5 اسفند 1340

5 اسفند 1340

آلمان 200 میلیون مارک به ایران کمک کرد/به خاطر یک ایران آزاد، مستقل و خوشبخت با ما همکاری کنید/با حمایت شاه مجلسی که برگزیده ملت نبود را منحل کردم/امینی نخست وزیر/برای اجرای اصلاحات به کمک غرب حساب می کنم!/نباید با کشورهای عربی سیاست مشترکی داشته باشیم چون فقط دینمان یکی است!/اعلامیه مشترک/کمک آلمان برنامه پنجساله ایران/نیاز 2500 میلیون دلاری ایران!/مردم آلمان مایل به کمک به مقامات ایران هستند !/اتفاق نظر بین مقامات ایران و آلمان ؛ در اوضاع اقتصادی ایران بهبود قابل ملاحظه ای اتفاق افتاده است!/امینی نباید هراسی از شکست خوردن داشته باشد/بعید میدانم تا سال آینده مردم ایران را بتوان با اصول دمکراسی غربی آشنا ساخت!/آینده ایران بسته به موفقیت اصلاحات است/ما برای از بین بردن فئودالیته جهاد می کنیم!/خجالت می کشیم به جوانان ایرانی در خارج بگوئیم به کشورشان برگردند!/آمریکا یکجا به ایران کمک نخواهد کرد/شانس چه کسی برای وزیر خارجه شدن بیشتر است؟!/سرنوشت دولت ها در ایران به کمک خارجی ها بستگی دارد!

آلمان 200 میلیون مارک به ایران کمک کرد

«روزنامه کیهان » در گزارشی از سفر نخست وزیر به آلمان غربی نوشت :

گزارش رسیده همچنین حاکیست نیم ساعت بعد از ظهر پنجشنبه نخست وزیر و همراهان در وزارت امور خارجه آلمان حضور یافتند و مذاکرات خود را با اولیای امورخارجه آغاز کردند.

در این گفت و گو مقامات وزارت امور خارجه آلمان به نخست وزیر اطمینان دادند که مساعی دولت این کشور را برای تحصیل و تامین ثبات اقتصادی قرین موفقیت تشخیص می دهند و همه گونه همکاری لازم را در این راه به عمل خواهند آورد. ساعت دو و نیم بعداز ظهر امینی نخست وزیر و بانو به اتفاق همراهان در قصر صدر اعظم آلمان حضور یافتند و با آدنائر ملاقات کردند.

 

به خاطر یک ایران آزاد، مستقل و خوشبخت با ما همکاری کنید

پس از پایان بیانات صدراعظم آلمان باختری امینی نخست وزیر اظهار داشت :

 امیدوارم ملت و دولت آلمان به خاطر یک ایران آزاد و مستقل و خوشبخت با ما همکاری نمایند تا در پرتو عنایات شاهنشاه بتوانیم بیش از پیش به ملت خود و حفظ آزادی خد مت کنیم.

 

با حمایت شاه مجلسی که برگزیده ملت نبود را منحل کردم

یک ساعت و نیم بعد از ظهر دیروز به وقت تهران امینی نخست وزیر در یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی که با حضور بیش از 500 نفر از روزنامه نگاران معروف در اداره اطلاعات و مطبوعات آلمان تشکیل شده بود ، شرکت کرد.

 

امینی نخست وزیر

اظهار داشت من موقعی از طرف شاهنشاه مامور تشکیل دولت شدم که وضع اقتصادی مملکتم خوب نبود ولی براثر حمایت شاهنشاه ما توانستیم پارلمانی را که برگزیده مردم نبود منحل کنیم و به وضع اقتصادی کشور نیز سر و صورت دهیم.

نخست وزیر گفت دولت من دولت انقلابی نیست و فقط من برنامه های اصلاحی قانونی رابموقع اجرا گذارده ام.

 

برای اجرای اصلاحات به کمک غرب حساب می کنم!

دولت ایران تصمیم قاطع دارد بدون ترس و پروا از مخالفت عناصر چپ و راست به اصلاحات مورد نظر خویش ادامه دهد.

امینی گفت برای اجرای برنامه های اصلاحی دولت وی روی کمک غرب حساب می کند.

هیچ کشور خاورمیانه ای نتوانسته است مانند ایران، این گونه موفقیت آمیز با خطر تجاوز کمونیسم مقابله کند و بدان پاسخ دهد. این موفقیت را ایران مدیون سیستم سلطنتی خود ، دوراندیشی شاهنشاه و سیاست صریح متمایل به غرب است که توسط وی اتخاذ گردیده است.

ادنائر و ارهارد طی مذاکرات خود به وی اطمینان داده اند که دولت آلمان غربی دولت وی را در اجرای برنامه سوم پنج ساله یاری خواهد داد اما همچنان امیدواریم که آمریکا ، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، کانادا و همچنین کشور های اسکاندیناوی نیز در این راه از مساعدت به ما دریغ نورزند.

 

نباید با کشورهای عربی سیاست مشترکی داشته باشیم چون فقط دینمان یکی است!

