9 فروردین 1341

9 فروردین 1341

سه هزار دانش آموز ایرانی در عراق مشغول تحصیل هستند/درباره بازار مشترک خاورمیانه مقاله ای نوشته ام!/کشورهای ثروتمند خاورمیانه باید به کشورهای فقیر کمک کنند/بررسی برنامه اجرای اصلاحات ارضی در جلسه هیئت دولت/واردات داروهای کهنه و گمنام جان مردم را به خطر انداخته است/کنفرانس بین المللی نفت در تهران تشکیل می شود/تشکیل سازمان همکاری اقتصادی/مذاکره با معاون وزارت خارجه آمریکا

سه هزار دانش آموز ایرانی در عراق مشغول تحصیل هستند

ساعت ده و نیم صبح امروز بیست نفر از دبیران و دانش آموزان آموزشگاه های ایرانی عراق که در ایام تعطیلات نوروز به تهران آمده اند در کاخ نخست وزیری با علی امینی نخست وزیر ملاقات کردند .

در این ملاقات عباس آرام سفیر کبیر سابق ایران در عراق و وزیر خارجه جدید نیز حضور داشت.

ابتدا « آرام » پیرامون وضع فرهنگی ایرانیان مقیم عراق توضیحاتی به نخست وزیر داد و اظهار داشت : گذشته در حال حاضر در عراق سه هزار دانش آموز ایرانی در شهرهای بغداد، کربلا، نجف، بصره و کاظمین و غیره مشغول تحصیل هستند و بیش از هزار نفر از ایرانیان نیز در کلاس های اکابر مشغول تحصیل هستند.

 

درباره بازار مشترک خاورمیانه مقاله ای نوشته ام!

سپس امینی نخست وزیر پس از اظهار خوشوقتى از ملاقات با هموطنان مقیم عراق ، اظهار داشت : بنده همیشه به مسئله لزوم همبستگی ملل خاور میانه و توسعه روابط فرهنگی و بازرگانی آنان اشاره کرد و افزود : وقتی قلب های این ملت ها به یکدیگر نزدیک شود و مردم این کشور ها یکدیگر را به خوبی بشناسند کمتر تحت تاثیر تبلیغات سوء قرار می گیرند و من آرزومندم در خاورمیانه برادری ، اتحاد و اتفاق به وجود بیاید. من راجع به بازار مشترک خاورمیانه مقاله ای نوشته ام و شاید بتوان مقدمات این کار را فراهم کرد. چون تماس های اقتصادی تفاهم سیاسی به وجود می آورد . افکار عمومی بعضی از این کشور ها مسموم شده باید به تدریج در راه بهبود آن کوشید.

 

کشورهای ثروتمند خاورمیانه باید به کشورهای فقیر کمک کنند

در این منطقه کشور های غنی هستند که باید از نظر فنی و فرهنگی به کشور های فقیر کمک کنند تا مشکلات از میان برداشته شود و من امیدوارم دوره نوینی در روابط بین کشورهای مسلمان به وجود بیاید.

بعد نخست وزیر از تک تک دانش آموزان در باره وضع تحصیلی آنان سئوالاتی کرد و مشکلات کار آن ها را پرسید .

 

بررسی برنامه اجرای اصلاحات ارضی در جلسه هیئت دولت

صبح امروز ارسنجانی وزیر کشاورزی اظهار داشت که دیروز گزارش مفصلی در خصوص برنامه اجرای قانون اصلاحات ارضی در سرتاسر کشور تسلیم هیئت دولت کرده است که متضمن شرایط ادامه کار نیز بوده است.

این گزارش در جلسه دیشب هیئت دولت مطرح شده و مورد رسیدگی قرار گرفت در مورد پیشنهادات مشروح در زمینه های مالی وزیر کشاورزی اظهار داشت که نخست وزیر خودشان رسیدگی خواهند کرد و در مورد وحدت و تمرکز اداری دستگاه های مختلف قرار شد کمیسیون برای این کار تشکیل گردد.

