22 فروردین 1341

22 فروردین 1341

ورود شاه و فرح در راه آمریکا به رم!/اشرف با پالتوی پوست پلنگ به استقبال برادرش رفت!/ورود به نیویورک/خوشحالی شاه از سفر خود به آمریکا!/سفیر آمریکا : ایران با هدایت شاه به زودی یک کشور مترقی خواهد شد!/شاه در آمریکا پیرامون مشکلات مالی با کندی صحبت می کند/ آمریکا ایران را برای غرب مهم و از دست دادن آن را تاسف بار می داند!/نیویورک تایمز : شاه نیرومندترین قدرت فردی در ایران است / ایران در شاهراه ترقی و آبادانی گام بر می دارد!/سومین چاه در خلیج فارس به نفت رسید/نخست وزیر و اعضای هیئت دولت به مراغه می روند/کسانی که مقابل اصلاحات ارضی بایستند تحت تعقیب قرار می گیرند / مردم زندگیشان را فروخته رادیو خریده اند تا از اصلاحات ارضی خبر بگیرند!/وزیر بازرگانی : به منافع و مصالح اقتصادی کشور بیشتر از محبوبیت خودمان توجه داریم!

ورود شاه و فرح در راه آمریکا به رم!

دیروز بعد ازظهر شاهنشاه وشهبانوی ایران در راه سفر آمریکا وارد رم شدند .

هواپیمای حامل شاهنشاه پس از یک توقف کوتاه در فرودگاه رم به سوی پاریس حرکت کرد.

بنا به گزارش رسیده از پاریس ساعت چهار و بیست و پنج دقیقه بعد از ظهر دیروز شاهنشاه و شهبانو با هواپیما وارد پاریس شدند.

 

اشرف با پالتوی پوست پلنگ به استقبال برادرش رفت!

با اینکه توقف اعلیحضرتین در پارس جنبه غیر رسمی داشت معهذا مقامات فرانسوی فرودگاه اورلی را با پرچم های ایران و فرانسه تزئین کرده و اعضای عالیرتبه وزارت امور خارجه فرانسه و نماینده مخصوص ژنرال دو گل رئیس جمهوری در فرودگاه حضور یافته بودند. والاحضرت اشرف پهلوی خواهر شاهنشاه که در پاریس اقامت دارند نیز در میان مستقبلین دیده می شدند.

خواهر شاهنشاه در حالی که پالتو پوست پلنگ پوشیده بودند دسته گل بزرگی به اعلیحضرتین تقدیم داشتند.

 

ورود به نیویورک

خبرگزاری فرانسه نیز 10 آوریل طی گزارشی اعلام کرد : « شاهنشاه و شهبانوی ایران یک ساعت و پانزده دقیقه بعد از نیمه شب دیشب ( به وقت تهران) وارد فرودگاه بین المللی نیویورک شدند.»

در فرودگاه نیویورک رئیس تشریفات وزارت امور خارجه آمریکا و گروهی از شخصیت های برجسته این کشور از شاهنشاه و شهبانوی ایران استقبال کردند.

در این موقع ربکا جهانبانی دختر مسعود جهانبانی سرکنسول ایران در نیویورک دسته گلى تقدیم اعلیحضرتین کرد .

 

خوشحالی شاه از سفر خود به آمریکا!

سپس شاهنشاه و علیا حضرت شهبانوی ایران به تالار فرودگاه تشریف فرما شدند و گروهی از شخصیت های ایرانی را به حضور پذیرفتندشاهنشاه با یکایک روزنامه نگاران دست دادند و طی نطق کوتاهی اظهار داشتند: من و شهبانو از اینکه وارد آمریکا شده ایم بسیار خوشحالیم . این چهارمین بار است که من به آمریکا می آیم و علیا حضرت برای نخستین بار قدم به خاک امریکا گذاشته اند.

ما از دیدار پرزیدنت کندی بسیار خوشحال خواهیم شد و امیدوارم در اثر این مسافرت رشته های دوستی که میان آمریکا و ایران وجود دارد بیش از پیش مستحکم تر شود . من برای ملت آمریکا سعادت و پیشرفت آرزو می کنم.