امینی گفت ایران نبایستی با کشور های عربی سیاست مشترکی داشته باشد، چه فقط در مسئله مذهب با این کشورها شریک است ، والا تفاوت های بسیاری بین وضع ما و آنان وجود دارد .

امینی اضافه کرد گرچه ما درصدد بهبود رابطه خود با شوروی هستیم ، اما صریحا جانب غرب را نگاهداشته ایم.

امینی اظهار امیدواری کرد از کشور هائی که عضو کنسرسیوم کمک به ایران خواهند شد در حدود ۸۰۰ میلیون دلار برای برنامه سوم اعتبار به دست آورد.

 

نخست وزیر همچنین گفت تشکیل کنسرسیوم کمک به  ایران، برای اجرای برنامه پنج ساله سوم به معنای آن نخواهد بود که ما دیگر نیازی به برنامه های کمک دوجانبه نداریم.

 

اعلامیه مشترک

خبرگزاری آلمان نیز در گزارشی اعلام کرد : ضمن اعلامیه مشترکی که امروز در باره مسافرت رسمی امینی نخست وزیر ایران به آلمان غربی و مذاکرات مالی وی با مقامات دولت آلمان ، در بن صادر گردیده ۲۰۰ میلیون مارک کمکی که از طرف آلمان غربی به دولت ایران وعده داده شده ظرف مدتی بسیار کوتاه و به زودی در اختیار دولت ایران قرار خواهد گرفت.

 

کمک آلمان برنامه پنجساله ایران

به امینی نخست وزیر و هیئت همراهان وی، در جریان مذاکرات دیروز بعد از ظهر با مقامات وزارت اقتصاد آلمان غربی اطمینان داده شد که آلمان غربی با اعطای کمک های مالی به اجرای برنامه سوم ایران کمک خواهد کرد .

مبلغ کمکی که در این مورد از طرف آلمان غربی به ایران داده خواهد شد در مذاکرات بعد از ظهر دیروز فاش نشده اما مقامات آلمان غربی رسما اظهار داشته اند که آلمان غربی نیز به کنسرسیومی که قرار است زیر نظر بانک بین المللی برای کمک به اجرای برنامه های ایران تشکیل شود ملحق خواهد گردید.

 

نیاز 2500 میلیون دلاری ایران!

برای اجرای طرح های برنامه 5 ساله سوم ایران 2500 میلیون دلار سرمایه مورد نیاز است که بین ۸۰۰ تا هزار میلیون دلار آن را کنسرسیوم خواهد پرداخت و بقیه بوسیله خود ایران تامین خواهد گردید .

طی مذاکرات بعد از ظهر دیروز بین امینی و مقامات وزارت اقتصاد آلمان غربی در عین حال در باره نحوه های استفاده از ۲۰۰ میلیون مارک اعتباری که آلمان غربی در سال مالی 61 و 62 به ایران داده بود توافق کامل حاصل گردیده است.

از این مبلغ ۵۰ میلیون مارک در اختیار سازمان برنامه ایران قرار خواهد گرفت و 55 میلیون مارک نیز صرف اجرای پروژه احداث لوله نفتی و کارخانه برق سراجه واقع در نزدیکی تهران خواهد گردید.

 

مردم آلمان مایل به کمک به مقامات ایران هستند !

بولتن رسمی دولت آلمان غربی در شماره اخیر خود نوشته است که مردم آلمان غربی مایلند به مردان مسئول کشور ایران کمک کنند، تا آنها در کوشش هائی که برای انجام اصلاحات اساسی اجتماعی و اقتصادی در ایران به عمل می آورند توفیق یابند.

 

اتفاق نظر بین مقامات ایران و آلمان ؛ در اوضاع اقتصادی ایران بهبود قابل ملاحظه ای اتفاق افتاده است!

امینی نخست وزیر و همراهان وی دیروز ضمن مذاکره با معاون وزارت خارجه آلمان غربی در بن اظهار داشتند در کشور ایران اکنون می توان شاهد پیشرفت های امید بخشی بود.

در این مذاکرات هر دو طرف اتفاق نظر داشتند که بهبود قابل ملاحظه ای در اوضاع اقتصادی ایران پیدا شده و قدرت پرداخت های ایران افزایش یافته است .

.

امینی نباید هراسی از شکست خوردن داشته باشد

در ضیافت شامی که شب گذشته به افتخار امینی نخست وزیر و همراهان وی از طرف ارهارد معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد آلمان غربی در گواسبرک برپا گردید ، ارهارد اظهار داشت:

 اقتصاد و صنایع نیرومند آلمان غربی که قدرت خلاقه آن با موفقیت در نمایشگاه اخیر صنایع آلمان غربی در تهران نمایش داده شد ، تکیه گاه پرارزشی برای اجرای اصلاحات اساسی دولت امینی است .

 

بعید میدانم تا سال آینده مردم ایران را بتوان با اصول دمکراسی غربی آشنا ساخت!

