۲۵ فروردین ۱۳۴۱

۲۵ فروردین ۱۳۴۱

خوشحالی شدید شاه پس از مذاکره دو ساعته با کندی در کاخ سفید!/تمجید رئیس جمهور آمریکا از شاه سر میز شام!/کندی : مذاکرات بسیار سودمند بوده است/سلطنت برای من غیر از دردسر چیزی نداشته است!/هیچ نفع مادی از سلطنت نبرده ام!/ایران پل پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی!/ما دارای دمکراسی مخصوص به خودمان هستیم!/چرخ های اقتصاد کشور که در حالت رکود بود به گردش درآمده است!/ماموریت تاریخی ما دفاع و نگهبانی از اصول تمدن و فرهنگ غربی است!/متفقین ما هم پیش بینی می کنند که ایران وضع قابل انفجاری دارد!/ایران را از دست بدهید به هیچ قیمت جبران نخواهد شد!/پس از جنگ جهانی دوم فهمیدیم بی طرفی فایده ای ندارد / خود را در خوب و بد غرب شریک کرده ایم!/آخرین خبرها در مورد متهمین نظامی بازداشت شده/هیئت نمایندگی ایران در شورای وزیران سنتو

خوشحالی شدید شاه پس از مذاکره دو ساعته با کندی در کاخ سفید!

مطبوعات کشور امروز در گزارشی از سفر شاه و فرح به آمریکا نوشتند : شب جمعه گذشته شاهنشاه مدت دو ساعت و ربع با حضرت رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید واشنگتن پیرامون مسائل مهم جهانی گفت و گو کردند.

در این جلسه وزیران امور خارجه ایران و آمریکا، سفیر کبیر شاهنشاهی در واشنگتن و سفیر کبیر ایالات متحده در تهران حضور داشتند. هنگامی که شاهنشاه پس از مذاکرات خود با پرزیدنت کندی از کاخ سفید واشنگتن خارج می شدند بسیار شاد و خندان بودند و با نمایندگان مطبوعات و خبرگزاری ها و خبرنگاران عکاس و فیلمبردار با خوشروئی برخورد نمودند .

 

تمجید رئیس جمهور آمریکا از شاه سر میز شام!

در این میهمانی لیندون جانسون معاون رئیس جمهوری آمریکا ، دین راسک وزیر امور خارجه، اعضای دولت آمریکا،روسای دو مجلس سنا و نمایندگان و گروهی از شخصیت های برجسته آمریکائی با بانوانشان حضور داشتند. سفارت کبرای شاهنشاهی به طرز بسیار باشکوهی آراسته شده بود در سر میز شام رئیس جمهوری ایالات متحده طی نطقی شخصیت شاهنشاه ایران را ستودند و اعلیحضرت همایونی را رهبر برجسته ای خواندند که زندگی خویش را وقف آسایش وسربلندی ملت ایران قرارداده اند.

 

کندی : مذاکرات بسیار سودمند بوده است

جان کندی رئیس جمهوری آمریکا هنگام بدرقه شاهنشاه به خبرنگارانی که در برابر کاخ سفید گرد آمده بودند اظهار داشت که مذاکرات بسیار سودمند بوده است.

در ساعت هشت و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر دیروز شاهنشاه در باشگاه ملی مطبوعات ایالات متحده حضور یافتند.

 

سلطنت برای من غیر از دردسر چیزی نداشته است!

باید بی مجامله به شما بگویم که تا کنون سلطنت برای خود من شخصا غیر از دردسر چیزی نداشته است و در تمام این بیست سالی که از سلطنت من گذشته حتی یک روز از آزادی و آسایشی که هر فرد عادی نیز حق استفاده از آن را دارد برخوردار نبوده ام. چندین دفعه تاکنون به جان من سوء قصد شده است. قوای مخرب بین المللی متصل بر ضد من فعالیت می کنند و رادیوهای وابسته بدان ها روزی چندین ساعت به من حمله می کنند و دشنام می دهند .

از لحاظ مالی در مدت سلطنت خودم تقریبا هر چه را داشته ام در اختیار ملت خویش گذاشته ام و ده سال پیش بود که شروع به تقسیم املاک موروثی خودم در میان کشاورزان این املاک کردم و امروزه می توانم باکمال خوشوقتی به شما بگویم که کار این تقسیم تقریبا به کلی بپایان رسیده و 530 دهکده در میان 4۹ هزار خانوار یعنی تقریبا دویست هزار نفر از افراد مملکت تقسیم شده و به مالکیت قطعی آنها در آمده است ایشان قیمت این زمین ها را با اقساط ۲۰ ساله می پردازند.

