۱۵ اسفند ۱۳۴۰

۱۵ اسفند ۱۳۴۰

نخست وزیر فرانسه خطاب به امینی : شما نمونه شهامت و شجاعت در برابر مشکلات خارجی هستید!/امینی : در برابر کشورهای بزرگی که به ما کمک کرده اند متعهدیم!/عقاید اصلاح طلبانه شاه ایران باعث انتخاب امینی به عنوان نخست وزیر شد!/ارتباط حزب توده با جبهه ملی به نقل از دکتر رادمنش!/مذاکرات عادی امینی در لندن/چند انفجار دیگر در تهران روی داد/اعتراض به فاجعه عظیمی که بر اثر ترقه بازی ایجاد شد!/یک پیشنهاد عجیب ؛ خودتان از معادن ایران استخراج و به ژاپن صادر کنید!

نخست وزیر فرانسه خطاب به امینی : شما نمونه شهامت و شجاعت در برابر مشکلات خارجی هستید!

خبرگزاری فرانسه از پاریس گزارش می دهد که دیروز از طرف نخست وزیر فرانسه و بانو دبره ضیافت ناهاری به افتخار امینی نخست وزیر ایران و همسرش در هتل ماتینیون برپا شده بود.

میشل دبره نخست وزیر فرانسه در نطق کوتاهی اظهار داشت : امروز شما نمونه شهامت و شجاعت در برابر مشکلات هستید . شجاعت در برابر مشکلات خارجی.

شما در همسایگی امپراطوری عظیمی زندگی می کنید که جاه طلبی ها و تهدیدهای آن همسایگانش را وادار می کند که دارای ثبات روحی بزرگی بوده و همواره کوشش خود را به تدارکات نظامی وسیاسی مصروف دارند. در این زمینه ایران عزم راسخ خودرا به حفظ استقلال خود ثابت کرده و نشان داد که حاضر نیست به سود هیچ کس ذره ای از حق حاکمیت خود صرف نظر کند و این خود سر مشق بزرگی است .

میشل دبره ضمن اشاره به روابط دوستی ایران و فرانسه یاد آور شد فرانسه از هیچ گونه کمک به ایران دریغ نمی کند . طی سال های اخیر یک جنبش کمک فرهنگی واقتصادی و فنی ایران در فرانسه پدید آمده و امیدوارم با موافقت شما این کمک ها ادامه پیدا کند.

 

امینی : در برابر کشورهای بزرگی که به ما کمک کرده اند متعهدیم!

امینی در پاسخ نخست وزیر فرانسه گفت ایران به تعهداتی که در برابر کشور های بزرگ که به این کشور کمک کرده اند به عهده گرفته احترام خواهد گذاشت.

 

عقاید اصلاح طلبانه شاه ایران باعث انتخاب امینی به عنوان نخست وزیر شد!

«روزنامه اطلاعات » در گزارش خود افزوده است : مطبوعات و جرائد اروپا دیروز عکس امینی را چاپ کرده و مطالب تحسین آمیزی در باره شاهنشاه و کشور ایران و همچنین اقدامات دولت فعلی انتشار داده اند.

روزنامه« فرانس سوار » که کثیرالانتشار ترین روزنامه های پاریس است می نویسد عقاید و افکار اصلاح طلبانه شاه ایران موجب شد که امینی را به ریاست دولت انتخاب نمایند. امینی اصلاحات اساسی را با رفرم ارضی و تصفیه دستگاه های دولتی آغاز کرده است.

روزنامه کثیرالانتشار «روودو بلژیک » نیز می نویسد امینی یک سیاستمدار مترقی طرفدار ر فرم های شدید می باشد ولی در راه اصلاحات از هر گونه عوام فریبی گریزان است.

نخست وزیر با پشتیبانی شاهنشاه اصلاحاتی را شروع کرده که در آینده نتایج درخشان آن نمودار خواهد شد.

جهان آزاد تمدن خود را تا حد زیادی مدیون تمدن باستانی ایران است باید مسائل ایران را درک کند و به وی کمک نماید.

 

ارتباط حزب توده با جبهه ملی به نقل از دکتر رادمنش!

