۷ اسفند۱۳۴۰

۷ اسفند۱۳۴۰

امینی شبیه ایوب خان در پاکستان و ژنرال عبود در سودان است/قول همه گونه همکاری برای پیشرفت اقتصادی ایران/برادر رئیس جمهور آمریکا با امینی دیدار می کند یا نه؟!/وزیر دادگستری آمریکا به ایران سفر می کند/کمک هزینه دانشجویان دانشگاه سه ماهه پرداخت می شود/دهقان فداکار کاندید قهرمانی/در ایران بر خلاف ترکیه بازار رژیم افراد و تمایلات شخصی جریان ندارد!/پیدا کردن کسی که وقت خود را صرف رسیدگی به مشکلات مردم کرده است ممکن نیست!/ضرورت ایجاد صنایع مختلف برای رفع نیازمندی های داخلی وصادرات/با اجرای اصلاحات ارضی باید سرمایه ها در تولید به کار انداخته شود!/محدودیت واردات از ژاپن به دلیل محدودیت صادراتی/بازدید شاه و فرح از موسسه رازی

امینی شبیه ایوب خان در پاکستان و ژنرال عبود در سودان است

روزنامه مستقل دی ولت چاپ  هامبورگ در شماره اخیر خود  امینی نخست وزیر ایران را بعنوان مردی دارای عقل سلیم و درک و فهم عمیق که با حرارت و تصمیم قاطع به مقابله حوادث نا خوشایند اخیر کشورش شتافته توصیف کرده است.

امینی از لحاظ سیاست اصلاحی خود شبیه به ژنرال ایوب خان در پاکستان و ژنرال عبود در سودان است و تنها از لحاظ متدهای خود با آنها فرق دارد. امینی تحت تاثیر احساسات غیر ارادی نیست.

 

قول همه گونه همکاری برای پیشرفت اقتصادی ایران

بنا بر گزارش رسیده از آلمان غربی روز جمعه گذشته نخست وزیر و همراهان بعد از بازدید نمایشگاه هفت هزار سال هنر در ایران در شهر اسن رهسپاردوسلدورف شدند و در آنجا از طرف رئیس حکومت راین لند وسایر شخصیت های محلی مورد استقبال قرار گرفتند.

همچنین رئیس حکومت راین لند ضمن اظهارات خود از ورود نخست وزیر ایران و همراهان به کشور آلمان اظهار خوشوقتی کرد و اظهار داشت که من قول میدهم صاحبان صنایع آلمان همه گونه کمک برای پیشرفت اقتصاد ایران بنمایند .

 

برادر رئیس جمهور آمریکا با امینی دیدار می کند یا نه؟!

خبر گزاری فرانسه امروز گزارش داد : « رابرت کندی برادر رئیس جمهوری آمریکا گفته است  با آقای دکتر امینی نخست وزیر ایران ملاقات خواهد کرد.»

کندی در کنفرانس مطبوعاتی خود درباره علت این ملاقات خاطر نشان کرد که چندی پیش در نظر داشت به ایران سفر کند، ولی بعدا ناچار شد برنامه خود را تغییر دهد . چون اکنون امینی در بن اقامت دارد موقع را برای این ملاقات مناسب دانسته است .

خبرگزاری فرانسه در گزارش دیگری اطلاع داده که کندی قرار است با دکتر فرمانفرمائیان ملاقات کند نه با امینی!

 

وزیر دادگستری آمریکا به ایران سفر می کند

خبرگزاری آلمان گزارش داد : « فاش شد که رابرت کندی وزیر دادگستری آمریکا در نظر دارد به زودی به ایران سفر کند.

منابع نزدیک به کندی اظهار می دارند که آمریکا آماده است تا در کنسرسیوم کمک به اجرای برنامه سوم ایران شرکت کند.

 

کمک هزینه دانشجویان دانشگاه سه ماهه پرداخت می شود

کمک هزینه دانشجویان دانشگاه که هر ماهه پرداخت می شد به علت تعطیلی دانشگاه در ماه های اخیر کمک هزینه مذکور آخر اسفند ماه سه ماهه باهم  پرداخت خواهدشد .

 

دهقان فداکار کاندید قهرمانی

امروز در دفتر کار دکتر نصر شهردار تهران شورائی مرکب از روسای تشریفات وزارتخانه ها تشکیل گردید و پیرامون نحوه انتخاب قهرمان اجتماعی شهر تهران مذاکراتی صورت گرفت .

