19 فروردین 1341

19 فروردین 1341

سود بازرگانی دارو لغو شد/شاه در سفر آمریکا چه خواهد کرد؟!/استقبال « قالی قرمز » از شاه!/مقامات آمریکایی شاه را به خاطر اصلاحات ارضی می ستایند!/امکان صدور حکم اعدام و تبعید برای سارقین وجود دارد

سود بازرگانی دارو لغو شد

هیئت وزیران در جلسه دیشب خود سود بازرگانی دارو را لغو کرد.

هیئت وزیران در جلسه دیشب خود سود بازرگانی دارو را لغو کرد ، در مصوبه دولت آمده است : « چون نظر اصلی از وضع سود بازرگانی روی بعضی از داروها ایجاد یک لابراتوار مجهز کنترل دارو بود و فعلا وزارت بهداری پیشنهاد نموده است که اعتبار لازم جهت تاسیس لابراتوار کنترل دارو را از طریق ازدیاد حق پروانه ورود دارو تامین نماید سود بازرگانی داروهای مشمول تعرفه گمرکی اصلاح شود.»

 

شاه در سفر آمریکا چه خواهد کرد؟!

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی به برنامه های سفر آتی شاه و فرح به آمریکا پرداخت.

در این گزارش آمده است : اعلیحضرت همایون شاهنشاه و و علیا حضرت فرح شهبانوی ایران روز چهارشنبه آینده ۲۲ فروردین برای بازدید رسمی یک هفته ای وارد واشنگتن خواهند شد.

شاهنشاه و شهبانوی ایران بعد از ظهر سه شنبه ۲۱ فروردین وارد نیویورک می گردند و صبح چهارشنبه و از نیویورک عازم واشنگتن خواهند شد.

مهمترین قسمت های سفر شاهنشاه در آمریکا ملاقات با پرزیدنت کندی در کاخ سفید و ایراد نطق در جلسه مشترک مجلسین سنا ونمایندگان و مشاهده پیاده کردن نیرو توسط تفنگداران دریایی آمریکا به اتفاق کندی و بازدید از قسمت های مختلف «کیپ کاناورال» مرکز موشکی و پروازهای فضایی ایالات متحده خواهد بود.

 

استقبال « قالی قرمز » از شاه!

واشنگتن خود را برای عالی ترین استقبال بنام «قالی قرمز» از شاهنشاه و شهبانوی ایران آماده می کند. استقبال «قالی قرمز» طبق سنن دیرینه آمریکا عالی ترین استقبال از یک میهمان عالیقدر محسوب می گردد . هنگام ورود اعلیحضرتین به فرودگاه واشنگتن پرزیدنت کندی و همسرش بانو ژاکلین از میهمانان عالیقدر خود استقبال خواهند کردو مراسم احترامات کامل نظامی انجام می گردد و سرود ملی دو کشور توسط دسته موزیک ارتش آمریکا نواخته خواهد شد.

در صورت مساعد بودن وضع هوا در پایتخت آمریکا اعلیحضرت همایونی به اتفاق رئیس جمهوری در اتومبیل رو باز وارد شهر خواهندشد و پس از عبور از خیابان پنسیلوانیا به کاخ «بلرهاوس » مقر مخصوص میهمان های جلیل القدر رئیس جمهوری که برای پذیرایی از اعلیحضرتین آماده شده نزول اجلال خواهند نمود. از هم اکنون جمعیت کثیری از مردم آمریکا از جمله هزاران نفر از جهانگردان که از سراسر جهان به واشنگتن آمده اند خود را برای استقبال از شاهنشاه ایران آماده می کنند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که اگر اعلیحضرتین بخواهند تمام دعوت هایی را که از طریق وزارت امور خارجه آمریکا و سفارت ایران در واشنگتن از اعلیحضرتین می شود بپذیرند لااقل باید دو ماه در آمریکا اقامت بفرمایند.

به هر حال انتظار می رود اعلیحضرتین پس از خاتمه دیدار رسمی که روز چهار شنبه خواهد بود چندروز به طور خصوصی به اقامت خود در آمریکا ادامه بدهند.

