9 اسفند 1340

9 اسفند 1340

نظر روزنامه های آلمان درباره سفر امینی/ اصلاحات ارضی را اجرایی نکنیم کمونیست ها دست بالا را در ایران خواهند داشت/اوضاع ایران وجود مجلس آزاد را تضمین نمی کند!/علاقه امینی برای تماس گرفتن با محافل اقتصادی بلژیک در بروکسل/آمریکا اطمینان داد به برنامه های آبادانی ایران کمک خواهد کرد!/پاسخ دبیر کل سنتو/ضرورت تکمیل سریع طرح های پیمان مرکزی در ایجاد ارتباط زمینی و راه آهن بین سه کشور منطقه/ایران اهمیت فراوانی برای پیمان سنتو قائل است/نشانه پشتیبانی/کمک های خارجی چه زمانی مفید خواهد بود؟!/آمریکا به پیمان دفاعی خاورمیانه در برابر کمونیست ها کمک خواهد کرد/ایران ترکیه و پاکستان را به آمریکا وصل می کند/خودداری از پرداخت دو میلیون دلار به دلیل واجب نبودن احداث راه آهن ایران و ترکیه!/هدف شوروی گسیختن پیوندهای ایران با غرب است/شوروی با تسلط به ایران به دریای آزاد دست خواهد یافت/پیوندهای محکم ایران با غرب به رهبری شاه/مشکلات داخلی ایران و تشنجات سیاسی مورد استفاده شوروی قرار گرفته است/کمک یک میلیارد دلاری آمریکا به ایران در طول ده سال

نظر روزنامه های آلمان درباره سفر امینی

روزنامه دی ولت بزرگترین روزنامه آلمان چاپ هامبورگ در سر مقاله خود می نویسد : امینی در برلن گفت ملت ایران همیشه در غم و شادی مردم برلن شریک است . وقتی ملت ایران نام برلن را می شنود خود را در سرنوشت وی شریک می داند.

 

 اصلاحات ارضی را اجرایی نکنیم کمونیست ها دست بالا را در ایران خواهند داشت

« خبرگزاری آلمان » نیز در گزارشی اعلام کرد :

علی امینی در پایان مسافرت خویش ضمن یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت : حوادث ایران در سراسر دنیای غرب تاثیر می گذارد وی اضافه کرد اگر قانون اصلاحات ارضی را اجرا نکند کمونیستها در ایران دست بالا را خواهند داشت.

 

اوضاع ایران وجود مجلس آزاد را تضمین نمی کند!

نخست وزیر ایران گفت:

در حال حاضر بسیاری از دهقانان هنوز تحت نفوذ مالکان بزرگ هستند. اگر برنامه اصلاحات ارضی اجرا شود پارلمان ایران از نمایندگانی برخوردار خواهد شد که به سعادت کشور می اندیشند نه به منافع شخصی خویش.

امینی گفت اوضاع ایران اکنون طوری نیست که وجود پارلمان آزاد را تضمین کند. دشمنان آزادی نبودن پارلمان را بهانه قرار داده اند اما اگر قدرت را در دست بگیرند اقدامات پارلمان را خنثی خواهند کرد.

 

علاقه امینی برای تماس گرفتن با محافل اقتصادی بلژیک در بروکسل

«یونایتد پرس» نیز از بروکسل گزارش داد : اطلاع حاصل شد که علی امینی نخست وزیر ایران که برای یک توقف سه روزه وارد بروکسل شده است با رهبران بازار مشترک اروپائی گفتگوهایی انجام خواهد داد .

محافل مطلع می گویند نخست وزیر ایران در بروکسل، بخصوص علاقمند است که با محافل بازرگانی و اقتصادی بلژیک تماس بگیرد.

 

آمریکا اطمینان داد به برنامه های آبادانی ایران کمک خواهد کرد!

دولت آمریکا به ایران، ترکیه و پاکستان اطمینان داد که برنامه های آبادانی آنها نه تنها از کمک های مداوم ایالات متحده برخوردار خواهد شد بلکه ژاپن و کشور های صنعتی اروپا نیز در این کار بدول مذکور کمک خواهند کرد.

این موضوع را والتر روستو مدیر شورای طرح های سیاسی و مشاور سیاسی وزارت خارجه آمریکا در نخستین جلسه شورای اقتصادی سازمان پیمان مرکزی بیان داشت.

وی گفت نیازمندی های کشور های این منطقه در حال حاضر منحصر به وجوه و اعتبارات کافی برای اجرای برنامه های آبادانی نیست، بلکه مسئله اساسی طرح برنامه های آبادانی دقیق و سودمند و استفاده از کارمندان صالح و شایسته برای اجرای این گونه برنامه هاست.

