16 اسفند 1340

16 اسفند 1340

امینی به دنبال گرفتن وام از انگلیس/مصاحبه مطبوعاتی در پاریس/ایران مایل است مناسبات خودرا باشوروی بهبود بخشد/در اردوگاه غرب باقی خواهیم ماند/اعلامیه وزارت خارجه فرانسه/مذاکرات فوق العاده سودبخش در پاریس!/کنسرسیوم برای کمک به ایران/سفیر ایران در آمریکا وارد تهران شد/دانشسرایعالی شروع به کار کرد/احداث پالایشگاه نفت در نزدیکی تهران.

امینی به دنبال گرفتن وام از انگلیس

علی امینی نخست وزیر دیروز برای یک اقامت رسمی وارد لندن شد.

یونایتدپرس گزارش داد : امینی در لندن مذاکرات مهمی با هارولد مک میلان نخست وزیر انگلیس و سایر مقامات رسمی این کشور انجام می دهد.

خبر گزاری آلمان گزارش می دهد : امروز امینی به حضور ملکه الیزابت دوم خواهد رسید. امینی علاوه بر مک میلان و لرد هیوم با فردریک جمس ارول رئیس اداره بازرگانی انگلیس نیز مذاکراتی انجام خواهد داد گفته می شود که امینی مخصوصا مایل است از دولت انگلیس وامی برای کمک به اجرای برنامه سوم ایران دریافت کند.

 

مصاحبه مطبوعاتی در پاریس

خبر گزاری فرانسه از پاریس نیز گزارش داد: امینی که دیروز مهمان افتخاری انجمن مطبوعات سیاسی فرانسه بود از نتیجه سفر خود به اروپا و حسن تفاهمی که در آلمان ، بلژیک ، هلند و مخصوصا فرانسه با آن مواجه شده اظهار خوشوقتی و رضایت کرد.

امینی گفت ما از دولت فرانسه درخواست کرده ایم که در اجرای برنامه پنج ساله سوم ایران به ما کمک کند. فرانسه در انجام برنامه دوم ایران نیز به طور مفید شرکت کرده است.

امینی گفت اگر ما بخواهیم با وسائل وامکانات خود برنامه های اصلاحاتی را اجرا کنیم انجام آن مدت زیادی طول خواهد کشید و به این ترتیب شوروی امکان خواهد داشت عملیات خرابکارانه خودرا توسعه دهد.

ما امیدواریم که همکاری تمام کشورهای غربی مخصوصا فرانسه را برای اجرای برنامه های اصلاحاتی خود جلب کنیم.

 

ایران مایل است مناسبات خودرا باشوروی بهبود بخشد

امینی در جواب خبرنگاران گفت ایران مایل است مناسبات خودرا با شوروی بهبود بخشد ولی در عین حال به هیچ وجه حاضر نیست از دوستان غربی جدا شود.

من از سفیر شوروی درخواست کردم که آن کشور به تبلیغات رادیویی ضد ایرانی خود پایان دهد ولی گوش دولت شوروی به این حرف ها بدهکار نیست و میخواهد سیاست بی طرفی را به ایران تحمیل کند.

سپس امینی بار دیگر مخالفت شدید خود را با سیاست بی طرفی اعلام داشت و گفت معلوم نیست کشورهای بی طرف از کمک شوروی چه استفاده ای برده اند.

نخست وزیر در پاسخ به سوال روزنامه نگاران درباره روابط ایران با کشورهای عضو بازار مشترک اروپا خاطرنشان کرد در مذاکراتی که اخیرا در بلژیک با والترهولشتاین رئیس کمیسیون اقتصادی اروپا به عمل آورد معلوم شد که سه راه در برابر ما وجود دارد ؛ ١- پیوستن به بازار مشترک اروپا  ۲- شرکت در این سازمان ۳ - امضای قراردادهای دوجانبه ، ماراه سوم را انتخاب کردیم.

ما در مذاکرات خود موفق شدیم که از حقوق گمرکی فرش ایران در هر متر 5 دلار کم کنیم و امیدواریم بتوانیم امتیازات مشابهی درباره سایر کالاهای صادراتی از قبیل خشکبار و خاویار وغیره به دست آوریم.

 

در اردوگاه غرب باقی خواهیم ماند

خبرگزاری آلمان نیز گزارش می دهد امینی در مصاحبه روز گذشته خود در پاریس تاکید کرد که کشور وی، علیرغم تهدیدات و مانور های شوروی در اردوگاه غرب باقی خواهد ماند .

امینی گفت ایران برای بهبود روابط خود با کشور همسایه شوروی کوشش می کند اما روابط دوستانه خودرا با غرب همچنان حفظ خواهد کرد.

