11 فروردین 1341

11 فروردین 1341

مبارزه با فساد و جلوگیری از تجاوز به حقوق عمومی ادامه خواهد یافت/وضع متهمین روشن می شود/مردم صبر داشته باشند دادگستری در سال جدید کارهای جدیدی انجام خواهد داد!/مقدمات سفر شاه و فرح به آمریکا/ضیافت به افتخار شاهنشاه و فرح/جشن آزادی الجزایر در مسجد آیت الله کاشانی تهران/اظهارات کاردار سفارت پاکستان/محدودسازی واردات مواد اولیه مصرفی تعطیلی کارخانه ها را به دنبال خواهد داشت/درآمدهای مردم تهران ممیزی می شود/مسئله مالیات

مبارزه با فساد و جلوگیری از تجاوز به حقوق عمومی ادامه خواهد یافت

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز نورالدین الموتی، وزیر دادگستری، ضمن جواب به چند سوال خبرنگار ما اظهار داشت: در سال جدید مبارزه با فساد و جلوگیری از تجاوز به حقوق عمومی به شدیدترین وجه ادامه خواهد یافت و کوچک ترین وقفه ای در این کار ایجاد نخواهد گردید.

خبرنگار ما درباره این که آیا وزارت دادگستری نسبت به تهیه طرح تعقیب و محاکمه وزراء مورد اتهام در غیاب مجلسین اقدامی به عمل آورده است از وزیر دادگستری سئوال کرد؛ نورالدین الموتی در این باره گفت: هنوز دادگستری در این باره مطالعه ای نکرده است.

وزیر دادگستری درباره این که در سال جدید لوایح و طرح های قانونی جدید در موارد مختلف در دادگستری تهیه خواهد گردید اظهار داشت: اگر مطابق قوانین موجود کارها جریان داشته باشد دادگستری خیلی کار را از پیش خواهد برد و از این جهت فعلا دادگستری احتیاج به قوانین جدیدی ندارد.

 

وضع متهمین روشن می شود

وزیر دادگستری درباره تعیین تکلیف متهمین پرونده های دیوان کیفر نیز گفت به طورقطع در سال جدید وضع کلیه کسانی که در دیوان کیفر تحت تعقیب قرار گرفته اند و حتی آنهایی هم که با گرفتن تامین کافی آزاد شده اند وضعشان روشن خواهد گردید و پرونده های آنان مورد رسیدگی نهائی قرار خواهد گرفت.

الموتی درباره اشل جدید حقوق قضات نیز گفت: با توجه به اهمیت کار قضات در این راه توفیقی حاصل شده و مسلما بودجه تقدیمی دادگستری به تصویب خواهد رسید.

درباره کارمندان اداری دادگستری نیز وزیر دادگستری گفت: در این باره طبق منویات شخص اول مملکت به طور کلی اقدام به عمل خواهد آمد و امیدوارم که حداقل زندگی این دسته از کارمندان زحمتکش دادگستری نیز تامین گردد.

 

مردم صبر داشته باشند دادگستری در سال جدید کارهای جدیدی انجام خواهد داد!

الموتی در خاتمه اظهار داشت: به طور قطع در سال نو مردم خبرها و کارهای نو و بی سابقه ای در دادگستری می شنوند و می بینند و به طور کلی اگر مردم صبر داشته باشند، دادگستری در سال جدید کارهای جدیدی انجام خواهد داد.

 

مقدمات سفر شاه و فرح به آمریکا

خبرگزاری فرانسه امروز اطلاع داد که قدس نخعی، سفیر کبیر جدید ایران در امریکا، دیروز رونوشت استوارنامه های خود را در واشنگتن به دین راسک، وزیر امور خارجه ایالات متحده، تسلیم کرده است.

سفیر کبیر ایران فعلا سرگرم تهیه مقدمات سفر شاهنشاه و شهبانوی ایران به امریکاست. شاهنشاه و شهبانوی ایران روز شنبه ۲۱ فروردین ماه به دعوت پرزیدنت کندی به امریکا مسافرت خواهند کرد.