 

پاسخ دبیر کل سنتو

عباس علی خلعتبری دبیر کل پیمان مرکزی در پاسخ بیانات روستو گفت : بین سیاست آمریکا که هدفش حمایت از برنامه های آبادانی ملل کشور های عضو پیمان مرکزی است و مسئله لزوم استفاده از شخصیت های موثر خارجی برای اجرای طرح های این سازمان که اهمیت اقتصادی نظامی و سیاسی دارد تضادی وجود ندارد. من معتقدم در منطقه ای که کشور های آن از یکدیگر دور و مجزا هستند هیچ گونه همگامی موثر نظامی امکان نخواهدداشت ، مگر اینکه یک شبکه ارتباطی عملی در سراسر این منطقه بوجود آید.

 

ضرورت تکمیل سریع طرح های پیمان مرکزی در ایجاد ارتباط زمینی و راه آهن بین سه کشور منطقه

 با توجه به این حقیقت تکمیل سریع طرح های پیمان مرکزی در مورد ایجاد ارتباطات زمینی و راه آهن بین سه کشور این منطقه فوریت کامل دارد . ارتباط راه آهن بین ترکیه، ایران و پاکستان از نظر ایجاد روابط مستقیم بازرگانی بین سه دولت مذکور و اروپا اهمیت فوق العاده زیادی خواهد داشت .

دست نشانده را یکی پس از دیگری به سوی فقر و تنگدستی اقتصادی کشانیده است و بهترین دلیل این ادعا این است که کشور های مذکور که زمانی از نظر کشاورزی و مواد غذایی در رفاه و فراوانی کامل به سر می بردند اکنون با کمبود محصولات کشاورزی و غذائی روبرو هستند.

 

ایران اهمیت فراوانی برای پیمان سنتو قائل است

مهندس هوشنک سمیعی رئیس هیئت نمایندگی ایران نیز گفت ایران اهمیت فراوانی برای پیمان سنتو قائل است و اهمیت این پیمان با توجه بفعالیت های خرابکارانه ای که در منطقه خاور میانه صورت میگیرد درست احساس میگردد.

 

نشانه پشتیبانی

گزارش خبرگزاری ها حاکی است که محافل آمریکایی سخنان روستو را نشانه پشتیبانی کامل و بی دریغ آمریکا از سازمان پیمان مرکزی تلقی کرده اند .

روستو در سخنرانی خود گفت جهان غرب نمی تواند اطمینان داشته باشد که کمونیست ها بار دیگر بدون توجه به افکار عمومی با نیروهای نظامی خود از مرز کشور ها نخواهند گذشت.

 

کمک های خارجی چه زمانی مفید خواهد بود؟!

روستو گفت پس از پایان جنگ دوم جهانی غرب در باره توسعه و پیشرفت اقتصادی چهار درس مهم آموخته است.

  1.  کمک های خارجی هنگامی برای کشوری سودمند خواهد بود که دولت و مردم آن کشور خود برای بهره برداری از منابع طبیعی سازمان های مؤثری ایجاد کند.
  2. طرح ها و نقشه های موثر و درستی تنظیم گردد.
  3. ما معتقدیم که کمک های خارجی فقط هنگامی اثر مطلوب خواهد داشت که این کمک ها بصورت وام های دراز مدت باشد و در راه اجرای برنامه های آبادانی به مصرف برسد و این سومین درسی است که به ما آموخته اند.
  4. اصول و روشی که کشور های آزاد دنبال می کنند همچنان از سیستم رژیم های اشتراکی موثرتر ومفیدتر است.

 

آمریکا به پیمان دفاعی خاورمیانه در برابر کمونیست ها کمک خواهد کرد

آسوشیتد پرس نیز از واشنگتن گزارش می دهد : عباسعلی خلعتبری دبیر کل سازمان دفاعی پیمان مرکزی دیشب با رابرت مک نامارا و دین راسک وزرای دفاع و خارجه آمریکا در باره مسائل اقتصادی و سیاسی و سنتو گفت و گو کرد .

پس از این گفتگو ها وی به خبرنگاران اظهار داشت که مقامات رسمی آمریکا برای مقابله پیمان دفاعی خاور میانه با تهدید مداوم خرابکاری کمونیست ها به این پیمان نظر مساعد دارند و به آن کمک خواهند کرد.

 

ایران ترکیه و پاکستان را به آمریکا وصل می کند

 خلعتبری گفت که خرابکاری مسئله اصلی سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان است.

ترکیه در ناتو شرکت دارد و پاکستان عضو پیمان دفاعی سیتو است، در حالی که ایران مانند پلی این دو پیمان نظامی را به یکدیگر وصل می کند و تمام این کشور ها را به آمریکا و جهان آزاد وصل مینماید .

 

خودداری از پرداخت دو میلیون دلار به دلیل واجب نبودن احداث راه آهن ایران و ترکیه!

