالی جنوب شهر در حالی که در بعضی نقاط آب تا ارتفاع چند متر رسیده است در خرابه ها مشغول بیرون کشیدن اسباب و اثاثه محقر خود از زیر آوار می باشند.

ده ها هزار نفر از اهالی جنوب شهر دیشب تا صبح بیدار ماندند و با لحاف و تشک ورود آب را به خانه های خود سد می کردند.

 

پول مملکت را عده ای بین خود تقسیم می کردند

بعد از ظهر پنجشنبه علی امینی و وزیران کابینه و سایر همراهان از مراغه رهسپار رضائیه شدند.

ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت : من به خوانین محترم کرد که در این جا بودند تذکر دادم ما کاری به کار آن ها که مشمول قانون اصلاحات ارضی نیستند نداریم تا هرگونه سوء تفاهم برطرف شود و آن ها با دلگرمی مشغول به کار خود باشند.

در تهران بودند کسانی که با تقسیم خالصجات کردستان مخالف بودند ولی ما موظف هستیم این کار را انجام دهیم. این کاری که ما کردیم در بعضی از کشورهای دیگر جرئت اقدام آن را نکردند.

 

چرا اصلاحات ارضی از آذربایجان شروع شد؟

ما اول در آذربایجان اصلاحات ارضی را شروع کردیم زیرا آن جا مهد آزادی و مشروطیت ایران است و این اقدام برای قدردانی از خدمات آذربایجانیان در راه مشروطیت است و حالا هم به سراغ کردستان، مسکن این هم وطنان شریف خود آمده ایم تا آن ها هم صاحب زمین و زندگی خوب شوند و من به سهم خود به آن ها تبریک می گویم.

 

نخست وزیر : باید در داخل کشور سفر کرد و وضع مردم را دید!

بعد از اظهارات وزیر کشاورزی اسناد مالکیت به وسیله رهبر مدیر عامل بنگاه خالصه و عضو شورای عالی اصلاحات ارضی و مهندس خلخالی به دست نخست وزیر داده شد و علی امینی اسناد را به دست نمایندگان زارعین دیروز و مالکین امروز تحویل داد!

در این موقع علی امینی پشت میکروفون قرار گرفت و طی سخنانی اظهار داشت : دیروز یکی از همکاران می گفت هر کس که مسئول کاری در این مملکت می شود لازم است در داخله سفر کند و وضع کلی و وضع زندگی مردم را از نزدیک مورد مطالعه قرار دهد.

شاید بعضی تصور می کنند مشکل کار ما نداشتن پول است به عقیده من این موضوع اشتباه است پول مهم نیست مصرف آن مهم است چه تحصیل پول با وضع فعلی دنیا از سایر کشورها کار آسانی است.

ما دیدیم وقتی که پول زیاد بود در نتیجه ندانم کاری تلف شد و از بین رفت و چه بسا باعث بدبختی هم شد. حال آن که اگر دقت می شد امکان داشت از این پول ها حداکثر استفاده را به عمل آورد.

نخست وزیر در فرمانداری میاندوآب نیز گفت : امیدوارم سایر نقاط مملکت هم به مراغه تاسی کنند، باید رویه هزار سال پیش را ترک کنیم. همه جور امکان هست. اگر قدری حسن نیت باشد حداکثر بهره برداری را می شود کرد، اگر یک زندگی محدودتر و راحت تر داشته باشیم بهتر از یک زندگی پرعرض و طول است.

من خودم از طبقه مالکین هستم ولی بعد از این مثل خود آقایان می شوم، نمی شود در تهران بود و در شمال و مغرب و مشرق ملک داشت. اگر فعالیت آقایان روی یک ملک جمع بشود فایده بیشتر به دست می آید.

 

تجربه نشان داده است که در مجالس گذشته منافع خصوصی غلبه داشته است

شنیده ام انجمن شهر این جا مرتبا در حال پیشرفت است و مشکلات به تدریج رفع می شود. امیدوارم اگر قریبا مجلس داشتیم دلسوز مملکت باشد. اگر حمله ای به مجالس قبل می شود حمله به دمکراسی یا حکومت پارلمانی نیست بلکه تجارب گذشته نشان داده است که در این مجالس منافع خصوصی بر منافع عمومی غلبه داشته است. حال اگر قرار شد انجمن شهر هم تبدیل به یک پارلمان کوچک از این نوع گردد نمی توان به حفظ حقوق عمومی امیدوار بود.

 

در تماس های مکرر که با اعلیحضرت همایونی داشتم شاهنشاه مکرر علاقه خود را به حکومت پارلمانی و پیشرفت مملکت و حفظ حقوق عمومی ابراز فرموده اند، متاسفانه در بعضی کشورها حکومت پارلمانی را مانع اجرای برنامه های اقتصادی و عمرانی تشخیص داده اند، پول مملکت را عده ای در سابق با اعمال نفوذ تقسیم می کردند. باید احتیاجات مملکت را طبقه بندی کرد و نقاطی را که کمتر استفاده کرده اند بیشتر بهره مند ساخت.

 

دیدار شاه با کارمندان ساواک به اسم دانشجویان ایرانی در آمریکا!

« آسوشیتدپرس» ، « یونایتدپرس » ، « رویتر » و « خبرگزاری فرانسه » از نیویورک گزارش دادند شاهنشاه و شهبانوی ایران دیروز از آخرین روز اقامت خصوصی خود در نیویورک استفاده کرده و به سیرک « مادیسیون اسکوئر گاردن » رفتند.

مسافرت رسمی شاهنشاه و شهبانوی ایران روز سه شنبه گذشته پایان یافت و اینک اعلیحضرتین در نظر دارند تا پایان هفته جاری به طور خصوصی در آمریکا اقامت کنند.

همچنین روز پنجشنبه 30 نفر از نمایندگان انجمن ملی دانشجویان ایران در هتل والدروف استوریا با شاه دیدار کردند.

«منصور رفیع زاده »1 که یکی از دانشجویان دانشگاه نیویورک است به نمایندگی از طرف 30 نفر دانشجویی که به حضور شاه رسیده بودند نطقی ایراد کرد و بعد از عرض خوشامد آرزو کرد که شاهنشاه در اجرای برنامه اصلاحات ملی کامیاب گردند.

« ابوالقاسم سدهی »2 رئیس انجمن ملی دانشجویان ایران نیز طی سخنانی وفاداری دانشجویان را نسبت به مقام سلطنت و حس تحسین دانشجویان را نسبت به اقداماتی که از طرف شاهنشاه برای انجام اصلاحات ارضی در ایران صورت می گیرد به عرض رسانید و مبارزه شاهنشاه را علیه بی سوادی و فساد ستود.

شاهنشاه ضمن یک پاسخ کوتاه قدم هایی را که تاکنون در راه اصلاحات بزرگ در ایران برداشته شده برشمرد و نقش مهمی را که باید در آینده از طرف کلیه دانشجویان ایران و آن هایی که در دانشگاه های خارج تحصیل کرده و به کشور خویش باز می گردند برای پیشرفت ایران ایفا گردد تاکید نمود

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.