15 فروردین 1341

15 فروردین 1341

امروز دانشگاه باز شد/ شورش نظامی افسران سوریه سرکوب شد /افزایش آب بها عادلانه نیست /سازمان آب به هیچ وجه رضایت مردم را برآورده نکرده است/افزایش قیمت آب موجب ترقی قیمت ها خواهد شد

امروز دانشگاه باز شد

امروز دانشگاه تهران که از اول بهمن ماه سال کذشته به دنبال سرکوب اعتراضات گروهی از دانشجویان بسته شده بود پس از دو ماه و نیم تعطیلی فعالیت مجدد خود را آغاز کرد.

هزاران دانشجو با ارائه کارت تحصیلی وارد دانشگاه شدند، در اغلب دانشکده ها کلاس های درس دایر بود و بعضی از دانشکده ها از فردا امتحانات عقب مانده را شروع می کنند.

 

شورش نظامی افسران سوریه سرکوب شد

شورش نظامی افسران سوریه سرکوب شد، در زد و خوردهای شهر حلب مرکز اصلی شورش 150 تن کشته شدند.

شورشیان در آخرین لحظات از مصر کمک خواستند ولی به تقاضاهای آنان پاسخ داده نشد.

هفت تن از افسرانی که در کودتای هفته گذشته سوریه شرکت داشتند به ژنو تبعید شدند.

دولت سوریه تهدید کرده بود اگر شورشیان تسلیم نشوند حلب بمباران خواهد شد.

 

افزایش آب بها عادلانه نیست

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت : در این چند روز که خبر افزایش آب بها از طرف سازمان آب تهران انتشار یافته است طبقات مختلف مردم نظر و عقیده خود را در این امر، از طریق مراجعه مستقیم و مکالمه تلفنی و مکاتبه با ما در میان گذاشته اند.

« اطلاعات » در ادامه گزارش خود را به نقل از انجمن های محلی و اصناف و طبقات مردم پی گرفته و آورده است : رئیس شورای عالی انجمن های محلی تهران امروز گفت : « 200 انجمن و شورای محلی تهران از دبیرخانه شورا درخواست کرده اند تا مسئله افزایش آب بها در دستور شورا قرار بگیرد، گرفتاری مردم روز به روز زیاد می شود و این امرزحمت فراوان برای ساکنین شهر ایجاد خواهد کرد. نه شهرداری و نه سازمان آب به تذکرات ما گوش نمی دهند و افزایش نرخ آب در این شرایط مزید بر علت بوده و مردم قادر به پرداخت پول اضافی نیستند.»

روز بیستم فروردین ماه جلسه شورا با شرکت اعضای انجمن های محلی تهران تشکیل خواهد شد و نمایندگان محلات در این روز پیرامون مسئله افزایش آب بها صحبت خواهند کرد.

دکتر رضائی یکی از قضات دادگستری نیز گفت: مردم با افزایش آب بها مخالفند ، آب در تمام دنیا از این جهت که اهم ضروریات زندگی انسان است با حداقل قیمت از طرف دولت ها عرضه می شود. ساز مان های آب در سراسر دنیا هدف انتفاعی ندارند ، این سازمان ها حتى باتحمل ضرر و به منظور تثبیت قیمت ها مانع از افزایش آب بها می شوند. برق و آب و گاز پایه های زندگی ساکنین شهر ها و دهات است و با افزایش نرخ این نیازمندی ها هزینه زندگی فورا افزایش می یابد.

این اقدام بر خلاف مصلحت حتى مغایرسیاست دولت است، زیرا اگر هدف دولت واقعا پائین آوردن نرخ ها باشد این اقدام درست نقطه مقابل آن است.

 

سازمان آب به هیچ وجه رضایت مردم را برآورده نکرده است

یک کارمند راه آهن نیز گفت : وضع سازمان آب تهران برای مردم روشن نیست، این سازمانی که بدون دخالت و نظارت شهرداری و سایر سازمان های دولتی کار می کند به هیچ وجه نتوانسته رضایت عمومی را بر آورد ، بیش از نیمی از شهر تهران در بی آبی می سوزد و سازمان آب امر لوله کشی این محلات را به امروز و فردا موکول می کند ، در قلعه مرغی ، امام زاده حسن ، خیابان شوش و بسیاری از محلات مردم از آب آلوده نهر ها استفاده می کنند و این سازمانی که ملزم به لوله کشی شهر تهران است کوچک ترین تاثری از خود نشان نمی دهد.

 کارمند دولت افزود : سازمانی که می گوید من پول ندارم و به ناچار قیمت آب بها را افزایش می دهد به چه مجوزی باشگاه می سازد و میلیون ها تو مان صرف وسائل لوکس آن می کند، آیا صحیح است که ساکنین کوی و باغ ها و قلعه مرغی و نازی آباد و هزاران نفر از مردم تهی دست تهران آب آلوده بخورند و سازمان آب باشگاه لوکس و محل تفریح برای جمعی فراهم نماید ؟ مردم قدرت پرداخت آب بهای اضافی را ندارند، اگر سازمان آب ضرر می کند باشگاه را بفروشد و جلوی ریخت و پاش ها را بگیرد تا بین در آمد و خرج موازنه حاصل شود.

 

افزایش قیمت آب موجب ترقی قیمت ها خواهد شد

امروز شورای عالی اصناف اعلام کرد که افزایش قیمت آب موجب ترقی قیمت ها خواهد شد ، یک مقام رسمی در این شورا گفت : هنگامی که مردم در آمد کافی داشته باشند پرداخت این پولها مانعی ندارد، ولی در حال حاضر که روز به روز وضع مردم بدتر می شود افزایش قیمت آب مشکلات زیادی برای مردم ایجاد خواهد کرد. این مقام گفت : ترقی قیمت آب بها هزینه گرمابه ها را به دو برابر افزایش می دهد و آنها را در بن بست می گذارد.

امروز جلسه اعضای اتحادیه گرمابه داران تهران در محل اتحادیه تشکیل شد. نائب رئیس اتحادیه گرمابه داران گفت : افزایش آب بها هزینه ما را دو برابر می کند و ما هم ناچار هستیم تقاضای افزایش نرخ گرمابه را بکنیم، گرمابه داران عموما از تصمیم سازمان آب اظهار عدم رضایت کرده و گفتند که حتما باید در این تصمیم تجدید نظر شود .

امروز همچنین موسسات مختلف توزیع آب لوله کشی در محلات تهران که به وسیله کامیون از شیرهای مخصوص به خانه های بدون آب حومه تهران آب می رسانند از این اقدام سازمان آب اظهار نارضایتی کردند . این موسسات اعلام داشتند که خواه ناخواه قیمت یک تانکر آب به این ترتیب افزایش خواهد یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.