آسوشیتد پرس نیز از واشنگتن گزاش داد : « آژانس عمران بین المللی آمریکا نظر به این که عقیده دارد اجرای پروژه احداث راه آهن بین ایران و ترکیه دارای مجوز و وجوب اقتصادی در زمان حاضرنمی باشد از پرداخت ۲ میلیون دلار کمکی که قرار بود برای اجرای این پروژه بنماید خودداری کرده است .

آقای خلعت بری دبیر کل پیمان سنتو در این مورد تاکید کرد که ایالات متحده در مورد این پروژه تنها نباید به محورهای اقتصادی توجه داشته باشد بلکه باید به نتایج نظامی ، اجتماعی و روانی اجرای این پروژه نیز توجه کند.

 

هدف شوروی گسیختن پیوندهای ایران با غرب است

«یونایتدپرس » از لندن گزارشی را منتشر کرد که در توضیح آن آمده است : گزارش زیر از سری مقالاتی است تحت عنوان « تصمیمات بزرگ » که باید از چهارم مارس به بعد منتشر شود ، مقاله زیر پنجمین مقاله از سری مذکور است که بقلم « تالر » نوشته شده است .

ایران که یکی از پایگاه های مهم دفاعی غرب در منطقه حساس خاور نزدیک است بار دیگر تحت فشار شدید شوروی ها قرار گرفته است .

هدف اساسی کرملین گسیختن پیوند های ایران با غرب است. ایران عضو سازمان تدافعی پیمان مرکزی (سنتو) است که قسمتی از جبهه جنوبی شوروی را در بر گرفته است.

 

شوروی با تسلط به ایران به دریای آزاد دست خواهد یافت

 دولت شوروی نه تنها با تسلط بر ایران به دریای آزاد دست خواهد یافت بلکه بر منابع ثروتمند نفت کرانه خلیج فارس نیز چنگ خواهد انداخت. اما دولت شوروی به آسانی نمی تواند به این هدف های خود نائل شود زیرا از جنگ جهانی دوم به این طرف ایران به صورت محور دفاعی در خاور نزدیک و میانه در آمده و در استراتژی جهان غرب نقش موثری دارد.

مسکو همواره ایران را از جمله مناطق نفوذ خود به شمار آورده و برای خود حقی در این کشورقائل شده است. اما کوشش های مداوم شوروی برای تسلط نظامی و سیاسی بر این کشور تا کنون با شکست روبرو شده است.

 

پیوندهای محکم ایران با غرب به رهبری شاه

ایران از زمانی که به رهبری شاهنشاه پیوند های محکمی با غرب برقرار کرده هدف مانور ها و تحریکات و تبلیغات رنگارنک مسکو قرار گرفته است. هدف این مانور ها و تحریکات از پیشنهاد کمک به ایران گرفته تا تهدید این کشور با  سلاح اتمی سست کردن رشته های ارتباط ایران با غرب بوده ولی شاهنشاه ایران در برابر تمام این تحریکات و تبلیغات ثبات رای خود را از دست نداده است.

 

مشکلات داخلی ایران و تشنجات سیاسی مورد استفاده شوروی قرار گرفته است

نباید فراموش کرد که مشکلات داخلی ایران و تشنجات سیاسی در این کشور در تمام این مدت مورد استفاده شوروی ها قرار گرفته و روسها در تمام این مدت کوشیده اند این مشکلات و تشنجات را برای سرنگون ساختن حکومتی که در سر راه آنها قرار گرفته مورد استفاده قرار دهند.

 

کمک یک میلیارد دلاری آمریکا به ایران در طول ده سال

در مارس سال 1959 نیز ایران با ایالات متحده آمریکا قرار داد دفاعی دو جانبه امضا کرد که به موجب آن دولت آمریکا به ایران کمک می کند و درصورتی که ایران مورد تجاوز قرار گیرد نیز آمریکا به ا یران کمک خواهد کرد .

بموجب تخمین هائی که زده شده ضمن ده سالی که از سال 1950 آغاز و به سال 1960 ختم می گردد آمریکا مجموعا بیش از یک میلیارد دلار به ایران کمک کرده است. این کمک به صورت کمک های اقتصادی نظامی و نیز کمک های بلاعوض بوده است.

تاکنون این کمکها موجب شده است که ایران بتواند با استواری کامل در برابر تهدید های شوروی در مورد توسل به مفاد قرارداد ۱۹۲۱ مقاومت کند و در دوم ماه مارس 1959 در تهران رسما گفته شد که آن بند این قرارداد که پیش بینی می کند نیروهای شوروی می توانند وارد ایران گردند خود بخود ملغی شده است و به این ترتیب اعتراضات شوروی با بی اعتنائی ایران روبرو شد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.