سفیر کبیر جدید ایران هنگام خروج از کاخ وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت از این که دوباره به امریکا آمده خوشوقت است. قدس نخعی 25 سال پیش با سمت دبیر دوم سفارت کبرای ایران در واشنگتن، به امریکا آمده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ها سفیر کبیر جدید ایران در اوایل این هفته استوارنامه های خود را به پرزیدنت کندی، رئیس جمهوری امریکا، تسلیم می کند.

 

ضیافت به افتخار شاهنشاه و فرح

خبرگزاری فرانسه همچنین از نیویورک گزارش داد: بنیاد خاور نزدیک امروز اعلام داشت که شاهنشاه ایران دعوت موسسه مذکور را پذیرفته اند. روز 16 آوریل (۲۷ فروردین) در مهمانی شامی که به افتخارشان ترتیب داده خواهد شد شرکت خواهند فرمود. قبل از شام مدیر بنیاد خاور نزدیک از شاهنشاه پذیرایی خواهند کرد.

 

جشن آزادی الجزایر در مسجد آیت الله کاشانی تهران

از ساعت هفت بعد از ظهر روز پنجشنبه به دعوت جامعه روحانیت تهران مجلس جشنی با حضور جمع کثیری از طبقات مختلف مردم در مسجد آیت الله کاشانی واقع در پامنار منعقد گشت.

در این اجتماع که به مناسبت اعلام آزادی الجزایر تشکیل شده بود، سفرای دول مسلمان پاکستان، مراکش، لبنان، اندونزی، عراق و افغانستان نیز شرکت داشتند.

از طرف کسبه و اصناف و معتمدین محل و وعاظ و روحانیون، سراسر خیابان پامنار با پرچم های سه رنگ و چراغ های الوان تزئین شده بود و گروه کثیری در طرفین خیابان و حیاط و شبستان مسجد اجتماع کرده بودند.

در این مجلس ابتدا مهندس ابوالحسن کاشانی پیرامون عظمت جهاد در اسلام اظهاراتی نمود و گفت: جهاد از ارکان شریعت اسلام است و مادام که مسلمین این فریضه را فراموش نکرده بودند عظمت و شوکت نصیب آنان بود و تاج از امپراطوری های بزرگ جهان برمی گرفتند.

ناطق سپس پیرامون مجاهدات مرحوم آیت الله کاشانی و اقدامات مرحوم آیت الله در تایید مبارزات ملیون الجزایر به تفصیل صحبت کرد.

 

اظهارات کاردار سفارت پاکستان

در مسجد آیت الله کاشانی، سفرای دولت های اسلامی در کنار مردم نشسته بودند و پس از اظهارات مهندس کاشانی، کاردار سفارت پاکستان پشت تریبون قرار گرفت و به زبان فارسی به حضار سلام کرد و استقلال کشور مسلمان و هم کیش الجزایر را تبریک گفت و سپس نطقی به زبان انگلیسی ایراد نمود و طی آن اظهار کرد: ما امیدواریم دنیای اسلام در آینده بیش از پیش متحد گشته و تمام ملل اسلامی از پشتیبانی دنیای متحد اسلامی برخوردار شوند. ما همه مسلمان هستیم و فلسفه اسلام مانع انهدام ما است. ما حضرت محمد را که پیامبر آزادی است و حضرت على و حضرت امام حسین را که با خون خود آزادی را در اسلام آبیاری کردند گرامی می داریم. ما نخواهیم گذاشت دشمنان اسلام حق ملل مسلمان را از بین ببرند.

 

محدودسازی واردات مواد اولیه مصرفی تعطیلی کارخانه ها را به دنبال خواهد داشت

روزنامه «اطلاعات» نوشت: کارخانجات داخلی در شرایط کنونی نمی توانند مواد اولیه مصرفی خود را با گشایش اعتبار وارد کنند و این کار تعطیل کارخانه ها را به دنبال خواهد داشت.

خبر اخیر روزنامه ها درباره بررسی های بانک مرکزی ایران در خصوص محدود ساختن واردات کالا از طریق برات وصولی در محافل بازرگانی بخصوص محافل صنعتی کشور با حیرت و تعجب فراوان روبرو شد.

