7 فروردین 1341

7 فروردین 1341

متن فهرست کالاهای وارداتی و صادراتی منتشر شد/مسافرت شاه و فرح به آمریکا و اروپا سه هفته طول می کشد/وزیر جدید خارجه به حضور شاه معرفی می شود

متن فهرست کالاهای وارداتی و صادراتی منتشر شد

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود متن فهرست کالاهای وارداتی و صادراتی را منتشر کرده و نوشت : محدودیت ورود اغلب کالاها در سال جاری همچنان ادامه دارد.

برای برخی کالاها سود بازرگانی وضع شده و سود بازرگانی بعضی ها افزایش یافته است.

واردات و صادرات کالاهای مختلف در سال جاری با رعایت شرایط ورود یا صدور و پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی امکان پذیر است.

بر اساس گزارش دیگری که امروز منتشر شد ورود اتومبیل ، اجاق های گازی ، کولر ، یخچال و مشروبات الکلی ممنوع و واردات لوازم آرایشی ، موز و مرکبات ، رادیو و تلویزیون به صورت قطعات منفصله آزاد شده است.

 

مسافرت شاه و فرح به آمریکا و اروپا سه هفته طول می کشد

« اطلاعات » نوشت : طبق اطلاع واصله دعوتنامه سفر رسمی اعلیحضرتین به آمریکا در اواخر بهمن ماه به تهران رسید و قرار بود این مسافرت در آوریل (فروردین ماه ) یا سپتامبر ( شهریور 1341 ) صورت گیرد و چون سپتامبر هوای واشنگتن بسیار گرم است از این رو شاهنشاه تصمیم گرفتند در آوریل که در حقیقت بهار واشنگتن است به آمریکا تشریف فرما شوند.

مسافرت اعلیحضرتین به آمریکا و اروپا جمعا سه هفته به طول می انجامد و در این مدت اعلیحضرتین یک هفته میهمان رسمی دولت آمریکا خواهند بود و بعد چند روز به طور غیر رسمی در آن کشور اقامت خواهند کرد سپس رهسپار اروپا خواهند شد و مدت اقامت اعلیحضرتین در اروپا نیز بیش از ده روز نخواهد بود و همان طور که گفته شد مسافرت اعلیحضرتین به اروپا و آمریکا روی هم رفته قریب سه هفته به طول می انجامد.

هنوز اسامی همراهان شاهنشاه و شهبانو به آمریکا تعیین نشده است ولی گفته می شود وزیر جدید امور خارجه، قره گوزلو رئیس تشریفات دربار شاهنشاهی ، سپهبد ایادی پزشک مخصوص و یکی از فرماندهان نظامی جزو همراهان خواهند بود.

 

وزیر جدید خارجه به حضور شاه معرفی می شود

ساعت هفت و نیم صبح امروز قدس نخعی وزیر سابق امور خارجه و سفیر کبیر جدید ایران در آمریکا تهران را با هواپیما به سوی واشنگتن ترک کرد.

در فرودگاه مهرآباد جولیوس هولمز سفیر کبیر آمریکا و عده ای از اعضای وزارت امورخارجه سفیر کبیر ایران را مشایعت کردند.

همچنین آرام سفیر کبیر ایران در بغداد نیز دیشب وارد تهران شد. آرام ظرف یکی دو روز آینده به اتفاق امینی نخست وزیر در شمال به حضور شاهنشاه شرفیاب خواهد شد تا به سمت وزیر جدید امور خارجه به حضور ملوکانه معرفی شود.

آخر وقت امروز نیز کسب اطلاع شد که امینی نخست وزیر در اواخر هفته جاری به احتمال قوی روز پنجشنبه نهم فروردین ماه آرام وزیر جدید خارجه را در بابل به حضور شاه معرفی خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.