29 فروردین ۱۳۴۱

29 فروردین ۱۳۴۱

مذاکره شاه درباره تاسیس یک دانشگاه بزرگ ملی در شیراز/سپاسگزاری شاه از کمک های دولت و موسسات آمریکایی/کمک 175 هزار دلاری به فرح برای تاسیس 12 درمانگاه جدید در مناطق روستایی/موافقت مردم آمریکا با ادامه کمک ها به ایران!/شاه گفته است کمک های آمریکا باید ایران را به کشوری نمونه تبدیل کند!/مسئله بی طرفی/نخست وزیر برای دریافت کمک به آمریکا می رود!/با ورود فیلم های خارجی سالی 300 میلیون ریال ارز خارج می شود

مذاکره شاه درباره تاسیس یک دانشگاه بزرگ ملی در شیراز

« یونایتدپرس » در گزارشی اعلام کرد : شاهنشاه ایران صبح دیروز با مقامات بنیاد ایران در هتل والدروف استوریا در نیویورک پیرامون ایجاد یک دانشگاه بزرگ ملی صحبت کرد.

شاه در هتل محل اقامت خود در نیویورک پیرامون احتیاجات روزافزون آموزش و بسط فرهنگ در ایران با 12 نفر از مقامات برجسته بنیاد ایران و از جمله « محمد نمازی » موسس بنیاد مذکور مذاکره کرد.

شاه از موسسین بنیاد ایران به خاطر فعالیت هایی خلاقانه ای که تاکنون از طرف این موسسه در ایران انجام شده و مخصوصا به خاطر تاسیس یک مرکز بزرگ بهداشتی و پزشکی در شیراز که از روی نمونه موسسات مشابه آمریکایی ساخته شده و اینک مشغول کار است سپاسگزاری کرد.

شاه اظهار داشت که مرکز بزرگ پزشکی شیراز گام بزرگی در جهت شالوده ریزی یک اساس استوار  در راه ترقیات فرهنگی و اجتماعی و بهداشتی در ایران بوده است.

 

سپاسگزاری شاه از کمک های دولت و موسسات آمریکایی

شاهنشاه که از روز گذشته دوران اقامت رسمی خود را در آمریکا به پایان رسانده اند در باره کمک های مالی دولت آمریکا و موسسات فرد و راکفلر به ایران اظهار سپاسگزاری کردند.

شاهنشاه اظهار داشتند دانشگاه پهلوی که به زودی کلنگ ساختمان آن به زمین زده خواهد شد با کمک های آمریکا به صورت یک مرکز بزرگ آموزشی از روی نمونه های آمریکایی در خواهد آمد و این دانشگاه ضمن اینکه قسمتی از نیازمندی های روز افزون و شد ید ایران را به رهبران و مدیران تحصیل کرده نسل آینده مرتفع می کند موجب تشیید روابط ایران و آمریکا نیز خواهد گردید.

دانشگاه مذکور در شهر شیراز تاسیس خواهد شد.

 

کمک 175 هزار دلاری به فرح برای تاسیس 12 درمانگاه جدید در مناطق روستایی

شهبانوی ایران روز دوشنبه بعد از ظهر برای بازدید به اداره مر کزی سازمان کمک های آمریکایی برای کلیه کشور ها « کاره » در نیویورک در جوار ساختمان سازمان ملل متحد رفت.

مقدم شهبانو فرح به وسیله ریچارد رویتر مدیر عامل «کاره» و اعضای هیئت مدیره کاره و همچنین کارکنان عالی مقام و نمایندگان هیئت اعزامی به نقاط مختلف جهان مورد استقبال قرار گرفت.

 به افتخار حضور فرح « رویتر» اعلام کرد که سازمان کاره به منظور تاسیس 12 درمانگاه جدید در مناطق روستایی ایران توسط سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی کمکی به میزان 75 هزار دلار به سازمان مزبور اهدا می کند.

 

موافقت مردم آمریکا با ادامه کمک ها به ایران!

یک روزنامه معروف و معتبر آمریکایی به نام «اگزامینر» در شماره اخیر خود اعلام کرده است که اکثریت مردم غرب ایالات متحده پشتیبان ادامه کمک های امریکا به ایران است.