 

سفیر آمریکا : ایران با هدایت شاه به زودی یک کشور مترقی خواهد شد!

جولیوس هولمز سفیر کبیر ایالات متحده در تهران عصر دیروز در کاخ سفید از پرزیدنت کندی دیدن کرد و مدتی با وی به گفت و گو پرداخت. هولمز هنگام خارج شدن از کاخ ریاست جمهوری به خبر نگاران گفت که مناسبات ایران و آمریکا اکنون از هر زمان دیگر صمیمانه تر و استوارتر است.

هولمز افزود که ایران به راهنمایی شاهنشاه با تدبیر و اصلاح طلب خود پیوسته در راه پیشرفت گام برمی دارد و به زودی در ردیف کشورهای مترقی جهان قرار خواهد گرفت.

سفیر آمریکا در پایان گفت ایران تاکنون یک تنه در برابر تهدیدات شوروی پایداری کرده و تحسین و ستایش جهان آزاد را به خود جلب کرده است.

 

شاه در آمریکا پیرامون مشکلات مالی با کندی صحبت می کند/ آمریکا ایران را برای غرب مهم و از دست دادن آن را تاسف بار می داند!

خبر گزاری آلمان نیز در گزارشی اعلام کرد : «شاهنشاه ایران که روز گذشته همراه شهبانو راه آمریکا را برای یک اقامت رسمی در پیش گرفتند در واشنگتن راجع به مسائل نظامی و سیاسی و اقتصادی مورد علاقه ایران و آمریکا و مخصوصا در باره مشکلات مالی جاری ایران با پرزیدنت کندی رئیس جمهور و سایر مقامات عالی رتبه آمریکایی مذاکره خواهند کرد .»

مقامات واشنگتن عقیده دارند که ایران از لحاظ استراتژیک یک نقطه بسیار مهم است و از دست رفتن ایران نتایج مصیبت باری برای غرب خواهد داشت. به عقیده رهبران واشنگتن اگر ایران تا کنون به دامان کمونیسم سقوط نکرده تنها در نتیجه لیاقت و همت شاهنشاه آن بوده است . مقامات رسمی واشنگتن احساس می کنند که اوضاع ایران در ماه های اخیر نسبت به گذشته بهبود یافته و از نظر آنها تقسیم اراضی سلطنتی از طرف شاهنشاه بین روستائیان بی زمین ایران قابل ستایش است.

 

نیویورک تایمز : شاه نیرومندترین قدرت فردی در ایران است / ایران در شاهراه ترقی و آبادانی گام بر می دارد!

روزنامه پرتیراژ و مشهور امریکایی «نیویورک تایمز» در مقاله مبسوطی که به مناسبت سفر شاه به آمریکا نوشته است شاهنشاه ایران را به خاطر روش قاطعی که در زمینه اجرای برنامه های اصلاحی ور فورم اتخاذ فرموده اند مورد تمجید و ستایش قرار داده است.

روزنامه مزبور پس از اشاره به این که اعلیحضرت همایونی نیرومند ترین قدرت فردی ایران هستند می نویسد شاهنشاه ایران با جدیت و پشتکار خستگی ناپذیری از این نیرو برای بهبود اوضاع کشور و ملتشان استفاده فرموده اند.

 نیویورک تایمز خاطر نشان ساخته است اعلیحضرتین هنگامی دیدار رسمی خود را در امریکا آغاز فرموده اند که کشور شان در شاهراه ترقی و آبادانی گام برمیدارد.

 

سومین چاه در خلیج فارس به نفت رسید

امروز اطلاع داده شد که سومین چاه نفت پان امریکن در خلیج فارس به نفت رسیده و آزمایش های مقدماتی نشان می دهد که قدرت تولید این چاه هفت هزار بشکه نفت خام در روز است.

اولین چاه به نام چاه داریوش بود که در نزدیکی جزیره خارک به نفت رسید دومین چاه بنام سیروس در ۷۰ کیلومتری چاه داریوش حفرشد وبه نفت رسید و سومین چاه نزدیک چاه سیروس حفر شد و به نفت رسید و . پس از به نفت رسیدن چاه مزبور این اعلامیه از طرف شرکت نفت ایران و پان امریکن منتشر گردید : شرکت نفت ایران پان امریکن با مسرت تمام دومین اکتشاف موفقیت آمیز خود را در ناحیه عملیات شرکت در خلیج فارس اعلام می دارد .