مراجعات زیادی که بعدازظهر دیروز و پیش از ظهر امروز به وسیله تلفن به روزنامه شد نشان داد که واردکنندگان و مصرف کنندگان سیزده قلم کالاهای ضروری که از طریق برات وصولی وارد می شود، در صورت ممنوع شدن واردات آن ها از طریق برات وصولی با چه مشکلاتی روبرو و چه دردسرهایی ممکن است ایجاد گردد.

چند تن از آقایان صاحبان صنایع که تلفن کردند گفتند اولا ۱۳ قلم کالاهایی که از طریق برات وصولی تاکنون وارد شده همه مواد اولیه مصرفی است و اکثرا هم توسط کارخانجات کشور مصرف می شود و اگر قرار باشد مواد اولیه مزبور با گشایش اعتبار وارد شود با گرفتاری شدیدی که اغلب کارخانه ها از نظر تنخواه گردان دارند نخواهند توانست با بهره ۱۸ یا 24 درصد پول از بازار برای گشایش اعتبار تهیه کنند و موقع ترخیص هم بقیه را بدهند.

در حالی که همین کارخانه ها در سال های اخیر هریک اعتباراتی در خارج برای خود فراهم کرده اند و شش ماهه و یا یک ساله مواد اولیه مصرفی خود را وارد می کنند و بهره چهار یا پنج درصدی هم در خارج می دهند. اگر قرار باشد کارخانه ها از اعتباراتی که در خارج بدست آورده اند صرف نظر کنند و آن را از بانک ملی بگیرند، حداقل بانک ملی باید 500 میلیون تومان برای این کار اختصاص دهد در حالی که مسلم است بانک ملی نه چنین پولی دارد و نه می تواند بدهد.

نفعی که فرضا اتخاذ این تصمیم به دنبال دارد در مقابل ضررهای فراوان آن فوق العاده ناچیز است. کمترین ضرر کارخانه ها در صورت ممنوع شدن واردات مواد اولیه از طریق برات وصولی این خواهد بود که کارخانه ها نتوانند مواد اولیه مصرفی خود را وارد کنند؛ در نتیجه حجم تولید خود را پایین بیاورند و عده ای از کارگران را از کار بی کار کنند.

دولت می تواند برای کالاهای تجملی و یا حتی نیمه ضروری مصرفی مردم هر مقرراتی که مایل است وضع کند چون حداقلش این است که مردم به علت گرانی آن را مصرف نمی کنند، ولی آیا کارخانه را هم می توان به علت گران تمام شدن مواد اولیه خواباند؟

 

درآمدهای مردم تهران ممیزی می شود

وزارت دارایی در سال جاری از کلیه درآمدها و از جمله درآمد مستغلات و واحدهای کسبی و تجاری مردم تهران ممیزی وسیعی به عمل خواهد آورد.

از سال 1335 که آخرین ممیزی درآمدها در تهران انجام گرفت، تا کنون هیچ گونه ممیزی دیگری انجام نگرفته است؛ به همین علت پیش بینی می شود که ممیزی آینده یکی از بزرگ ترین و وسیع ترین ممیزی ها باشد.

معمولا ممیزی درآمدها در تهران یک واقعه بزرگ مالیاتی تلقی می شود؛ به همین علت اداره کل وصول تهران از مدت ها قبل مشغول مطالعه دقیقی برای این ممیزی است و برنامه های عملی در دست طرح دارد و پیش بینی می شود تا پایان ماه جاری برنامه ممیزی تهران تدوین گردد.

اعضای هیئت های ممیزی که هر هیئت سه نفر خواهند بود، توسط کمیسیونی از اعضای عالی رتبه وزارت دارایی انتخاب می شوند. این افراد باید حائز شرایط ممیزی باشند.

 

مسئله مالیات

هیئت های سه نفری ممیزی تمام املاک و مستغلات را از نظر اجاره مورد ارزیابی قرار می دهند و مالیات آن را تعیین می کنند.

در مورد کسبه و بازرگانان و شرکت ها فعالیت کسبی و میزان سرمایه و مقدار واردات و صادرات و فروش مغازه ها و مسائل نظیر آن مورد توجه قرار می گیرد. در حقیقت برای تشخیص مالیات باید درآمد مودیان از طریق مشاهدات و تحقیقات و سوابق مالیاتی تعیین گردد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.