نظرسنجی شماره پنج این روزنامه مربوط به ایران است و خوانندگان آن بیش از پیش از برنامه هفت ساله ایران و ادامه کمک های آمریکا به ایران حمایت کرده اند . رفراندم مربوط به ایران به طور انحصاری و اختصاصی توسط روزنامه «اگزامینر»  و با همکاری انجمن سیاست خارجی و اتاق بازرگانی سانفرانسیسکو به عمل آمده است.

در این نظرسنجی موضوعی که نظر مردم آمریکا در باره آن خواسته شده بود از این قرار بود : آمریکا چه سیاستی را باید در قبال ایران تعقیب کند ؟

قریب 84 در صد رای دهندگان در پاسخ سوال«اگزامینر»  تاکید کرده اند که نه تنها با ادامه سیاست کنونی آمریکا به ایران موافقند بلکه معتقدند که ایالات متحده باید کمک های خود را برای اجرای برنامه هفت ساله جاری ایران و برنامه آینده آبادانی این کشور افزایش دهد و کمک موثر و قابل توجهی به عنوان کمک نظامی ایران بکند.

اکثریت رای دهندگان آمریکایی در پاسخ های خود تاکید کرده اند که کمک اقتصادی آمریکا به ایران باید به طور موثر و جدی آن قدر افزوده شود تا ایران در میان کشور های غیر کمونیست به یک کشور نمونه تبدیل گردد.

 

شاه گفته است کمک های آمریکا باید ایران را به کشوری نمونه تبدیل کند!

روزنامه «اگزامینر» نوشته است که این قسمت از پاسخ رای دهندگان آمریکایی در حقیقت موافق با نظریات شاهنشاه ایران است که گفته بود : دولت آمریکا باید کمک های اقتصادی خود را در ممالکی مانند ایران متمرکز سازد تا ایران به صورت کشور نمونه ای در خارج از دنیای کمونیزم در آید.

نکته مهم دیگری که بیش از پیش مورد حمایت رای دهندگان آمریکایی قرار گرفته موضوع افزایش کمک نظامی آمریکا به ایران است. رای دهندگان آمریکایی اظهار نظر کرده اند که باید تجهیزات مدرن تری در اختیار ارتش ایران قرار داده شود و نیز عده زیادی از رای دهندگان از سرمایه گذاری های خصوصی در ایران پیشتیبانی کرده اند.

در این رفراندم فقط 6/16درصد رای دهندگان نظریات منفی داده اند.

 

مسئله بی طرفی

« روسکو دروموند » مفسر «هرالد تریبون» در شماره امروز این روزنامه طی مقاله ای می نویسد من با یکی از معتمدترین ، و بی باک ترین سران کشورهای مخالف بی طرفی ، یعنی شاهنشاه ایران گفتگو کرده ام واین گفتگو برایم تجربه ذی قیمتی بوده است.

آمریکا می تواند بی طرفی را به عنوان سلیقه یک ملت قبول کند اما بی طرفی را به عنوان سیاستی که بالذات درست و درخشان باشد نمی پذیرد .

 

نخست وزیر برای دریافت کمک به آمریکا می رود!

امروز علی امینی نخست وزیر طی یک مصاحبه اختصاصی با « روزنامه اطلاعات » اظهار داشت در اوائل اردیبهشت ماه جهت شرکت در مراسم حج بیت الله الحرام و در ماه ژوئن خردادماه جهت شرکت  در کنسرسیوم کمک به ایران به آمریکا عزیمت خواهم کرد.

نخست وزیر در مورد نتایج مسافرت شاه به آمریکا نیز اظهار داشت پذیرایی صمیمانه رئیس جمهوری ملت آمریکا از اعلیحضرت و شهبانو بسیار عالی و درخشان بود. مذاکراتی که شاهنشاه با رئیس جمهوری آمریکا فرمودند ثمربخش و بسیار سودمند بوده است.

 

با ورود فیلم های خارجی سالی 300 میلیون ریال ارز خارج می شود

نخست وزیر در استودیو پارس فیلم پیرامون فیلم های ایرانی اظهار داشت : باید از صنعت سینمای جوان ایران حمایت شود، با ورود فیلم های خارجی سالی 300 میلیون ریال ارز ایران خارج می شود.

در مورد دوبله فیلم  های خارجی باید شدت عمل به خرج داد که کلمات رکیک برای جلب مشتری به کار نبرند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.