 

مقامات آمریکایی شاه را به خاطر اصلاحات ارضی می ستایند!

یونایتدپرس ۱۸ آوریل در گزارشی اعلام کرد : «  هفته آینده شاهنشاه و ملکه ایران به طور رسمی مسافرتی به آمریکا خواهند کرد که طی آن یک سلسله مذاکرات توام با شکیبایی و عمیق سیاسی و اقتصادی و نظامی در باره اوضاع ایران و مناطق مجاور این کشور در منطقه خاور میانه انجام خواهد شد.»

شاهنشاه ایران اطمینان دارند که در واشنگتن میزبانان صمیمی و مستمعین دوست و صادقی خواهند داشت. مقامات آمریکایی که در این روزها موضوع مسافرت قریب الوقوع شاهنشاه ایران به واشنگتن نقل محافل و مجالس آن هاست شاهنشاه را به خاطر برنامه اصلاحات ارضی که تحت هدایت ایشان و به وسیله نخست وزیر ایران علی امینی اجرا می شود می ستایند .

یک مقام عالیرتبه آمریکایی که به  اوضاع ایران آشنایی فراوان دارد اظهار داشته است که اگر در سال های اخیر چندین بحران بزرگ سیاسی و اقتصادی بر ایران گذشته و کشور ایران از این بحران ها جان به سلامت به در برده این رستگاری تنها و تنها به پاس وجود شاهنشاه ایران بوده است ، چه در غیر این صورت امکان داشت که ایران نیز به صورت یکی از کشورهای دست نشانده کمونیسم در آید.

اصلاحاتی که در حال حاضر در ایران جریان دارد و برنامه سخت گیری مالی و اقتصادی که به منظور نجات کشور اجرا  می شود و تمام آنها بنا به اظهار مقامات رسمی از حمایت کامل شاهنشاه ایران برخوردار است مشتمل بر همان سیاستی است که از نظر کندی بسیار درست و مترقی است و رئیس جمهور آمریکا اجرای این سیاست را برای کشورهای دیگرو مخصوصا ممالک آمریکای لاتین نیز توصیه می کند.

 مقامات رسمی واشنگتن مخصوصا به برنامه اصلاحات ارضی ایران که به وسیله آن قدرت طبقه ملاکین بزرگ وصاحب نفوذ قدیم در هم شکسته می شود با نهایت دقت نگاه می کنند و از این که با اجرای اصلاحات طبقه بزرگ دهقانان ایران به صورت یک طبقه جدید و مرفه اجتماعی در می آیند بسیار خرسند هستند.

 

امکان صدور حکم اعدام و تبعید برای سارقین وجود دارد

از طرف الموتی وزیر دادگستری به منظور شدت عمل بیشتر نسبت به سارقین و جلوگیری از انواع سرقت ها در تهران بخشنامه ای به دادگاه های استان مرکز و دادسرای شهرستان تهران صادر گردیده است.

منظور از صدور این بخشنامه استفاده بیشتر از قانون و اعمال مجازات های شدید به سارقین است تا سارقین دستگیر شده با گذراندن محکومیت های بیش از دو ماه چنانچه بار دیگر مرتکب سرقت شدند تحویل دادرسی ارتش شوند.

وزیر دادگستری گفت : سارقین بایستی شدیدا مجازات شوند، اگر هم در گذشته مجازات ها شدید نبوده از این پس مجازات ها شدیدتر باشد زیرا اگر چه در اصل وقوع جرم  یا جنایت تربیت عامل اصلی به شمار می رود ولی ضعف مجازات نیز از عواملی است که موجب تجری متجاوزین جامعه به شمار می رود و غرض از صدور این بخشنامه آن است که تا سر حد امکان از توسعه کارهای خلاف مخصوصا سرقت جلوگیری شود.

وزیر دادگستری افزود : با تحویل سارقین حرفه ای به دادرسی ارتش امکان صدور حکم اعدام و تبعید درباره آنان وجود دارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.