10 فروردین 1341

10 فروردین 1341

50 میلیون مارک برای امور نفتی/کابینه انتخابات/علل مسافرت شاه به آمریکا

50 میلیون مارک برای امور نفتی

«تهران مصور» نوشت: گفته می شود از محل وام 200 میلیون مارکی که قرار است دولت آلمان به ایران بدهد مبلغ 50 میلیون مارک فقط برای تاسیسات نفتی اختصاص داده خواهد شد و از طرف دیگر پرداخت این اعتبار بعد از بررسی کارشناسان آلمانی و تایید لزوم پرداخت این وام برای مصارف معین و مخصوصی صورت خواهد گرفت؛ بنا بر این گفته می شود استفاده دولت از این وام لااقل یکی دو ماه به طول خواهد انجامید.

 

کابینه انتخابات

«تهران مصور» نوشت: در ایام نوروز شایعات جدیدی در افق سیاسی کشور پراکنده شد که بحث در اطراف آن هنوز هم پایان نیافته است.

گفته می شود ممکن است در اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد انتخابات آغاز گردد.

محافلی که این شایعات را به وجود آورده اند معتقدند انتخابات توسط کابینه ملایم تری که احتمالا ممکن است علاء در رأس آن باشد انجام خواهد گرفت و پس از افتتاح مجلسین امینی مجددا روی کار خواهد آمد.

اما محافل نزدیک به دولت هیچ یک از این شایعات را به درستی نمی دانند و معتقدند که مخالفین میان خود چنین فرمولی را پیدا کرده اند.

 

علل مسافرت شاه به آمریکا

«تهران مصور» نوشت: مسافرت شاهنشاه و علیاحضرت شهبانوی ایران به آمریکا که بنا به دعوت کندی صورت خواهد گرفت افق جدیدی در روابط سیاسی ایران و آمریکا خواهد گشود.

در محافل سیاسی گفته می شود وضع حساس داخلی و نقش ایران در خاورمیانه لزوم چنین مسافرتی را ایجاب می کرد و بدون شک مسافرت شخص اول مملکت به آمریکا هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی مناسبات دو کشور را بیش از پیش بهبود خواهد بخشید.

در برخی از محافل شایع است که دولت بر اثر عدم موفقیت کامل در جلب کمک فوری کشورهای اروپایی از نفوذ و شخصیت بین المللی شاهنشاه در این مورد استفاده خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.