وزیر کشاورزی اضافه نمود  که دیروز آخرین روز مهلت قانونی در منطقه شاهین دژ و میاندوآب بود و دیگر از کسی اظهارنامه پذیرفته نخواهد شد.

قسمت عمده کار منطقه میاندوآب و دهات بزرگ و آباد پایان یافته و کلیه مالکان اظهارنامه خود را به اداره اصلاحات ارضی محل تسلیم کرده اند و در شاهین دژ نیز همه اظهارنامه های خود را تسلیم کرده اند و ممکن است تنها یک نفر تا به حال اظهارنامه نداده باشد.

 

واردات داروهای کهنه و گمنام جان مردم را به خطر انداخته است

جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی امروز گفت : واردات داروهای کهنه و گمنام جان مردم را به خطر انداخته است.

دریافت سود بازرگانی از قسمتی از داروها برای تامین مخارج ایجاد لابراتواری جهت کنترل داروهای وارداتی است.

 

کنفرانس بین المللی نفت در تهران تشکیل می شود

«حسنعلی منصور » دبیر کل شورای عالی اقتصاد و رئیس هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس کمیسیون آسیا و خاور دور (اکافه) پس از پایان جلسات کنفرانس به تهران باز گشت .

دبیر کل شورایعالی اقتصاد اظهار داشت

در باره تشکیل «سمپوزیوم بین المللی نفت » تصمیم قطعی کنفرانس اعلام گردید . در سپتامبر 1962 شهریور ماه 41 در تهران برگزار خواهد شد و همچنین تشکیل انستیتوی منطقه ای نفت در ایران مورد تائید قرار گرفت.

پیشنهاد قطعی شرکت ملی نفت در باره تاسیس انستیتوی منطقه ای و کمک دولت ایران مطرح و تقاضای همکاری سازمان ملل متحد و پرداخت پنج میلیون دلار از صندوق مخصوص سازمان برای توسعه این تشکیلات جهت اخذ تصمیم نهایی تسلیم مقامات اکافه شد و به شورای اقتصادی و اجتماعی ارجاع گردید.

 

تشکیل سازمان همکاری اقتصادی

موضوع تشکیل سازمان همکاری اقتصادی آسیا نیز مورد مذاکره قرار گرفت و مقرر گردید نظر دولت های عضو پس از مطالعات دقیق روی نظریات کنفرانس بعدا اعلام گردد.

کمک های فنی سازمان ملل متحد برای توسعه اقتصادی و اجتماعی این منطقه و همچنین تشکیل صندوق مخصوص که آقای « پل هافمن » رئیس آن می باشند جزو مسائل مهم مورد مذاکره کنفرانس مزبور بود.

جلسه آینده کنفرانس «اکافه» در ماه مارس 1963 در پایتخت فیلیپین (مانیلا) بر گزار خواهد گردید و در سال 1964 جلسه مزبور در تهران منعقد می گردد .

 

مذاکره با معاون وزارت خارجه آمریکا

دبیر کل شورایعالی اقتصاد سپس افزود :  «چستر بولز »  نماینده مخصوص رئیس جمهور آمریکا که برای بررسی وضع کشور های آسیا و خاور دور به این منطقه مسافرت کرده است هنگام اقامت در توکیو در مجلس پذیرایی که از طرف سفیر کبیر آمریکا در ژاپن ترتیب داده شد بود و کلیه نمایندگان عضو کنفرانس اقتصادی آسیا و خاور دور دعوت شده بودند نطق مفصلی راجع به سیاست دولت آمریکا و کمک های اقتصادی و فنی به کشور های این منطقه ایراد نمود . سپس این جانب از توجه و علاقمندی کلیه کشور های صنعتی بخصوص آمریکا در باره توسعه اقتصادی و بالا رفتن سطح زندگی مردم این منطقه وسیع جهان اظهار خوشوقتی کردم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.