امروز امینی نخست وزیر طی مصاحبه باخبر نگار روزنامه دویچه زیتونگ گفته است برخلاف آنکه پیش بینی می شد انتخابات را نمی شود زودتر از سه تا ۵ سال دیگر شروع کرد، احتمال دارد سال آینده انتخابات را انجام دهیم و با وجود این امینی اظهار تردید کرده که طی مدتی به ا ین کوتاهی، بتوان اکثریت را با اصول دمو کراسی غربی به خوبی آشنا ساخت .

 

آینده ایران بسته به موفقیت اصلاحات است

روزنامه « ناسیونال زیتونک » چاپ سوئیس در شماره اخیر خود نوشت در ایران نیروهائی در تلاش هستند که با تمام وسائل حکومت امینی و طرح های اصلاحی او را به شکست بکشانند زیرا فکر می کنند که با موفقیت این دولت نقشه ها و آرزوهای آن ها بر باد خواهد رفت .

این روز نامه در پایان مقاله خود می نویسد که آینده ایران بسته به موفقیت برنامه اصلاحات اساسی است که امینی با پشتیبانی شاهنشاه اجرای آنرا به عهده گرفته است.

 

ما برای از بین بردن فئودالیته جهاد می کنیم!

ارسنجانی وزیر کشاورزی در ضیافت سفارت شوروی به مناسبت روز ارتش این کشور گفت :

 

ما برای از بین بردن فئودالیته جهاد و کوشش خود را آغاز نموده ایم و هدف ما در این رهگذر تنها تحقق بخشیدن به آرمان های مقدس وطنمان است که همه از نعمت رفاه و آسایش برخوردار گردند و بالاخص به طبقه کارگر و زارع کمک شود.

 

خجالت می کشیم به جوانان ایرانی در خارج بگوئیم به کشورشان برگردند!

« روزنامه اطلاعات » در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : اکنون دیگر خجالت می کشیم که به جوانان خارج از کشور بگوئیم که به کشور برگردند و کار کنند زیرا کاری مطابق آمادگی آن ها متاسفانه وجود ندارد. علت هم این است که آن ها خود را برای کارهایی آماده کرده اند که هنوز سطح کلی و متوسط مملکت به آن پایه نرسیده و حال آن که مملکت به انجام کارهایی احتیاج دارد که اگر صورت نگیرد هرگز به سطح و پایه آمادگی دانش جوانان نخواهد رسید.

 

آمریکا یکجا به ایران کمک نخواهد کرد

« خواندنی ها » به نقل از « بامشاد » در ستون « شایعات از لابه لای روزنامه ها » ی شماره امروز خود نوشت : این موضوع قطعی شده است که دولت آمریکا به طور یکجا و مثل سایر کشورها به ایران کمک نخواهد کرد.

کلیه کمک های آمریکا به ایران طی یک مدت طولانی و به صورت ارقام کوچک و تدریجی خواهد بود.

 

شانس چه کسی برای وزیر خارجه شدن بیشتر است؟!

« خواندنی ها » به نقل از « بامشاد » نوشت : امینی هنگام توقف خود در پاریس ممکن است درباره ورود نصرالله انتضام به کابینه مذاکره نماید ولی آن چه قطعی به نظر می رسد این است که وی پست وزارت خارجه را قبول نمی کند بنا بر این در حال حاضر همان طوری که یکبار دیگر اطلاع داده بودیم شانس محمود فروغی معاون سیاسی وزارت خارجه برای احراز پست وزارت بیشتر از سایرین می باشد.

به هر صورت قطعی به نظر می رسد که با تمدید مدت ماموریت نصرالله انتظام در پاریس موافقت نشده و انتظام که بیشتر عمر خود را در پایتخت های بزرگ و در ماموریت های عالی گذرانیده برای وی بسیار دشوار است که در تهران پستی قبول کند.

 

سرنوشت دولت ها در ایران به کمک خارجی ها بستگی دارد!

« خواندنی ها » طی یادداشتی نوشت : هدف اصلی مسافرت نخست وزیر با وجود تکذیب هایی که شد جلب کمک های اقتصادی و فنی کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک برای تامین قسمتی از هزینه های برنامه سوم و مشارکت در سرمایه گزاری های پیش بینی شده در برنامه سوم می باشد.

در سال های گذشته عادت زشت و نامطلوبی در ایران پیدا شده است که همیشه موفقیت و موقعیت حکومت ها را با کمک های خارجی می سنجند. هر دولتی که بر روی کار می آید اول می گوئیم که فلان کشور خارجی به او کمک می کند و یا نمی کند و آنقدر در این مورد اصرار داریم که برایمان تقریبا جزو مسلمات امور شده که اگر دولتی از کمک های اقتصادی و مالی خارجی برخوردار نیست ، پس رفتنی است.

کمک های خارجی اگر در همان شرایطی که طی سال های اخیر وصول گردید، چنان که دو برابر هم شود جز ترویج بیشتر فساد و ضعف اقتصادی و عقب ماندگی عمیق و اساسی توام با رنگ و رونق های ظاهری سودی نخواهد داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.