 

هیچ نفع مادی از سلطنت نبرده ام!

اگر به شما می گویم که سلطنت برای من نه از لحاظ تفریح، نه از نظر هوس مقام و نه از جنبه مادی هیچ گونه نفع و استفاده شخصی در برندارد این عین حقیقت است که گفته ام. ولی واقعیت بزرگتری در کار است و آن مسئولیت خطیر من در مقابل ملت خودم و در مقابل تاریخ این مملکت است.

 

ایران پل پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی!

 اکنون بیست سال است که من سلطنت می کنم و این سلطنت در موقعی به من رسید که کشور من و تمام دنیا در آتش جنگ جهانگیر دوم می سوخت. در این جنک جهانی ایران با تمام قوای خود در جبهه ای که کشور آمریکا نیز با قدرت عظیم خود جزو آن بود شرکت جست و وقتی که جنگ تمام شد از جانب دنیای آزاد پل پیروزی لقب گرفت و پس از تشکیل سازمان ملل متحد از اولین ممالکی بود که افتخار عضویت در این سازمان را یافت.

 

ما دارای دمکراسی مخصوص به خودمان هستیم!

ما دارای دموکراسی مخصوص بخودمان هستیم که در طول قرون متوالی با روح و فکر ما عجین شده است و یکی از مشخصات اصلی آن این است که همواره راه برای بروز ابتکار ها و استعداد های فردی باز بوده و هرگز اختلاف درجات طبقاتی وقیود اجتماعی مانع آن نشده است که هر فرد به حسب استعداد و ظرفیت خود از پائین ترین مدارج به بالاترین درجات ارتقاء یابد.

 

چرخ های اقتصاد کشور که در حالت رکود بود به گردش درآمده است!

 با مکانیزه کردن کشاورزی و استفاده از کود شیمیایی و بذر اصلاح شده اقدام به دفع آفات نباتی و حیوانی و به کار بردن روش های تدریجی تولید کشاورزی قوس صعودی را می پیماید . همچنین برق و آب و آسفالت شهرهای متعددی تامین شده است و در دوره برنامه هفت ساله دوم که شش ماه دیگر به پایان می رسد در حدود ۱۱۰۰ میلیون دلار جهت برنامه عمرانی کشور سرمایه گذاری شده است در نتیجه این سرمایه گذاری  چرخ های اقتصاد کشور که قبل از برنامه دوم تقریبا در حالت رکود بود با سرعت به گردش در آمد و در آمدسرانه 26 درصد افزایش یافت، برای اجرای برنامه پنج ساله سوم که براساس تجارب گذشته و با مطالعات بیشتری تنظیم شده و از شش ماه دیگر شروع خواهد شد هزینه ای در حدود دو هزار میلیون دلار از طرف دولت و در حدود دو هزار میلیون دلار سرمایه گزاری های خصوصی پیش بینی شده است که در نتیجه آن درآمد ملى ماحداقل 6 درصد در سال افزایش خواهد یافت .

 

ماموریت تاریخی ما دفاع و نگهبانی از اصول تمدن و فرهنگ غربی است!

اگر به نقشه جغرافیا نگاه کنید فورا درک خواهید کرد که ایران از نظر موقعیت خود کلید تمام منطقه ای است که خاور میانه و شبه قاره هندوستان و آفریقا را شامل می شود  و این وضعیت نه فقط مربوط به امروز است بلکه در تمام تاریخ مملکت ایران همین موقعیت حساس جغرافیائی را داشته و همواره شاهراه ارتباط شرق و غرب بوده است . اکنون یکبار دیگر تاریخ و سرنوشت چنین خواسته اند که کشور ما ماموریت تاریخی خود را به عنوان کلید استقلال و موجودیت سراسر این منطقه جغرافیایی و به عنوان مدافع و نگهبان اصول تمدن و فرهنگ غربی که خود در طول تاریخ سهم درجه اولی در پیدایش و تکمیل آن داشته است عهده دار گردد. ما اکنون سنگر مقدم تمدن غرب در این قسمت حساس از جهان هستیم و همچنان که در طول تاریخ ممتد خود هرگز از قبول این مسئولیت خطیر سرباز نزده ایم امروز نیز به هیچ قیمت این پرچم را زمین نخواهیم گذاشت.

 

متفقین ما هم پیش بینی می کنند که ایران وضع قابل انفجاری دارد!