« ادوارد سابلیه» در مجله با نفوذ « ژورد و پاری » مقاله مهمی در باره ایران انتشار داده و در یکی از صفحه های این روزنامه تحت عنوان «مرد موقعیت » پس از اشاره به پیش بینی های خروشچف در مورد ایران و جریانات اخیر ایران به این که شاهنشاه چگونه از نخست وزیر فعلی پشتیبانی می نمایند و همچنین به تحریکات کمونیست ها و شبه کمونیست ها اشاره کرده می نویسد روزنامه اومانیته ارگان حزب کمونیست فرانسه در ۲۸ فوریه 1961 از قول دکتر رادمنش دبیر کل حزب منحله توده نوشته بود که ما با تمام قوا در تظاهرات ضد دولتی جبهه ملی شرکت می کنیم و در بسیاری از موارد این ما هستیم که به آنها دستور داده و آنان را راهنمائی می کنیم.

سپس این روزنامه به تحریکات کمونیست ها و شبه کمونیست ها علیه ایران اشاره نموده می نویسد :  خوشبختانه امینی کسی نیست که از این تحریکات بترسد و او موفقیت را ولو در کام شیر باشد به دست خواهد آورد.

 

مذاکرات عادی امینی در لندن

امینی در سفر رسمی خود به لندن که از امروز آغاز خواهد شد پیرامون مسائل سیاسی و اقتصادی که در برابر ایران قرار دارد با مقامات انگلیسی گفتگو خواهد کرد.

محافل وزارت امور خارجه انگلیس تایید می کنند که میان تهران و لندن متفق انگلیس در پیمان سنتو رشته های دوستی محکمی وجود دارد و اضافه می کنند که سفر امینی به لندن و مذاکرات وی با نخست وزیر انگلیس در کادر ملاقات های عادی است که  مک میلان با روسای دولت های دوست به عمل می آورد.

امینی در مدت اقامت خود در لندن با مک میلان و لرد هیوم وزیر امور خارجه و همچنین با وزیر بازرگانی خارجی بریتانیا ملاقات و مذاکره خواهد کرد وبه حضور ملکه انگلیس نیز بار خواهد یافت.

 

چند انفجار دیگر در تهران روی داد

پس از انفجار عظیم امامزاده حسن دیروز بعد از ظهر نیز چند انفجار دیگر در تهران روی داد، امروز اهالی تهران از گوشه و کنار شهر برای دیدن محل حادثه به امامزاده حسن روی آورده بودند.

جزیان انفجار از طرف شهرداری به هیئت دولت اطلاع داده شد ، هر کس در کوچه و خیابان ترقه منفجر سازد به دادگاه جلب خواهد شد.

 

اعتراض به فاجعه عظیمی که بر اثر ترقه بازی ایجاد شد!

« روزنامه اطلاعات » طی یادداشتی به قلم «حسن صدر حاج سیدجوادی » نوشت :  شب دوشنبه فاجعه عظیمی در تهران رخ داد که براثر آن 19 نفر کشته، هفت نفر مجروح شدند و هفت خانه ویران گردید . بدین قرار که مواد منفجره مخصوص ساختن ترقه و بمب های دستی کوچک براثر غفلت منفجر شد و حادثه وحشتناکی به وجود آورد.

اعلامیه ای که دیروز از طرف شهربانی دائر به ممنوعیت ساختن مواد منفجره منتشر شد بسیار بجا بود ولی سالها قبل می باید منتشر شده باشد.سال گذشته در همین موقع همین ترقه ها و نار نجک ها فاجعه عظیمی در خیابان مولوی به بار آورد که طی آن چند نفر نابود شدند . روز گذشته نیز حادثه دیگری به بار آمد.

ما تصدیق میکنیم که وسائل تفریح زیادی در اختیار اطفال و کودکان ما قرار ندارد ولی به آن اندازه هم نیست که ناچار باشیم مواد منفجره را به عنوان وسیله تفریح در اختیار آنان قرار دهیم و وسایل خراب کردن اعصاب مردم و حوادث ناگواری را فراهم سازیم .

 

یک پیشنهاد عجیب ؛ خودتان از معادن ایران استخراج و به ژاپن صادر کنید!

« روزنامه اطلاعات » به نقل از « محسن لک » عضو اتاق بازرگانی نوشت : ژاپن می تواند در استخراج معادن ایران و صادرات آن به کشور خود اقدام کند، در صورتی که این پیشنهاد مورد موافقت قرار گیرد مذاکرات جدیدی برای رفع اختلافات بازرگانی ایران و ژاپن صورت می گیرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.