«روزنامه اطلاعات » نوشته است : طبق اطلاعی که امروز خبرنگار ما به دست آورد از طرف شهردار تهران اقداماتی برای حرکت ریزعلی خواجوی یکی از کشاورزان فداکار آذربایجان به تهران داده شده است، این دهقان قهرمان چندی قبل در یک شب زمستانی در صحرا لخت شد و با آتش زدن پیراهن خود راننده یک قطار را به خطری که در راه بود آگاه کرد و مسافرین یک قطار را از مرگ حتمی نجات داد.

 

در ایران بر خلاف ترکیه بازار رژیم افراد و تمایلات شخصی جریان ندارد!

« روزنامه اطلاعات » در سرمقاله شماره امروز خود با اشاره به تحولات اخیر در ترکیه نوشت :

در مملکت ماخوشبختانه وضع کاملا غیر از آن است ...تحریکات رنگارنگی که در ترکیه جریان دارد اکنون سالهاست که علیه وطن ما نیز وجود دارد ، تبلیغاتی که دشمنان وحدت و موجودیت ایران از پایگاه های گوناگون به عمل می آورند امواج کوه پیکری دارند که اگر ملتی جز به متانت و تدبیر ملت ایران و رژیمی جز به استحکام و فطری بودن رژیم حکومت فعلی می بود تاب مقاومت نمی داشت واکنون سالها از زوال ودر هم شکستگی قطعی ملت و مملکت می گذشت ...اما ملت رشید و  بالغ ما علیرغم تمام این تحریکات و تبلیغات همیشه با کمال بصیرت خونسردی و بی اعتنایی نشان داده وروح بزرک خودرا که در طی قرون مانند اقیانوس عمیق و سلسله جبال عظیم آرام وپا بر جا بوده نشان داده است.

نویسنده در ادامه به بخشی از اظهارات صدراعظم آلمان اشاره کرد که خطاب به نخست وزیر ایران گفته است : رفورم ها و کارهای بزرگی که تحت توجهات شاهنشاه در ایران آغاز شده است قرین توفیق بوده واین توفیق نه فقط برای کشور و ملت شما بلکه برای همه کشورهای منطقه شما مفید و موثر خواهد بود.

بسیاری از تحریک کنندگان داخلی و خارجی از چپ و راست برای گل آلود کردن آب و گرفتن ماهی های چاق ودرشت کوشیده اند و می کوشند ولی ملت ما با رژیم حکومت ثابت و طبیعی خود همچون کوه استوار است و ایمانش نسبت به تاریخ و افتخارات ومجد و عظمت خود از باد و باران گزند نمی یابد.

نویسنده در پایان به بخشی از سخنان محمدرضا شاه نیز اشاره کرده و نوشته است : « رژیم ایران یک رژیم طبیعی است ، وملت ایران ملتی رشید وباهوش است که لیاقت رسیدن به عالی ترین سطح زندگی جدید و مترقی امروزی را دارد.»

 

پیدا کردن کسی که وقت خود را صرف رسیدگی به مشکلات مردم کرده است ممکن نیست!

« دکتر حسن صدر حاج سیدجوادی » طی یادداشتی در « روزنامه اطلاعات» نوشته است : دیشب در محفلی صحبت از کلید طلایی تهران بود که قرار است به خادم ترین افراد شهر تقدیم شود. شهردار تهران اعلام کرده است که در پایان سال جاری به سه نفر از اهالی شهر تهران که خدماتی در طی سال به اجتماع و مردم کرده اند مدال و نشان داده خواهد شد و شخصی که از هر لحاظ شایسته تر شناخته شود و برای خدمت به شهرو همشهری های خود بیش از همه کوشش کرده است به عنوان قهرمان وخادم اجتماع انتخاب می شود و کلید طلایی شهر تهران نیز به وی تقدیم خواهد شد .

شخصی می گفت : من تصور می کنم شهردار تهران برای پیدا کردن چنین فردی که در طی یک سال تمام کوشش خود را وقف خدمت به مردم کرده است باید یک جفت کفش آهنی به پا کند ویک عصای آهنی در دست گیرد زیرا در این دور و زمانه پیدا کردن چنین انسانی مشکل به نظر می رسد.

 

ضرورت ایجاد صنایع مختلف برای رفع نیازمندی های داخلی وصادرات

«روزنامه اطلاعات» در یک یادداشت اقتصادی نوشت : اقدام اتحادیه صنایع ایران در تعیین و اعزام هیئتی از نمایندگان کارخانه های کشور به کشورهای هم جوار و خاورمیانه و شیخ نشین های خلیج فارس برای پیدا کردن خریدار و فروش تولیدات کارخانجات به آن ها خبر بسیار مسرت بخشی بود و نه تنها  ما ، بلکه هر خواننده ای را خوشحال ساخت. چون عده ای از صاحبان صنایع مملکت که از بهترین کارخانه داران این مملکت هستند ، همان طور که انتظار می رفت خودرا برای یک موفقیت بزرگ ، که نفوذ در بازار کشورهای خاورمیانه و همجوار ایران است آماده ساخته و قدم در این راه گذاشته اند.