 

نخست وزیر و اعضای هیئت دولت به مراغه می روند

امروز ارسنجانی وزیر کشاورزی ما اظهار داشت نخست وزیر واعضای هیئت دولت روز 29 فروردین به مراغه خواهند رفت تا اسناد بقیه املاک تقسیم شده و خالصه منطقه شاهین دژ و میاندواب رابین کشاورزان توزیع نمایند.

وزیر کشاورزی گفت امروز کمیسیونی به ریاست نخست وزیر با حضور وزاری کشور و دادگستری و رئیس ستاد بزرک ارتشتاران و رئیس کل شهربانی و رئیس کل ژاندارمری و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور و بنده تشکیل بود تا در اجرای اوامر اعلیحضرت همایونی در مورد لزوم تمرکز وهماهنگی تشکیلات اداری و انتظامی برای اجرای قانون اصلاحات ارضی در مناطقی که اجرای قانون در آن مناطق آغاز شده اند مذاکره شده و تصمیمات مقتضی گرفته شود.

 

کسانی که مقابل اصلاحات ارضی بایستند تحت تعقیب قرار می گیرند / مردم زندگیشان را فروخته رادیو خریده اند  تا از اصلاحات ارضی خبر بگیرند!

 در این کمیسیون قرارشد هر کس خلاف مصالح عمومی و به منظورجلوگیری یا وقفه یا تعویق اجرای قانون اصلاحات ارضی به کیفیتی اقدام کند با استفاده از قانون امنیت اجتماعی تحت تعقیب قرار گیرد.

وزیر کشاورزی گفت طبق اطلاعاتی که به من رسیده در نواحی فارس و سایر نقاط کشور بسیاری از دهقانان برای اطلاع از اخبار مربوط به اصلاحات ارضی لوازم زندگی خود را فروخته و رادیو ترانزیستوری خریده اند تا بتوانند از طریق اخبار به جریان اصلاحات ارضی واقف شوند.

 

وزیر بازرگانی : به منافع و مصالح اقتصادی کشور بیشتر از محبوبیت خودمان  توجه داریم!

امروز جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی گفت اگر من گفته ام « ما در تهیه مقررات واردات قصد جنت مکانی و به دست آوردن محبوبیت عمومی نداشته ایم» مقصود این نبوده است که ما به نظر یات عمومی احترام نمی گذاریم. ما کاملا عکس این موضوع فکر می کنیم، منتهی به منافع و مصالح اقتصادی کشور بیشتر از محبوبیت خودمان توجه داریم.

شما هرگز نخواهید توانست ، چه در شرایط فعلی و چه در شرایط دیگری غیر از وضع فعلی کشور، از لحاظ اقتصادی مقرراتی به وجود آورید که جامع جمیع منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان و صادر کنندگان و وارد کنندگان باشد. اگر کسی بتواند یک چنین مقرراتی بنویسد و یک چنین تزی به وجود آورد نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان از وی تجلیل خواهند کرد و مجسمه اش را از طلا خواهند ساخت.

در تهیه مقررات واردات،علاوه بر مصالح مملکت که در درجه اول اهمیت است ما دچار اشکالاتی بوده ایم که فوق العاده زیاد است. مثلا تولید کننده داخلی می گوید باید روی واردات مشابه محصول تولیدی وی سود بازرگانی بست ، وزارت صنایع می گوید تولید داخلی آن کالا مرغوب نیست و باید ورود مشابه اش آزاد باشد. وزارت کشاورزی هم می گوید چون این کالا مثلا از سیب زمینی تولید می شود و باید تولید سیب زمینی تشویق شود لذا باید واردات آن ممنوع شود تا برای تولید آن کالا هم که شده تولید سیب زمینی بالا برود.

به هر صورت تهیه مقررات همراه با راضی کردن تمام دستجات یعنی وارد کننده، تولید کننده و مصرف کننده کار آسانی نیست و در آن واحد تقریبا محال است. پس آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد یک راه حل نسبی و مصالح اقتصادی کشور است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.