مدت هاست ما می شنویم که نه تنها دشمنان ما بلکه بعضی از دوستان متفق ما پیش بینی می کنند که ایران وضع قابل انفجاری دارد وعنقریب در آن اتفاقاتی خواهد افتاد ماسال ها است این غیب گوئی ها را می خوانیم و می شنویم ولی در عمل می بینیم که در کشورهای دیگر همه جا از این اتفاقات افتاده و فقط ایران است که از ثبات و امنیت کامل برخوردار مانده است.

پیشگویی ما این است که ایران با اجرای برنامه های وسیع اجتماعی واقتصادی خود و با اتکاء به نفسی که از روح ملیت نیرومند و کهن و از ایمان به حقانیت و درستی راهی که در پیش گرفته است و با پشتیبانی دوستان خارجی خود که با او در یک جبهه قرار دارند و از یک آرمان مشترک و طرز فکر و زندگانی مشترک دفاع می کنند و البته کشور بزرگ امریکا در راس آنها است راه خود را همچنان دنبال خواهد کرد و هیچ اتفاق غیر مترقبه ای از آن قبیل که گاهی بدان اشاره می شود در این کشور روی نخواهد داد.

 

ایران را از دست بدهید به هیچ قیمت جبران نخواهد شد!

من از شما صمیمانه می خواهم که کار این نیرو های مخرب را تسهیل نکنید زیرا واقعا حیف خواهد بود اگر ما در راهی که به صلاح خود و دنیای آزاد در پیش گرفته ایم موفق نشویم و اگر خدای نخواسته چنین شود آن وقت دوستان ما وقتی دچار تاسف خواهند شد و عواقب وحشتناک چنین وضعی را به چشم خواهند دید که دیگر پشیمانی سودی نخواهد داشت زیرا وضع ایران و اهمیت موقعیت آن از لحاظ بین المللی طوری است که از دست رفتن آن را به هیچ قیمت جبران نمی توان کرد.

 

پس از جنگ جهانی دوم فهمیدیم بی طرفی فایده ای ندارد / خود را در خوب و بد غرب شریک کرده ایم!

تجربیات تلخ دو جنگ جهانی و تجربه تلخ تر آذربایجان به خوبی به ما فهمانید تا که امروزه برای هیچ کشوری بخصوص برای مملکتی در وضع جغرافیائی ما بی طرفی یا داشتن حسن نیت یک طرفه کافی نیست. با درک این حقیقت بود که ما تصمیم گرفتیم سر نوشت خویش را با ممالک دیگری که رژیم ما با آنها شباهت دارد و تمدن و فرهنگمان با یکدیگر نزدیک است و ما شیوه زندگانی و طرز فکر ایشان را می پسندیم یکی کنیم و با آنها وارد اتحاد شویم و به قول معروف در خوب و بدشریک یکدیگر باشیم.

 

آخرین خبرها در مورد متهمین نظامی بازداشت شده

امروز تیمسار سرلشگر خسروانی رئیس اداره دادرسی ارتش اظهار داشت دادگاه قرار بازداشت متهمین روز چهارشنبه ، آقایان سرلشکر دفتری وسرلشکرخزاعی را تایید کرد .

 

رئیس دادرسی ارتش در مورد شروع محاکمه متهمین گفت : قدر مسلم این است وقتی پرونده ها تکمیل شده به دادگاه خواهد رفت و در مورد تاریخ احتمالی تشکیل دادگاه افزود : احتمالا در اواخر اردیبهشت ماه دادگاه ها شروع به کار کند.

از تیمسار سرلشکرخسروانی سئوال شد چنان چه در میان متهمین دادرسی ارتش یکی از وزرای سابق بود چگونه عمل خواهد شد وی اظهارداشت: در مورد محاکمه وزراء استثنائی نیست ما پرونده را تکمیل می کنیم تا مانند پرونده سایر وزرای سابق تکلیفش معلوم شود.

 

هیئت نمایندگی ایران در شورای وزیران سنتو

دهمین دوره اجلاسیه شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی دهم اردیبهشت ماه در لندن تشکیل می شود.

اعضای هیئت نمایندگی ایران در دهمین دوره اجلاسیه سنتو عبارت خواهند بود از آقایان : آرام وزیر امور خارجه ، موسی نوری اسفندیاری سفیر کبیر ایران در ترکیه، ارتشبد عبدالحسین حجازی رئیس ستاد بزرک ارتشتاران ، سپهبد نادر باتمانقلیچ نماینده ایران در گروه دائمی معاونین نظامی سنتو ، سرلشکر حسن پاکروان معاون نخست وزیر و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.