اکتفا نکردن به بازار داخلی ، کوشش در به دست آوردن بازارهای خارجی ، راهی است که کارخانه های کشورهای صنعتی در سال های گذشته رفته اند و موفق هم شده اند. چنین کارخانه ای در چنان کشورهایی به جای آنکه مانند برخی از کارخانه های ما، همواره برای مردم و مملکت و دولت ایجاد دردسر و مشکل کند میدان عمل خود را تنها چهاردیواری مملکت خود نمی داند . فکر می کند تمام دنیا با میلیاردها جمعیت ومصرف کننده در انتظار کار او و تولید اوست ، وقتی بهای محصول تولیدی او مناسب و نوع محصولش مرغوب و مورد پسند مصرف کننده باشد، دلیلی ندارد که نتواند محصول خود را در همه جای دنیا بفروش نرساند.

شرایط زمان و مقتضیات کنونی کشور ایجاب می کند که ما سیاست یا هدف مزبور را تکمیل کنیم . زیرا «ایجاد کارخانه برای رفع نیازمندی داخلی» تا جائی جایز است که احتیاجات داخلی تامین نشده است ولی وقتی کارخانه یا کارخانه هایی ساخته شدند و تولیدشان نیازمندی های داخلی را به طور کامل تامین کرد و حتی اضافه بر مصرف هم تولید داشتند، آیا باید پیشرفت صنعتی را در یک رشته متوقف ساخته و آنرا محدود به افزایش ناچیز ونسبی مصرف داخلی نمود؟ قطعا این درست نیست.

 

با اجرای اصلاحات ارضی باید سرمایه ها در تولید به کار انداخته شود!

در پنج شش سال آینده، اجرای یک قسمت از برنامه عمرانی کشور که سرمایه گذاری در صنایع و افزایش تولید صنعتی باشد به عهده مردم واگذار شده است، اجرای قانون اصلاحات ارضی ، مالکین را موظف می کند که سرمایه خود را در کارهای تولیدی صنعتی به کار اندازند . اگر قرار باشد که هدف این برنامه ها فقط مصرف محدود داخلی باشد ، نه تنها کارخانه ای ساخته نخواهد شد بلکه اگر هم ساخته شود مشکلی بر مشکلات کنونی خواهد افزود و جز ایجاد بحران صنعتی در کشور حاصلی نخواهد داشت. وظیفه وسیاست دولت در زمینه صنایع، از این پس باید این باشد که هر گونه اقدام و فکری را که برای صادرات تولیدات صنعتی کشور بشود به شدت تقویت و حمایت نماید و برای به نتیجه رسیدن آن حتى کوشش و اصرار بکند و موجبات آن را از طریق برقراری تسهیلات لازم و تشویق های مؤثر فراهم نماید.۱

 

محدودیت واردات از ژاپن به دلیل محدودیت صادراتی

«روزنامه اطلاعات » در صفحه اقتصادی شماره امروز خود نوشته است : شرکت معاملات خارجی از بدو اجرای تصویب نامه مربوط به بازرگانی ایران و ژاپن و صدور گواهی کالا در مقابل صادرات به ژاپن برای استفاده جهت واردات، تاکنون در حدود ۱۵۰ هزار دلار گواهی صدور کالا به ژاپن صادر و تسلیم صادر کنندگان کرده است.

 یک مقام مطلع در این مورد اظهار داشت چون اکنون صادرات به ژاپن محدود می باشد، بدین جهت واردات کالا از ژاپن محدود شده است. در حال حاضر گواهی صدور در بازار در حدود دلاری ۲۹ تا 28  ریال معامله می شود و زمینه آن هم چندان زیاد نیست.

 

بازدید شاه و فرح از موسسه رازی

صبح روز شنبه شاه و فرح به محوطه حصارک رفته و پس از انجام مراسم نظامی به سالن موسسه رازی وارد و از این موسسه بازدید کردند.

به گزارش « کیهان » موسسه رازی تنها مرجع علمی خاورمیانه و از بزرگترین موسسات بهداشتی جهان محسوب می شود، سال گذشته در بخش های هفتگانه موسسه رازی متجاوز از 40 میلیون دز واکسن و سرم و میلیون ها کپسول و آمپول تهیه شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.