 

اعلامیه وزارت خارجه فرانسه

اعلامیه ای از طرف وزارت امورخارجه فرانسه به مناسبت پایان سفر امینی نخست وزیر به این کشور انتشار یافته است . این اعلامیه حاکیست که امینی نخست وزیر ایران از روز سوم تاششم مارس 1962 برابر با دوازدهم تا پانزدهم اسفند ماه 1340 در یک سفر خصوصی از پاریس دیدن و با مقامات دولت فرانسه ملاقات و گفتگو کرد.

در ملاقات های نخست وزیر ایران با رئیس جمهوری ، نخست وزیر و  وزیر امورخارجه فرانسه مسائل مربوط به ترقی و توسعه امور اقتصادی ایران از جهات مختلف مورد مطالعه قرارگرفت و شرایطی که طبق آن سازمان های اقتصادی دنیا می توانند به توسعه اقتصاد ایران کمک کنند بررسی شد .

دراین ملاقات ها خاطر نشان شد که دولت فرانسه حاضر است به توسعه و ترقی اقتصادی ایران کمک کند.

نخست وزیر ایران در این ملاقات ها اظهار داشت قصد دارد برای بهبود و قوی نمودن اقتصاد ایران  همچنان کوشش نماید .

 

مذاکرات فوق العاده سودبخش در پاریس!

هنگام عزیمت نخست وزیر رئیس تشریفات وزارت امور خارجه فرانسه ، انتظام سفیر کبیر ایران در پاریس و عده زیادی از ایرانیان مقیم پاریس در فرودگاه حضور داشتند. امینی قبل از عزیمت از پاریس به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت :من از توقف سه روزه خود در پاریس بسیار خوشحال و راضی هستم و مذاکرات من با مقامات فرانسوی فوق العاده سود بخش بود . استقبال گرم و صمیمانه ای که از من به عمل آمد بیش از پیش روابط دوستانه موجود میان دو کشور را تحکیم کرد .

در این هنگام که خاک فرانسه را ترک می گویم بار دیگر از دولت فرانسه سپاسگزاری کرده و خوشبختی و پیشرفت ملت فرانسه را آرزو می کنم.

 

کنسرسیوم برای کمک به ایران

نخست وزیر ایران افزود ژنرال دو گل و میشل دبره به من رسما اظهار داشتند که فرانسه در اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی ایران شرکت خواهد کرد .

کنسرسیوم از کشور هائی که حاضر هستند در تامین 800 میلیون دلار کسری ما برای اجرای این برنامه شرکت کنند تشکیل می شود . در این کنسرسیوم آلمان ، بلژیک ، فرانسه ،کانادا ، آمریکا و بدون شک ایتالیا و انگلیس شرکت خواهند کرد.

 

سفیر ایران در آمریکا وارد تهران شد

صبح امروز مهندس اردشیر زاهدی سفیر کبیر ایران در آمریکا با هواپیمای عراقی وارد تهران شد.

در فرودگاه چند تن از روسای دربار شاهنشاهی رئیس تشریفات وزارت امورخارجه و جمعی از رجال و شخصیت های کشوری و لشکری و عده ای از دوستان و نزدیکان از وی استقبال کردند.

مهندس زاهدی قریب 20 روز قبل از محل ماموریت خود عازم اروپا شده بود و پس از دیدار از پدر خود تیمسار سپهبد زاهدی به قصد زیارت عتبات عالیات شد و در نجف اشرف با آقایان علما و روحانیون آن شهر ملاقات کرد.

مهندس اردشیر زاهدی عصر دیروز نیز به کاظمین مشرف شد و بامداد امروز با هواپیما از عراق وارد تهران گردید و بلافاصله برای گزارش به حضور شاه رسید، مدت توقف زاهدی در تهران کوتاه خواهد بود.

 

دانشسرایعالی شروع به کار کرد

امروز دانشسرایعالی شروع به کار کرد ، سرپرست دانشسرا نیز خطاب به دانشجویان گفت : امروز برای من عید بزرگی است.

اکثریت دانشجویان سال دوم و سوم امروز در دانشسرا حضور داشتند ، کمک هزینه بهمن ماه دانشجویان نیز امروز پرداخت شد.

سال اول دانشسرایعالی بعد از تعطیلات  نوروز افتتاح خواهد شد.

 

احداث پالایشگاه نفت در نزدیکی تهران 

چاه شماره ده البرز پس از 136 روز حفاری و رسیدن به عمق 8825 فوت روز شنبه گذشته به نفت رسید و مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت ، گاز خارج شده از چاه سوزانده شد و نفت هم به حوضچه های مخصوص منتقل گردید و دهانه چاه تحت کنترل درآمد.

بر اساس این گزارش با به نفت رسیدن چاه شماره ده البرز احداث پالایشگاه نفت در نزدیکی تهران به طور جدی مورد بررسی قرار می گیرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.